FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cine cunoaste cate ceva despre Janszen Loudspeakers
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Sam Oct 21, 2006 8:39 pm    Titlul subiectului: Cine cunoaste cate ceva despre Janszen Loudspeakers Raspunde cu citat (quote)

De curand am achizitionat o pereche de Janszen model Z-700, fabricate prin '60. Cunoaste cineva o istorie a acestor boxe?

In linii generale arata asa: cam 80cm(h) cu 40 (l) cu 30 (adancime), 20kg, doua cai, incinta inchisa, bass de 10'', doua tweetere electrostatice montate in push-pull.

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Oct 21, 2006 8:39 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 21, 2006 9:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cate ceva despre se poate afla de aici:

http://www.janszenloudspeaker.com/company.htm

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 21, 2006 9:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si aici cate ceva:



http://www.audiocircuit.com/A-HTML/AA-Structure-STR/Content-CON/905-STR-CON_Model___-A01.php?Circuitcode=941&Code=JAN&Model=Z-700

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Sam Oct 21, 2006 11:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Google am si eu, din pacate, sunt prea putine informatii pe net.
_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 22, 2006 12:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din ce am citit, traducorul lui Janszen a fost inlocuit cu variantele ulterioare, mai simple in constructie si cu dispersie mai mica a parametrilor. Se pare ca alte variante de electrostatice au fost mai bune sub aspectul performantelor si ....... gata!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Emil Paraschiv



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 364
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 22, 2006 8:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vrem niste poze. Food
_________________
Emil Paraschiv
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Dum Oct 22, 2006 8:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Emil Paraschiv a scris:
Vrem niste poze. Food

Maine, nu am avut aparatul la mine si inca nu le aduc acasa pana nu corectez aspectul (au lacul cam zgariat dar au fost tinute intr-un loc uscat pt ca lemnul se tine foarte bine iar membranele de la dif-uri nu au fir de praf pe ele).

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
dividivus



Conectat la: 04 Sep 2005
Mesaje: 47
Locatie: MS

MesajTrimis: Lun Oct 23, 2006 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Primul link se refera la z-600 cu fotografie, si restul este interesant.
http://www.theabsolutesound.com/articles/30thAnniversary/index.html

_________________
D1V1D1VU5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dividivus



Conectat la: 04 Sep 2005
Mesaje: 47
Locatie: MS

MesajTrimis: Lun Oct 23, 2006 6:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dividivus a scris:
Primul link se refera la z-600 cu fotografie, si restul este interesant.
http://www.theabsolutesound.com/articles/30thAnniversary/index.html


Pardon, z-600 este pt comparatie.

_________________
D1V1D1VU5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 24, 2006 11:00 am    Titlul subiectului: Re: Cine cunoaste cate ceva despre Janszen Loudspeakers Raspunde cu citat (quote)

MLGore a scris:
De curand am achizitionat o pereche de Janszen model Z-700, fabricate prin '60. Cunoaste cineva o istorie a acestor boxe?

In linii generale arata asa: cam 80cm(h) cu 40 (l) cu 30 (adancime), 20kg, doua cai, incinta inchisa, bass de 10'', doua tweetere electrostatice montate in push-pull.


Felicitari daca-i reusit sa le procuri in stare buna si la pret decent. Sa-ti traiasca fran... pardon, suedeza!

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Mie Oct 25, 2006 10:57 am    Titlul subiectului: Re: Cine cunoaste cate ceva despre Janszen Loudspeakers Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:
MLGore a scris:
De curand am achizitionat o pereche de Janszen model Z-700, fabricate prin '60. Cunoaste cineva o istorie a acestor boxe?

In linii generale arata asa: cam 80cm(h) cu 40 (l) cu 30 (adancime), 20kg, doua cai, incinta inchisa, bass de 10'', doua tweetere electrostatice montate in push-pull.


Felicitari daca-i reusit sa le procuri in stare buna si la pret decent. Sa-ti traiasca fran... pardon, suedeza!


Laughing Sunt americane...

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 25, 2006 11:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pozeee !!! Very Happy

Cum suna ?

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Ioan Mihai



Conectat la: 01 Feb 2006
Mesaje: 133

MesajTrimis: Vin Oct 27, 2006 11:45 pm    Titlul subiectului: Beton boxe :) Raspunde cu citat (quote)

SALUT....eu detin doar partea "electrostatica" a unei astfel de boxe Smile de vreo 10ani.....de fapt au fost primele dif electrostatice pe care le-am auzit.
Sunt patrate....au grilele din sarmaizolata.....si un randament destul de mare fata de alte electrostatice pe care le-am auzit....dar ca distorsiuni nu sunt printre cele mai reusite....comparate cu Final sau Quad.
Sunt fan al acestui tip de dif.....cunoscaut fiind faptul ca au distorisiunile cele mai mici si o liniaritate de invidiat.Electrostaticele au un sunet de un mare rafinament dar nu sunt (in opinia mea) potrivite la toate felurile de muzica.Par a fi facute pt jazz, dar si "Dead can Dance" suna incredibil.
Am scris cele de mai sus pt ca de curand am avut ocazia sa audiez si sa compar niste electrostatice "Final" cu alte boxe.
Prezenta nu este punctul lor forte si au o directivitate destul de accentuata, insa compenseaza prin restul.Sunetul vine parca de pretutindeni cu o lejeritate incredibile, nimic nu pare fortat....totul este natural....e un sunet de atmosfera.La prima auditie par ciudate insa incet, incet te cuceresc iar cand le schimbi cu alte boxe normale realizezi ce ai pierdut.
Avand un randament mai scazut si transformatorul adpator de impedanta sunt boxe destul de greud e condus in genere.....impedanta pe primar transformatorului putand cobora la valori de 1ohm in anumite cazuri.
Recomandabile ar fi amplif in clasa A dar din pacate e nevoie si de putere mare pt a le "urni" .....aici e un compromis dureros.Un amplif de peste 50-60W in clasa A este deja monstruos si/sau destul de scump.
IN prezent ......ca sa-mi satisfac curiozitatea audiofila incerc sa realizez un astfel de "monstru"....punand in paralel 4module de 10-15W ale amplif in clasa A pe care-l detin. Deci voi disipa in gol 1200W ...Smile
IN concluzie eu il felicit pe MLGore pt achizitia facuta , nu am auzit niciodata incintele intregi cum suna dar sunt convins ca nu-l vor dezamagi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Sam Oct 28, 2006 9:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ramasesem dator cu niste poze:
_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Sam Oct 28, 2006 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Continuare:
_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community