FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Salutare: de unde pot cumpara cabluri de boxe
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Vizitator






MesajTrimis: Lun Feb 02, 2004 5:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am receiver marantz sr4300 si boxe frontale jamo cornet175
ce ar fi mai indicat :
-supra
-oelchbach
-ixos
sa dea un sunet mai deschis inaltele mai profunde mai cristaline si bassul mai accentuat...
Astept propuneri
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 02, 2004 5:53 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
LORINLEONTE



Conectat la: 01 Ian 2004
Mesaje: 12

MesajTrimis: Lun Feb 02, 2004 11:43 pm    Titlul subiectului: EU MERG PE MONSTER! Raspunde cu citat (quote)

Domnilor,

Inca nu le-am pus la treaba(sunt inca in dulap pentru ca shi"sculili" sunt inca pe drum);dar daca tot am mers pe Monster in mashina unde am 4 canale pe rca-uri(line level) din fatza de la "head unit" pana in porbagaj unde-i amplifu' shi nu am auzit nici un "baz"(deshi am OLTCIT,sa ne intzelegem),am decis ca shi casa-mi sa fie "decorata" tot cu monshtri.

Voi indruma analoagele de PIONIEER 563a catre ROTEL prin rca-uri Monster seria 300/sub-u' ashishderea rca pentru sub tot seria 300 iarCABLURI DE BOXE TOT MONSTER ceva de genu' XLR Mad .

Sanatate,

LORIN
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 12:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aoleu da ce m-ati luat la mistou SmileSmileSmileSmileSmile Am plecat si eu 3 zile si gata, ati tabarat pe mine SmileSmileSmile
Acum pe bune ce v-am spus eu este adevarat. La cabluri nu conteaza schema electronica, ci stiinta materialelor electrice si distributia campurilor electromagnetice in medii neomogene.
si ca sa va incurc mai rau va spun ca , frecventa influenteaza pierderile din conductor , cand circuitul nu mai este stationar(curent continuu) si nci qvasistationar(frecvente relativi mici, pana in 100 Hz) apar pierderi datorate frecventei ridicate(aici ma refer la inalte). De aceea unele suna mai cald iar altele mai strident. Cu cat cresti frecventa radiatia electrica tinde sa iasa din conductor, practic ai de a face cu o antena, asta intamplandu-se cu cat frecventa este mai inalta. Ca sa contracarezi acest efect sunt cateva solutii, cea mai buna ar fi un cablu ecranat, coaxial, dar totusi cum cele actuale sunt in marea majoritate bifilare trebuie sa te multumesti cu o calitate doar bunicica, de la orice fel de producator ar veni. Am vazut ca unii folosesc si argintul, dar nu este mai bun decat cuprul . Argintul se foloseste de obicei la contacte, pentru ca materialul numit cupru oxideaza, neoferind o rezistivitate de contact prea buna in timp. Dupa mine cablurile care pot oferi o linie de transmisie STATE OF ART trebuie sa fie neaparat coaxiale, sa nu contina molecule de oxigen in conductor, acesta din urma sa fie turnat klumea, fara variatii prea mari de orientare a a moleculelor metalului, izolatorul sa fie de buna calitate dielectrica, iar intre conductor si izolator sa existe un strat de material semiconductor ce are rolul de a uniformiza campul magnetic dinprejurul conductorului metalic(la cablurile bifilare acest strat in plus are o importanta mai mare decat la cele coaxiale) plus foarte multa matematica speciala stapanita foarte bine si simulare a campurilor electromagnetice in conditiile date.
Suna cam greoi, dar poate aveti rabdare sa cititi, iar daca intelegeti cred eu ca ati castigat mult, veti privi cu alti ochi cablurile din magazin.
Totusi regula de baza ramane grosimea conductorului, un aliaj de cupru cat mai bun si o chestiune esentiala dar la care putina lume poate ii da importanta..., sa nu existe joc mai deloc intre conductor si izolatie.Chiar si lungimea are efect, e bine sa ai aceeasi lungime a ambelor cabluri, chiar daca o boxa este mai aproape de amplif si zici ca faci economie cumparand mai putin cablu.
Parerea mea sincera este ca la cum sunt realizate ele, liniile de transmisie intre amplif si boxe, mai bine decat sa dai vreo 200 euro pe ele pui banii ca sa iti iei o componenta mai buna in lantul electroacustic, unde se va simtii mai pregnant efectul calitatii.
Hai salutare si nu ma mai luati la misto cu liniile de tramvai ca ma apuca si pe mine rasul plansul SmileSmileSmile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 10:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul tati ,te inteleg ca esti pasional ca un amant Razz te numesc Don Juan al acestui site ... dar eu am intrebat altceva nu-mi pasa ca ...cablul argintat s-ar comporta ca o antena..
eu am spus altceva ..vreau un cablu sa iasa basul si inaltele in evidenta.. am vazut diferenta cu un cablu ieftinache ca tot ...real cable ....e o diferenta enorma so vreau un cablu cu inaltele mai agresive sa fie metalice...chiar cristaline,basul mai accentuat..
eu am spus care din aceste cabluri dupa parerea unora care vor sa fie avizati e mai bun pe intreaga gama ...ma refer la gama cu silver
ixos
monster
oelhbach
supra
va multumesc
Sus
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 10:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca la cablurile de semnal mic conteaza mai mult o valoare cit mai mica a capacitatii distribuite. Ati observat poate ca pe cablurile de microfon scrie ceva in genul "low capacity cable". Iar la cablurile de semnal mare (cum sint cele speaker cable) conteaza o valoare cit mai mica a inductivitatii distribuite.
De fapt la cablurile de semnal mic este critica transmiterea neafectata a tensiunii semnalului (la grosimea majoritatii cablurilor de semnal mic curentul trece oricum neafectat) iar aici valoarea capacitatii dicteaza. Un cablu de semnal mic are un dielectric de calitate (poate stiti ca cel mai bun este vidul; apropos, inca n-am auzit de cabluri cu dielectric vid --o idee pt. fabricantii de cabluri in caz ca sint in pana de idei--)
Invers, la cablurile de semnal mare conteaza transmiterea neafectata a curentului iar aici inductantza (si rezistenta) serie conteaza. Deci cablurile de speaker au grosimea conductorului cit cuprinde, rezistivitate cit mai mica si la fel aria cuprinsa intre cei doi conductori.
Cine urmeaza criteriile de mai sus nu poate sa greseasca (prea rau). Poate nu va obtine "sunetul" preferat de unii dar care-l innebuneste pe DJ DNA dar va avea niste cabluri f. bune la un pret rezonabil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce parere aveti de Van Del Hul CS-122 hybrid
Sus
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nigel, nu vrei cabluri Transparent? Cel mai ieftin cablu de boxe incepe de la 400$ perechea...
Nu stiu daca exista un cablu care sa-ti redea inalte ascutite si bass accentuat..cre ca e ori aia ori aia...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Vizitator






MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 12:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

QD ...nici chiar atatia bani ...as da maxim 25 euro pe m ...
daca tu zici ca nu merg amandoua ...as merge pe inalte ...si un pic de bass. ca tot sunt oltean si vreau multe ...
ce ma sfatuiesti tu :
van del hul ,
ixos,
oehlbach
supra
monster...
so teach me:)
Sus
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 1:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nigel78,
nu cred ca e cazul sa te cramponezi atata de cablurile de boxe. Ele nu vor face treaba unui CD player, a unui amplificator si a unor boxe bune. Poti sa ai mama cablurilor, ca din c**** nu faci bici. 25 euro/ml mi se pare un pret exagerat pentru cablul de boxe, avand in vedere pe ce vrei sa le folosesti. Socotind ca folosesti 10 ml de cablu, mai bine pui cei 250 euro la echipamente, iti iei cablu de 2 euro/ml si iti garantez ca rezultatul va fi mult mai bun.
Ia-ti un cablu decent si cinstit, facut cu simt de raspundere si de o grosime adecvata (nu sina de tramvai) si foloseste-te de bi-wiring daca boxele iti permit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
QD



Conectat la: 12 Dec 2003
Mesaje: 499
Locatie: Buc

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2004 1:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Man, sorry, experienta mea in ceea ce priveste cabluri e fff mica, nu sunt in masura sa fac recomandari. Ii las pe altii care le-au ascultat si sunt in masura sa-si dea cu parerea despre cum se aud.
Si eu trebuie sa-mi iau cabluri si sunt cam in aceeasi situatie ca tine....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Vizitator






MesajTrimis: Joi Feb 05, 2004 8:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutare . Pana la urma eu am mers pe Oehlbach silver 4.0 si suna destul de bine astept timpul sa treaca sa se mai rodeze un pic.
Vruiam sa imi iau Van del Hul dar din pacate nu am gasit magazinul...asta e , oricum imi luam eu cablu (royal jade) dar dupa rca-rca ....
Oricum sunt multumit de alegerea pe care am facut-o , si o sa merg toata gama completa de la oehlbach sunt si preturi bune
toata gama care imi trebuie deocamdata
-analogic rca-rca 1m
-cablu silver 4.0
-spike-uri
-conectori boxe b1
Sanatate la toti
Sus
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 08, 2004 8:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SmileSmileSmile omule, nici un cablu nu iti va accentua inaltele si basul. Intradevar unele atenueaza inaltele, iar altele basul.
Eu aveam Monster Cable, care atenuau inaltele si basul era ok. Dar nu ma satisfaceau deoarece mi se parea ca nu suna detaliat, clar.
Am cumparat cablu de 15.000 metrul si s-a rezolvat situatia. Cu ele basul s-a mai domolit iar inaltele sunt mai stridente, detaliind muzica, exact cum mi-am dorit. Dar la unele melodii este mai potrivit Monster, asa ca am conectat ambele tipuri de cablu la boxa, iar la amplif le-am pus pe fiecare la iesirile A si B. In functie de tonalitatea muzicii selectez cablul adecvat. Am rezolvat-o cu bani putini. Poti incerca si tu ceva de genul acesta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community