FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Un home Theater de la 0

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Sam Ian 24, 2004 1:40 am    Titlul subiectului: Un home Theater de la 0 Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Cred ca in curand o sa incep "achizionarea" de bucati pt un home cinema.Pana acum am avut niste tentative dar esuate.

Am avut asa:

1.Minisistem Sony stereo 2x45 rms,boxe de surround,o gramada de functii(il am si acum),imi place f mult chiar daca nu e o scula "adevarata" si nu are legatura cu HT.

2.Boxe Acoustic Research AR S20 ,150W,2 cai - f multumit de ele.suna bine.

3.Amplituner Technics SA-AX 540 ,5x85W@6 ohmi.L-am vandut fiindca n-avea decodare de nici un fel.

4.TEAC DV3000.S-a stricat un cip de decodare mpeg 2 si il folosesc doar ca cd-player.A fost bunicel,putin zgomotos dar avea corectia erorilor buna.

5.Subwoofer Jamo SW E 410 . Era prea mare pt ce imi trebuie mie.L-am vandut.

Momentan am ramas cu dvd-ul teac,minisistem-ul sony si boxele AR.

Ce vreau eu sa fac:

I.Vreau sa-mi iau un receiver pana in 600$,pana in 18 mil mai exact.Astept recomandari.Prefer Denon,Marantz,Onkyo dar nu stiu daca ma pot apropia de vreunul cu banii astia.
II.Sa iau un dvd player de maxim 400$ cat mai bun si mai fiabil,sa dea cat mai bine si pe muzica.Nu ma intereseaza decodarea sunetului dar parca un progressive nu mi-ar strica pt viitor.
III.Sa iau 2 turnuri + 1 centru (maxim 30 de mil) si sa le combin cu AR-urile care le am.

Astept si eu sfaturi si sugestii,achzitiile o sa inceapa cel mai probabil prin mai si o sa se sfarseasca... cat mai repede sa speram.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Ian 24, 2004 1:40 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 24, 2004 2:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru receiver poti lua un Onkyo 501 - costa 500 Euro,deci intra in buget.
Cred ca gasesti si modele Marantz la pretul asta. Incearca la Master HiFI
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
djradu2004



Conectat la: 14 Ian 2004
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 24, 2004 5:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa nu te limitezi doar la denon,onkyo si marantz.
Ti-as mai putea recomanda harman-kardon,pioneer si yamaha.
Este drept ca firmele mentionate de tine au un design foarte frumos dar
calitatea conteaza mai mult si raportul calitate/pret.
De exemplu yamaha are preturi bune.
Ca dvd pioneer este "champion",desigur pentru un pret acceptabil poti avea DVD-A si SACD pe langa celelate formate. Modelu DV-565A-K de la pioneer este foarte bun.
Eu personal despre Marantz nu am o parere prea buna.Este cam "moale" iar preturile sunt destul de mari in raport cu alte firme.
Este adevarat ca design-ul este super.Dar este oare suficient?
Am ascultat Marantz la Hi-Life.Oricum fiecare are alta parere.
Daca vrei sa alegi dintre cele 3 firme alese de tine mergi categoric pe Denon ca nu vei regreta.

_________________
What one individual considers great sound can differ from another’s perspective!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2004 12:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scorpion sunt destul de familiarizat cu modele Onkyo.Din ce am vazut sincer ma tenteaza mai mult 601,care e vreo 645$.Are niste chestii in plus,nu numai puterea.
Ordinea preferintelor mele este :Denon,Marantz,Onkyo ... etc.

djradu2004 Yamaha si HK nu imi plac ca design :Yamaha are un aspect destul de cheap,display-ul mi se pare grosolan iar HK este dintr-o bucata,nu imi place deloc ca design.Stiu ca sunt bunicele.
Pioneer suna prea rece,ca design sunt f reusite.

O sa incerc sa-mi caut un Denon,cred ca un 1604 m-ar satisface pe deplin.
Totusi nu prea imi place noua culoare,titaniul pt 2004,preferam o champagne.Asta ar insemna sa-mi iau un 1603.

Ca dvd mi-as lua clar Denon 2900 dar de unde atatia bani.De Pioneer-ul ala am auzit si eu,dar am inteles ca e in jur de 15 mil.La banii astia am vazut un Denon care stie si Mp3 si WMA si este si din seria noua.Oarae merita Pioneer mai mult?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2004 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pioneer-ul ala stie mp3-uri, de wma nu sunt f sigur. Ca design arata f bine. http://www.pioneer.co.uk/uk/product_detail.jsp?product_id=4708&taxonomy_id=62-84

