FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe e-boda.

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Vlad



Conectat la: 19 Noi 2003
Mesaje: 26

MesajTrimis: Dum Ian 04, 2004 7:02 pm    Titlul subiectului: Boxe e-boda. Raspunde cu citat (quote)

Sunt si eu curios, cum sunt boxele de la e-boda, merita banii dati pe ele sau gasesti altele mai buna la aceeasi bani ?

Intreb din curiozitate, ca nu prea am eu bani sa-mi iau ceva cat de cat decent, si oricum nu prea am unde sa le pun, am camera prea mica.

Ca sistem audio (daca ii pot zice asta) am un audigy2 si niste Genius ht 5.1 de 120 wati rms (jafuri pe langa B&W, Cabasse, Dynaudio, Elac, Polk...... )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 04, 2004 7:02 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 04, 2004 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Genius-urile tale nu se compara cu firmele mentionate, dar trebuie luat in considerare si pretul.. Un sistem de la B&W de exemplu , plus un receiver pe masura te va costa cam de 10 ori mai mult. Si asta pentru modelele de intrare.

Daca ai o camera mica nu iti recomand niste boxe mari. Daca mai stai si la bloc nu o sa le poti folosi la adevarata lor valoare.

Iar in ce priveste pretul, incearca sa asculti si niste modele Sony cu preturi asemanatoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Ian 04, 2004 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parca intre E-Boda si Sony as alege Sony.Trebuie totusi sa le asculti personal nu sa te iei dupa parerile altora.
Pt camere mici ai putea sa te uiti si la JBL.Parerea mea e ca au si sisteme reusite comparabile ca pret cu E-Boda.

Sistemul tau Genius e bunicel dar parca pt Audigy2 as fi ales ceva mai bun.Daca ai camera mica te sfatuiesc sa te gandesti de 5 ori inainte sa cumperi ceva Smile Eu sunt patit Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vlad



Conectat la: 19 Noi 2003
Mesaje: 26

MesajTrimis: Dum Ian 04, 2004 10:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Macar de-ar fi camera singura problema, numai ca pana sa ajung la asta ma intalnesc pe drum cu lipsa banilor necesari pt o combinatie boxe/receiver decenta.

Ma gandesc ca mi-ar trebui un minim absolut de vreo 30 de milioane si cu banii astia cred m-as uita doar la pret, nu si la calitate.

Geniusurile le am de vreun an si ceva. Inainte sa le iau m-am uitat si eu pe forumuri si toata lumea ziceau ca la banii aia sunt cele mai bune, la vreo 3 luni dupa ce le-am luat eu au aparut niste boxe olandeze parca, tot la spot.Si pe unde mai pui ca atunci nu prea stiam mare lucru despre boxe/amplificatoare..... iti dai seama.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
voinea



Conectat la: 06 Ian 2004
Mesaje: 11
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 06, 2004 11:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am ascultat de cunand boxele E-Boda intr-o sufragerie normala de bloc. 6mx3m . Se aude bine. La cati bani dai pe ele sunt extraordinare pentru inceperea unui sistem home-dvd.

Intrebare, cu ampliful de pe e-boda poti sa folosesti alte boxe in viitor ? ceva mai mari de genul celei de mai jos



(este E-Boda AV738F)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Mar Ian 06, 2004 1:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

voinea la ce amplif de pe e-boda te referi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
voinea



Conectat la: 06 Ian 2004
Mesaje: 11
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 07, 2004 12:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma refer la Mini Sistem Home-Theater 5.1 B20



Reglaj individual al volumului pentru centru, surround si subwoofer
Compatibil cu DVD playerele cu decodor integrat de Dolby Digital si/sau DTS
Telecomanda super slim
Intrari audio:
5.1 Canale
Specificatii:
Putere Iesire
(4 OHM, THD 10%)
30 W (Subwoofer)
15 W (Sateliti)
Difuzoare :
5.25" Subwoofer
3" Satelit
Raspuns Frecventa:
-Sateliti: 115Hz ~ 20Khz
-Subwoofer: 20Hz ~120Hz
Dimensiuni: 36 x 19.8 x 31 cm (subwoofer)
12 x 9 x 10.3 cm (Sateliti)
Dimensiuni cutie: 60 x 39.3 x 27.8 cm
Greutate neta: 8.5 kg/set
Greutate bruta: 12.8 kg/set

15W cum se comporta pe niste boxe putin mai mari ? (cam la 50x16x16 cm)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Ian 07, 2004 2:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De boxe e-boda s'a mai discutat... Confused
Am si eu o intrebare: de ce diafragma este argintie, si dust-capu'i auriu? Diferenta de material, sau doar de culoare? Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 12:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

voinea pai daca impedanta e aceeasi cu cea folosita de mini-amplificatoarele din sistem boxele ar functiona corect.Problema e ca nu stim gama de frecvente pe care o redau amplif-urile de sateliti,s-ar putea sa fie sunet numai cu medii si inalte sau doar inalte.

De obicei la mini-systemele audio de pe piata (nu cele pt PC) daca pui alte 2 boxe in locul pocnitorilor care le au,se aude mai bine.Mai clar... daca boxele cu care vine sistemul au doar medii si inalte si tu pui 2 boxe care au si bass e foarte probabil sa-l auzi.(Chestia asta e probata de mine pe mai multe tipuri de combinutze)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 1:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AbsoluteAudioFan a scris:
De boxe e-boda s'a mai discutat... Confused
Am si eu o intrebare: de ce diafragma este argintie, si dust-capu'i auriu? Diferenta de material, sau doar de culoare? Rolling Eyes


Si eu una : Ce materiale ar putea fi alea ? Smile celuloza nu pare a fi,sa fie Al sau kevlar?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
voinea



Conectat la: 06 Ian 2004
Mesaje: 11
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 9:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu nu stiu ce dif. sunt cele din eboda dar sistemul cu satelitii mici de mai sus dar cu satelitii de fatza schimbati se auzea foarte bine. (pe fata erau 2 dif cu medii-inalte 2 cai)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Ian 11, 2004 11:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai inseamna ca au toleranta pt mai multe impedante,banuiesc ca boxele puse de tine au 4 sau 8 ohmi.

Oricum n-ar fi rau sa verifici impedantele chiar daca se aude bine.Daca nu se potrivesc se va strica ceva pana la urma,ori boxele ori amplif-ul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
voinea



Conectat la: 06 Ian 2004
Mesaje: 11
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 13, 2004 11:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu era eboda al meu si nici boxele.Era la un prieten acasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community