FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
EPOS
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Vin Apr 22, 2011 1:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cunosc destul de bine si modelul M12.2. Nu mi se par "intepate" deloc. Adevarat, in sistemul cu pricina electronicele sunt tot de la Creek, cablaj DNM Reson cu terminatii Eichmann, cable de curent Chord cu terminatii Furutech. Plus un filtru de retea de la Fisch Audiotechnic, si... voila: un sistem fainut, mai ales deca te uiti si la pret!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Apr 22, 2011 1:05 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 22, 2011 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
pai de unde stii cum sa le "imbunatatesti" daca nu stii cum suna? doar dupa piese?


Da, dupa piese si principiile dupa care functioneaza. Totusi, nu trebuie sa crezi ca in mod automat aceste modificari vor aduce si o imbunatatire a sunetului. Chestia asta este foarte relativa, subiectiva. Tuning-ul in cazul de fata ar trebui sa se faca in prezenta viitorului proprietar, pentru ca lui trebuie sa-i placa. Este posibil ca anumite piese care par mai slabe sa fie puse intentionat ca sa se obtina un gen de sound specific. Poate faci un tuning mai bun ca originalul, dar daca dispare aceea specificitate a boxei, sau apare alta noua , este posibil sa nu fie agreata. Tocmai de aceea eu nu prea ma refer la "cum suna", ci doar despre aspectele tehnice.

O masina de curse poate fi extrem de neplacuta pentru un sofer care cauta confortul. Pana la urma soferul stabileste cerintele. Cand vei mai citi comentarii de ale mele, sa stii ca vorbesc despre materiale si principii, arta imbinarii lor ca sa iasa ceva fantastic , o da producatorul, noi doar comentam din diverse unghiuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 10:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai daca spuneai asa din prima, era altceva...

eu fara sa le desfac, am ajuns la concluzia, dupa o sesiune mai indelungata de auditii si in alte premize, ca toate componentele din acest setup descris de mine mai sus se potenteaza una pe alta extraordinar, rezultatul fiind unul - dupa mine - exceptional.

genul de sistem cu care se poate trai linistit ani de zile fara teama de a asculta chestii mult mai scumpe!

din acesta cauza, mi se cam falfaie ce filtre au boxele, ce chipset are dac-ul, ce fitraj are finalul etc... am putut testa comparativ si introduce in acest setup si componente mai scumpe care imbunatatesc anumite aspecte, insa flowul muzical si modul firesc de a prezenta muzica este obtinut exact in combinatia asta, daca se schimba ceva parca nu mai e aceeasi "magie"...

dupa mine asta face un matching bun: diferenta dintre un sunet bun, si unul extraordinar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 12:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu m-as entuziasma asa de tare. Nu am ascultat aceste boxe, nu stiu ce componente au in interior, ce pot eu sa spun e ca orice aparat are un target, o zona de pret in care sa se incadreze atat ca sunet cat si ca pret. Aceste limite sunt rar depasite. Ca si concluzie - probabil ca suna de cat costa.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 26, 2011 1:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing Cataline, cand am insirat componentele boxei, am facut-o ca sa spun ca s-au folosit materiale de foarte buna calitate, doar cateva puncte fiind ceva mai economicoase. S-au folosit materiale prea bune pentru pretul cerut. Eu ma minunez mereu cum naiba se intelege exact pe dos ceea ce zic. Catalin, termina cu ideea ca sunetul bun poate sa vina si dintr-o cutie goala. Tot ce suna bine are ceva de calitate in interior, materiale,schema,ambele,etc. Calitatea se obtine cu efort ne exista para malaiata in gura lu' natafleata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 10:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
Eu nu m-as entuziasma asa de tare. Nu am ascultat aceste boxe, nu stiu ce componente au in interior, ce pot eu sa spun e ca orice aparat are un target, o zona de pret in care sa se incadreze atat ca sunet cat si ca pret. Aceste limite sunt rar depasite. Ca si concluzie - probabil ca suna de cat costa.


