FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Difuzoare 3" fullrange pt minimonitoare

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
adob



Conectat la: 04 Dec 2007
Mesaje: 4
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 12:18 pm    Titlul subiectului: Difuzoare 3" fullrange pt minimonitoare Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor,

Am cumparat in urma cu 2 luni aceste minimonitoare: http://tascam.com/product/vl-m3/ pentru a le folosi ca boxe pentru calculator, nu in scop profesional. Ca interfata audio folosesc un amplificator de casti NuForce Icon Mobile cu DAC usb incorporat.
Dupa 2 luni si aproximativ 100 de ore de functionare, impresiile despre ele sunt urmatoarele:

Plusuri:
- sunt foarte compacte
- au sunet clar si creeaza o excelenta imagine stereo
- sunt bine executate, rigide, fara distorsiuni

Minusuri:
- sunet foarte plat, fara muzicalitate (ok, stiu, sunt monitoare profesionale)
- basul este sec, fara timbru (nu ma asteptam la minuni, doar la ceva definitie)

Intrebarea mea catre membrii mai experimentati ai acestui forum este daca pot rezolva minusurile de mai sus printr-o simpla schimbare a difuzoarelor? M-am gandit ca ar fi interesant de testat cateva variante dar am nevoie de ajutor in alegerea acestora.

Probabil ca imi trebuie niste difuzoare mai de calitate si cu o banda mai larga de frecventa. Eu am gasit cate ceva pe link-urile urmatoare:
http://www.audioselection.it/category.php~idx~~~59~~FULL+RANGE+3~.html
http://www.lautsprechershop.de/index_hifi_en.htm
Si tot la fel de probabil ar fi de discutat si despre amplificarea lor interna dar m-as limita totusi doar la a incerca niste difuzoare Smile

Dimensiuni difuzor: 88 mm diametrul exterior si 73 mm diametrul de ingropare.

Am atasat si cateva poze cu boxele

Multumesc,
Adrian
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 12:18 pm    Titlul subiectului: Mitica




IMG_2444.JPG
 Description:
 Filesize:  113.74 KB
 Viewed:  85 Time(s)

IMG_2444.JPG



IMAG0036-1.jpg
 Description:
 Filesize:  54.21 KB
 Viewed:  69 Time(s)

IMAG0036-1.jpg



IMAG0034.jpg
 Description:
 Filesize:  64.38 KB
 Viewed:  78 Time(s)

IMAG0034.jpg


Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 1:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa le lasi asa cum sunt. E greu de crezut, aproape imposibil, sa gasesti un difuzor care sa se portiveasca in cutia respectiva atat din punct de vedere mecanic cat si acustic. Daca nu iti plac incearca sa le vinzi si sa iti cumperi altele.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 1:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la parerea de mai sus.
In plus nu e de loc exclus ca cei de la Tascam sa fi facut si vreo implementare de corectie direct in amplif.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adob



Conectat la: 04 Dec 2007
Mesaje: 4
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 19, 2011 7:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci proiectul meu indraznet nu are nici o sansa. Multumesc frumos pentru pareri. Urmeaza planul 2: sectiunea Publicitate.

Cu stima,
Adrian
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community