FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Yamaha RX-V1400

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
joflo



Conectat la: 24 Noi 2003
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mar Ian 13, 2004 11:30 am    Titlul subiectului: Yamaha RX-V1400 Raspunde cu citat (quote)

Ciao,

Ma intreb daca exista printre noi posesori al receivereului mai sus mentionat.
Am ascultat pe filme un 1300 si mi-a placut.
Cineva ceva comentarii pozitive negative?
Diferente la nivel audio fata de 1300?


Multumesc mult,
Joflo
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 13, 2004 11:30 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
joflo



Conectat la: 24 Noi 2003
Mesaje: 23

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 10:41 am    Titlul subiectului: Help Raspunde cu citat (quote)

Ciao,

Nimeni din grup nu are Yamaha de modelul acesta? (1300 ca e mai vechi macar).

Am cautat pe net tot ce se poate , dar impresiile unuia care traieste cu el zi de zi sunt importante.

Merci,
Florin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

NU stiu de ce vrei tu sa te arunci la un reciver care costa aproape 50 de betze si este facut de YAMAHA ! Ai nevoie asa de mult de 7x170 Watt ???
SFATUL MEU : Uita-l (desi nu am ascultat modelul asta), NU SE MERITA !
Cumpara ceva de la DENON 3803 (mai trebuie sa stringi ceva) sau un Pioneer VSX-AX5I-S care desi are 7x100 watt zic eu ca da clasa la orice YAMAHA.
Daca ai avea tu 5 boxe pe masura Pioneer-ului AX5 ma indoiesc ca ai fi NEMULTUMIT !

Bafta !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
joflo



Conectat la: 24 Noi 2003
Mesaje: 23

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 12:54 pm    Titlul subiectului: Hello Raspunde cu citat (quote)

Ciao Wolv,

Pareri impartite Pioneer vs Yammy , chestie de gusturi . PL2x samd... filme vs stereo

Merci oricum,
Flo


PS - pretul lui Yammy RSP e 850 Euro = 34 de bete nu 50 bete.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
huntmat



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 23

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 6:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Yamaha poti sa-l asculti la Avitech (la fabrica de biscuiti de la pasajul Muncii)Au un 1300 cu niste boxe super 1400 nu stiu

Daca ai noroc si sunt ei in dispozitie buna poate asculti un 1400
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristiand



Conectat la: 21 Ian 2004
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2004 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Totul tine de gusturi cand e vorba sa compari firme. Unii pot spune ca Denon suna mai bine, altii pot fi fani Yamaha sau Onkyo. Tehnic, numai testele de laborator pot sa dea un verdict.
Eu folosesc de mai bine de un an un RXV530 si sunt extrem de multumit de el, in special la filme. Ma gandesc la un upgrade, insa mi se pare ca mai mult de RXV740 nu se merita. Hai sa ne gandim un pic, cate filme sunt codate 7.1 ? Chiar si 6.1 sunt extrem de putine. Cat despre o crestere in putere, eu nu sunt adeptul. Cei 75W pe canal pe care ii am acum sunt mai mult decat suficienti si nu am simtit vreodata ca am nevoie de mai mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 2:12 am    Titlul subiectului: Re: Hello Raspunde cu citat (quote)

joflo a scris:

PS - pretul lui Yammy RSP e 850 Euro = 34 de bete nu 50 bete.



Yamaha RX-V1400RDS :

http://www.dvdplanet.ro/index.php?action=detalii&produsID=173

sau nu vad eu bine ??? Shocked Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
joflo



Conectat la: 24 Noi 2003
Mesaje: 23

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 1:56 pm    Titlul subiectului: Preturi Raspunde cu citat (quote)

Buna Wolv,

Threadul cu preturile de Ro l-am vazut pe aici pe forum.
Sper sa il pot aduce la pretul lui real .

Oricum pentru cei ce stiu germana uite doua link-uri interesante. Unul cu RSP-ul lor si unul cu MSP-ul de internet - pentru cine are curaj si capacitati



O zi buna ,
Joflo

http://www.aktueller-preisvergleich.de/
http://www.areadvd.de/index.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
joflo



Conectat la: 24 Noi 2003
Mesaje: 23

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 6:22 pm    Titlul subiectului: tot io Raspunde cu citat (quote)

Ptr Wolv


Thread-ul asta s-a dorit ca o discutie a competentelor tehnice ale Yamaha 1300/1400 printre eventualii posesori , nu sa se transforme intr-o polemica la capitolul preturi.

