FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sunet fara coloratii
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Oct 30, 2006 8:34 pm    Titlul subiectului: Sunet fara coloratii Raspunde cu citat (quote)

Caut sistem de sunet fara coloratii (neutru), in cazul in care exista Wink

Va rog sa-mi dati cateva sugestii (ce marca , unde se poate asculta ... sau ce componente contine)
Bineinteles, daca se poate la un pret rezonabil (sub 10K)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Oct 30, 2006 8:34 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Lun Oct 30, 2006 9:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Meridian + Eben. Se stie unde le poti gasi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Oct 30, 2006 9:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Meridian+Jeff R+ Eben-urile pe care le-am ascultat ajungeau pe la 13K, si erau cam limitate in partea de jos.

Medii si inalte decente, un pic spre analitic.

Poate pe la 20K stau mai bine. Nu pot sa spun ca m-au implicat in muzica asa de mult ca un sistem AudioNote full analog (pickup). Dar si asta era pe la 20k.

... Scump, Scump ... dincolo era mai ieftin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Lun Oct 30, 2006 10:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa asculti niste monitoare active de la ATC. Din cate stiu eu nu se gasesc in RO, dar au un sunet special ( au o "neutralitate" specifica monitoarelor de studiou Rock ). Chiar si conceptul de neutralitate e subiectiv ... in plus neutralitate de la 25hz la 20Khz nu cred ca ai cum sa gasesti cu 10K. Si cu... si cu.... nu prea merge Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 31, 2006 1:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la Eben + Meridian + Jeff Rowland . Insa ma tem ca depaseste binisor bugetul alocat Sad . Adica primele Eben-uri care chiar au cohones sunt X-Centric-urile , cu un cost in jur de 8000 de Euro fara standurile lor . Sfatul meu e sa mergi sa asculti un sistem de acest gen, macar sa vezi daca iti este pe plac sau cauti altceva Wink .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 31, 2006 1:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si era sa uit: se impun cabluri de top (asteapta-te sa dai 1-2000 si pe alea ) .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Mar Oct 31, 2006 1:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

NAIM + NAIM + SONICS ( www.sonicsonline.de )
_________________
www.audioconcept.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Mar Oct 31, 2006 1:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vezi pentru mai multe amanunte si:

http://www.seas.no/

_________________
www.audioconcept.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 31, 2006 2:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca auzi un pian, o toba sau o chitara acustica pe Eben si chiar cauti neutralitate plus: transparenta, viteza de neegalat si bogatie timbrala, cred ca nu mai ai cale de intoarcere Twisted Evil .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Oct 31, 2006 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eben-urile sar cam multisor la pret.
Sonics-urile si ATC -urile se incadreaza.

Ca tehnologie, cea mai mare incredere o am in monitoarele active de studio.
Sa vedem cum facem sa le si ascult Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
goodolddog



Conectat la: 04 Mai 2004
Mesaje: 2058

MesajTrimis: Mar Oct 31, 2006 11:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca te intereseaza, am ascultat eu ATC-uri din seria SCM acum vreo trei ani. Mi-au placut asa de mult ca eram chitit sa imi cumpar de-un surround, dar imprejurarile ulterioare si lipsa unui importator oficial au dat alta turnura lucrurilor. Nu mi s-au parut scumpe de loc in raport de cum se comporta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mar Oct 31, 2006 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In plus, la monitoarele active matchingul amplif - boxe e garantat si scapi de grija cablurilor ROFL
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Oct 31, 2006 11:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa e.
In Klein&Hummel O300D exista chiar si intrare de semnal digital Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mar Oct 31, 2006 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.atc.gb.net/domestic/scm50ann.html

http://www.adam-audio.com/professional/ modelul 4-way active bass reflex speaker de exemplu. Aceleasi woofere ca la Kharma Wink la preturi mult mai "mici".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Oct 31, 2006 12:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC-ule, eu as lua in considerare faptul ca urechiusa ta este "trecuta" prin HGP Nightingale dar si preocuparea ta din ultima vreme catre subwoofere! Judecand dupa aceste 2 informatii as spune ca nu e asa de sigur ca ti-ar place monitoarele de studio NEAR FIELD !....Iar alea care nu sunt near-field COSTA DE BUBUIE! (vezi ce a mai scris drag in decursul vremii! Wink )

Tu la amplificarea pe care o ai si acele Nightingale deja esti "in zona" acestor monitoare de studio (mici)...sau chiar mai sus in unele cazuri celebre! Wink . Nu prea as crede ca te-ar coafa sa dai mere ionatane pe gutui regale! Wink

In malaiul ala care pare mult insa nu prea e (depande de pretentiones! Very Happy ) ti-as recomanda din start NAIM+NAIM+NAIM si ai face chiar o economie mergand pe gama lor cea mai ieftina sau la buget ai putea merge pe alea mai scumpe. La brandul asta insa atentie la imbucarea diverselor componente! Trebuiesc imbucate dupa reteta lor. Cert este ca fac si boxe bune judecand dupa cele mai ieftine ale lor ascultate la Jack ! (si care imi plac fara rezerve iar raportul calitate/pret e grozav!)

Ti-as mai recomanda sa bagi o ureche si la boxele facute de ASCENDO daca ai vreun drum extern. La ei gasesti unele mai mici la 3000 euro perechea sau altele pe care le-am laudat aici la 8000 euro perechea. Cel putin astea din urma suna incredibil si daramator....insa in ecuatie trebuie bagat amplif "greu", cabluri potrivite (date naibii de scumpe!) precum si "hrana" de la o sursa buna (aici te mai scoti la bani dar nu te bucura prematur!)

Daca ai drum prin Buc. baga urechea la tot ce se poate si astfel ca singur vei "mirosi" ce-ti trebuie. Sfaturile de aici sunt date FOARTE subiectiv, unii suntem entuziasti de ce avem, de ce am ascultat intr-o zi frumoasa si cu soare, de ceea ce trebuie sa vindem, etc, etc....sau poate mai apar si cei de pe stadionul sony&technics sa-ti spuna ce trebuie facut?! Very Happy

Eu doar am vrut sa-ti atrag atentia catre NAIM si catre ASCENDO din simplul considerent ca mie imi plac tare mult vecin cu entuziasmul ! (si ar intra la buget....ca altfel am si alte idei mai criminale! Very Happy )
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community