FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
CANTON: review

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Vizitator






MesajTrimis: Dum Ian 18, 2004 1:12 pm    Titlul subiectului: CANTON: review Raspunde cu citat (quote)

Salutare , ce parere aveti de boxele canton
subwoofer canton as20 pret 10.500
floorstand canton le107 pret 8.799 (inca nu stiu daca e pe pereche sau bucata ...pe dvdplanet vad ca sunt 17 mil...)
puse pe un receiver sony str de595
acum nu vreau sa aud comentarii ca nu e nimic de el(receiver) fiecare cu ce poate ) si suna destul de bine ...toti vorbesc de scule care le asculta 15-30 de minute intr-un magazin ..luati-le acasa si dupa va faceti o parere
sunt nervos? asa e ` m-am certat cu o proasta, dar asta nu are nici o legatura Smile) .
toate cele bune audiofililor
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 18, 2004 1:12 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Floricelu



Conectat la: 01 Aug 2003
Mesaje: 155
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2004 10:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Saluatre,
Eu am Canton LE 107 legate tot la un Sony dar 475 si sunt multumit.
Boxele sunt foarte bune dpmdv.
Cred ca daca as reusi sa le leg la un Pioneer ar fi super!
Eu cand le-am luat , am facut comparatia cu Alpha 50 si sunt pot sa-ti spun ca sunt pe langa Infinity! Doar mediile sunt un pic ascunse!
Basul si inaltele, bestiale! Am descoperit o gramada se sunete noi in melodii pe care le ascultam de ani de zile!
A, si e 8mil. bucata!

Testeaza si daca-ti place cum suna....!
Succes

_________________
Hai sa evoluam!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 27, 2004 11:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

suna binsor boxele astea, doar ca mie mi s-au parut un pic ca tipa, cred ca totusi devin obosituare dupa ceva timp de auditie. Dar sunetul in general e bun, mai bun ca Sony de exemplu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Ian 28, 2004 12:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma asteptam sa ciesc un review... Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2004 5:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu nu le-am ascultat decat 10 minute la mag Unirea cuplate la un receiver Nakamichi (sau cum se scrie, ma rog) pe un disc de la ei si un disc al meu, cu saxofon, tras analog initial, care il port in buzunar mereu. In 10 minute am tras concluzia pe fuga ca isi merita banii, dar cuplate cumva la un receiver cu un sunet cald si cu niste cabluri aferente.Nu pot sa spun ca am putut sa le aud intr-o incapere linistita ceva mai mult timp. Si vanzatorul e cam ciufut la magazinul ala, cel de langa Sony
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 08, 2004 9:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am fost pe Dorobanti de curand si am gasit boxe Canton la 22.000.000 lei bucata. Cred ca sunt aduse de curand. M-au lasat cu gura cascata....nu am ascultat ceva cu un soundstage mai puternic, practic din cele 5, 6 modele expuse unul langa altul nu am reusit sa imi dau seama de unde vine sunetul !!!!! Langa erau boxe si de 100.000.000 lei bucata si nu s-a intamplat la fel. Merita testate.
Nu au inalte asa cizelate ca la boxele englezesti de xemplu, basul nu este puternic precum la Sony, dar sunetul parca zboara din boxe, pluteste.Foarte interesant
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Dum Feb 08, 2004 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

normal greierasul nu poti compara sony cu nimic altceva Smile la sony inaltele sunt stridente ..comparatia intre un sunet pe sony si un sunet pe o boxa buna ... ar fi diferenta ascultat manele cu inalte stridente ...si pe boxe bune sa zicem angela similea..care s-a dus..
In principiu la cate am prins si eu ..si stiu putine ... Sunetul e diferit de la un ascultator la altul... tu poate vrei bass si bubuiala... eu unul desi ascult house.club..si oldies ... sunt 100% spre detaliu ..claritate ...si punerea in fata a claritatii ... pune si tu un pian pe(boxe) sony sa vezi cum se aude... vezi ca are atb pe ultimul album o melodie la pian care e superba ..
Sus
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 09, 2004 1:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Te rog mult de tot, cand imi vei mai raspunde mie in viitor sa fi mai atent la ceea ce am scris. Ai auzit numele de Sony si ai pus eticheta fara sa analizezi un pic......Sad Cand m-am referit la boxele de la Sony am facut-o vis-a-vis de basul oferit de aceste incinte, nu de medii , inalte sau altceva. Boxele Sony sunt intradevar slabe (sa fiu totusi decent cu ele necatalogandu-le execrabile) dar au un bas competent. Daca nu doresti sa sesizezi acest aspect sau daca nu l-ai descoperit pana acum inca nu este timpul pierdut.
SmileSmileSmile Merg si eu prin Quando, stiu la ce te referi cand spui house-club. Mai precis la jazz-house cu influente disco '70. Nu cred ca este cazul sa iti insir peste 30 top-DJ.
Albumul ATB il am de cum a aparut. Te referi la melodia 12 ? sau 13 ? La ultima ai vazut ca mai exista o melodie ascunsa ?
Albumul ar fi bun dar este tras foarte prost, probabil copiile realizate la noi sunt de vina.
Cat despre claritate...lucrurile sunt cu dus si intors......claritatea prea mare poate da in sibilanta, mai ales pe vocile feminine, cateodata fiind nevoie de o "perdea" asupra muzicii care sa astupe unele defecte provenite din amplif, player sau cum este cazul de cele mai multe ori la noi in tara , din cauza sursei ,discului, unde aproape toata lumea are discuri piratate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Floricelu



Conectat la: 01 Aug 2003
Mesaje: 155
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 09, 2004 10:27 am    Titlul subiectului: Important !!! Raspunde cu citat (quote)

Ei bine domnilor, sunt posesor de Canton LE 107 care pana ieri erau legate la un receiver Sony 475.
Imi placea cum suna dar... lipsea ceva si acel ceva era dupa parerea mea un receiver Pioneer . Asa ca am luat un Pioneer VSX-D512 8x50W.
Ei bine, boxele mele au prins viata cu adevarat! Sunt vii.
Sunet extrem de bun, detaliat, clar, natural (pentru mine cel putin).
Eu sunt fan al sunetelor cat mai aproape de realitate.
Ei bine acum le am!
Sunt extrem de multumit de cum suna combinatia mea acum.

Sunt multi care spun despre Canton ca sunt incinte slabe pentru pretul lor.
Eu cred ca le-au ascultat legate la ce nu trebuia.

In orice caz... Give them a try!

_________________
Hai sa evoluam!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 09, 2004 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Coollll...e bine ca esti multumit. De putine ori se intampla sa o nimeresti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community