Joflo

@ Cristiand

Merci pentru impresii. Intre timp am reusit sa audiez un 1300 cu un set-up Canton pe bucati (nu modelele entry level 5.1). Este excelent si pe gustul meu . Nu stiu daca am sa optez pe CANTON dar receiverul i will go for, daca si 1400 e la fel.

Persoana la care l-am audiat a avut si 440 si 640 , dar in opinia lui nu este acelasi lucru , sensibil mai putin dinamice decat 1300 pe acelasi setup de boxe.

Un 440 am mai ascultat cu ELAC cinema one si nu m-a prea impresionat - poate nici conditiile nu erau ideale.

Ideile (sau preconceptii daca vrei) care stau la baza unui receiver mai middle-high end sunt:
1. Nu vreau sa il schimb decat in minimum 5 ani (vad ca dupa 1 an te gandesti la un upgrade)
2. Este inima unui home cinema, DVD playerele mai vin , mai pleaca , dar in viitoruil apropiat nu vad necesitatea a mai mult de 7 canale.
3. In general in clasa de middle-high end, realizarea si selectia componentelor este mai ingrijita (+THX -ul care aduce si el o garantie a selectiei componentelor)
4. Dinamica este mult mai buna ca la un model mic
5. Rezerva de putere pentru o utilizare chefuistica e excelenta (un 440 cade bine spre 30-40 W drived pe toate cele 5 canalele)
6. Nici capacitatea multizona nu e de neglijat
7. In general cumpar middle-high pe principiul "sunt prea sarac sa cumpar lucruri ieftine"


Joflo
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristiand



Conectat la: 21 Ian 2004
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2004 10:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hi Joflo,
In mare sunt de acord cu ceea ce spui, cu exceptia THX - consider ca e lucrul cel mai putin important. Sunt destul de multe echipamente certificate THX (ex: boxe ptr. PC) care nu-mi inspira incredere. Cred ca e mai mult pentru a mai pune o sigla pe echipament. Am mai multa incredere in Yamaha pentru a face un lucru de calitate (in special in zona produselor peste medie) decat in sigla THX.

Cred de asemenea ca si 740 daca iei nu o sa simti nevoia sa il schimbi curand (cu exceptia cazului in care esti avid dupa ultimul racnet). Formatele pe care le suporta si unul si altul sunt aproape toate de pe piata la ora actuala. E adevarat ca 1400 are chiar DPLIIx care este aparut destul de recent.
Pe de alta parte 1400 are o chestia f. cool pe care mi-ar placea sa o vad la mai multe firme: microfonul pentru calibrare acustica. Considerand ca nimeni nu are o camera cu acustica perfecta si ca semnalul poate fi serios deteriorat de ce se afla prin camera, mi se pare interesant (desi ma intreb de acuratetea lui).

Una peste alta, daca ai banii, ia-ti 1400 si cred ca o sa fi multumit cel putin 3 ani. Dar ar fi pacat de el daca nu l-ai echipa cu cel putin 6.1 boxe de excelenta calitate. Parerea mea e ca nu l-ai folosi la adevarata capacitate.
Eu inca nu vad ceva pe piata care sa ma faca sa simt nevoia de mai mult. As vrea ca firmele sa-si indrepte atentia spre conexiuni. Ajungi sa platesti mai mult pe cabluri decat pe receiver in cazul in care vrei DVD-A sau SACD.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Sam Ian 24, 2004 12:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cristiand a scris:

Pe de alta parte 1400 are o chestia f. cool pe care mi-ar placea sa o vad la mai multe firme: microfonul pentru calibrare acustica.

Si Pioneer are microfon ptr calibrare la toate modelele de la VSX-912 in sus !

joflo a scris:
Ptr Wolv
Thread-ul asta s-a dorit ca o discutie a competentelor tehnice ale Yamaha 1300/1400 printre eventualii posesori , nu sa se transforme intr-o polemica la capitolul preturi.

Nici nu ma gindeam sa fac POLEMICA de preturi ! Nu sint genu' !
Eu zic sa asculti inainte de a cumpara si un PIONEER (desi sint FAN Denon) ... ca sa fii cu inima impacata ! Sau incearca si un Denon AVR-3803 ... desi e cam scump MERITA !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community