FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Muzici la vremea sarbatorilor de iarna ...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Sam Dec 31, 2005 8:16 pm    Titlul subiectului: Muzici la vremea sarbatorilor de iarna ... Raspunde cu citat (quote)

Vine si vremea anului in care bradul isi face loc in casa si o inveseleste prin prezenta sa care parca provoaca spiritul Sarbatorilor sa iasa la suprafata. E Craciun, vine Anul Nou ... Sint citeodata si mai multe zile libere ca de obicei, isi mai face omul timp sa asculte in background sau poate "inadins" mai multa muzica Wink

Si muzica Sarbatorilor, daca e sa nu ne gindim in mod specific la colinde - ci mai degraba in afara de acestea, la ambianta sonora care ne delecteaza in aceasta perioada se lasa aleasa de noi, dar se si alege singura parca cite o data. Poate constient, poate nu, e posibil sa punem cite ceva care se potriveste subiectiv sau obiectiv momentului.

Eu am acum chef de ceva muzica mai relaxata, dar cu oarecare nerv, macar insinuat, am chef de colaborari scenice indedite si de densitate de nume si stiluri, de muzici vechi si noi care sa-mi coloreze zilele si noptile cu un triptic inchegat melodie-armonie-ritm si care sa se asorteze cu momentul.

Probabil asa simte fiecare. Poate ar fi interesat de stiut ce-am ales (sau ce s-a ales singur ...) sa ascultam/vedem zilele astea. Incep eu, am avut citeva zile libere binevenite si am stat pe-acasa asa ca am avut timp sa las ceva muzichii sa ma delecteze linga brad ...

Lynyrd Skynyrd - Christmas Time Again - un CD strasnic de ascultat seara linga brad ... Wine

Willie Nelson & Friends - Stars & Guitars - CD cu o colectie de participanti de milioane ...

Willie Nelson & Friends - Live and Kickin' - alt CD in nota de dinainte

Willie Nelson & Friends - Milk Cow Blues - CD ales dupa principiul jamais deux sans trois

Christina Aguilera - My Kind of Christmas - citeva melodii pe acest CD in care Christina arata ce si cum in materie de voce Wink

Eric Clapton - Unplugged - un mic regal live fascinant atit pe CD cit si pe DVD

Eric Clapton - The Blues - dublu CD pentru seara tirziu si bourbon la rece ... Smile

ZZ Top - Rancho Texicano - dublu CD cu de toate Rock

Yes - Going for the One - nu stiu de ce, dar subiectiv am asociat parca dintotdeauna (.. sa tot fie 27-28 de ani ?!? ...) acest album cu noaptea tirzie a Craciunului ...

Yes - Tormato - un CD pe care nu-l ascult niciodata indeajuns ...

Eagles - The Very Best of - dublu CD de pe care Please Come Home For Christmas nu e singurul lucru de ascultat de Craciun ...

B.B. King - 80 - Alta adunare muzicala de suflet imortalizata pe CD ...

Si pentru ca vizualul nu s-a lasat ignorat:

Live 8 - bun, foarte bun, acum ca l-am vazut de citeva ori pot sa zic ca nu e vorba de impactul evenimentului ci de muzica in sine.

Eric Clapton (si invitatii sai) - Crossroads Guitar Festival - nici pe asta nu il pun suficient de des. Grozav. Ride si bradul meu de bucuria cintarilor pertrecute pe undeva prin TX ... Dublu DVD de referinta pentru iubitorii de chitari ...

The Eagles - Farewell 1 Tour - Live From Melbourne - bun de tot Farewell, bine ca e no 1 ceea ce lasa de inteles ca mai vin si altele ... dublu DVD nostalgic si pe care se cinta la marea meserie Wink

Cher - Live in Concert - Concert in Las Vegas, muzica si culoare, pentru invelselit casa ... Party

La Multi Ani 2006 !!!
(si la multa muzica buna si foarte buna - dupa gusturile fiecaruia) !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Dec 31, 2005 8:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 31, 2005 8:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hmmm ... ia sa vedem ce-am ascultat zilele astea ...

