FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
CASTI - calitate, criterii de alegere, etc.
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2003 10:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iun 03, 2003 10:39 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2003 10:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa nu uitam si de alt criteriu de selectie, cand vine vorba sa alegem o pereche de casti, si anume ergonomia lor, atat ca pozitie pe urechi cat si ca raspuns in frecventa. Este insa un criteriu destul de subiectiv, functie atat de "parametrii" fizici ai fiecaruia dintre noi (marimea capului, a pavilioanelor urechilor, etc..), cat si de genul de activitate "prestat" de catre cel ce le utilizeaza.

De exemplu un DJ intr-un club sau intr-o discoteca (sau cum i s-o mai fi spunand acum Smile ) va prefera o pereche de casti cu SPL (Sound Pressure Level) mare, care stau bine pe urechi (atenuand mult zgomotul extern), si au un raspuns in frecventa mult ridicat in zona extremelor (joase si inalte) pentru a simti beat-ul cat mai bine; chiar daca dupa 3-4 ore urechile ii vor lua foc, nu va simti pentru ca va fi deja "anesteziat" Wink )

In schimb un musician in studioul de inregistrare va prefera niste casti cat mai comode, care sa nu-l termine dupa 10 ore de lucru, de preferinta circum-aurale (de jurimprejurul urechii) si nu supra-aurale (peste ureche), si cu o caracteristica in frecventa cat mai uniforma pentru a percepe toate detaliile instrumentelor muzicale si pentru a evita oboseala datorata "ciocanelor" date de sectia ritmice.

Eu personal am avut ocazia sa lucrez cu mai multe tipuri, dintre care "s-au remarcat" :

Sennheiser HD25 - cel mai ridicat SPL din tot ce am auzit (120 dB), supra-aurale, sound killer si la propriu si la figurat - nu rezistam mai mult de o ora cu ele - dar preferatele lu sefu' pana nu demult;

Sony CD250 - desigur alta liga (juniori ?), SPL foarte mic, circum-aurale, foarte comode, raspuns in frecventa uniform dar cam "subtire", mai ales la joase, insa trebuie sa recunosc ca sunt castile mele preferate acasa (suficiente pt. un Neverwinter Nights, sau pt. "exercitiile" mele in Cubase & Wavelab);

AKG K141 Monitor - SPL acceptabil, raspuns bun in frecventa, cu accent pe partea de medii joase (zona vocii umane) pt. ca sunt dedicate monitorizarii in studio (chiar se zice ca sunt statistic printre cele mai preferate "afara"), dar sunt supra-aurale si (pe mine cel putin) dupa 2-3 ore ma cam dor urechile de ele;

AKG K141 Studio - o varianta a celor anterioare dar cu SPL mai mare (si impedanta mai mica) si cu o caracteristica mai ridicata la joase & inalte (le-am primit dintr-o eroare, in lotul celor cateva K141 M -uri pe care le comandasem Wink )

AKG K240 Monitor - un model echivalent cu K141 Monitor dar circum-aurale (probabil si difuzoare mai mari, n-am avut curiozitatea sa ma uit - dar sunt mai grele), suna putin mai bine ca acestea dar sunt mult mai comode si desi sunt mai vechi sunt optiunea mea de zi cu zi in studio (digital editing, monitorizare cand este "galagie" in jurul meu, etc.);

Beyerdynamic DT-770 Pro - o bijuterie - suna bestial, SPL mare, transparenta&claritate, sunt circum-aurale si foarte comode (chiar igienice - protectiile de panza se pot scoate si spala), izoleaza foarte bine (le folosim cand tragem vocile pt. ca nu lasa sunetul de playback sa intre din nou in microfon), si sa nu uit: scumpe (cam 150EUR). Actualele preferate de sefu'.


Scuze pentru lungimea post-ului, am vrut numai sa fac o observatie, da' m-a luat valu' (wave-ul Smile ). (Poate mai umpleti o pagina din revista, Andrei Wink )

Flaviu
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
d_m



Conectat la: 07 Iun 2003
Mesaje: 14

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2003 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va salut - asta`i primul e post aci:) . Am avut acum vreo 3 saptamani o surpriza placuta de la Behringer - noile casti (primele casti produse de ei, am impresia) HPS3000. Mi`am convins un amic sa purceada la akizitionarea unei perechi (deh, nu ma arunc in necunostiintza de cauza) si le`am testat pe`ndelete - definitzie acustica, absentza/prezentza distorsiunilor, compoertamentul la volum mare/redus, comoditate in folosire etc. Concluzia: dupa cateva saptamani de folosire, cand s`au "lasat" aceste casti devin o incantare pentru un meoloman. Desi Behringer le atruie calitati de pro headphones, mi`au parut mult mai potrivite uzului casnic, nerezistand totusi modelelor consacrate (Sa lasam Cezarului ce`i al sau Wink) Singurul repros apare la volume ridicate - unde distorsiunile sunt sensibile. Totusi, daca tzii la propriile`ti timpane, nu lei vei folosi intr`un asemenea regim. In rest - sunetul e cald (cu o usoara metalizare in mediile din partea superioara a spectrului auditiv), per ansamblu corect si destul de dinamic. Exista si o varianta pt. DJ - HPX 2000 - aceleasi specificatii, cu diferentza ca sunt deskise. Nu le`am testat inca, dar ma gandesc serios sa ma infig la o pereke.


