FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
bas reflex sau nu?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
criminel



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 9
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 2:03 pm    Titlul subiectului: bas reflex sau nu? Raspunde cu citat (quote)

salutare!!
o mica nedumerire am...vreau sa -mi fac niste boxe dar nu stiu daca sa le fac cu bas reflex sau nu...
ce este d fapt bas-ul reflex(daca s-ar putea cat mai multe detalii)..se aude mai bine?imi trebuiesc difuzoare speciale?
10 x
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 2:03 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

internetul te poate ajuta mai bine....dar totusi pot sa imi exprim si eu parerea, dar sincer e doar o parere subiectiva si imi este teama sa nu te induc in eroare.
Portul bas-reflex aduce energia din spatele difuzorului si o insumeaza cu cea din fata, teoretic si practic rezultatand un bas mai puternic. Problema ar fi ca exista un defazaj intre energia difuzorului din spate si cea din fata. Prin urmare faci un calcul pe care de ex il gasesti si in revista HI-FI Multimedia (unul empiric dar suficient pt un amator) si iti va rezulta dimensiunea tevii si asezarea sa(a portului bas-reflex. Experimentul este si el foarte important.
A-2 a solutie ar fi sa nu folosesti port si difuzor bas-reflex si sa faci o incinta inchisa. Basul va fi astfel mai corect,mai bine definit dar si mai slab un pic, ca putere.
Parerea mea (poate gresita) este ca ar trebui sa folosesti difuzoare auto, mai ales daca nu ai experienta mare. Cele auto sunt mai sensibile, au un sunet care te ajuta mai bine sa nu o ratezi din prima.Imi par ca sunt realizate mai din topor, adica mai rezistente, chiar daca nu au finete in redarea muzici. Se vor auzi tare.
Intradevar unele difuzoare sunt pt bas reflex.
Inca un sfat: ca sa fie mai usor copiaza incinta unui producator, mai bine decat sa te apuci sa o calculezi tu. Trage cu ochiul .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Soparla



Conectat la: 20 Ian 2004
Mesaje: 126
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 2:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De acord cu greierasul, apopos de tras cu ochiul Cool
Sunt foarte multe calcule de facut pentru amplasarea si dimensiunea unui port de bass-reflex, iar daca mai pui la socoteala si caracteristicile diferite ale difuzoarelor te sui pe pereti Laughing

Eu am incercat acum doi ani sa imi fac singur niste boxe, dar pana la urma am luat unele de gata, ca nu imi placea deloc cum se auzeau...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 5:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit pe net diverse teorii in legatura cu portul de bass reflex, inclusiv cea descrisa de Greieras care seamana cu cea prezentata in primul numar din HI-FI&Multimedia.
Eu va pot spune ce era prezenat la cursul de electroacustica a lui Stanomir si anume ca portul de bass reflex se proiecteaza a.i. unda generata de acesta sa fie in antifaza cu unda frontala a difuzorului de bass la frecventa de rezonanta libera (pe la 25-27Hz). Astfel "clopotul" corespunzator rezonantei libere a membranei difuzorului se aplatizeaza si variatia impedantei difuzorului in jurul frecventei de rezonanta scade. Se obtine o extensie semnificativa in jos a benzii de frecventa a sistemului (difuzor+incinta). Dezavantajul este ca sint necesare calcule (sau reglaje) relativ complicate pt. a potrivi toate acestea (frecventa de rezonanta, drum acustic,etc) pe de o parte, pe de alta se cam strica faza undei sonore fata de cea a semnalului si apar rezonante (mai mici) suplimentare.
Ca observatie, unda generata de portul bass reflex ajunge bineinteles sa fie si in faza cu unda frontala, dar la frecvente diferite de rezonanta proprie a difuzorului.
Cam acelasi lucru se obtine si printr-o incinta inchisa (stati fratilor, nu sariti cu bita!) adica aplatizarea "clopotului" dar prin mecanismul "stricarii" factorului de calitate corespunzator rezonantei proprii a difuzorului. Incinta inchisa nu reuseste o extensie in jos prea mare dar e mai usor de proiectat si mai "sanatoasa" pt. difuzor in cazul solicitarilor mari datorita suspensiei acustice ce se creaza de catre incinta inchisa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 10:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

intrebarea ai pus-o si in alta parte, ti-am raspuns acolo, dar in esenta vad ca e ce scrie si aici. inca recomand o incinta inchisa pentru inceput.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2004 2:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai da, sunt in antifaza cand este vorba de rezonante libere ale difuzorului, pe care nu le doreste nimeni.Dar pe cele care sunt dorite, cele "nelibere" Smile trebuiesc insumate ca sa obtinem o energie mai mare.
Criminel, iti pot da eu niste dimensiuni de la incinta mea Sony, model ss-mf450, e destul de noua si are un bas placut. In plus nu e sofisticata, mi se pare destul de comod de reprodus, nefiind o construtie care sa puna probleme prea mari.
Totusi la nivel de amator experimentarea ramane baza, ca daca te bagi in calcule..... ai cam pus-o SmileSmileSmile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
titro



Conectat la: 09 Feb 2004
Mesaje: 232

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2004 2:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trimite-mi datele tehnice ale difuzorului si iti calculez eu incinta pt ca nu cred ca as putea sa te lamuresc in cateva fraze despre ce am invatat eu in ani de zile. Mail to ady_cosma@personal.ro sau incearca sa intri pe www.CandC.home.ro poate te mai lamuresti de unele chestii (site-ul este inca in constructie). Si sa sti ca e cea mai mare prostie sa folosesti un difuzor conceput pt incinta reflex sau horn intr-o incinta inchisa deoarece caracteristica sa mecanica va fi fortata si astfel se va distruge mult mai repede.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2004 2:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cred ca majoritatea sunt facute pentru bass-reflex, dar eu am vazut si incinte bazate pe compresie care au dat rezultate mai bune. vezi ca am citit aici pe forum la minitehnicus cum cineva a facut un sub si are problema de care-ti spuneam. nu poti pune portul dupa ochi. sunt absolut necesare macar cateva masuratori tinand cont de ce difuzor vei alege.
si eu i-am recomandat sa copieze un model existent, dar raportat la difuzorul sau s-ar putea sa fie un rezultat dezastruos.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community