Lee Ritenour - Rit's House
Alexandru Andries - Albumul Alb
Peter Erskine/Alan Pasqua/Dave Carpenter - Badlands
Al Jarreau - Glow
Livingston Taylor - Good Friends
Joni Mitchell - Turbulent Indigo
Jack Johnson - On And On

...............................
La Multi Ani !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Dum Ian 01, 2006 2:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

The Ragpicker's Dream.

A Good Day for the Blues.

Taj Mahal - Best of.

Si daca unora astea li se par cam... batrinesti, uite una cu adevarat batrineasca:

Jelly Roll Morton.

Alt album "batrinesc" pe care se poate trage un chef cum nu se poate mai tineresc:

Licensed to Ill.

Ar mai fi destule, dar trebuiesc si ascultate.

/audiofool - se intoarce in birlog la auditii: I had the blues so bad, one time it put my face in a permanent frown...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
xplaur



Conectat la: 19 Aug 2004
Mesaje: 222
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Ian 01, 2006 9:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trink Marcel Bubala, Ion Onoriu, Vasile Pandelescu, Ilie Udila, lista poate continua Hurrah
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Dum Ian 01, 2006 11:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

xplaur a scris:
Trink Marcel Bubala, Ion Onoriu, Vasile Pandelescu, Ilie Udila, lista poate continua Hurrah


De acord, dar unde se gaseste Trio Pandelescu in afara de Amazon.co.uk si... ahem... shop.alcoholism.jp ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
xplaur



Conectat la: 19 Aug 2004
Mesaje: 222
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Ian 02, 2006 4:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trio Pandelescu? Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
audiofool



Conectat la: 23 Mai 2003
Mesaje: 309

MesajTrimis: Lun Ian 02, 2006 5:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa zice BBC Rolling Eyes. Link (mai in josul paginii).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
xplaur



Conectat la: 19 Aug 2004
Mesaje: 222
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Ian 03, 2006 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hmm... cam sumara si imprecisa descrierea. Am facut o cautare si pe amazon si am gasit si acolo albumul.
Asa cum stiu eu, trioul ar fi Vasile Pandelescu- acordeon; Costel Pandelescu, fiul lui Vasile- tambal, respectiv () Pandelescu Laughing, nepoata acestuia- nai.
I-am auzit cantand, dar nu pe toti trei deodata, ci doar pe Vasile si Costel pe un vinil inregistrat impreuna (excelent performance).
PS. Cu riscul de a fi incadrat "de la tara" sau altfel, afirm sus si tare ca sunt un mare ascultator de muzica lautareasca, in special cea la acordeon.
Bafta tuturor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Ian 03, 2006 9:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

INXS - Why (Should we cry?)
Best of Adriano Celentano - 2 CD
Best of Leonard Cohen
Best of Love '60, '70, '80 - 4 casete Wink
Dr.Alban - 2 casete

Si multe altele pe care nu mi le mai aduc aminte pe motiv de whiskey... Embarassed
Sus
adinica



Conectat la: 02 Iul 2003
Mesaje: 589
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 04, 2006 7:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Norah Jones - "Come away with me" pe sacd ca suna cald si afara e cam frig. De, iarna nu-i...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
walker666



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 361
Locatie: BRAILA

MesajTrimis: Vin Ian 06, 2006 12:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce s-a ascultat de Revelion ??...Hmmmm...din ce-mi amintesc :
1. BB KINB...Live...DVD ;
2. STEVE VAI...Live Astoria...DVD ;
3. EAGLES ...Hell freezes over...DVD ;
4. ROY ORBISON ....Live...DVD = deliciul serii Laughing ;
5. JOE COCKER ...Live in Berlin...DVD ;
6. JOE SATRIANI...Live...DVD ;
...si altele... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community