FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Casetofon deck - experiente, modele,revelatii, intristari
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 19, 20, 21
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 6:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da dar curat direct drive fara closed loop!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 6:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 8:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

leevyou a scris:
Multe deck-uri vintage ar fi bune (nu te contrazic Rycher, probabil Naka sunt cele mai bune dar conteaza si modelul, eu inca nu am unul, din pacate Sad ), daca nu ar avea mecanica bazata pe CAUCIUC! Sunt exasperat de rolele idler si curele! Vreau un deck fara cauciuc in el!!!! Care o fi ala?!



KENWOOD KX 880 G , si cele peste el , sunt direct drive , si pinioanele de actionare sunt roti dintate , uns ca la carte nu are moarte , plus ca are si vumetrul ala bestial pe verticala Razz


_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:

KENWOOD KX 880 G , si cele peste el , sunt direct drive , si pinioanele de actionare sunt roti dintate , uns ca la carte nu are moarte , plus ca are si vumetrul ala bestial pe verticala Razz



Multumesc de sugestie DMX. Aproape ca m-am saturat sa tot caut "idler-tyres" pentru deck-uri. Mai ales la Pioneer-uri din anii "de aur" cauciucul este o reala problema. Am auzit ca anumite Revox-uri sunt 100% direct drive (ca magurile); oare si Nakamichi au asemenea modele?[/quote]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 10:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am si eu naka bx 125 si mi-a dat de furca rola idler , din fericire deocamdata merge
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hondaru



Conectat la: 24 Mai 2010
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 27, 2011 1:03 am    Titlul subiectului: idler tyre Raspunde cu citat (quote)

Eu am un ONKYO integra 2066 si mecanica este direct drive pentru cabestan, produsa de Sankyo, aceeasi firma producand mecanicile de la anumite Nakamichi. Singura diferenta este ca la acest model de Onkyo franele sunt electromagnetice spre deosebire de Naka unde sunt mecanice. Din acest punct de vedere oprirea celor doua role este instantanee la Onkyo.
Rola intermediara si suportul articulat le-am refacut si acum functioneaza perfect. Calibrajul de bias este ceva deosebit la modelul acesta. Sunetul imprimare/redare bun, dar am alte deck-uri care suna mai bine din punctul meu de vedere dar la banii cu care se achizitioneaza este super! Ar mai fi un lucru de comentat si anume indicatorul de nivel cu LED-uri care desi este peak mi se pare un pic cam "puturos" comparativ cu altele.
Mecanicile cu cabestan dual sunt foarte bune in condtiile ca unul dintre axe sa fie DD. Nu cunosc sa fie vreun deck produs cu dublu cabestan DD.Ar costa prea mult si sincronizarea ar fi dificila.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
activm



Conectat la: 23 Mar 2011
Mesaje: 4
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 16, 2011 10:09 pm    Titlul subiectului: Salutare Raspunde cu citat (quote)

Se poate face un clasament,ale deckurilor anilor 70-80-90,dupa criteriul binecunoscut pret-calitate,din ce a-ti intalnit-reparat-ascultat?Se va ajunge oare la un glas unanim?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Apr 17, 2011 10:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu pun Nakamichi pe locul 1. Orice Nakamichi cu 3 capete. Poate cu unele excepții (Revox, Studer, Tandberg), restul deckurilor nu cred că se pot apropia de Naka.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Apr 17, 2011 10:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am uitat, deoarece te-ai referit la raportul preț-calitate, pentru ceea ce oferă, cred că deckurile Naka cu 3 capete sunt încă prea ieftine!
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
blueicon



Conectat la: 13 Feb 2004
Mesaje: 178
Locatie: Bistrita

MesajTrimis: Mie Apr 20, 2011 8:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Revox b710 ,b215 in afara de rolele presoare nu au alt cauciuc.Nu am cunostinta de alte deckuri care sa fie asa fabricate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

astazi am profitat de ultima zi libera si am curatat mecanismul unui deck excelent zic eu si anume JVC KD A 33 super ANRS ...........m-a surprins constructia generala foarte buna , sasiu metal , traf BANDO maricel , filtraj 2xTOSIN 2200 mF , rubicon in rest , curatarea completa a intregului mecanism este placuta , spre deosebire de alte deck-uri este aerisit , actionarea parghiilor este facute de bobine mari , partea de comenzi logice este situata pe partea din spate a mecanismului independent de placa de baza .............am acordat mai multe atentie rolei idler si celor doua cuple care invart caseta , rola este in stare foarte buna -ceva exceptional - dar la cuple am avut ceva de munca , garniturile de pasla care asigura aderenta intre ax si cupla fiind murdara , deasemenea am adaugat o alta garnitura pe cupla stanga , deoarece patina lejer , acest lucru ducand la o derulare spate anevoioasa , acum am garnitura pe garnitura si deruleaza excelent , trebuie sa fiu putin mai atent la autostop dar asta e .......


un lucru iarasi foarte util pentru fiabilitatea mecanismului in timp , avem un intrerupator fixat in spatele compartimentului caseta , care cupleaza motorul cabestan numai la introducerea casetei , deci atat timp cat nu avem caseta in aparat , nici un motor nu functioneaza in mecanism ....al doilea motor actionare play pare in regula , doar am curatat fulia , a iesit ceva negreala dar efectul se vede , are mult mai multa putere la invartirea cuplei ...............un lucru care nu imi placea la acest deck erau vumetrele , aveau doar o dunga iluminata din spate , asa ca le-am iluminat de sus , pastrand in acelasi timp si iluminarea originala , imi place ce a rezultat .........daca tot am ajuns la capitolul estetic , sufeream enorm din cauza ca nu aveam compartimentul caseta iluminat , intamplarea a facut sa am un mecanism de YAMAHA K 960 -un adevarat tanc - asa ca am sacrificat ansamblul led care ilumina mecanismul si l-am adaptat pt jvc , am muncit enorm sa decupez exact locul pentru led , dar sunt pe deplin satisfacut de rezultat , momentan astept sa se usucer adezivul , pe seara pun poze cu ansamblul montat


unii ar spune ca nu merita atata atentie , nefiind un aparat de top , insa pt mine valoareaza mult , asemenea grija si pasiune care s-a pus la construirea lui , ma face sa il apreciez ,

_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 2:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am terminat Very Happy

_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 7:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari! Doua lucruri vreau sa spun:
1. Ce faci tu cu deck-urile poate deveni o noua specialitate in bransa si anume "modare" (apropos de luminile suplimentare). Smile
2. Cureaua de la contor este imprumutata de la un borcan? Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Lun Apr 25, 2011 9:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing m-ai prins ........da , pai cum sa zic , la contor nu trebuie cine stie ce curea , cand a ajuns la mine era rupta si am zis sa nu mai sacrific din putinele curele de rezerva pe care le mai am , asa ca merge cu succes si aceea , ideea este sa se muleze bine pe pinioane si sa nu jeneze cumva functionarea mecanismului .......cat despre modificari , d efelul meu nu sunt purist , accept orice modificare CARE IMBUNATATESTE aparatul respectiv
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 19, 20, 21
Pagina 21 din 21

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community