FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe fatza, sfat...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fey



Conectat la: 30 Ian 2005
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2005 10:09 pm    Titlul subiectului: Boxe fatza, sfat... Raspunde cu citat (quote)

In primul rand vreau sa va salut dragi audio junkys Smile, cautam de ceva timp un forum despre car-audio.

Io nu prea ma pricep f mult la branduri, de aceea apelez la experienta voastra sa imi spuneti si mie ce firme/modele stiti ca au o oferta buna in privinta calitatii sunetului.
Vreau ca boxele sa fie componente si marimea de 17, cu conteaza amplifcarea intrucat daca e necesara o voi rezolva io intr-un fel.

Ah da, am un HU-pioneer deh6500 si un woofer de 600W, basul nu prea ma intereseaza la boxe...
Ma gandesc ca la 150-200 de euro gasesc ceva destul bun.

Astept parerile voastre si va multumesc anticipat. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 30, 2005 10:09 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Sam Feb 05, 2005 2:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DLS R6A
Hertz Energy ESK 165.2
Infinity Kappa 65,5cs

Toate sunt in bugetul tau !

_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
iosala



Conectat la: 06 Oct 2004
Mesaje: 21
Locatie: oradea

MesajTrimis: Dum Feb 06, 2005 1:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am in masina setul de la Ground Zero GZHC 16 NEO, din seria Hidrogen, care au magnet de neodynium si twetere de titan. Set de care eu sunt foarte multumit. Si vei avea mare nevoie de amplificator. Face mare diferenta.
Le vei gasi la www.car-hifi.ro, site care se va lansa in curand. Pana atunci poti sa le vezi la www.ground-zero-audio.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 06, 2005 10:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oricare ar fi alegerea iti recomand sa antifonzi portierele cu materiale absorbante pe baza de bitum ,altfel risti sa iti bati joc de boxele amintite anterior .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fey



Conectat la: 30 Ian 2005
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Feb 07, 2005 12:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aha, merci mult de raspunsuri, pe mine ma batea gandu sa merg
pe infinity sau alpine, mai ales ca e mult mai usor sa gasesc
marcile astea prin buc.
Oricum o sa tin cont si de parerile voastre, acum ca am facut rost
si de bani Cool pot sa imi incep cautarea.

:puf: da asa e, conteaza f mult sa ai portierele antifonate dar e mai
bine sa ai niste boxe bune in portiere neantifonate decat sa ai
boxe naspa in portiere antifonate...
Cand ai bani totul e mult mai usor... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Lun Feb 07, 2005 8:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"conteaza f mult sa ai portierele antifonate dar e mai
bine sa ai niste boxe bune in portiere neantifonate decat sa ai
boxe naspa in portiere antifonate..." - gresit!!!
Daca iti antifonezi portierele intai, atunci poti incepe prin a monta la loc difuzoarele existente. Vei constatat o imbunatatire a sunetului cu precadere in partea de joase. Dupa aceea, cand vei mai face rost de bani, faci upgrade la difuzoare!!!
Daca montezi o pereche de difuzoare bune fara antifonare, nu o sa sune la nivelul asteptarilor, o sa fii frustrat si pana la urma tot o sa le antifonezi... Wink

_________________
"Music expresses that which can not be said and on which it is impossible to be silent" - Victor Hugo
www.puremusic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Lun Feb 07, 2005 8:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"conteaza f mult sa ai portierele antifonate dar e mai
bine sa ai niste boxe bune in portiere neantifonate decat sa ai
boxe naspa in portiere antifonate..." - gresit!!!
Daca iti antifonezi portierele intai, atunci poti incepe prin a monta la loc difuzoarele existente. Vei constatat o imbunatatire a sunetului cu precadere in partea de joase. Dupa aceea, cand vei mai face rost de bani, faci upgrade la difuzoare!!!
Daca montezi o pereche de difuzoare bune fara antifonare, nu o sa sune la nivelul asteptarilor, o sa fii frustrat si pana la urma tot o sa le antifonezi... Wink

