FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Muzica si muzichia...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Andi



Conectat la: 29 Feb 2004
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2004 1:34 am    Titlul subiectului: Muzica si muzichia... Raspunde cu citat (quote)

m-am gandit ca nu ar strica deloc sa deschidem o lista de discutii in care fiecare sa poata spune ce fel de muzica asculta, pe ce scule si cat de bine se potrivesc sculele cu tipul de muzica. Am vazut pe forum numai subiecte despre amplifuri si boxe, cabluri, cd playere, dar nimic despre muzica...Oare, pana la urma, nu ne chinuim sa avem un sistem audio bun ca sa ascultam muzica cu el? (Cine stie, poate facem si ceva schimburi de discuri intre noi...)

asadar, o sa sparg eu gheata cu preferintele mele, si va invit si pe dumneavoastra sa ma urmati.

scule:
*amplif ONKYO 100W/canal (5.1, dar il folosesc in stereo; l-am luat 5.1 ca cica ar avea sursa mai tapana);
*Jamo Elegance 06 (150W - 200max)
*dvd Panasonic (n-am mai avut bani de un cd player Onkyo...)

muzica:
*in ceneral, genul cel mai ascultat este rock-ul. Imi plac formatii mai vechi (anii 65 - 90) si cu un sound ceva mai linistit (nu heavy-metal sau ceva asemanator). In topul preferintelor - ca formatii - se afla incontestabil FINK FLOYD, urmata de ROLLING STONES, QUEEN, SANTANA, JOAN BAEZ, BOB DYLAN, YES, DEEP PURPLE, JETHRO TULL, GENESIS, ALLAN PARSONs PROJECT, PETER GABRIEL, STING, etc. Asta nu inseamna ca rejectej total alte genuri de muzica (am intalnit destui oameni care asculta un singur gen nevrand sa auda de altceva Question ):mai imi plac:AC DC(nu tot), VANGELIS, MIKE OLDFIELD, ROD STEWART, VAIA CON DIOS, ...

auditia:
*discul care se aude cel mai limpede, cel mai curat este unul cu JOAN BAEZ...(culmea, copie la calculator dupa un original)
*performantele boxelor sunt incontestabile, iar combinatia ONKYO+JAMO mi se pare una f.buna...din pacate nu prea am loc in camera si am pus boxele destul de aproape de dulap => la volum ceva mai mare incepe sa "cante" si dulapul.
*daca volumul este mic-mediu, calitatea auditiei este mai mult decat buna. se aud cele mai mici detalii... la volume ceva mai mari boxele trebuiesc departate de mobilier, altfel parca am si un subwoofer de 200W in sistem...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 01, 2004 1:34 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2004 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu care e faza pe-aici, un prieten de-al meu a fost la Sound tech Audio, si ala de acolo i-a zis ca conteaza ce gen de muzica asculti, pe ce sistem (mai mult de boxe vorbea de fapt); i-a pus un gen de house, pe rand pe doua perechi de boxe, apoi rock pe aceleasi perechi, pe rand, si cica unele reproduceau mai bine rock-ul, altele mai bine house-ul; Eu fiind deocamdata student, si tinzand sa trec de la un sistem audio vechi (amplif Electronica (delia) si boxe jazz (cica hi-fi) Embarassed ) cumparat de tata-miu, la un sistem decent prin care sa imi amplific MiniDiscul si CD-playerul (care si el necesita un upgrade), ales de mine de preferinta (asta va fi greu de facut, dar imi va face placere), si avand o camera mica cu o acustica Thumb Down , ma depaseste complet achizitionarea cel putin a doua sisteme audio pentru redarea genurilor diferite de muzica; OK, deci eu ascult (ca sa si raspund la una din intrebari) Kraftwerk, Pet Shop Boys, Pink Floyd, Jean Michel Jarre, muzica clasica, Phoenix, foarte multa muzica techno/house/trance, roxette, enigma, alice cooper, nightwish, metallica, tangerine dream, madonna, mai nou am inceput sa ascult si ceva jazz, dream theatre, boney M, Joulio Iglesias, hiturile anilor 70-80, si ca sa nu se plictiseasca lumea, am sa ma opresc aici, desi lista este extrem de lunga, si dupa cum se observa foarte variata; ce fac, imi iau doua perechi de boxe ca sa ascult pe unele house pe unele dream theatre? Nu stiu cum sa fac sa imi vand pisica, sa imi iau un pick-up sau un mixer, si ala zice sa imi iau doua feluri de boxe. Si oarecum legat de asta, cineva zicea mai demult ca pe unul din canale trebuie sa se auda mai mult bass, iar pe celalalt mai multe inalte; Confused Box Shocked , eu nu am vazut alt sistem care sa faca chestia asta (si nu mi-ar placea), decat kashtanul lui (am scris corect??).

