FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce nu e bun: DVD-ul sau DVD Player-ul ?!

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Jazzy



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2003 10:51 pm    Titlul subiectului: Ce nu e bun: DVD-ul sau DVD Player-ul ?! Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o problema foarte mare.
Am un DVD player PHILIPS 634. Daca rulez pe el DVDuri originale cu filme, totul merge perfect. In schimb, daca rulez DVDuri facute pe calculator, apar intreruperi mai mult decat deranjante.
Problema cea mare este ca DVDurile facute pe calculator contin tot ceea ce filmez cu o camera digitala SONY DCR-TRV 33E miniDV, format pentru care am optat tocmai din dorinta de a scapa de tot ceea ce inseamna VHS.
Si sunt foarte contrariat ca tot ceea ce ar fi putut fi o stocare a inregistrarilor de pe digital pe digital s-ar putea transforma intr-o mare problema.
Vreau si eu ca DVDurile pe care le fac sa nu mai aiba zone cu intreruperi si sa nu mai "sara" imaginea peste cateva secunde de inregistrare tocmai cand este vorba de momente memorabile.
Folosesc o unitate DVD-/+RW SONY DRU 500A si ca program de inscriptionare NERO 5.5.
Am avut probleme cu blank-uri bulk, TRAXDATA, MEMOREX si chiar cu un SONY DVD-RW pe care fac testarile.

Sper sa ma poata ajuta careva... Cineva mi-a spus ca ar fi problema cu unele playere PHILIPS...

_________________
Poate ma invata si pe mine careva sa cant la pian... la al lui, ca eu nu am...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Oct 29, 2003 10:51 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2003 11:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, playerul tau Philips este relativ bun din punctul de vedere al compatibilitatii cu discurile DVD arse la calculator (DVD+/-R si DVD+/-RW). E chiar peste medie. Deci ma indoiesc ca problema e din cauza lui.

Unitatea DVD writer Sony pe care o folosesti iarasi nu e o problema, si eu am printre altele exact acelasi model - este OK. Am scris cu ea si redat pe playere standalone nenumarate DVD-uri. Daca spui ca ai incercat mai multe tipuri de medii DVD-R/etc., putem sa eliminam si acest factor din ecuatie.

Insa ai uitat sa precizezi un aspect foarte important: cu ce soft convertesti materialul pe care l-ai capturat de pe camera in format MPEG-2 si cu ce soft faci "authoring" pentru a creea imaginea discului DVD-Video? Aceste doua chestii sunt esentiale, pentru ca pot aparea diverse probleme din cauza unor setari din respectivele programe (de exemplu, sa faci un disc cu rata totala de transfer prea mare - care se va comporta intr-un player stand-alone cam cum descrii tu).

Apoi, mai ai un test de facut: pe PC DVD-ul scris e redat corect cu un player software (PowerEX, WinDVD, ma rog, ce folosesti tu)?

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2003 11:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sint de acord cu tot ce zice Andrei, plus:

- ce calculator ai? un amic al meu s-a luptat cu probleme similare pt. ca n-avea memorie destula/procesor slabutz si apareau gilme din cauza accesului la memoria virtuala sau pur si simplu "sarea" ce nu apuca procesorul sa... proceseze.

- poate (nu stiu sigur, dar prin analogie cu CD-writerele) conteaza si viteza la care scrii, mai ales daca media nu e de foarte buna calitate. Tine la 1x si vezi si tu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2003 11:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca viteza procesorului de pe calculator nu are importanta, din cate inteleg problemele ii apar cand reda pe un player standalone, pe acel Philips 634. Eventual astfel de "galme" de CPU sau memorie ar putea strica DVD-R/RW-ul in timpul arderii, dar atunci nu mai functioneza deloc discul.

In schimb chestia cu arsul la viteze mai mici este o idee buna. Teoretic writerul Sony e compatibil cu mediile high-speed, dar nu e perfect. Aici ajuta btw. foarte mult si un update de firmware pentru burner (le gasesti la Sony aici). Procedura e un pic "riscanta", sa zicem, insa la fiecare update se adauga o multime de noi tipuri de discuri suportate si se imbunatateste compatibilitatea cu cele deja existente.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Jazzy



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2003 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Editarea o fac cu PINNACLE STUDIO 8.5 (mi se pare foarte usor de folosit si imi place sa lucrez cu el) si tot cu ajutorul lui fac si imaginea DVDului.
Din cate mi-ati spus, se pare ca problema ar fi reprezentata de viteza la care scriu (2x la DVD-R si 4x la DVD-RW); voi incerca si la 1x.
Am un sistem Pentium 4 CPU 2,4 Ghz, 510 MB RAM, iar achizitia o fac prin intrarea digitala a PINNACLE STUDIO Deluxe.