Am lasat la final pretzul. Halucinant. 31 de euro. La bani astia - fara indoiala au cel mai bun raport pret/calitate.
Gasiti documentatia pe site-ul Behringer:
http://www.behringer.com/02_products/prodindex.cfm?id=HPX2000&lang=eng
http://www.behringer.com/02_products/prodindex.cfm?id=HPS3000&lang=eng
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai_



Conectat la: 01 Iun 2003
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Iun 10, 2003 7:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

d_m a scris:
Am lasat la final pretzul. Halucinant. 31 de euro. La bani astia - fara indoiala au cel mai bun raport pret/calitate.


Iti mai aduci aminte magazinul de unde le-ai cumparat? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Mar Iun 10, 2003 10:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Faine castile...M-ar interesa si pe mine de unde as putea sa le procur.
Cele Audio Tehnica cam ce "scoruri" au?
Asta ca sa stiu cati bani iau la mine.....provincia, bat-o vina!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 10, 2003 7:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vom face un review pentru revista la un model de audio-technica ATH-M30.

Pretul e un pic peste 3 miioane.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Mie Iun 11, 2003 10:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, dar cand apare revista, ca o astept cu mare nerabdare.
Cei din provincie unde o vor putea gasii ? Prin reteaua RODIPET sau cum?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihai_



Conectat la: 01 Iun 2003
Mesaje: 6

MesajTrimis: Joi Iul 10, 2003 9:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Behringer---

HPS3000 - sunet liniar, dar cu o oarecare metalizare a mediilor "inalte" la volum mai ridicat (dupa cum a spus si d_m)
HPX2000 - medii si inalte bune; nu mi-au placut joasele (dar trebuia sa ma astept la asa ceva, doar sunt deschise--open-air--)

Volumul in ambele cazuri este destul de ridicat, suficient pentru cele mai multe persoane. Personal, imi plac HPS3000-urile. Isi merita banii din plin.
Ambele sunt comfortabile, cu accent pe HPS3000. Pentru cei interesati, HPX2000 sunt reglabile si pe orizontala. Din pacate nu au adaptor pentru jack de 3.5mm. Ar fi fost foarte util pentru unii dintre noi. Smile

Nu pot sa le urez decat succes celor de la Behringer, cat si felicitari pentru actualele modele. Sa speram ca pe viitor vom vedea mai mult din partea lor. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danaila_catalin



Conectat la: 28 Iul 2003
Mesaje: 115
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Iul 29, 2003 12:42 am    Titlul subiectului: Alege technics pt 29 lire Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc casti Technics RP-F200 la walkman si la mp3 player+pc
-tot ce pot sa-ti spun este ca sunt exceptionale,desi daca nu te deranjeaza pretul.

Au XBS-Extra Bass System
Conectori (mufe jack)-aurite
Adaptor mufa jack mare

Chiar am facut diferenta cu alte casti de acest gen,si astea au fost pe masura asteptarii.
Chiar si la radiourile alea mici din piata cu 100.000 lei, auzi un bas de-ti joaca urechile.
.......
Cum m-am convine eu ca-s bune:
----am cautat pe net,si am comparat....rezultatul,....e kool
Cauta la www.shasonic.co.uk Rolling Eyes

multa bafta

_________________
Muzica este un mod de regenerare a spiritelor si a ^fi-ului^nostru, a §notre étre§
Deci de aceea un sistem audio este neinsemnat ca pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
TBD



Conectat la: 16 Iul 2003
Mesaje: 100
Locatie: .ro

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Iti mai aduci aminte magazinul de unde le-ai cumparat?

Behringer HPS3000 - 1.3mil SoundTech

urmand sfatul lui d_m shi mihai_ mi-am luat un HPS3000 pentru home usage (PC/receiver)

my opinions:
* bass un pic "infundat" - poate se mai "lasa" dupa cateva sapt.
* plasticul e ok, se putea mai bine
* un pic mai grele decat eram obishnuit
* cablu scurt - numai 2m
* un adaptor 6.3 -> 3.5 era un +

final:
* multumit pentru prima mea casca Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 8:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei a scris:
Am folosit o buna bucata de vreme Sennheiser HD 600, dar nu sunt tocmai ce as numi "transparente" (suna bine, tho') si sunt scumpe (modelele mai ieftine in schimb pastreaza multe din caracteristicile care mi-au placut). Dintre cele transparente, votul meu merge catre Beyerdynamic DT 150/250 (scumpe si ele) si pe deasupra au si un bass impresionant.


Salut Andrei,

Sunt 'sfasiat' intre HD600 (existente inca pe stoc la noi) si HD650 (numai cu precomanda). Orice opinie e binevenita, orice sfat va fi apreciat. TIA!

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Vin Ian 23, 2004 3:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut,

apropo de transparenta ...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community