FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cutremurul din Japonia
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Mar 25, 2011 12:34 am    Titlul subiectului: Re: gs Raspunde cu citat (quote)

vizitator a scris:
obuzel a scris:



Orgoliul japonezilor e nemasurat, stiu asta si pe proprie piele, lucrez cu o firma japoneza de vreo 16 ani.
De asta s-a si ajuns aici, TEPCO e la randul ei o firma din elita firmelor japoneze, acestea se considera infailibile, plus coruptia la nivel inalt in Japonia care este de neconceput ( nu e doar cu bani, e mai degraba cu permiterea accesului intr-o lume selecta, asemanatoare cu casta samurailor). TEPCO e plina de bube, multe, multe...



Cum ziceam eu pe aici mai demult ca orgoliosii si-o trag singuri , dar totodata ii afecteaza si pe cei care reusesc sa-i pacaleasca sa le tolereze impostura.



Eu nu am zis chiar asta.
intre orgolios si impostor diferenta e uriasa.
De fapt nici macar nu e acelasi lucru...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mar 25, 2011 12:34 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Mar 25, 2011 10:45 am    Titlul subiectului: Re: gs Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:

intre orgolios si impostor diferenta e uriasa.
De fapt nici macar nu e acelasi lucru...

Bag de seama ca la noi lumea cam confunda orgoliul cu tupeul. De fapt confunda multe...Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Mar 25, 2011 9:37 pm    Titlul subiectului: Re: gs Raspunde cu citat (quote)

obuzel a scris:
vizitator a scris:
obuzel a scris:



Orgoliul japonezilor e nemasurat, stiu asta si pe proprie piele, lucrez cu o firma japoneza de vreo 16 ani.
De asta s-a si ajuns aici, TEPCO e la randul ei o firma din elita firmelor japoneze, acestea se considera infailibile, plus coruptia la nivel inalt in Japonia care este de neconceput ( nu e doar cu bani, e mai degraba cu permiterea accesului intr-o lume selecta, asemanatoare cu casta samurailor). TEPCO e plina de bube, multe, multe...



Cum ziceam eu pe aici mai demult ca orgoliosii si-o trag singuri , dar totodata ii afecteaza si pe cei care reusesc sa-i pacaleasca sa le tolereze impostura.



Eu nu am zis chiar asta.
intre orgolios si impostor diferenta e uriasa.
De fapt nici macar nu e acelasi lucru...


Ma rog , daca bubuie vreo centrala , cred ca diferenta aia uriasa ar deveni cam zero prin prisma consecintelor. La asta m-am referit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 25, 2011 11:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vorbesti prostii. Ca de obicei. Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 1:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cine?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Apr 01, 2011 8:43 pm    Titlul subiectului: sda Raspunde cu citat (quote)

A cam bubuit si reactorul trei si consecintele pentru acea zona sunt acum evidente.( nu se va mai putea locui fara o condamnare la moarte prematura pe o raza de 50km).
Faptul ca multi ,precum userul alex, nu au crezut ca vine valul e acum deja statistica negativa din pacate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Apr 01, 2011 9:39 pm    Titlul subiectului: Re: sda Raspunde cu citat (quote)

vizitator a scris:
A cam bubuit si reactorul trei si consecintele pentru acea zona sunt acum evidente.( nu se va mai putea locui fara o condamnare la moarte prematura pe o raza de 50km).
Faptul ca multi ,precum userul alex, nu au crezut ca vine valul e acum deja statistica negativa din pacate.

Sunt japonezi, nu romanasi care-si plang mioritic soarta, or sa gaseasca o solutie! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Apr 02, 2011 10:06 pm    Titlul subiectului: sdfas Raspunde cu citat (quote)

De fapt vor avea nevoie de multe solutii pentru multe probleme ce vor mai aparea pe parcurs.
De ex astazi au descoperit pe unde se scurgea apa radioactiva in ocean. Problema nr1 e ca nu se poate opri aceasta scurgere prea usor sau prea repede; problema nr2 e ca apa poluata se va intinde pe coasta.

Cea mai buna solutie insa era cea din proverbul "paza buna trece primejdia rea"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Apr 02, 2011 10:21 pm    Titlul subiectului: dfgd Raspunde cu citat (quote)

Cu cat va trece timpul vom afla si consecintele destul de neplacute ( intuite usor de cei care au pregatire tehnica, inca de la aflarea vestii ca nu s-a mai putut raci si opri in siguranta reactia) .


p.s. Cand cineva scrie "Vorbesti prostii. Ca de obicei." si apoi se intampla ceea ce s-a scris , aceste cuvinte nu fac decat sa se intoarca ca un bumerang la adresa autorului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 12:45 pm    Titlul subiectului: v Raspunde cu citat (quote)

Au aparut ceva probleme si la reactorul 1 care se chinuie sa fie racit cu azot. Ghinion, a trecut acel timp scurt , visat de unii pe aici, in care japonezii trebuiau sa rezolve problemele, ca doar sunt japonezi nu romanasi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar crezi ca daca la noi ar veni un cutremur de 8.9 urmat de o replica de 7.1 ar mai sta ceva in picioare sau ar mai exista civilizatie?

La ei viata si civilizatia merg inainte.

Exemplul cel mai celebru e probabil autostrada reparata in 4 zile

http://www.freerepublic.com/focus/f-news/2693134/posts
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 11:01 pm    Titlul subiectului: gjf Raspunde cu citat (quote)

danb a scris:
Chiar crezi ca daca la noi ar veni un cutremur de 8.9 urmat de o replica de 7.1 ar mai sta ceva in picioare sau ar mai exista civilizatie?

La ei viata si civilizatia merg inainte.

Exemplul cel mai celebru e probabil autostrada reparata in 4 zile

http://www.freerepublic.com/focus/f-news/2693134/posts


Decizia Germaniei de a inchide o parte din centralele nucleare nu are o legatura cu un cutremur ci cu consecintele unui eventual accident (indiferent de cauza). Fac asta tocmai pentru ca si-au dat seama ca nu pot mentine gradul de civilizatie actual in caz de accident.
Japonezii dupa ce au vazut consecintele valului urias cu doi ani in urma nu au luat nici o masura pentru centrale nucleare de pe coasta oceanului.
E o mica-mare diferenta de atitudine. Japonezii nu prea i-si puteau permite sa inchida acele centrale fara sa-si afecteze gradul de civilizatie, si acum acesta clar va scadea cu mult mai mult.

Daca am analiza consecintele dezastrului din Japonia , vom constata ca efectele secundare cutremurului (cele ignorate) au cea mai mare pondere. La noi efectele primare ar avea o pondere nepermis de mare. Dar asta e alta discutie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 12:43 pm    Titlul subiectului: vbmv Raspunde cu citat (quote)

Zilele trecute firma Tepco a recunoscut ca PERICOLUL de va fi zero abia peste cateva luni. Consecintele se vor simti cativa ani ,sperand ca nu vor mai aparea probleme.

p.s. realitatea difera pana la contrariu fata de ce cred unii ca Alexx de ex.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.orator.ro/mistere/interventia-extraterestrilor-a-fost-decisiva-in-stoparea-exploziei-de-la-fukusima/
Twisted Evil

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community