FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
VREAU SA-MI FAC NISHTE BOXE COOOOOL

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Nasty



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 2
Locatie: romania/tulcea/macin

MesajTrimis: Dum Dec 07, 2003 1:31 pm    Titlul subiectului: VREAU SA-MI FAC NISHTE BOXE COOOOOL Raspunde cu citat (quote)

HHHH EEEEE LLLLL PPPPP ......
Pentru inceput nu prea ma pricep la electronic dar shtiu "sa lipesc doua fire"...
Vreau shi eu ajutor din partea celor mai buni, de fapt din partea tuturor care shtiu ce fac.
Ceea ce vreau eu sa-mi fac reprezinta cu sigurantza nishte boxe dar nu shtiu ce va ieshi.
Am o placa de sunet pe 6 canale la care folosesc doua boxe pe care le tzin pe o frecventza destul de inalta(cam pentru satelitzi - 2x10W)
Vreau sa-mi fav un subwoofer sau macar un woofer 'mishto' cu doi satelitzi. Ideea mea e cam asta:
vreau un sub de vreo 60W RMS shi doi satelitzi a cate 10-15W RMS fiecare(tzinand cont ca mai am 20W pt medii-inalte)
Eu vreau sa fac ca in schema de mai jos:




Ce vreau sa aflu:
1) Cum se leaga cele doua statzii pentru o singura intrare in placa(am auzit ca e mai bine daca le fac amplificare separat);
2) Ce putere imi trebuie la amplificatoare shi cam e filtre, unde le gasesc shi cam cat costa...(aprox);
3) Difuzoarele ce caracteristici trebuie sa aiba: ohmi Watzi shi altele;
4) Ceva caracteristi despre incinte pt fiecare...mai ales pentru cea pentru bassssssss...;
5) CUM SA ALTFEL IN CAZUL IN CARE NU MERGE ASHA(DOAMNE FERESHTE) CA SA NU STRIC NIMIC... DACA E POSIBIL SA FAC DINTR-UN SUB DOUA ADICA PE ACEEASHI CALE DAI DOUA DIFUZOARE FARA SA ARD STAZIA SHI CU UN SINGUR FILTRU(NU CRED CA MERGE, NU?!).
meRsi sau mai bine zis multzumesc celor cari ou citit shi ashtept raspunsuri de la cei care shtiu shi nu cunosc ceea ce nu de de shtiut...:)sper ca nu am jignit pe nimeni PLS.
[/list][/code][/quote][/u][/i]

_________________
Cine stie, nu cunoaste ce stie ca el cunoaste...Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Dec 07, 2003 1:31 pm    Titlul subiectului: Mitica




schema.jpg
 Description:
aSTA E shema mea!!!! Nashpa da' merge....
 Filesize:  36.3 KB
 Viewed:  393 Time(s)

schema.jpg


Sus
mihai7645



Conectat la: 23 Noi 2003
Mesaje: 677
Locatie: in fata multimii, mixand. [Bucuresti]

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 12:03 am    Titlul subiectului: Re: VREAU SA-MI FAC NISHTE BOXE COOOOOL Raspunde cu citat (quote)

Nasty a scris:
Am o placa de sunet pe 6 canale la care folosesc doua boxe pe care le tzin pe o frecventza destul de inalta(cam pentru satelitzi - 2x10W)
Vreau sa-mi fav un subwoofer sau macar un woofer 'mishto' cu doi satelitzi. Ideea mea e cam asta:
vreau un sub de vreo 60W RMS shi doi satelitzi a cate 10-15W RMS fiecare

ce inteleg eu: ai deja 2 boxe pe fata, (cu sau fara amplif nu stiu) si mai vrei sa iti faci inca 2 si un woofer.
Nasty a scris:
vreau un sub de vreo 60W RMS shi doi satelitzi a cate 10-15W RMS fiecare(tzinand cont ca mai am 20W pt medii-inalte)

aici m-ai bagat in ceata...presupun ca vrei un sistem 4.1?(ai zis ca placa de sunet o tii pe quadrophinc) sau doar 2.1? sau ai doar difuzoarele de inalte de 10W fiecare si vrei sa le pui intr-o incinta cu dif de bass si sa mai adaugi un woofer la ele si sa faci un 2.1?
in legatura cu schema ta. eu iti recomand sa iti faci un amplificator care sa fie de 4x10W si un woofer activ de 50W.asa s-ar modifica putin: din placa de sunet ar iesi semnal pe 4 boxe in amplificator si alt semnal tot din placa de sunet pt woofer direct in woofer (care este activ).

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
snatchro



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 52
Locatie: Philips HQ, Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 12, 2004 7:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Postez aici ca sa nu incep un topic nou...
Care e problema mea... da, vreau si eu niste boxe cooool...
Am 4xBlaupunkt GTx663 (boxe auto) -- nu sariti ca de ce n-am cumparat altele, le-am primit moca.
Acum, am luat programul acela facut de un danez -- in Excel -- , dar, pentru Dumnezeu, cei de la Blaupunkt suntfoarte secretosi in privinta specificatiilor tehnice, ca sa nu mai spun de THIELE/SMALL.
Cei care au mai facut asa ceva... adica construirea de incinte cu boxe auto, nu neaparat Blaupunkt, ii rog sa imi dea un sfat. Referitor la incinta adica.
Stand si judecand dupa primul numar al revistei, ar trebui sa semene cu acele incinte cu compresie "bricolate" cu difuzoare Alpine? Volumul sa fie direct proportional cu diametrul? Pentru ca cele Alpine sunt mai mici.

