FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
dB Drag Romania 2004/martie

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2004 4:43 pm    Titlul subiectului: dB Drag Romania 2004/martie Raspunde cu citat (quote)

Are cineva vreo idee cind o sa fie intilnirea asta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mar 05, 2004 4:43 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2004 6:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Maine ( Sambata 6 martie 2004 ) pe cartodromul de la Otopeni , incepand cu ora 10 dimineata . O sa vina masini din tara si din Bucuresti .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2004 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma lamuriti si pe mine in doua cuvinte in ce consta manifestarea ? Stiu doar ca e vorba de instalatii audio in masina ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
solmirus



Conectat la: 08 Feb 2004
Mesaje: 2
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2004 1:25 pm    Titlul subiectului: dupa prezentare Raspunde cu citat (quote)

nu am fost la prezentare din motive de munca, dar ma pregateam sa aud de la mine de la garaj cele 4(patru) kikere de pe ursulet, au fost in schimb 2 colegi de-ai mei si pina la urma au auzit doar doua sub-uri unul in timp ce se ardea, si altul care push-pull-uia de mama focului. concluzia: nu esti primul si nici ultimul care ia teapa cu marfa de la falcon, am avut si noi probleme cu niste rockford de la acelasi furnizor. muzica pe masina in momentul de fata, in romania, inseamna doar ce face harman, a se vedea mercedesul care a scos cel mai bun spl si meganul cu gti-urile si cu statiile hyfonics.
in plus meganul a fost lucrat pentru muzica, nu pentru spl, ce-i drept si pina la muzica mai e cale lunga, iar beleaua la jbl sunt tweeterele care nu au inaltele citez:"aristocrate".
in final as zice ca e benefic acest inceput, sper ca se vor trezi si mai multi bucuresteni (unul deja a facut-o), si sa ne auzim in august , cu toate sculele in regula.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2004 11:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am fost prezent spre rusinea mea dar din explicatiile colegilor se pare ca a fost o problema cu bmw echipat cu KICKER si sincer imi pare rau pentru proprietar dar din pozele vazute pot spune ca sintem departe de cerintele EMMA (cu exceptia notabila de la mac audio probabil nu realizata in tara )dar e bine ca se face totusi ceva in acest domeniu si merita apreciata initiativa organizatorilor de a face un campionat national ,de unde avem ceva de invatat .Citeva masini au fost echipate chiar de firma noastra dar tin sa precizez ca sint facute la cererea si alegerea clientului care a platit si sper ca fost multumit de instalarea acestora.Astept impresii de la participanti, vizitatori ,bune sau rele ,despre masinile prezente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2004 12:12 am    Titlul subiectului: BMW-ul cu KICKER se destainuie... Raspunde cu citat (quote)

Va salut,

Sunt proprietarul BMW-ului echipat cu KICKER.
Sa va spun pe scurt cateva amanunte referitoare la ceea ce se doreste de la sistemul de pe aceasta masina.
Se munceste de multa vreme la el, dar speram sa fie gata in cateva saptamani - ORICINE are cativa ani buni experienta in acest domeniu stie ce inseamna a alege si a instala un subwoofer intr-o masina... - dar proiectarea si realizarea unui sistem de competitii SPL! Din experienta va spun ca simulatoarele pe PC gen WIN ISD, JBL SPEAKER PRO, etc... nu sunt indicate de folosit pentru setarea unui sistem de competitii SPL. E nevoie de TIMP, RABDARE DE FIER, UN RTA performant si un decibel metru profesional pentru a efectua masuratorile care se impun pentru rezolvarea problemelor de acustica si optimizare a sistemului.

Sambata nu am dorit decat sa facem figuratie - astfel aducandu-ne si noi o mica contributie la lansarea organizatiei EMMA in Romania.

Ne pare rau ca ddomnul SOLMIRUS nu a putut auzi sistemul nostru de la garajul dansului...

Configuratia sistemului final este cu totul alta, dar nu am vrut decat ca prin modul de prezentare sa incitam cat mai multi pasionati ai domeniului sa ni se alature in viitoarele competitii care vor avea loc de acum inainte...
Demonstratia era planificata cu doar cele 2 SW in bas-reflex.
Din cauza unei erori de sertizare a unui cablu de remote control (ne-a trebuit ceva timp sambata sa depistam problema) nu am putut face demonstratia pe care o doream - aceea problema cauzand intrarea in oscilatie a amplificatoarelor.

Subwoofer-ul care s-a ars era un SW pe cre noi il folosim pentru teste, fiind rebobinat, dar pentru motivul ca la noi in tara ROMPOLIMER - importator de rasini - nu comercializeaza rasini care rezista in temperatura mare - 500-600grade C, bobina nu a rezistat si a cedat.
Daca tot folosim termeni din domeniu, haideti sa nu ii folosim abuziv si doar ca sa impresionam pe "nestiutori": "PUSH-PULL" este o combinatie de a cupla difuzoarele (pereche) astfel incat atunci cand difuzorele isi fac x-maxim-ul distorsiunile se reduc la jumatate - configuratie pe care firma OUT-LINE din SUA o foloseste cu succes in instalatiile profesionale de sunet - combinatie pe care am experimentat-o si noi in masina cu ceva timp in urma. Nu stim la ce se refera Dl. SOLMIRUS in :"celalalt push-pull-uia de mama focului"???

