FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
audio sender?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 7:22 pm    Titlul subiectului: audio sender? Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Iata datele problemei: un computer conectat la internet intr-o camera si un sistem hi-fi entry level in cealalta camera, la distanta de un perete grosime. Din anumite motive pe care nu le mai expun aici, excludem varianta conectarii cu cablu audio cu mufe RCA.
Care ar fi solutia cea mai eleganta pentru ca posturile de internet radio (la calitate joasa de 32 sau maxim 64kbs) sa poata fi transmise cumva si receptionate pe radioul FM al sistemului hi-fi.
Pe vremuri existau video sendere (din cate tin minte erau mono) poate si acum se pot gasi, important este sa emita stereo si sa se incadreze in limite de bun-simt (nu vreau echipa de goniometrie si radiolocatie la usa Wink )
Ma poate ajuta cineva? Un sfat, o vorba buna? TIA! Very Happy

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 20, 2004 7:22 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 11, 2004 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

uite peste ce am dat din intamplare ...
http://www.bobtech.home.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 2:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc, dar e o schema mono, pe mine ma intereseaza stereo si gata facuta (habar nu am sa o fac eu ).
_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 3:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am un Video-audio sender facut de Thomson. Este stereo, transmite printr-un perete si sunet si video sticla in 2.4GHz si intoarce in 483 MHz semnalele telecomenzii, ca sa poti comanda sculele din dormitor (emitatorul de audio-video din sufragerie are o iesire de IR care se orienteaza catre scule iar receptorul audio-video din dormitor are receptor IR care transfera in 483 MHz codurile spre celalalt). L-am luat intamplator de la Altex (Mall) acum un an si ceva si a costat vreo 100$. Nu cred ca mai au, oricum nu stia lumea cu ce se maninca.
Exista la vreo 50$ si unele fara transportul semnalelor de la telecomanda. Nu am vazut insa unele sa moduleze in radio FM decat semnal mono (vezi si unele microfoane wireless low-cost). Dar daca ai intrare AUX la scula cel de 50$ ti-ar fi tocmai bun, care scoate L+R. Caut firma care le comercializeaza si iti zic (isi faceau reclama in revista Electronica-Azi).
Mai am si niste casti stereo Thomson wireless care merg prin pereti cateva sute de metri. Poate ar fi o solutie mai simpla daca nu te deranjeaza sa le tii pe urechi. Tot vreo 50$ am dat pe ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 3:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Doru. Castile ies din discutie. Ideea era ca batranul meu vrea sa foloseasca noile sale boxe Sony 450 Twisted Evil pentru a asculta niste posturi de internet-radio de pe pc-ul din cealalta camera Cool
_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community