FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cum poate fi tratat acustic spatiul destinat auditiei
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 05, 2005 2:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

firma asta da ceva date : http://www.controlnoise.com/basstraps.html

Am fost la Poliflex, foarte amabili, mi-au aratat tot ce au, mi-au dat si un catalog . Partea mai nasoala este...pretul care este maricel, spuma pentru bass traps-urile de la colturi sare de 15.000.000 lei, pe cand cu vata minerala rigida (Rockwool) de 100 mm iesi undeva la 2.500.000 pentru toate cele 4 colturi. Asadar raportul este de 5:1 si s-ar putea ca vata minerala sa dea un randament mai bun in practica...

Calculul l-am facut pentru o camera cu inaltimea de 2,30 m.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mai 05, 2005 2:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Sam Mai 07, 2005 7:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:

Am fost la Poliflex, foarte amabili, mi-au aratat tot ce au, mi-au dat si un catalog . Partea mai nasoala este...pretul care este maricel, spuma pentru bass traps-urile de la colturi sare de 15.000.000 lei, pe cand cu vata minerala rigida (Rockwool) de 100 mm iesi undeva la 2.500.000 pentru toate cele 4 colturi. Asadar raportul este de 5:1 si s-ar putea ca vata minerala sa dea un randament mai bun in practica...

Calculul l-am facut pentru o camera cu inaltimea de 2,30 m.


La ce pret pe mp ai calculat vata minerala ?

Placi semirigide de vata minerala (grosime 10cm) ar trebui sa gasesti in Bucuresti cam la 3euro/mp. Nu stiu sa-ti spun exact unde din pacate (probabil la depozite mai mari), dar acesta e pretul la care si-au procurat-o baietii de la studioul pe care l-am dat exemplu intr-un alt post.

Asta inseamna ca : 4 colturi (diagonale verticale) ale camerei x 2.3m = 9.2 metri liniari (pe inaltime) de absorbant. Daca folosesti placile culcate pe latura mare (in general de 1m), pentru absorbtie maxima in joasa frecventa (dar ocupand mai mult spatiu din camera), vei avea nevoie de 9.2 mp de vata = 27.6 euro = aproximativ 1.000.000 lei.

Pentru cazul in care culci placile pe latura mica (de obicei 60cm), vei avea nevoie de doar 9.2m x 0.6m = 5.5mp ceea ce aduce cheltuiala la doar 600.000 lei.

Desigur mai trebuie adaugat si costul panzei pentru acoperirea vatei si eventual costul sipcilor de lemn pentru fixarea/rigidizarea constructiei, asta presupunad inca vreo 15-20 euro, dar tot ar trebui sa ne incadram in 1.700.000-1.800.000 lei (worst case).

Dupa cum vezi, lucrurile stau cu mult mai bine Very Happy

Flaviu

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 07, 2005 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am facut un calcul sumar cu pretul de la Bricostore pt vata minerala, nu am stat sa caut un pret mai bun.Ei aveau un balot din 4 placi de 10cm grosime si 100x60cm la o densitate de 150kg/m-cub. Din cate am citit pe site-urile puse de DjDNA vata minerala absoarbe mai bine decat uretanul la frecventa joasa, spre medii uretanul comportandu-se mai bine. Nu mi-a trecut prin cap sa pun placile pe lung, ajungand la 1m. Deci absoarbe mai bine asa..... Am citit ca astfel de solutii sunt de banda larga iar pentru a avea un randament maxim se pot folosi panouri de lemn stratificat care sa rezoneze, dar acestea dau un randament foarte bun pe o anumita plaja de frecvente joase, cam ingusta. Asa e ? Ai incercat si asa ceva ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Dum Mai 08, 2005 4:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
am facut un calcul sumar cu pretul de la Bricostore pt vata minerala, nu am stat sa caut un pret mai bun.Ei aveau un balot din 4 placi de 10cm grosime si 100x60cm la o densitate de 150kg/m-cub.