Va multumesc.

_________________
Poate ma invata si pe mine careva sa cant la pian... la al lui, ca eu nu am...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 1:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul rand, mai ia o data la "mana" setarile Studio 8.5. Acum pe dinafara nu tin minte, dar ar trebui sa existe un control asupra ratei de transfer (sau a "calitatii"/cantitatii de material pe care incearca sa o inghesuie pe disc) - acolo ar trebui sa testezi cu valori mai scazute, ca sa te asiguri ca problema nu este din cauza unui DVD care iese din specificatii (teoretic programul ar trebui sa nu te lase sa faci asta, dar...).

Viteza e o potentiala problema, incearca si la 1x ca sa te asiguri ca este sau nu este cauza. Btw. cred ca vroiai sa spui invers referitor la vitezele DVD-R si DVD-RW, nu?

Nu uita sa incerci te rog si testul cu un disc care iti face figuri, dar redat in calculator cu player-ul software. E important ca sa determini daca e "construit" prost.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Jazzy



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 2:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu setarile de la PINNACLE e ok. De redat pe calculator nu sunt probleme. Absolut totul merge perfect pe calculator. Doar pe playerul Philips apar probleme.
Ca o concluzie se contureaza faptul ca ar trebui scazuta viteza.

(A propos, incurcasem vitezele, merci pentru corectura...)

_________________
Poate ma invata si pe mine careva sa cant la pian... la al lui, ca eu nu am...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Jazzy



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 29, 2003 2:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vrut sa fac un nou DVD... Si am zis sa incerc la viteza 1x.
Nu merge ! Nu imi da voie sa modific viteza de scriere ! Nici in NERO (6 sau 5.5), TEMPGenc DVD Author, PINNACLE (8.5 ca e mai bun ca 8.10)...
Imi scrie discul SONY DVD+RW la 2,4x (cica e viteza maxima...).

Ce ma fac ?!

Ma bate gandul sa instalez chestia aia de "firmware"... update-ul pe care mi l-a recomandat Andrei... Da' mi-e frica... De ce ? Pentru ca mi-a spus: "Procedura e un pic riscanta" . Si chestia asta m-a speriat rau de tot. De ce e riscanta ?

_________________
Poate ma invata si pe mine careva sa cant la pian... la al lui, ca eu nu am...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 31, 2003 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e riscanta deloc !
Eu am facut zeci de update-uri la DvD-ROM, CDWriter, Placa de baza si nu am patit nimic ! Singurul risc care poate apare e sa se intrerupa curentul cind faci update-ul (sanse 1:1.000.000) si atunci nu prea mai ai ce face !
In rest trebuie sa fii foarte atent ce versiune de BIOS/Firmware folosesti !
SA FIE NEAPARAT PENTRU MODELUL TAU ! Daca gasesti pe site-ul producatorulul scris ca versiunea e compatibila cu DvD-ul tau DAI DRUMU' FARA FRICA !
Daca e cumva ptr alt model , sau nu stii sigur daca e buna ptr modelul tau mai bine nu incerca !

Bafta !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hawkie



Conectat la: 08 Iun 2003
Mesaje: 58

MesajTrimis: Vin Ian 02, 2004 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Discurile DVD+R/+RW nu se pot scrie la 1X
Încearcă să cumperi niște discuri DVD-R și să le scrii la 1X și spune-ne dacă mai apar probleme. S-ar putea ca viteza de scriere prea mare să fie problema (ai scris la 4x?)
Îți recomand Traxdata DVD-R 4x (produse de Ritek - modelul G04)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Vin Ian 02, 2004 6:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am facut si eu DVD dar cu Ulead Video Studio 7 de la captura la ardere tot si pot sune ca dupa cateva DVD-uri arse din vina mea ultimele au iesit perfect meg fara prob pe aproape orice DVD fie el de masa sau de PC.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community