Pai citind postarile pe acest subiect, nimeni n-a comparat aceste boxe cu Wilson Audio Sophia de ex. ... Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greiere, te rog nu te ofensa, mie mi s-a parut curios ca cineva poate afirma de imbunatatirea unui produs atata timp cat nu ii cunoaste bine functionalitatea de baza (recte sunetul in acest caz). doar atat! in rest ce ai spus este util si in principiu sunt de acord cu ideile tale, pe care le consider in general foarte oportune...

faptul ca au folosit componente de calitate - nu ma mira deloc - intr-adevar, si eu consider ca din rahat nu poti face bici, sau daca totusi reusesti, nu o sa si pocneasca!

raman la concluzia ca acest setup este unul de luat notite la capitolul separatie, timing, feeling si, contrar "filosofiei" unui setup bazat pe boxe ieftine, unde de obicei se vad compromisurile f usor, acesta poate canta la fel de bine acustic, vocal, jazz, clasica, opera, rock sau metale.

diy-audio, presupunerile de acest fel sunt "criminalul" unui astfel de forum.
insa am constatat de f multe ori cum dogmele sunt limite uriase si in domeniul audio. de exemplu vor fi f multi care nu vor putea aprecia cu adevarat sunetul excelent al acestor boxe numai pt ca pe ele scrie Epos si costa 900 de euro. trebuie tinut cont insa ca, manufactura in RPC si lipsa furnirului induc serioase reduceri la pret FARA RABAT la calitatea audio.

pe mine m-a interesat mereu sinergia unui setup complet si modul cum reuseste sa ma implice in ceea ce reda, si s-a intamplat in trecut sa refuz componente mai scumpe pe considerentul ca imi stricau acea potrivire dupa care probabil tanjim cu totii, chiar daca in feluri diferite...

e o conceptie eronata cea conform careia ceva mai scump este automat si mai bun intr-un context dat (chiar daca ca si valoare absoluta se poate sa fie mai bun). dar astea se inteleg si accepta numai dupa zeci si zeci de permutari de componente, nu din citit.

un setup se asculta cu sufletul, nu cu portofelul sau cu recenziile lui hifi-nustiucum-magazine in cap!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 2:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E, azi toata lumea produce in China, iar sub 1000euro nimeni nu pune furnir pe boxe. Apoi, nimeni nu produce in China ca sa faca scule ieftine si bune, se produce in China pentru un profit mai mare. Aceleasi boxe daca ar fi facute in UK s-ar vinde la acelasi pret doar ca producatorul ar castiga doar 100euro\perechde si nu 300. Sa stii ca pe producator il doare la basca de cat de buna e o boxa daca ea se vinde. Si daca masinaria de marketing functioneaza boxa se vinde bine.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 2:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inca o chestie, ai vazut vreun produs care dupa ce a fost fabricat in China i-a scazut pretul.........????? Nu cred. Unde e diferenta de bani??? - in buzunarul producatorului. Prin urmare faptul ca un produs e facut in China nu e o virtute.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 27, 2011 2:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

... nu ai inteles nimic...
asculta setupul asta si mai vorbim... o sa vezi ca sunt realmente underpriced!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Joi Apr 28, 2011 8:40 am    Titlul subiectului: In cunostinta de cauza Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
... Apoi, nimeni nu produce in China ca sa faca scule ieftine si bune, se produce in China pentru un profit mai mare. ...


Parerea mea e ca in conditiile unei piete suprasaturate si dominata de o competitie acerba, mutarea productiei in China nu este neaparat un lucru rau. Nici din punctul de vedere al cumparatorului.
reducand o parte din cheltuielile de productie (cheltuielile cu forta de munca de ex.), iti da posibilitatea sa folosesti componente de calitate superioara, componente pe care, poate in alte circumstante nu le-ai folosi tocmai din cauza costurilor ridicate.
Nu-ti ramine altceva decit sa controlezi (in continuare) bine si cu responsabilitate procesul de fabricatie, standardele de calitate, si o sa ai un produs finit bun.