_________________
"Music expresses that which can not be said and on which it is impossible to be silent" - Victor Hugo
www.puremusic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 07, 2005 9:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De acord cu IM ,montarea unor difuzoare bune,scumpe in locul celor originale fara alte modificare duce de cele mai multe ori la dezamagiri profunde ,se ajunge la situatii inexplicabile pentru cumparator cum ar fi ca basul suna mult mai bine din cartoanele originale de 5$ decit din super boxele cu materiale compozite de 200$.
In functie de volumul de aer din portiera difuzoarele diferite se comporta diferit ,daca mai sint si decupari masive in contrafata de usa situatia se va inrautati ,astfel poti avea surpriza ca unele modele sa sune mult mai bine decit altele indiferent de diferentele de pret.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fey



Conectat la: 30 Ian 2005
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Feb 07, 2005 11:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Azi dupa ce am ascultat mai multe modele de boxe, de la alpine, infinity, jbl m-am oprit, chiar la modelu Infinity Kappa 65,5cs era exact ceea ce aveam nevoie (dsl, hertz si gz, nu prea se gasesc dealeri in buc ca sa ai un stand la dispozitie Rolling Eyes ).
Insa chiar cand sa le montez aflu ca nu am cum sa montez boxa, nu are loc magnetul... Sad
Va trebui sa imi modific cumva, locu unde sa instalez boxa.

Acum, stiu ca se poate modifica panoul de la usa astfel incat sa iti poti instala orice boxa...
Dar ma intrebam, daca tot faci modificarea asta de ce sa nu iti instalezi niste coaxiale pe 3 sau 4 cai, cu o amplificare adecvata, in loc de componente, asa ai inalte, medii, jaose chiar la picioarele tale Smile... (si bineinteles pui niste coaxiale potente, ca tot se zice ca sunetu trebuie sa vina din fata Smile )
Sau mai bine ramai la componente?

Nu stiu, dati-va si voi cu parerea

puf a scris:
se ajunge la situatii inexplicabile pentru cumparator cum ar fi ca basul suna mult mai bine din cartoanele originale de 5$ decit din super boxele cu materiale compozite de 200$.

Inteleg punctul tau de vedere... da totusi sa nu exageram chiar asa...

A da, am fost si la dealerul magnat, din bd. Timisoarei, si cand i-am spus ca vreau sa ascult si io un model mi-au zis ca nu e pe stand, dar lasa ca pot sa imi fac o parere dupa niste SONY XPLOD, ca cica se aud cam la fel Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sfigmo



