FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Incinte acustice cu difuzor de banda larga
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cosmin2000



Conectat la: 26 Iul 2007
Mesaje: 75
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 2:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marco Polo, CBI, Obuzel, Diy Audio, VTP va multumesc pentru opinii! Am de invatat de la Dvs., chiar daca ideile exprimate sunt divergente in anumite puncte. Cat despre raspunsul lui PolyGram, nu am ce comenta, daca atata poate omul nu-i cer mai mult...
_________________
Bucura-te azi! Maine s-ar putea sa fie prea tarziu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 2:14 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Cosmin2000



Conectat la: 26 Iul 2007
Mesaje: 75
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cat priveste configuratia Full-range vs. traductoare separate inca nu pot spune ca stiu pe ce cale sa merg.... Sad Dar, un lucru e sigur: trebuie sa ma documentez temeinic inainte sa incep sa cumpar ceva, asta ca apoi sa nu constat ca am aruncat banii de pomana. Se pare ca totul e relativ in audio, adica depinde de mai multi factori, in cazul de fata: calitate sonica, pret, timp si, nu in ultimul rand efort.
O intrebare ma roade totusi: Daca aceste incinte nu vor suna, evident dupa gusturile mele, superior incintelor actuale (Wharfedale Diamond 9.5)?

_________________
Bucura-te azi! Maine s-ar putea sa fie prea tarziu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 2:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin2000 a scris:

O intrebare ma roade totusi: Daca aceste incinte nu vor suna, evident dupa gusturile mele, superior incintelor actuale (Wharfedale Diamond 9.5)?



Cine nu risca nu castiga!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 2:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aaa...buna dimineata Cosmin. N-ai uitat de subiectul deschis?
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin2000



Conectat la: 26 Iul 2007
Mesaje: 75
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 3:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna, PolyGram! Cu siguranta nu am uitat de subiect (indiferent ce parere ai tu), pur si simplu nu am avut timp sa mai scriu si sa raspund... Sper sa intelegi ca unii dintre noi nu au prea mult timp sa-si cultive pasiunile.
Acum studiez difuzoarele de pe audioalchemy.ro, un site exclusivist (nu stiu daca mai e un altul la nivel national care sa comercialize asemenea produse) mai mult decat binevenit pentru iubitorii de incinte acustice custom.

Cu stima,

Cosmin

_________________
Bucura-te azi! Maine s-ar putea sa fie prea tarziu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 5:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, nu pune la suflet toate... Am crezut ca ai uitat de subiectul tau si lumea isi dadea cu parerea, iti dadea sfaturi. Spor la cautari.
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin2000



Conectat la: 26 Iul 2007
Mesaje: 75
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 6:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti de traductoarele acustice Morel? Eu ma gandeam la o versiune de boxa ce cuprinde: Morel CA938-220mm, woofer; Seas U18RNX/P- 165mm/ Dayton RS180S-8 165mm mid-woofer; Morel CAM558, dom midrange, Morel CAT4088, dom tweeter. In total cam 300 Euro/ boxa numai difuzoarele (cam mult, stiu dar calitatea este scumpa), la care se aduna pretul cutiilor si filtrelor (aici evaluez inca vreo 150-200 Euro/ boxa) .
Pana la urma cred ca versiunea cu traductoare separate imi asigura satisfactie audiofila... Adica daca tot fac o boxa, atunci sa-i stea!
Iar varianta bass, bass-mid, mid si tweeter cred ca asigura reproducerea cea mai buna a muzicii pe care o ascult...
As vrea ca sa o execut in urmatoarea configuratie:
1.wooferul pe compresie sau chiar bass-reflex in boxa separata;
2. mid-wooferul+media dom+tweeterul dom in alta incinta.
Incintele sa aiba filtre separate a.i. atunci cand doresc sa ascult la boxe bookshelf sa ascult doar versiunea 1., iar atunci cand doresc sa am si extensie buna de bass sa ascult 1.+2. Ce ziceti despre ideea asta si cam cat de complexa este ca implementare practica?

_________________
Bucura-te azi! Maine s-ar putea sa fie prea tarziu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cosmin2000



Conectat la: 26 Iul 2007
Mesaje: 75
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Difuzoarele propuse...