Densitatea de 150kg/mc este mult prea mare pt. absorbtie sunet, aceste placi sunt folosite de obicei in aplicatii unde trebuiesc suportate greutati mari (de ex. podele flotante pt. utilaje grele), si de aceea sunt asa de scumpe. Densitatea normala necesara pt. absorbtie sunet este de 30kg-60kg/mc.

Citat:
Din cate am citit pe site-urile puse de DjDNA vata minerala absoarbe mai bine decat uretanul la frecventa joasa, spre medii uretanul comportandu-se mai bine.

Depinde. Vata minerala de 10cm grosime are absorbtie relativ completa (factor absorbtie ~1) pana pe la 200-300Hz. O spuma acustica profesionala are cam acelasi comportament. Un burete "ordinar" va cobori mult mai putin in frecventa, lucrand bine poate doar la fr. inalte (peste 1kHz).

Citat:
Nu mi-a trecut prin cap sa pun placile pe lung, ajungand la 1m. Deci absoarbe mai bine asa.....

Da, pentru ca triunghiul format este mai mare si distanta de la mijlocul panoului la coltul incaperii este mai mare, permitand absorbtia eficienta a unor lungimi de unda mai mari (frecvente mai joase). Este ca un filtru trece-sus (taie-jos) a carui frecventa este coborata odata cu indepartarea placii fata de perete.

Citat:
Am citit ca astfel de solutii sunt de banda larga iar pentru a avea un randament maxim se pot folosi panouri de lemn stratificat care sa rezoneze, dar acestea dau un randament foarte bun pe o anumita plaja de frecvente joase, cam ingusta. Asa e ? Ai incercat si asa ceva ?

Corect, exista mai multe tipuri de dispozitive absorbante a frecventelor joase, unele de banda larga (cu panouri din materiale poroase precum vata minerala, asezate in colturile incaperii), iar altele de banda ingusta, functionand pe principiul rezonantei la anumite frecvente determinate de parametrii constructivi ai dispozitivului. Acestea din urma se folosesc doar dupa ce s-a aplicat absorbtie de banda larga in incapere si s-a constatat ca au ramas frecvente deranjante in raspunsul incaperii. Constructia lor (care poate fi de tip panou rezonator cum spuneai tu, dar si de alte tipuri precum panouri perforate, panouri cu fante, tevi acordate, etc.) este mai dificila, la fel cum este si acordarea lor la raspunsul incaperii, care daca nu este facuta cu atentie si de cineva care stie ce face (cu ajutorul masuratorilor acustice), poate duce la introducerea de noi rezonante in loc de atenuarea celor existente in incapere. In general se regasesc doar in constructia studiourilor audio pretentioase unde este necesara calibrarea cat mai exacta a incaperilor. Eu personal inca nu am lucrat cu asa ceva.

Flaviu

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 08, 2005 6:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

gata, m-am hotarat...merg pe vata minerala.... Pentru absorbtia mediilor dintre boxe fata cam ce materiale as putea sa folosesc ? Merge burete de 10 cm grosime la o densitate de 50kg/m-cub ? sau 15, 20 cm grosime ? sau ce altceva ? ...fara tine nu stiu ce m-as fi facut....nu e asa usor pe cat s-ar crede...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
J.F.Oros



Conectat la: 02 Mai 2003
Mesaje: 95
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Lun Mai 09, 2005 2:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Confused
Credeam ca am lamurit cum stau lucrurile cu "buretele" !?

Daca gasesti spuma (burete) acustica cu proprietati fonoabsorbante bune (asta presupune sa-i cunosti coeficientii de fonoabsorbtie la benzile standard 125, 250, 500, 1k, 2k si 4kHz) , cu o grosime de minim 10cm varf-la-varf, Go for it !
Dar ma indoiesc ca vei gasi prea usor, si cu siguranta va fi mult mai scump decat te-ar costa sa faci un panou-doua din aceeasi vata minerala semirigida pe care o vei folosi si in colturi. Pentru peretele frontal, o grosime de 15cm (chiar 20-25 daca iti permiti) este foarte indicata, pentru a absorbi eficient reflexiile primare din spatiul dintre boxe, care afecteaza claritatea imaginii stereofonice si modifica raspunsul boxelor in zona 100-300 Hz, introducand dip-uri in caracteristica amplitudine-frecventa.