Conectat la: 09 Noi 2004
Mesaje: 88
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Feb 08, 2005 9:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"de ce sa nu iti instalezi niste coaxiale pe 3 sau 4 cai, cu o amplificare adecvata, in loc de componente, asa ai inalte, medii, jaose chiar la picioarele tale"...gresit din nou...inalte la picioare e cea mai mare greseale...nu exista acele inalte la picioare...sunetele de inalta frecventa sunt liniare.trebuie sa le faci sa iti ajunga direct in ureche...altfel risti sa fii obligat sa stai cu capul jos la picioare ca sa le asculti...coaxialele sunt difuzoare care de regula se monteaza in spate si intr-o masina difuzoarele din spate sunt pentru ca pasagerii din spate sa asculte ceva muzica...cat despre locul din portiere, daca n iti poti modifica panourile de usi incat sa intre magnetul si sa coboare si geamul, incearca Hertz sau Ground Zero...ei au difuzoare plate care intra in aproape orice panou fara a incomoda geamul...bafta
_________________
THINK PINK!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Mar Feb 08, 2005 6:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum zice Sfigmo, asta e una din cele mai mari greseli pe care le poti face ! Niciodata tweeter la picioare. El trebuie sa fie plasat la aceeasi inaltime cu urechea si sa fie orientat spre ureche ! Subwooferul este cel pe care il poti pune aproape oriunde deoarece originea frecventelor sub 100-150 Hz nu poate fi perceputa ! In plus, nu poti compara Coaxiale cu Componente. Este acelasi lucru cu a compara un amplif pe 5 canale cu combinatii cum ar fi 4+1 sau 3+2 ! un difuzor sau amplif care 'le face pe toate' nu poate avea nicioadata fidelitatea unuia care face numai 'o anumita bucatica' ! Confirm si ce s-a spus mai sus cu antifonarea ! degeaba pui boxe scumpe daca scapa aer pe peste tot si numai incinta nu se cheama portiera !
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Mie Feb 09, 2005 3:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stati un pic...
Confused
Sa o luam pe rand:
1. Frecventele inalte sunt directionale. Deci trebuie plasate optim, la nivelul urechilor, dar atentie, nu orientate direct catre ureche. In functie de capacitatea calotei tweeter-ului de a dispersa energia acustica, ele se orienteaza astfel incat prelungirea medianei calotelor sa aibe punct de intalnire undeva pe centrul masinii, intre bord si schimbatorul de viteze. Astfel imaginea stereo, soundtage-ul este realizat optim. Dar asta nu este o regula stricta. In functie de "anatomia" masinii, locul de pozitionare a lor poate varia, important este realizarea acelei imagini stereo, fara compromisuri. Din acest motiv, recomandata este folosirea componentelor, tocmai pentru a avea posibilitatea jonglarii cu tweeter-ul in spatiu, pana la obtinerea rezultatelor dorite. Astfel, sa nu va mire daca le veti descoperi pozitionate pe montantii de la geam, in niste prelungiri ciudate ale acestora realizate din fibra de sticla, suporti inox polishat, etc... scopul este esential Exclamation
In anumite cazuri, intalnim pozitionarea tweeter-erelor in asa numitele kick-paneluri de la picioare, chiar in colturile podelei, stanga-dreapta.
Dezavantajul in acest caz este faptul ca imaginea stereo este coborata - "scena", componentii formatiei fiind mai greu de pozitionat in spatiu..., plus ca mai apar si obstacole nedorite in cale, gen picioarele soferului/pasagerului dreapta, etc... Avantajul este in raportul cel mai bun al lungimilor stanga-dreapta fata de ascultator... Cu cat diferenta intre distante stanga - dreapta este mai mica, cu rezultatele sunt mai bune. Exista si HU inteligente cu posibilitate de ajustare a timpului de parcurgere a undelor stanga-dreapta astfel incat ele sa se compuna in acelasi timp... pe "scena".
O alta abordare interesanta a modului de pozitionare a tweeter-elor este aceea cu calota indreptata catre parbriz, sub un anumit unghi - dictat de inclinatia parbrizului; avandu-se grija ca unda reflectata sa ajunga in final ... "pe scena" Very Happy Aici intervin corectarile de faza aferente Smile
Cineva explica foarte interesant faptul ca nu exista un aloc predefinit pentru tweeter, trebuie cautata si gasita pozitia optima pentru fiecare caz in parte, de la masina la masina si folosita ingeniozitatea fiecaruia pentru a incadra cat mai placut acea ghighilice rotunda in... decor...

2. Sunetele medii - inalte - joase - trebuie sa ajunga in acelati timp in "punctul" de intalnire. Plecand de la aceasta premisa, varianta cu coaxiale este optima, deoarece avem de a face cun fel de "fullrange", sunetele inalte si medii plecand aproape din acelasi punct. Nu orice zboara se mananca, deci... nu ma refer aici la coaxialele "chioare", ci la o pereche de coaxiale cu filtru adecvat, precum la componente, singura deosebire fiind integrarea tweeter-ului in mijlocul difuzorului sau separat...
Faptul ca sunt foarte putine firmele care ofera tweeter + woofer + filtru + kit adator pentru folosirea in mod coaxial sau independent, este adevarat.

"nu exista un aloc predefinit pentru tweeter, trebuie cautata si gasita pozitia optima pentru fiecare caz in parte, de la masina la masina si folosita ingeniozitatea fiecaruia pentru a incadra cat mai placut acea ghighilice rotunda in... decor... " Wink

_________________
"Music expresses that which can not be said and on which it is impossible to be silent" - Victor Hugo
www.puremusic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
sfigmo



Conectat la: 09 Noi 2004
Mesaje: 88
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Feb 10, 2005 9:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IM, ce spui tu mai sus e cu totul adevarat...insa in cazul nostru nu vad solutia optima niste difuzoare coaxiale panourile nefiind modificate pentru a directiona sunetele...in teorie se cunoaste utilitatea tweeterelor si a mediilor...cati insa cunosc ce este sound stage-ul?cati pun in practica acest aspect in directionarea difuzoarelor?cati tin cont de posibilitatea de a regla din acel filtru pasiv high-mid-low level pentru inalte?asta este problema multora...difuzoare componente scumpe si in mazina BU-TZ BU-TZ...si atat...crapa creierii de la inalte si ti se face rau de la bass...eu in cazul asta tot pe componente raman cu sugestiile...si tweeterele amplasate astfle incat sa le auda atat soferul cat si pasagerul in acelasi mod..bafta
_________________
THINK PINK!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community