FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DCR-TRV355E versus DCR-TRV740E
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2004 2:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa transam o data aceasta discutie.
uitate la senzorul optic 540K, 800K, 1.03M, 2.1M cam astea ar fi la 1CCD. In cadrul aceleiasi categorii diferentele de pret apar numai datorita brizbrizurilor (analog In/Out USb streaming sau ce-o mai fi) ca si calitate de imagine filmata sunt la fel)
Nimeni nu poate garanta ca nu se va strica dupa 3 minute chiar nou fiind sau sa mearga pana iesi la pensie desi l-ai luat second hand.
Uitate la conectica (intrari iesiri) caracteristici, fa o comparatie apoi cumpara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mar 05, 2004 2:45 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2004 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Glido, orice senzor peste 600k este aproape inutil dpdv video. Restul de spatiu e folosit cel mult la stabilizare, sau efecte, eu stiu ...
Eu zic ca mai relevante sunt marimea ccdului - 1/4 ... 1/6 dpdv low light, si eventual restul brizbrizurilor, dintre care cel mai importante zic eu ca sunt mic in (nu stiu daca au ) si analog in/out.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2004 3:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nope, unui singur CCD ii trebuie minim 1.2MP (pt PAL) ca sa aiba cate un pixel pentru fiecare punct de pe ecranul 720x576 (inmultit cu 3 pentru ca avem de-a face cu R G si B, nu e ca la foto). problema este ca de obicei la senzori de dimensiuni mici (1/6" sau chiar si 1/4"), acesti pixeli chiar si la 1.2M uneori genereaza o imagine non-perfecta datorita altor probleme de influentare reciproca care apar intre ei (blooming, moire, etc)

de aia cel mai cinstit si corect este un senzor 3CCD cu ~400K pe fiecare, asa cum are VX2000-ul de ex, plus ca fiecare senzor este si de 1/3" Wink

abia in acest caz mai mult nu are sens si de aia camere cu 3CCD cu 1MP fiecare (TRV950 sau Panasonic MX500 de ex) dau rezultate ceva mai slabe, cu toate ca dupa specificatii par mult mai bune (VX-ul fiind o clasa peste ele si mult mai scump deci daca trebuia, puneau, nu e problema)....

si atentie, toate modelele enumerate aici au stabilizator optic si nu mai stam sa ne incurcam si cu pixeli folositi pt algoritmul electronic de stabilizare ca in cazurile mai ieftine


Ultima modificare efectuata Radu la Vin Mar 05, 2004 3:25 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2004 3:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aici ai dreptate Sad uitasem ca nu e un ccd single color ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan Apostol



Conectat la: 26 Feb 2004
Mesaje: 14

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2004 9:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat pe www.sony.ro si am vazut ca amandoua (DCR-TRV740E si DCR-TRV33E) au aceeasi dimensiune a CCD-ului (1/4,7), acelasi nr. de pixeli si aceeasi conectori. Zoom-ul difera.
De aceea ma gandesc ca poate le-ati testat si sa-mi ziceti si mie care are o calitate mai buna a imaginii. Va intreb pe voi pentru ca eu sunt in Canada, astia au aici numai NTSC-uri, asa ca va trebui sa fac comanda in SUA. Iar prin magazine nu am vazut TRV740, ca sa le compar.
Help ! Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2004 9:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mmmda TRV740 e model 2001-2002 si nu se mai fabrique Laughing
Nu shtiu. TRV 33 mai degraba, totusi mai exista si in catalogul de 2004
Dar pemine m-ar interesa daca Radu ar face un test intre un 800K si 1.M sa zicem trv14(19,22) ca s-a facut deja si un trv33
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Bogdan Apostol



Conectat la: 26 Feb 2004
Mesaje: 14

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2004 7:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar care sunt dezavantajele faptului ca TRV740 e model 2002? Au imbunatatit considerabil calitatea imaginii la modelele 2004? Intreb pentru ca desi e model 2002, TRV740 costa doar cu vreo 50$ mai putin decat TRV33, care e si mai mica, are si lentile Zeiss, si LCD sensibil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2004 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca TRV740 nu se mai fabrica si nu ai de unde sa o cumperi, discutam degeaba (ia-ti TRV33).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Bogdan Apostol



Conectat la: 26 Feb 2004
Mesaje: 14

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2004 8:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am gasit in multe locuri de unde sa o cumpar. Plus ca am vazut ca inca apare pe site-ul Sony. Daca se mai fabrica sau nu, asta nu stiu. Dar de cumparat am de unde. Dar ai incercat TRV740? Am inteles ca face un zgomot cam mare mecanismul casetei. Asa este?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2004 8:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, am testat TRV740 in numarul 1 al revistei. tu chiar nu citesti ce scriu eu ? ti-am dat si mira de la ea !!

nu mi s-a parut sa faca ce ai auzit tu. din pacate TRV33 nu am pus mana inca, deci concret nu stiu ce sa zic, dar TRV740 mi-a placut destul de mult, sa zic asa
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Bogdan Apostol



Conectat la: 26 Feb 2004
Mesaje: 14

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2004 9:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit doar acel ghid. Chiar am cautat sa vad daca pot citi revista pe internet, dar n-am reusit. Daca se poate, da-mi te rog adresa, chiar ma intereseaza acel articol. Am citit un review la TRV740 de pe www.dvspot.com si acolo scria de zgomotul casetei. Sincer sa fiu, ma atrage mai mult TRV740, sunt putin in cumpana pentru ca e model mai vechi, dar din cate vad, la modelele noi mai adauga niste chestii de suprafata, brizbrizuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2004 9:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

articolele din revista nu au fost publicate nicaieri pe internet (inca ? nu stiu)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Bogdan Apostol



Conectat la: 26 Feb 2004
Mesaje: 14

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2004 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De-asta nu le-am agsit Idea . Eu sunt in Canada acum si n-am cum s-o citesc altfel. Oricum am incredere in voi Wink . Daca zici ca ai testat si e buna, atunci am s-o iau pe asta (740). Ti-am zis, nu eram hotarat pentru ca e model 2002.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2004 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e foarte OK, mie mi-a placut ca e mai mare si nefiind asa compacta (usoara) o tii mai bine, filmezi mai stabil cu ea
plus casetele de 8mm sunt mai ieftine decat miniDV
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Bogdan Apostol



Conectat la: 26 Feb 2004
Mesaje: 14

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2004 10:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru informatii Wink .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community