FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Filtre active sau pasive

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Tarcea Bogdan



Conectat la: 22 Feb 2005
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar Feb 22, 2005 1:00 pm    Titlul subiectului: Filtre active sau pasive Raspunde cu citat (quote)

Salut........

Recent mi-am construit doua incinte acustice. Mi-am cumparat doua difuzoare de 15' si doua tw tip goarna (SENON). Nu stiu de unde as putea sa fac rost de niste scheme noi de filtre active sau pasive, pentru ca acelea pe care le am eu sunt din niste Tehnium-uri mult prea vechi sunt depasite ca si tehnologie si nu dau un randament foarte bun, desi sunt bine "echilibrate" dupa banda de frecventa a difuzoarelor.

Date despre difuzoare:

Subwoofer=350 W, 150 W rms, banda de frecventa 35Hz-3500Hz; Tw=180W, cam 100W rms, banda de frecventa 800Hz-20.000Hz.

Cine poate sa ma ajute cu niste scheme de filtre adevarate?

Multumesc Anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 22, 2005 1:00 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Feb 22, 2005 1:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Masoara rezistenta in curent continuu si inductanta difuzoarelor .

Incerc sa te ajut .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ReLLaXX



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 882
Locatie: Bucuresti-Napoca City

MesajTrimis: Mar Feb 22, 2005 9:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Proasta alegere cu Senoanele. La ambele modele de sub-uri pro pe 15 pot sa-ti dau niste dimensiuni de incinte in care au sunat rezonabil si eventual si filtre pentru ele daca imi spui exact modelul. Dar la partea de inalte, nu ai ce sa le faci sa sune bine. Sunt cu adevarat sub orice critica, daca sunt modelul tip driver cu filetare pe goarna. Si daca acela e modelul sa ai grija sa pui in incinta o traversa care sa sustina magnetul ca altfel ai 99% sanse sa se rupa din filetul goarnei care e destul de firav. Nici varianta asta nu este de aplicat fiindca o sa ai ceva vibratii transmise driverului, dar e mai bine decat sa se rupa si sa ramai fara el...

Ia in considerare si ceea ce a spus DJ DNA. Eu pot sa-ti dau solutii "nimerite". El te-ar putea ajuta cu calcule exacte.


Numai bine!

_________________
Just cruising...

" Tweeterele metalice suna metalic, cele plastice suna plastic iar cele de matase suna matasos" Mdaa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Tarcea Bogdan



Conectat la: 22 Feb 2005
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mie Feb 23, 2005 1:18 pm    Titlul subiectului: Re: Filtre Active si Pasive Raspunde cu citat (quote)

Despre difuzoare:
- Tw - Model HT 515, 4 ohm, 180w, 800Hz-20.000Hz
- Sub - Model PA 1590 2K, 4ohm, 350w, 35Hz-3500Hz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tarcea Bogdan



Conectat la: 22 Feb 2005
Mesaje: 9

MesajTrimis: Lun Feb 28, 2005 5:13 pm    Titlul subiectului: Filtre active sau pasive Raspunde cu citat (quote)

Din nefericire pentru mine ReLLaXX are dreptate in legatura cu "goarnele", sunetul lor cam lasa de dorit (au distorsiuni mari chiar si la o putere medie), insa sub-urile sunt, cred eu destul de acceptabile. Oricum ambele produse Senon (atat tw cat si sub.) au fost cumparate de la "Kon", iar eu n-am incercat altceva decat sa cumpar ce am gasit mai scump din acel magazin, in speranta ca vor fi totodata si destul de calitate. Este adevarat ca ceva "pricopsit" costa, chiar mai mult decat i-mi permit.

Multumesc pentru indicatii, am sa incerc sa-i fac o modificare in boxa pentru a sustine bobina goarnei si o sa incerc sa improvizez si un atenuator de vibratii, asa cum m-ai sfatuit si iata, in final cam tot ce stiu despre modelele de tw., respectiv sub:

- tw HT 515 - 8 ohm, 180 w, 800Hz-20.000Hz;
- sub PA 1590 2K - 8 ohm, 350w, 35Hz-3500Hz.

As dori sa-mi faca si mie cineva o recomandare de niste drivere mai de calitate, dar nu din alea profesionale, la preturi "astronomice"..., asa mai rezonabil!

Astept si eu un raspuns!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ReLLaXX



Conectat la: 08 Mar 2004
Mesaje: 882
Locatie: Bucuresti-Napoca City

MesajTrimis: Mar Mar 01, 2005 5:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca APT de la Eminence sau ceva mai ieftin, un tweeter DP 35 de la SAL. Nu te axa neaparat pe drivere daca nu ai de gand sa folosesti boxele in spatii medii sau mari.
_________________
Just cruising...

" Tweeterele metalice suna metalic, cele plastice suna plastic iar cele de matase suna matasos" Mdaa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community