FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
iesirea pt. boxe de la placa de sunet legata la amplif

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bogs



Conectat la: 28 Feb 2004
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sam Apr 10, 2004 4:32 pm    Titlul subiectului: iesirea pt. boxe de la placa de sunet legata la amplif Raspunde cu citat (quote)

salut!

am o placa de sunet (veche - aureal vortex) si un amplituner nou (sony strde 595). La placa de sunt nu am iesire digitala si as vrea sa leg iesirea pt. boxe la intrarea in amplificator, in pozitia pentru "intrare casetofon".

e grav ceea ce fac? conteaza volumul pe care il setez din calculator? exista o alta solutie mai buna (in combinatia asta?)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Apr 10, 2004 4:32 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 10, 2004 4:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de ce nu folosesti intrarea pt CD la receiver ? Din cate stiu ar trebui sa fie de calitate mai buna decat cea pt tape.

Iti recomand insa sa schimbi placa de sunet cu una cu iesire digitala (SB Live 5.1 ar fi cea mai buna solutie pt bugete mici) pentru a te bucura de filmele cu sunet 5.1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bogs



Conectat la: 28 Feb 2004
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sam Apr 10, 2004 10:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

singura mea problema e sa nu stric receiverul - nu ma intereseaza prea mult calitatea - vreau sa il folosesc numai pt. jocuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Apr 11, 2004 4:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca placa de sunet are pe ea un jumper care comuta iesirea intre "line out" si "speaker out", incearca intii pe line out.

Cind faci legatura ampliful sa fie stins. Cind ii dai drumul incepe cu placa de sunet pe volum minim si ampliful pe normal. Dupa care urci din placa pina cind obtii volum comparabil cu alte surse de semnal (radio, cd).

Eu am legat audigy la str-de 135. Intrarile la statie sint identice electric vorbind. Asa ca am redenumit pe afisaj intrarea de tape in computer.

Cind stingi calculatorul daca statia e data tare s-ar putea sa inceapa sa biriie (calculatorul se pare ca se transforma in antena) asa ca e bine sa ai telecomanda la indemina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogs



Conectat la: 28 Feb 2004
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Apr 12, 2004 7:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb, multumesc. la ce intrare l-ai legat - la cea pt. "casetofon"? sau nu are importanta (toate untrarile sunt la fel?)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Apr 12, 2004 7:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Placiel de sunet vechi , unele , au iesire deja preamplificata (merge direct be boxe simple) pe cand astea noi necesita preamlificare (boxe active) Orice ai face sa nu legi pe intrarea de CD sau pickup (phone) . Sa dai volumul la minim atat wave-ul cat si masterul (dublu click pe iconita de sunet in dreapta jos) si ridica-l incet incet.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Apr 12, 2004 9:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La mine in cartea de la amplituner da caracteristicile intrarilor si toate sint la fel. Asa ca am ales pur si simplu una care e putin probabil sa o folosesc la ce s-au gindit ei (md/tape).


Ideea e sa sari intrarile mai ciudate (care au alte sensibilitati/impedante) de gen microfon sau pickup, daca exista.

Placile cu preamplificare merg direct la casti, n-au ele putere de boxe (mai mari de 1-2W).

glido: ce-are frate intrarea de cd asa special, la noi astialalti e la fel cu cele de line / tape / md / video?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Apr 13, 2004 9:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb a scris:

glido: ce-are frate intrarea de cd asa special, la noi astialalti e la fel cu cele de line / tape / md / video?

Bai frate (de cand si pana unde ?) la statia mea intrarea de CD e una cu senzitivitate mare. Daca-i dau semnal prea mare (gen line out) urla si distorsioneaza boxele (daca nu se arde ceva in statie)
Alea standarad (???) sunt tape si aux
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Apr 13, 2004 5:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

:) Era doar o expresie, s/frate/nene/ daca e mai bine

De curiozitate m-am uitat in manualul de la str-de 595, toate intrarile analogice au 500mV/50kohm. Bine de stiut ca exista si scule la care cea de cd e altfel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community