In revista s-a folosit PAL Melaminat. Daca am lemn din tei masiv nu e bine?

Specificatiile tehnice, mai abundente pe ambalaj decat pe Internet, sunt urmatoarele:
* 3 way triaxial 165mm
* Power handling capacity: 120W
* Rated Capacity: 40W
* Impedanta: 4 Ohmi
* Frecv.: 40Hz - 22.000 Hz
* SPL (la 2,83V/m): 93 dB
* Membrana: Injected Polypropylene
* Tweeter: Mylar
* Medii: Mylar
* Installation Depth: 55,0 mm
* Instalation gole diameter: 144,5 mm
Specificatiile sunt pentru fiecare difuzor in parte, bineinteles.
Pentru ce anume? pentru PC, muzica, filme, cum credeti voica ar trebui sa fac cel mai bine pentru a impaca si capra si varza. Nu tin neaparat la un bass puternic, dar nu zic nu. As opta pentru compresie. Voi ce ziceti?
Multumiri anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
snatchro



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 52
Locatie: Philips HQ, Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2004 3:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Well, no one can help me??? Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
snatchro



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 52
Locatie: Philips HQ, Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2004 3:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

I'm giving up hope... adica renunt la vreo speranta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
snatchro



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 52
Locatie: Philips HQ, Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 11, 2004 4:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ultimul strigat de AJUTOOOOOOR!

I'm sinking.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ROBERT



Conectat la: 28 Oct 2003
Mesaje: 209
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 11, 2004 7:48 pm    Titlul subiectului: BOXE HOME MADE Raspunde cu citat (quote)

In primul rand renunta la ideea de lemn masiv si mai ales din tei. In locul tau m-as orienta catre MDF. Apoi din cauza faptuliu ca nu ai specificatiile complete ale difuzoarelor nu te poti orienta decat catre o incinta pe compresie cu un volum decent si umpluta cu material fonoabsorbant(fara sa-l indesi). Bass puternic nu vei avea in schimb vor tine foarte bine in putere.


blau.jpg
 Description:
 Filesize:  39.82 KB
 Viewed:  215 Time(s)

blau.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 2:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In revista s-a folosit PAL melaminat pentru ca se gaseste pe toate drumurile, nu pentru ca ar fi solutia ideala. Incercam sa oferim solutii accesibile atat ca tehnologie cat si ca pret. I-am rugat pe cei ce lucreaza incinte adevarate si am constatat cu placere ca sunt din ce in ce mai multi sa nu se supere si sa inteleaga faptul ca ne adresam majoritatii cititorilor.
Lemn de tei la boxe? Ex-clus. MDF este indicat dar cum nimeni nu dispune acasa de presa, riscurile sunt mai mici cu PAL si Holzsuruburi (desi acestea nu se recomanda in materie de high-end la incinte). din experienta mea de 25 de ani in materie de incinte va pot spune ca daca MDF-ul nu este bine incleiat genereaza vibratii suparatoare in zona 150-250 Hz de care nu mai ai cum scapa, pe cand la PAL (mai putin dens, teoretic mai prost) te mai scoti cu niste bracet-uri suplimentare. Se intampla de multe ori ca incinte de fabrica ce nu au trecut de un control de calitate riguros sa prezinte vibratii suparatoare. Personal sustin constructia din PAL nemelaminat (macar la interior) gros (20-26 mm) cu multe bracet-uri.
Fara datele difuzoarelor nu pot sa-ti recomand decat o incinta cu compresie. Citeste si articolul din numarul 2 si o sa vezi ca numai anumite difuzoare auto se preteaza la incinte bass-reflex (cu compromisurile de rigoare privind raspunsul tranzitoriu).
Daca vrei un calcul empiric volumul este proportional cu cubul diametrului difuzorului (diametrului efectiv ~ cut-out-ul).
Trick: Volumul se face un pic mai mare apoi se ajusteaza cel mai usor introducand in cutie sticle goale de plastic (Coca Cola) inchise sau, o sa razi, baloane umflate (prezervative). Dupa ajustarea dupa gust (nu al prezervativelor, bineinteles) estimezi volumul dizlocat si micsorezi incinta la volumul necesar. Asa imi ajustez eu volumul pe o cutie de sacrificiu apoi purced la executia celei definitive.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ROBERT



Conectat la: 28 Oct 2003
Mesaje: 209
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2004 3:10 pm    Titlul subiectului: BOXE HOME MADE Raspunde cu citat (quote)

Daca mdf-ul este taiat in conditii de atelier de facut mobila ,adica cu aparat de debitat, va iesi perfect la 90 de grade si aracetul va fi mai mult decat suficient pentru incleiere,fara nici un cui sau surub.Eu personal imi testez cutiile dansand pe ele dupa uscarea completa. Incleierea se poate face foarte usor prin ungerea cu aracet a ambelor piese si asezarea lor verticala pe una dintre ele. Te poti ajuta de un scotch .Eu personal am reusit performanta de a inclea o cutie intr-o singura faza ajutandu-ma doar de scotch,si cu rezultate remarcabile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Feb 17, 2004 7:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Surprised
http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21105&whichpage=1

Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ROBERT



Conectat la: 28 Oct 2003
Mesaje: 209
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2004 8:30 pm    Titlul subiectului: uh Raspunde cu citat (quote)

Esti tare tata !!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Feb 18, 2004 10:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu nu inteleg nimic dar imaginile spun totul Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
snatchro



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 52
Locatie: Philips HQ, Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 20, 2004 8:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru informatii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community