FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Bass reflex vs cabinet inchis
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Apr 03, 2011 10:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rostul si avantajul acestor cutii cu peretii foarte subtiri este faptul ca panourile (fiind subtiri) acestor boxe rezoneaza la frecv. destul de joase (< 80Hz) adica, in general, inafara spectrului sonor in care aceste bookshelf-uri functioneaza. Astfel, sunetul lor nu e viciat de vibratiile incintei decat in zona bass-ului unde sub 60Hz urechea nu percepe ca distorsiuni decat ce depaseste 40%. La un subwoofer se alege din contra, o cutie cu pereti cat mai grosi si mai rigizi tocmai pt. ca o astfel de cutie rezoneaza in spectrul mediilor-inalte (>1000Hz), zona care nu e in "cartea de munca" a unui subwoofer Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Apr 03, 2011 10:09 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Apr 03, 2011 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...aha
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Apr 03, 2011 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intotdeauna m-a distrat ciocanitul in peretii unei boxe Smile Nicio incinta nu rezoneaza la frecv. sunetului auzit in urma ciocanitului in boxa indiferent daca ni se pare ca suna a gol sau a plin. Testul asta e egal cu zero Very Happy
In schimb testul obtinut cu un accelerometru e cu totul altceva Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 1:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar boxele astea, cu cutii subtiri, se pot pune aproape de perete? (Sa presupunem ca au portul br pe fata sau sunt in cutie inchisa)
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Apr 05, 2011 11:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In general nu este indicat sa pui o boxa f. aproape de perete indiferent de grosimea peretilor incintei si unde este amplasat tubul br. Poate doar daca boxa a fost proiectata special pt. o astfel de pozitie. Cu cat apropii mai mult o boxa de peretele din spate/lateral sau colt, bass-ul (< 200Hz) se va "umfla" teoretic cu 6-18dB. Practic exista curent un "room loss" de ~5dB, dar in unele cazuri si "room gain" de pana la 9dB, astfel incat nivelul de presiune sonora "castigat" poate varia inafara limitelor teoretice. Daca se ia in considerare si distanta de auditie, acest nivel scade cu 6dB odata cu dublarea distantei peste 1 m. Bineinteles, pt. minimizarea acestui efect de ranforsare a bass-ului si mai ales pt. camere mici este indicata o boxa cu br pe fata. Daca e o incinta inchisa si mai bine, dar cu cat apropii mai tare o boxa de pereti, inafara fenomenului descris mai sus, atat mediile cat si inaltele vor suferi o coloratie neplacuta, sora cu "manjirea", iar soundstage-ul pe adancime poate disparea cu totul...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 8:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
MarianS a scris:
La Opera Unison Malibran bass-ul mi sa parut extrem de natural


La volume mari reactioneaza diferit o boxa inchisa....apar limitari. Proprietarul acelor malibrane asculta ff incet...


Recent m-am uitat la masuratorile Malibranurilor si cred ca limitarile de care vorbesti au de-a face mai mult cu ampliful care le conduce.

Masuratorile arata o sensibilitate de 83.7 dB (fata de cei 89 dB specificati) si ca sunt liniare pana la 30 Hz. SET-ul de 40W care le conduce nu mi se pare cea mai buna alegere daca se doresc volume mari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:
...sunt liniare pana la 30 Hz.


Erata: 40Hz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FM Acoustics a scris:

Recent m-am uitat la masuratorile Malibranurilor si cred ca limitarile de care vorbesti au de-a face mai mult cu ampliful care le conduce.

Masuratorile arata o sensibilitate de 83.7 dB (fata de cei 89 dB specificati) si ca sunt liniare pana la 30 Hz. SET-ul de 40W care le conduce nu mi se pare cea mai buna alegere daca se doresc volume mari.


Eu sunt adeptul auditiilor. Consider ca o auditie este mult mai importanta decat orice discutie. Eu am ascultat setup-ul despre care se face vorbire. Nu mi s-a parut sa fie o nepotrivire intre amplificator si boxe.

Poti sa ne zici unde ai vazut masuratorile despre care ai povestit ?
Multam,

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu m-am referit la calitatea sunetului. TJ zice ca apar limitari la volume mari si le pune pe seama faptului ca incinta e inchisa; eu zic ca e mai mult o chestiune de potriveala cu ampliful in functie si de volumul la care asculti.

http://www.stereo.de/fileadmin/user_upload/Feindaten/Bilder/Messtechnik/STEREO%2007_2010/Unison%20Malibran.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 9:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa tot felul de ascultari consider ca atat boxele BR, cat si cele inchise, cele omnidirectionale, sau panourile electrostatice pot satisface orice meloman / audiofil, cu conditia sa fie bine implementate in sistem.
_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6
Pagina 6 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community