FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Manfred Mann - 23 octombrie, Sala Palatului
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Angi



Conectat la: 15 Iul 2005
Mesaje: 4
Locatie: Arad

MesajTrimis: Dum Noi 06, 2005 1:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Super super....poze super realizate... Felicitari Gabrielei S.!!!! Ar fi ineresant ne-ai putea scrie componenta trupei!!! Nu-i stim pe toti si ar fi pacat.... fiecare a facut un show de zile mari
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 06, 2005 1:37 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Dum Noi 06, 2005 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

oki-doki. Despre un DVD live al trupei am mai scris cite ceva pe vremuri, cine are ceva timp de pierdut poate sa se uite aici. Multe piese din acel setlist s-au regasit in concertul de la Bucuresti.
In trupa, incepind din din 2001, Geoff Dunn l-a inlocuit pe Richard Marcangelo (care nu as cintat cu ei decit un sezon, fiind practic un inlocuitor ales in pripa pentru John Trotter - un baterist excelent, dupa parerea mea cam pe locul doi dupa Chris Slade ca si contributie a sectiei drums la sound-ul trupei)

Trupa de concert:
keyboards & background vocals: Manfred Mann
chitara solo & vocal: Mick Rogers
lead vocal: Noel McCalla
chitara bass & vocal: Steve Kinch
drums (in the engine room Smile ...): Geoff Dunn

Setlist de concert:
01. Spirits In The Night
02. Castles Burning (Don't Let It Bring You Down)
03. Martha's Madman
04. Don't Kill It Carol
05. Dancing In The Dark
06. She Was ...
07. Blinded By The Light
08. Demolition Man
09. Davy's On The Road Again
Encore:
10. For You (instrumental)
11. Mighty Quinn

Este setlist-ul standard de concert pentru sezonul acesta, din care au lipsit 2 track-uri: Demons si Father of Day, Father of Night (piesa pe care eu as fi vrut tare mult sa o ascult in seara cu pricina, dar, asta e, limitari de timp ...).

Poze foarte reusite a mai facut si Radu Gulie, am dat un link mai inainte si catre blog-ul lui - in sectiunea in care a postat citeva sample-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mar Noi 08, 2005 12:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, link-ul care sectiunea cu pozele facute de Radu Gulie la concert este acesta. In afara de cele pe care le puteti vedea acolo, mai adaug citeva destul de interesante, sper.

Cu scuzele de rigoare fata de cei care cred ca am cam exagerat. Si cu scuze pentru ca am dezvoltat topicul aici la stiri, dar m-am gandit ca poate e mai bine sa fie toata informatia la un loc.

Asa deci, iata si pozele cu pricina:
[artist: Radu Gulie, 23 oct 2005, Sala Palatului, Bucuresti]







Spatiu web gratuit de la Free Image Hosting [xs.to]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mie Noi 09, 2005 12:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Rasfoind" netul dupa ecouri ale concertului cu pricina am dat peste o opinie care mie mi se pare edificatoare exprimata de un tinar artist - "din breasla" ca sa zic asa - care dupa toate aparentele a fost la primul contact cu muzica acestei trupe - e vorba de Vladimir de la Phonopia :

Citatul relevant din interviu (in partea de final a textului):
"
Quick Quiz Vladimir
...
3. Concerte – Am fost ieri la concertul unei trupe cu media de varsta de 50-60 de ani; (Manfred Mann). Nu mi-a venit sa cred. M-am dus de dragul de a ma duce si m-am trezit umilit si incantat de nivelul la care s-a putut canta. Cel mai bun sunet din sala palatului EVER. O fuziune intre rock comercial si progresiv. EXtraordinar. TEHNIC au dat clasa multor trupe tinere. Un soc si o adevarata placere.
"
Interviul integral aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mie Noi 09, 2005 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, se pare ca am lamurit o chestie, pentru cei interesati, claviatura de solo a lui Manfred este la ora asta este un Novation X station - o masinarie oarecum bestiala as putea spune - cu weighted keys, si toate minunile Smile Smile Smile

Nu de alta dar am vazut ca sint destui pasionati de sintetizatoare prin preajma Smile.
Clapa e trecuta print-un filtru analogic (de regula Mooger Fooger) - Manfred foloseste un oscilator exclusiv pentru controlul manual real-time al frecventei. Una dintre concluziile interesante la care a ajuns este ca poti genera un semnal de sunet oricit de "grosolan" (expresia folosita de el este coarse) atita vreme cit il treci dupa aia printr-un filtru analogic de calitate ...

Parca am mai auzit chestia asta ... Smile Smile Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community