Nimeni nu ia teapa de la Falcon, Oma Alarm, Luxacustica, Sun Audio, etc...
Este o alta remarca rautacioasa...

Firma X iti ofera un produs. Este de datoria ta ca cumparator sa soliciti cat mai multe informatii referitoare la acel produs pentru a nu intampina probleme in exploatarea lui. In cazul nostru, cand "ne jucam" cu echipamente in configuratii SPL - adica in cautarea neincetata de a obtine maximum de presiune acustica in domeniul frecventelor foarte joase 25-40Hz la 70Hz poate obtine si un amator oun SPL mare..., nu putine sunt cazurile cand lucrurile pot scapa usor de sub control - lucru care s-a petrecut in trecut cu difuzorul bobinat care a cedat din nou sambata.
Pentru cei care nu stiu - sa nu se lase dusi in eroare de afirmatii nefondate si tendentioase:
1. Kicker este o legenda vie a echipamentelor de competitie de SPL si chiar a celor de SQ in SUA detinand in mai multe randuri recordul mondial in materie de SPL, vezi kicker.com - in curand kicker.ro
2. RockfordFosgate este o companie cu traditie in lume, detinatoare la ora actuala a mai multor brand-uri, - este firma care a produs pentru prima data amplificator de masina!!!
M-am simtit dator sa fac aceste specificatii, referitoare la cele doua marci, pentru ca nu este posibil ca doua astfel de firme sa fie catalogate inntr-un mod gresit.
Muzica pe masina in momentul de fata in Romania nu inseamna doar ce face JBL-Infinity marci ale grupului Harman International... Mercedesul la care face referire Dl. SOLMIRUS are SW JBL - componentele de pe usile din fata fiind DLS.
Referitor la cel mai bun SPL - a nu mi selua drept lipsa de modestie dar conform testului facut cu aparatul EPIC 160 de la AudioControl instalat la mine pe masina - am atins usor 140db sambata cu cele doua dif. in momentul prezentarii - chiar inainte de a ceda acel SW - intamplarea face ca Flavius - proprietarul Mercedes-ului sa se afle in masina cu mine in momentul premergator demostratiei fiind martor la afisarea pe display a SPL-ului. Atunci cand s-a masurat a doua oara SPL-ul in toate masinile, cu un singur dif activ - celalalt devenind pur si simplu menbrana pasiva AudioControlul oficialilor a masurat 130,3db - EPIC-ul de pe masina 131 (diferenta din cauza pozitionarii diferite a aparatelor de masura)...
De apreciat Meganul care a reusit un SPL extraordinar avand in vedere ca folosea SW-urile in incinta inchisa!!! Suna foarte bine!
Pur si simplu nu am timpul necesar sa scriu, am facut un mare efort acum, dar in opinia mea este pacat sa desconsideri munca si efortul facut de toti participantii de sambata, de a sustine aceasta prezentare.
In varianta de concurs oficial multi dintre noi nu am fi participat fara a avea masinile pregatite.
Este foarte usor sa critici munca altuia...

Cei care doresc sa ne scrie o pot face pe adresele:
livin-loud@kicker.ro sau info@car-hifi.ro

Salut,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2004 12:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Problema a fost nesemnificativa pentru nivelul tehnic ridicat al dotarilor de pe BMW . Credeti sau nu ( ironie a soartei ) un cablu prost sertizat a bagat un final in oscilatie si a facut scrum un difuzor de bass . Noroc ca era doar cel pentru teste . Oricum din ce stiu eu ( nici eu nu am reusit sa ajung ) doar cu doi basi si fara prea mult efort indicatorul de SPL de pe bord a indicat 140 dB .

O sa va dea mai multe detalii propietarul masinii pe care l-am rugat sa intre si el pe forum .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 11, 2004 10:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur ca a fost apreciat meganu dar tin sa spun ca cea mai mare parte a meritului de a fi realizat instalatia apartine chiar proprietarului care a ales componentele a stabilit amplasarea si nu in ultimul rind a platit destul pentru instalatie ,noi am asigurat suportul tehnic si montajul .Oricum masina era facuta pentru placerea personala de a se auzi tare si clar nu pentru vreo competitie fie de spl sau calitate (a se vedea cerintele EMMA privind calitatea sunetului).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Vin Mar 12, 2004 11:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate am pierdut evenimentul .Am vazut ninsoarea,am crezut ca nu se mai tine si din comoditate nici n-am verificat Sad

puf la ce firma te referi cand spui "noi" ?

solmirus la ce te referi prin "a lua teapa de la Falcon" ?Am vazut si eu cum lucreaza si chiar nu inteleg ce ai vrut sa spui.
Daca au fost probleme cu RF(desi mi-e greu sa cred fara sa vad ceva concret) nu vad de ce ar trebui invinovatiti cei de la Falcon,a fost cumva vina cablajului sau instalarii defectoase?
Mie mi se pare una dintre cele mai serioase firme si sincer mi-as da masina pe mana lor fara nici cea mai mica grija.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community