FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Placa Video cu TV-out de calitate
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bedy



Conectat la: 20 Dec 2003
Mesaje: 64

MesajTrimis: Dum Feb 01, 2004 3:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am avut si am testat (in timp mai indelungat, altele le-am avut doar la proba si nu ma pronunt din pareri, de aceea mentionez numai cele testate la greu) pe TV-out:
1)Matrox G550
2)Ati 128Pro cu Rage Theater produsa de ATI
3)Radeon 9000 Maya Gigabyte
4)Abit Siluro Pro Mx460 VIVO cu chip TV Philips(in prezent)
TV Sony Vega 73cm toate sistemele, toate intrarile, luat de nou.
Rezultatul:
1)nu este in stare, nativ si din constructie(cititi forumul matrox)sa afiseze titrajele la divx pe TV; pe NTSC se vedea superb dar corect numai pe divx insa de pe DVD imaginea se sacada la miscarea aparatului de filmat, a cadrelor; pe PAL se vedea execrabil si avea diverse bug-uri oribile. Concluzia: de r___t! Ocolotzi Matrox!(oricum, sunt aproape in faliment).
2)imagine buna in NTSC, proasta in PAL unde flicaia; sistemul antiflicaire este prost si baga imaginea in ceatza; fara el flicaie! Very Happy Partea buna: in NTSC mergea frumos pe s-video, culorile erau destul de naturale, poate chiar prea naturale pentru gustul meu (mie imi place colorat Very Happy ); concluzia: tinand cont si de halul in care face monitorul cand intra TV-out in functie, nu este prea recomandabila pentru europa.
3)probleme grave pe TV-out; interferente ca de cablu prost sau antena proasta din cauza softului; exista un bug in driverii pentru Radeon 9000 legat de setarea clone in care merge TV si monitor in acelasi timp; sistem idiot de mufa de iesire; imagine proasta in PAL, buna in NTSC; la asta remarc doar o imagine FANTASTICA! SUPERBA! la redare DVD insa doar pe monitor deoarece TV-out e varza; placa era facuta de Gigabyte in Taiwan la o calitate exceptionala si se misca superb in 3D; imaginea pe monitor foarte colorata in stil ATI.
4)imagine foarte buna in PAL foarte proasta in NTSC; nu reusesc sa inteleg cum merge pe mufa de s-video cu TV-ul cuplat la compozit; am testat si un Leadteck GF4 Ti 4200 VIVO de le Leadteck cu exact acelasi chip Philips la iesire si exact aceeasi inexplicabila problema: iesire s-video pe cablu de s-video dar TV cuplat la compozit deoarece la s-video se vede cu puncte ca de poza din ziar; daca folosesc cablu si iesire compozit iar TV-ul este pe acelasi compozit input se vede mai prost insa daca ar functiona normal... (o singura data a intrat in s-video normal si se vedea superb-de atunci indiferent de cate SO am instalat, degeaba...) Concluzia mea ar fi ca problema este din driveri.
In final pot spune ca orice iesire video din PC se vede mai prost decat cel mai chinezesc DVD player standalone; avantajul la PC este cu filmele pe divx sau xvid care se vad din ce in ce mai bine si aproape de un DVD prost; deci, accesul la filme, DVD-urile fiind scumpe. Eu as alege ca placa video pentru calitate TV-out un ATI din seria de varf, 9600 sau 9800 si l-as folosi pe NTSC insa pretul este nesimtit de mare asa ca pentru un buget rezonabil cea mai indicata ar fi o nVidia din seria FX sau Ti preferabil facuta de o firma serioasa (locul 1: MSI, locul 2: ABIT,ASUS, locul 3: Leadteck,Gigabyte) si pusa pe PAL.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Feb 01, 2004 3:59 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Dum Feb 01, 2004 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Idea -ar mai fi o solutie...putin mai complicata : sa nu se transmita de la PC - TV semnal video complex ci semnal modulat
Adica din TV-out (S-video) sa intri intr-un VCR ce are iesire TV cu mufa de antena (semnal modulat) care sa intre in TV (binenteles ca imaginea de pe PC se va gasi pe un canal ,de ex. C34, nu pe AV)
in felul acesta multi au scapat de dungulite si "interferente ca de cablu/antena prost" , eu zic sa incercati chestia asta si sa va dati cu parerea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
SnowDog



Conectat la: 22 Ian 2004
Mesaje: 84
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 11:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In legatura cu Tv-Out-ul care ii cea mai buna solutie de conectare cu TV-ul daca TV-ul nu are intrare S-Video si are numai Scart:

1. Placa Video TV-Out RCA la SCART
2. Placa Video S-Video la SCART

Care din cele doua le recomandatii Confused .
Dar de idea lui cos22tm ce parere aveti sa ies din Placa Video si sa intru in VCR si apoi in TV.

Astept raspunsurile voastre.
Thank You.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 8:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca nu vrei solutia propusa de mine , alege PC (S-video) la Tv prin SCART
...sau daca ai un VCR ce nu-l mai folosesti iei modulatorul RF din el (sau cumperi , cel din imagine e un Philips si costa cam 1 milion la www.vitacom.ro)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community