PS: nu imi pun problema de spatiu in camera, orice camera as avea mai intai pun boxele, si in functie de ele restul, deci nu m-ar incomoda ca as avea doua perechi de boxe, dar.... banii? Question

PPS: pisica mea se numeste SONY Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2004 12:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Minidisk pt ce vrei tu acolo eu zic ca situatia este foarte simpla. Ai bani(mii de euro) ca sa cumperi cine stie ce receiver denon cu boxe B&W? Probabil ca nu(zic asta ca ziceai de pisica). Asa ca sfatul meu este sa iti iei boxe clasice si cand spun asta ma refer la boxele clasice cu dif de joase de 20 cm pe 3 cai. Tipul asta de boxe nu o se auda extraordinar pe nici un tip de muzica dar nici prost. Ele se vor auzi bine adica de la mediu in sus indiferent de ceea ce asculti. La asta adaugi un stereo amplif sau un receiver dupa bani. Iti recomand un amplif.
Succes si sa ne tii la curent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Lun Mar 01, 2004 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, pai de 20 cm is ale mele (difuzoarele de joase, nu boxele Laughing ), pe 3 cai, si cam pe aici se invart deocamdata preferintele mele; de aceea ma gandesc la un upgrade la alpha 50 (cand vor fi bani), sau am vazut ieri sharp CP 7700 sau CP 77000, cu 2 difuri de joase de 20 cm, pe 3 cai (boxele, nu difurile Laughing ). Dar ce face un alt audiofil in cazul ca sa zicem are acele mii de euro, dar asculta muzica la fel de variata ca mine? Chiar isi ia boxe diferite pentru genuri diferite? La altii poate o sa se puna si problema spatiului in camera...
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 3:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un sistem corect ar trebui sa redea bine orice fel de muzica ...

Nu cred ca exista sisteme dedicate pentru un gen de muzica anume ci exista scuze penibile ale celor care incearca sa vinda sculele respective ...
Sus
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 10:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Banuiesc ca sistemele de mii de euro se aud bine la orice fel de muzica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 10:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sa ii comunic tipului respectiv, sa vad ce zice; Si eu sunt de parere ca nu trebuie sa iti iei boxe pentru rock separat de boxe pentru house. mai ales la preturile de la ST Audio!
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Mar Mar 02, 2004 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MMC a scris:
Banuiesc ca sistemele de mii de euro se aud bine la orice fel de muzica.


Nu neaparat. Sumele mari de bani pot sa nu fie sinonime cu, calitatea.
Cit despre raportul pret / performante ... multe sisteme pot deveni adevarate deceptii. (De exemplu la HI-FI Arena am auzit sisteme de zeci de mii de euro care sunau mai prost decit unele de ordinul a cinci mii, cel putin din punctul meu de vedere. Nu mai spun ca multi nici nu declarau preturile echipamentelor, pentru o comparatie corecta...)
Sus
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Mar 03, 2004 2:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi a scris:
MMC a scris:
Banuiesc ca sistemele de mii de euro se aud bine la orice fel de muzica.


Nu neaparat. Sumele mari de bani pot sa nu fie sinonime cu, calitatea.
Cit despre raportul pret / performante ... multe sisteme pot deveni adevarate deceptii. (De exemplu la HI-FI Arena am auzit sisteme de zeci de mii de euro care sunau mai prost decit unele de ordinul a cinci mii, cel putin din punctul meu de vedere. Nu mai spun ca multi nici nu declarau preturile echipamentelor, pentru o comparatie corecta...)

Ai dreptate cand spui nu neparat, da' chestia asta'i din alte motive, ce nu au legatura cu calitatea sunetului produs de produsele cost-no-object. E vorba de cum au fost proiectate (principii), construite (incl. materiale) si de catre cine (ureche, gusturi etc.). In plus conteaza si targetu' Wink
In ceea ce priveste probleme de la HiFi Arena eu banuiesc o proasta integrare in camere. Mediu' este f. important, uneori reusind sa schimbe chiar si caracterul sculelor! Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community