_________________
Flaviu Oros
inginer acustician
www.JFstudiodesign.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
roberth



Conectat la: 12 Oct 2005
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 11:07 am    Titlul subiectului: Prostie de ... milioane Raspunde cu citat (quote)

scuze... am postat de doua ori fara sa vreau... Rolling Eyes

Ultima modificare efectuata de catre roberth la Joi Oct 13, 2005 11:09 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
roberth



Conectat la: 12 Oct 2005
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 11:07 am    Titlul subiectului: Prostie de ... milioane Raspunde cu citat (quote)

Salut la toata lumea.
Acum vreo trei anisori, m-am apucat sa zugravesc prin casa... la un moment dat, satul de atata tencuiala si var, si huma si praf... ce m-am gandit ? Hai sa acopar peretii sufrageriei cu panouri de Rigips. Am facut cadru metalic pe pereti, am umplut cu vata minerala si am pus minunatul Rigips. ( vreo 10 milioane cheltuiala + o luna de concediu + multi nervi si munca ) . Acum am o minunata sufragerie cu peretii drepti dar in care se aude ca intr-o pestera de tabla ! Pana si cand latra cainele exista un ecou ca de diapazon ! ( de la cadrul metalic ). Aproape ca am renuntat sa mai ascult muzica sau sa ma uit la un film cu 5.1 in aceasta locatie, sau numai la nivele foarte mici din cauza disconfortului auditiv.
Va rog, nu ma certati si nu imi spuneti unde am gresit, pentru ca stiu deja. Ideea este: Ce se mai poate face ?
M-am gandit la o solutie dar care nu reusesc sa imi imaginez din punct de vedere estetic cum ar arata si, mai ales, nu stiu daca va rezolva sigur problema, desi teoretic, cred ca este posibil sa iasa bine...

M-am gandit sa imi fac un sablon si , in zonele unde , teoretic ar trebui instalate panouri fonoabsorbante sa gauresc peretii, sa fac ca un fel de "sita" care sa permita trecerea sunetului inspre stratul de vata minerala.

Va rog din suflet, daca aveti experiente asemanatoare sau pregatire de specialitate, sa ma incurajati Smile sau dezabrobati ferm, dupa caz... Smile... orice alta idee este binevenita.

Multumesc anticipat !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu INCA astept sa vad primul utilaj greu montat pe o podea flotanta din vata... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 12:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca este o greseala pe undeva .

Vata minerala este mult mai usoara .
1m cub nu are cum sa treaca de 60 , maxim 70Kg . Aceasta insemana ca nu putem avea o greutate mai mare de 7Kg / m patrat la o placa de 1m si grosime de 10cm .

Am observat ( facind experiente ) ca absorptia este mai buna daca se lasa citeva spatii goale intre placile de vata . In principiu , nu ar fi o mare problema tehnica . Spatiile nu trebuie sa fie mai mari de 3 ~ 4 cm .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vata minerala are 10-15kg/mc. chiar si cea mai densa, sub forma de placi, tot nu ajunge la 60kg/mc.

roberth, foarte ciudat ce ai patit tu.
si eu am izolat fonic un perete cu vata minerala si rigips, si nici vorba de rezonanta sau ecou. e drept ca din economie am folosit sipci de lemn.
dar am mai lucrat in alte parti cu profile metalice si tot nu am obtinut niciodata acest efect. chiar in cazul unor spatii mai mari, chiar si fara vata minerala sub rigips. dimpotriva, era o atenuare semnificativa a reverberatiei in cazul peretilor de beton placati astfel.

mai da cateva detalii ca eu nu reusesc sa inteleg.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
roberth



