FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
USB pe TV analogic
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fotovab



Conectat la: 19 Apr 2011
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 12:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bineanteles ca nu-l vreau gratis, dar inca nu am primit raspunsul pe care-l asteptam: exista ceva simplu pe piata, cum vreau eu, sau toate sunt HD, etc, etc ...
"obuzel" multumesc pentru interesul aratat fata de problema mea, dar insist pentru ca vreau sa aflu daca pot sa gasesc ceea ce caut.
Daca o sa cumpar un media player mai performant, atunci sigur o sa ma orientez spre unul cu adevarat performant. Dar in momentul de fata vreau altceva Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 12:11 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 12:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

NU gasesti altceva decat ti-am spus aici.

PUNCT
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fotovab



Conectat la: 19 Apr 2011
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 12:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am mai cautat si eu si nu am gasit nimic.
Asa, mai bine cumpar un TV acum si scap de o grija ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 7:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si de ce anume nu-ti cumperi un TV care sa aiba pe el port USB si care sa citeasca formate video?

Am vazut LCD-uri cu imagine frumoasa (ma rog, poate nu la standardele impuse de mai stiu eu ce religie), full HD si cu port USB (pe langa 2-3-4 HDMI si scart si RCA) si care vad DIVx, AVI, MKV si altele.

(daca te orientezi la asa veca, vezi sa te asiguri ca stie sa citeasca video, ca sunt si care nu vad decat poze si audio; iei cu tine un stick cu 2-3 clipuri, in formate diferite)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreiul



Conectat la: 24 Iun 2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 8:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu (la Panasonic sigur e asa), portul respectiv din televizor nu recunoaste decat formatul fat32, ceea ce este o mare problema, in cazul fisierelor de dimensiuni mai mari. Televizorul meu nu dispune de un asemenea port USB, insa il am pe sistemul Home Theatre de la Panasonic (o mizerie de sistem, de altfel). Am incercat sa ma folosesc de acest port, insa in primul rand nu vede HDD si in al doilea rand este ingrozitor de lent. La fel, nu stie de NTFS.

Personal am remediat toate neajunsurile legate de subtitrari, codecuri, formate, etc prin amplasarea langa televizor a unui calculator mai vechi, cu placa video cu iesire HDMI (in cazul meu folosesc un EVGA 8800 GTS). Procesorul este un E8200 de la Intel, 4GB Ram DDR2/800 Mhz. Am inlocuit toate ventilatoarele cu unele de la Arctic Cooling, pentru a fi silentios. Placa de sunet este tot una mai veche, un Creative SoundBlaster Live! 5+1. In acest moment nu am gasit nici un format de imagine sau format video pe care sa nu il redea imecabil. Din cand in cand, fac update la codecuri (folosesc KLITE codec pack).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liviu_M



Conectat la: 12 Ian 2006
Mesaje: 78

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sau, asa cum s-a sugerat deja, pt 100 de euro iti iei un media player care stie tot si poate tot, costa mai putin decat un calculator, are telecomanda si ocupa 1 zecime de spatiu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar mai fi si asta:
http://cgi.ebay.co.uk/FREEVIEW-DVBT-BOX-TV-TUNER-SCART-RECEIVER-USB-RECORDER-/220766478100?pt=UK_ConEle_SatCableFreeview_RL&hash=item3366b51f14

In afara de citirea de pe usb, ai bonus si tuner DVB-T Laughing. Nu stiu insa daca merge cu subtitrari.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andreiul



Conectat la: 24 Iun 2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Apr 21, 2011 1:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

intr-adevar, un media player ocupa mai putin spatiu, cunsuma mai putin, etc. Treaba cu telecomanda se poate rezolva si la calculator. Insa avantajul calculatorului este ca sigur merge orice pe el.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fotovab



Conectat la: 19 Apr 2011
Mesaje: 9

MesajTrimis: Vin Apr 22, 2011 7:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sugestii.
In weekend am mai studiat si cred ca o sa cumpar un tv. Samsung au niste modele frumoase led, care stiu ntfs, si redau orice format video actual. Daca conectezi un hdd extern, il vede imediat. Ma bate gandul la o diagonala de 117. E adevarat ca nu-si actualizeaza codecurile decat clasele mai scumpe...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Apr 22, 2011 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Firmwareul (inclusiv codecurile) si-l actualizeaza toate televizoarele cu USB.
La cele din serii mai de sus, care au si wi-fi, updateul se face automat, sau la cerere depinzand de model, direct de pe internet.
La cele cu USB tu descarci updateul si apoi il rulezi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community