FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Diferente de volum intre DTS si DD

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 28, 2003 3:43 pm    Titlul subiectului: Diferente de volum intre DTS si DD Raspunde cu citat (quote)

Am primit de curand dvd-ul cu versiunea extinsa de la LOTR2 . Pe dvd, sunetul e disponibil atat in Dolby Digital cat si in DTS.
Problema e ca de cate ori trec pe DTS volumul scade drastic. Este normala aceasta diferenta de volum ?

DVD-ul il vizionez pe calculator, ca player dolosesc Power DVD 5, tot acesta ocupandu-se si de decodarea sunetului, iar boxele sunt 5.1. Placa de sunet Audigy 2.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Dec 28, 2003 3:43 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2004 9:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Offtopic nitel: ce inseamna versiunea extinsa? Ce are in plus fata de filmu original? Thx.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2004 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

40 de minute in plus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Mar Ian 06, 2004 11:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A aparut si pe la noi versiunea lunga ? Sau e adus din afara ? Eu am gasit numai versiunea originala de cumparat pe la noi ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
snatchro



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 52
Locatie: Philips HQ, Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 12, 2004 7:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda, a aparut. Am vazut-o la Diverta la Mall. Chiar pachete diferite. Unul cu si unul fara un maimutoi care semana cu Gollum. Cu un pret pe masura, bineinteles. Fugi s-o cumperi cat mai e! Pana nu se prind multi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Joi Ian 15, 2004 3:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma duc neaparat ! Sper sa o mai gasesc ! Cite minute are versiunea originala de LoR 2 si cite are cea extended ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristiand



Conectat la: 21 Ian 2004
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2004 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesant... toate dvd-uril pe care le-am vizionat pana acum si care au avut ambele track-uri dd si dts am observat o diferenta notabila, dar in sens invers. DTS-ul suna mai puternic si mai clar. Poate ca softul e de vina.
Apropos de LOTR, versiunea extinsa mai adauga scene care aduc filmul si mai aproape de carte. Iar soundtrack-ul DTS este exceptional.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2004 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am folosit Power DVD 5 pentru decodarea DTS-ului. Probabil ca nu face o treaba prea buna . O sa-mi iau un receiver in curand si o sa pot face o comparatie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community