FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Masurare sensibilitate difuzoare

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 07, 2004 10:31 pm    Titlul subiectului: Masurare sensibilitate difuzoare Raspunde cu citat (quote)

Am vreo sansa, fara aparatura specializata, doar cu un pc si un microfon, sa imi dau seama la o pereche de boxe cam care e diferenta de sensibilitate intre difuzoare? Ma gindeam sa iau alte boxe ca referinta si sa ridic curba de raspuns a astora in comparatie cu ailalta. Am gasit ceva soft de pc, si promit sa nu folosesc placa de sunet onboard, ci un sblive. Cu microfonul e mai cu cintec, o sa incerc sa imprumut unul domestic (nu de pc) si sa vad cam pina unde aude.

Ideea e ca dupa ce mi-am pus filtru pe 3 cai la boxele sony care venisera cu un condensator si o rezistenta, urechea imi sugereaza ca sint cam multe inalte. Asa ca banuiesc ca e timpul sa ma apuc de niste l-pad-uri, si cum nu dispun de scule specializate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mar 07, 2004 10:31 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Dum Mar 07, 2004 11:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ai mari sanse sa le poti masura, mai bine experimenteaza atenuatorul pentru inalte (l pad).
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2004 1:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce boxe Sony ai ? ti-au pus si o rezistenta ? mie numai condensator...modelul 450 Smile
daca ai boxele cumparate de curand nu umbla la ele...si eu am incercat sa le tunez DAR ! dupa ce s-au rodat au inceput sa sune bine !!!!.....acum problema cea mai mare vine de la discuri, nu sunt originale si se aud prost, nu boxele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 10, 2004 10:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SS-MF315 (3 cai). Chestia cu "suna bine" a fost valabila fata de difuzoarele pe care ascultam pina atunci. Nu suna deloc bine si nu stiu nici o boxa serioasa care sa sune bine cu difuzoarele legate aproape in paralel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 11:03 am    Titlul subiectului: Re: Masurare sensibilitate difuzoare Raspunde cu citat (quote)

danb a scris:

Ideea e ca dupa ce mi-am pus filtru pe 3 cai la boxele sony care venisera cu un condensator si o rezistenta, urechea imi sugereaza ca sint cam multe inalte.


Si nu poti pur si simplu sa mai iei din inalte cu corectorul de ton din amplif? E mai simplu decat sa umbli la boxe, nu? nu e la fel de eficient?

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Minidisc,
Nu-i acelasi lucru sa reduci din corector sau sa atenuezi din filtru difuzorul de inalte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ampliful are doar corectie pe inalte si joase, nu are eq adevarat, asa ca nu prea tine figura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Lun Mar 15, 2004 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doru a scris:
Minidisc,
Nu-i acelasi lucru sa reduci din corector sau sa atenuezi din filtru difuzorul de inalte.


Nu imi dau seama care ar fi diferenta la auditie, as vrea sa pot asculta diferenta; taiatul din amplif il stiu, dar nu stiu cum suna dupa ce umbli la filtru; deocamdata, poate o sa stiu si chestia asta o data si-o data, as vrea. Eu gasesc boxele din magazine plus amplifurile de acolo cu inalte mai slabe, asa ca un plus de inalte nu ar strica. Nu stiu, o fi chestie de gust, sau nu am ascultat pana cum sistem de 5-10 k euro.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community