Difuzoare boxa Hi-End Morel.doc
 Description:

Download
 Filename:  Difuzoare boxa Hi-End Morel.doc
 Filesize:  926.5 KB
 Downloaded:  22 Time(s)


_________________
Bucura-te azi! Maine s-ar putea sa fie prea tarziu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 6:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca 4 difuzoare dintre care 2 (midul si domul) care se incaleca ca si functiuni sunt prea multe, mai ales pentru un prim proiect.
Cred ca doar cu cele trei difuri Morel faci treaba mai buna.

Sau

Daca te gandesti la Dayton RS, atunci poti sa mergi pe o varianta cu RS-225 woofer
RS-150 sau RS-125 (chiar 2) ca mid
RS-28 ca inalte.
Ceva a la boxele astea:
http://techtalk.parts-express.com/blog.php?b=136
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 11:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si eu sunt de acord ca este bine sa limitezi nr de cai mai ales cand nu exista experienta f mare pt punerea in practica a celor necesare
daca te decizi sa ramai la boxe cu spl mic si sunet mai moale(sau cald,cum vrei) poti incerca ceva de genul 10'' cu 4-6'' si tw de 1'' sau 8'' cu mid pe calota si tw
la ultima varianta ai putea incerca o combinatie full usher, tw 9950 + mid 9845 + bas 8955.La tang band este un mid f atragator cu calota de 3"
cu morel nu am lucrat absolut deloc,dar combinatia cu usher nu ar trebui sa fie mai prejos
pt incinta inchisa eu as zice ca 10" este marimea minima ideala cu 1 singur dif/incinta
nu ar fi deloc rau nici o combinatie de genul 2 cai bookshelf +2 basi la nevoie,dar uneori ai mai multe satisfactii cand folosesti difuri specializate(ma refer la cel de medii)
orice varianta ai alege ,implementarea de la 0 este destul de dificila fara experienta si ceva echipamente minime de masura.Fara ele poti sa te limitezi pt inceput la 2 cai si altadata daca esti multumit sa mai adaugi basii(daca vei mai simiti nevoia)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Apr 16, 2011 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Morel sunt difuzoare de inalta calitate folosite si in incinte comerciale high end (vezi incintele Sugden prezentate si aici la Stereophile).
Midrange-ul Morel CAM558 si tweeter-ul Morel CAT408 sunt alese f. bine, dar pt partea de bass-medii iti recomand Visaton GF 200, un difuzor cu o tinuta deosebita pe bass, capabil sa urce fara probleme pana in zona (1100Hz) de unde poate prelua Morel CAM558. Cutia bass-reflex pt. Visaton GF 200 este una rezonabila ca dimensiuni si poate fi acordata pt. un raspuns tranzitoriu demn de invidiat. Incintele cu acest trio ar avea un spl de ~91dB/1W/1m (in stereo) si ar suporta o putere nominala de 160W (max. 240W), confortabil zic eu pt. multe camere domestice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin2000



Conectat la: 26 Iul 2007
Mesaje: 75
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Apr 16, 2011 10:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce ziceti despre incinta aceasta (vezi fisierul atasat!)?


Proiect incinta acustica cu trei cai.doc
 Description:

Download
 Filename:  Proiect incinta acustica cu trei cai.doc
 Filesize:  878.5 KB
 Downloaded:  36 Time(s)


_________________
Bucura-te azi! Maine s-ar putea sa fie prea tarziu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cosmin2000



Conectat la: 26 Iul 2007
Mesaje: 75
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 2:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As dori sa stiu ce opinii aveti despre traductoarele Eminence. Au vreo treaba cu sunetul de inalt nivel, audiofil? Am observat ca sunt made in USA si ca sunt folosite preponderent in domeniul pro si, foarte important, au un pret accesibil. Am vazut cateva proiecte in care doua difuzoare Eminence (Alpha 15A, de exemplu) sunt montate in configuratie open-baffle, alaturi de o medie hi-end de la Seas Excel 5.5'' si un tweeter ScanSpeak Revelator, in genul boxelor de referinta actuale de la Jamo - Reference R907/909. Ce parere aveti despre configuratia aceasta si care ar fi avantajele/ dezavantajele fata de situatia in care avem traductoarele montate in cutie?
http://www.quarter-wave.com/Gallery/Gallery.html

_________________
Bucura-te azi! Maine s-ar putea sa fie prea tarziu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community