Asa se intimpla si in cazul produselor Creek si Epos: nu prea se plinge lumea ca n-ar fi bune. Dimpotriva.

Eu vorbesc in deplina cunostinta de cauza: am detinut vreo 3 ani 2 sisteme Creek, cunosc binisor si boxele Epos, asa ca pot afirma cu toata responsabilitatea ca in categoria lor de pret sunt excelente si merite luate in seama.
Dealtfel toata lumea care le cunoaste, si cit de cit se pricepe la domeniul audio, asta apreciaza la ele: performanta superioara la un pret competitiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Apr 28, 2011 9:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu nu nu nu, nu asa functioneaza treaba. Producatorul nu muta productia in China ca sa faca produse mai bune si mai ieftine, nuuuu. Productia se muta in China pentru a face "acelasi" produs la un cost mai mic si evident pentru a marii profitul. Dupa cum am spus nu am vazut niciun producator care sa scada preturile dupa ce s-au mutat in China si nici produsele nu au castigat in calitate. Acest fenomen s-a observat foarte bine acum vreo 7-8 ani cand a inceput aceasta migratie. Daca vreti pot sa dau si exemple. Uite, B&W nu a scazut deloc pretul dupa mutarea in China a unor produse - de ex. seria 600.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Joi Apr 28, 2011 9:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

D-le, discutia asta gen "Gica-contra" nu duce nicaieri.
Ar fi mult mai util daca ai posta ceva concret si la obiect, dar dupa ce ai ascultat macar un setup Creek/Epos.

PS. Eu chiar as fi curios sa cunosc mai multe despre treaba cu mutarea productiei in China, de extra-profitul realizat acolo, despre marketingul firmelor etc., adica despre chestiile pe care le sustii.
Astept sa-ti muti si tu productia in China, apoi sa ne impartasesti si noua cu cit a crescut profitul tau facind aceasta miscare.
Cred ca asta ar merita chiar un topic separat.
Respectele mele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Apr 28, 2011 9:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hifidoc a scris:
D-le, discutia asta gen "Gica-contra" nu duce nicaieri.
Ar fi mult mai util daca ai posta ceva concret si la obiect, dar dupa ce ai ascultat macar un setup Creek/Epos.

PS. Eu chiar as fi curios sa cunosc mai multe despre treaba cu mutarea productiei in China, de extra-profitul realizat acolo, despre marketingul firmelor etc., adica despre chestiile pe care le sustii.
Astept sa-ti muti si tu productia in China, apoi sa ne impartasesti si noua cu cit a crescut profitul tau facind aceasta miscare.
Cred ca asta ar merita chiar un topic separat.
Respectele mele.


Nici nu stiu cum sa raspund la aberatiile tale???
1. NU am comentat sub nicio forma calitatea sau sunetul produselor EPOS sau Creek - asa ca nu stiu de ce te agiti ca sifonul ????
2. Eu nu sunt producator de boxe. SCURT. Ceea ce fac eu se numeste HOBBY:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hobby

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 28, 2011 10:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
greiere, te rog nu te ofensa, mie mi s-a parut curios ca cineva poate afirma de imbunatatirea unui produs atata timp cat nu ii cunoaste bine functionalitatea de baza (recte sunetul in acest caz).


Stai linistit ca nici tu nu ii cunosti sunetul chiar daca ai ascultat boxa in cauza. "Sunetul", parametrii, se cunosc abia dupa masuratori riguroase. Chiar daca ti-ai format o parere despre ele aceasta se poate schimba extrem de usor odata integrate in alt lant acustic. Tocmai de aceea eu n-am zis cum suna si am vorbit strict despre chestii tehnice. In rest trebuie intotdeauna sa constientizezi ca orice produs e perfectibil, altfel esti clientul ideal al strategemelor de marketing. Niciodata nu cumperi un produs "the best", ci mai degraba un raport calitate/pret. Din fericire, daca ma uit pe lista de materiale, pare ca acest raport este destul de mare , mai ramane doar arta "bucatarului" de a le imbina cat mai bine cu putinta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community