FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Conectare boxe

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MadCow



Conectat la: 21 Oct 2004
Mesaje: 38

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2004 12:05 am    Titlul subiectului: Conectare boxe Raspunde cu citat (quote)

Am o combina Sony cu 2 boxe si subwoofer si inca 2 boxe (coloane) tot Sony. Problema e ca boxele sunt pe 8 ohm, iar cele de la combina pe 6. Cum fac sa le conectez ca sa nu am probleme? Pun boxele combinei normal iar celelalte invers? adik plusurile de la cele pe coloane in minusurile de la combina? sau gresesc?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 31, 2004 12:05 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DAVE



Conectat la: 16 Mai 2003
Mesaje: 355
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2004 12:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poti sa le conectezi fara probleme cele de 8 ohmi in locul celor de 6. Doar ca puterea livrata in boxe va fi 75% din cea originala. Invers sunt probleme. Adica daca conectezi boxe cu impedanta mai mica la amplificatoare cu impedanta specificata mai mare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MadCow



Conectat la: 21 Oct 2004
Mesaje: 38

MesajTrimis: Vin Dec 31, 2004 1:42 am    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

cred ca m-am exprimat gresit Embarassed eu vreau sa pun si boxele originale si cele ale combinei pe aceleasi iesiri (le am puse asa de mai mult timp insa nu le-am dat tare niciodata ai acum vreau sa le folosesc in seara de rev la un show).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dj su9cut



Conectat la: 01 Dec 2004
Mesaje: 204
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 12, 2005 2:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o sa suprasoliciti combina daca mai pui si floorstandingurile sony deoarece combina e facuta sa dea destula putere ca sa drive doar boxele ei daca tu te apuci sa mai pui pe langa ele inca un sub si inca 2 boxe nu o sa fie tocmai bine, lasand la o parte impedantele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Mie Feb 09, 2005 12:19 pm    Titlul subiectului: sony Raspunde cu citat (quote)

Daca asculti doar stereo, leaga boxele de 6 ohmi in sistem Hafler (pseudoquadro). Adica, avand cele de front legate normal la amplif: +-urile celor de pe spate le legi la +L si+ R front. - urile le legi impreuna si le lasi in aer. Pe spate vei avea L-R si R-L. Senzatia e de sorround.

tibi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community