La receiver eu ti-as recomanda sa te uiti si pe la NAD, fac niste scule f bune (vezi ca au si pe silver, nu numai negru). Modelul T752 (sau 753) cred ca este arhisuficient... http://www.nadelectronics.com/av_receivers/index.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 12:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu iti recomand Denon. Daca stai la bloc nu merita sa iti iei niste boxe tower, mari,deoarece le vei asculta numai la putere mica unde nici o boxa nu functioaneaza foarte bine, volumul pt a beneficia de calitatea boxelor trebuie sa fie spre jumatate, asadar mai bine lasi AE-urile ca frontale si pe spate mai cumperi 2 boxe Sony -2 cai, la 3.800.000 perechea mai ales ca sunetul de pe spate nu e chiar HI-Fi din costructia formatului DVD
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 11:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

QD ai tu dreptate cu Pioneer-ul ala.L-am vazut cu vreo 14 mil si ceva.Cred ca e peste seria entry-level de la Denon (vreo 400 de euro).
Arata f bine si cred ca e o investitie buna pt viitor,deci sunt oarecum hotarat in privinta achizitionarii lui.

Ca receiver sunt tot in ceata.NAD-urile stiu ca sunt scule bune dar unde le gasesc la noi?Stii vreo firma care aduce?
Am vazut ceva pe la magazinul Muzica dar jos la standurile cu cd-uri dar nu stiu daca erau de vanzare.


greierasul ,

Vezi tu,eu as merge pe Denon dar la 16 mil cat am eu nu gasesc la noi decat 1404(titaniu),care nu stiu de ce nu prea imi inspira incredere.
As prefera mai degraba un 1603 la banii astia daca as gasi si imi place si culoarea mai mult(champagne).
De la Onkyo as face un efort sa iau 601,nu l-am auzit niciodata dar am citit despre el si ca design e reusit.


Sorry,am omis sa va spun 2 chestii :

1.Vreau floorstandere fiindca au o plaja mai mare de frecvente decat actualele mele boxe(45Hz-25000Hz).Sub am avut si nu mai vreau.E prea puternic si greu de reglat (sincronizat cu boxele) fara un egalizator.

2.Vreau receiver nu numai pt vazut filme in Dolby,DTS,etc ci si pt ascultat stereo pe 5 (6) ch.De fapt chestia asta e foarte importanta pt mine!De-asta si vreau sa iau 2 turnuri pe fata+1 centru bazat si sa trec ce am acum pe spate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 11:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inca ceva pt greierasul : omule eu am AR nu AE Smile
uite aici ce am : http://www.audioreview.com/Bookshelf,Speakers/Acoustic%20Research,AR,S20/PRD_130393_4290crx.aspx

Boxe Sony am si acum 2,sunt pe vreo 3 cai dar sincer n-as vrea sa le amestec nici macar cu AR-urile astea.E o diferenta f mare intre ele chiar si pe minisistemul cu care le dau acum putere.Si culmea e ca inca nu le-am testat cu receiver adevarat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Sam Ian 31, 2004 2:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai daca vrei mai multe info despre NAD iti fac eu legatura cu importatorul. Ce e in Muzica de la el sunt.
Asta e mailul lui: robert.popescu@relad.ro
Spune-i ca vii din partea mea (Bogdan) si iti raspunde la orice intrebare, e foarte de treaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Feb 01, 2004 12:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

QD mersi mult.
Te asigur ca o sa ma gandesc foarte serios la un NAD si daca ma hotarasc o sa valorific informatia de la tine.
Abia prin mai o sa cumpar ceva,pana atunci nu sunt bani pt o scula de calitate.

Raman boxele.Din ce-am vazut pana acum ma tenteaza Infinity Alpha.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 1:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aaah, iarta-ma nu am vazut initial ca e vorba de AR. Le stiu, am citit multe despre ele in Hi-Fi Choice si What Hi-Fi acum 7,8 ani(despre aceasta firma) dar nu le-am ascultat. Eram cu gandul la AE-uri pe care acum vreo saptamana doua le-am testat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 2:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dap pai despre boxe nu aveai cum ca sunt model 2001 Smile

Oricum mi-as dori eu sa am Acoustic Energy in locul lor.
Firma asta e de fapt americana,la inceput facea boxe doar la ea acasa.Dupa ceva timp s-au mutat si prin Polonia(unde-s facute si ale mele) si acum au fost cumparati de niste nemti.
La banii care i-am dat pe ele sigur nu aveam altceva mai bun de luat de la noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audios



Conectat la: 02 Feb 2004
Mesaje: 148
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am primit de la vinzatorul de la Master HiFI informatia ca nu mai importa Onkyo, si stocul este aproape lichidat. Nu mai injurati prea tare daca nu e adevarata, dar asta am auzit de la ei ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lucian



Conectat la: 20 Noi 2003
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Onkyo au la Luxtone la Muzica. Cele mai noi. Poti sa le asculti fara probleme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pristvi



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare,

as vrea sa va cer parerea in legatura cu un sistem home theatre

ce spuneti de urmatoarea combinatie?

1 Reciever Sony STR-DE335
2 Woofer Heco Onyx
3 2x Front Arcus Magic
4 Center Quadral Base Zero
5 2xRear Quadral Phase Zero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community