Conectat la: 12 Oct 2005
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
vata minerala are 10-15kg/mc. chiar si cea mai densa, sub forma de placi, tot nu ajunge la 60kg/mc.

roberth, foarte ciudat ce ai patit tu.
si eu am izolat fonic un perete cu vata minerala si rigips, si nici vorba de rezonanta sau ecou. e drept ca din economie am folosit sipci de lemn.
dar am mai lucrat in alte parti cu profile metalice si tot nu am obtinut niciodata acest efect. chiar in cazul unor spatii mai mari, chiar si fara vata minerala sub rigips. dimpotriva, era o atenuare semnificativa a reverberatiei in cazul peretilor de beton placati astfel.

mai da cateva detalii ca eu nu reusesc sa inteleg.


Nu am cuvinte sa iti multumesc pentru raspunsul foarte rapid ! Trink
Acum, dupa ceea ce spui, s-ar putea ca alta sa fie cauza... camera mea este cumva atipica in sensul ca am impartit sufrageria in doua... adica am facut si o bucatarie mica, sa zicem "stil american". Aceasta din urma este despartita acum de "sufragerie" (10m patrati ) de un bar din rigips si o grinda falsa !!! Acestea nu au vata minerala inauntru ! Am sa incerc sa fac o poza pe care o sa o postez aici pentru a fi mai clar.
Dar, daca spui ca peretii nu vibreaza sigur, inseamna ca acel efect de rezonanta vine in special de la grinda ( in partea de bar am pus ceva vata, pe ici pe colo, in punctele esentiale Smile ). Nici nu ai idee ce usurare este pentru mine postul tau !
Multumesc inca o data ! Worship
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Saracii americani, sunt cred ultimii care ar folosi un astfel tip de bucatarie, cat sunt casele lor de "mici" Rolling Eyes
Acestea fiind zise si "vorba de duh" plasata, de ce nu ai folosit placi de ghips autoportante din alea de 7 cm de grosime, nu ai fi avut asemenea probleme... Question
Se monteaza extrem de usor, finisarea e usoara, pretul chir mai mic decat la rigips...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum, ca sa fiu sincer, acolo unde peretii au fost complet imbracati in rigips sunt spatii comerciale; este si muzica, dar incetisor.
In case/locuinte nu am imbracat complet, ca nu a fost nevoie, dar aici trebuie sa precizez ca peretii erau din caramida sau bca. Am mai izolat pereti cu polistiren expandat si apoi rigips, dar acolo le-am lipit pur si simplu cu mortar adeziv, asigurandu-le doar cu cateva dibluri zdravene.
Tu cam ce distanta ai lasat intre profile ? Si ai pus si orizontale sau numai verticale ? Cand am pus vata minerala eu am casetat cu sipci din lemn, cam la dimensiunea unei placi de vata (1/2mp) - ca asa am avut atunci vata.


Ultima modificare efectuata de catre shambala la Joi Oct 13, 2005 3:09 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
roberth



Conectat la: 12 Oct 2005
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Oct 13, 2005 3:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 a scris:
Saracii americani, sunt cred ultimii care ar folosi un astfel tip de bucatarie, cat sunt casele lor de "mici" Rolling Eyes
Acestea fiind zise si "vorba de duh" plasata, de ce nu ai folosit placi de ghips autoportante din alea de 7 cm de grosime, nu ai fi avut asemenea probleme... Question
Se monteaza extrem de usor, finisarea e usoara, pretul chir mai mic decat la rigips...


salut,
ma rog, sa nu discutam despre americani... si nu toate locuintele lor sunt asa cum le vedem in filme... Wink
Despre placile autoportante, sincer nu cunosc nimic, iar acum trei ani si ceva cand am facut eu chestia asta, aveam cunostinte care confundau Rigipsul cu plasa de rabitz Smile. Ma rog, am folosit ce am gasit, iar 'de ce-urile" acum nu prea ma mai ajuta...Sad

Toate cele bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 2 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community