FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DREAM THEATER-Ce parere aveti de ei?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Dum Mai 30, 2004 7:55 pm    Titlul subiectului: DREAM THEATER-Ce parere aveti de ei? Raspunde cu citat (quote)

Desi buni instrumentisti mi se par lipsiti de directie adica in calatoria lor muzicala ba o iau spre vest ba spre est ba traverseaza atlanticul pana in Anglia plus ca se intalnesc pe drum cu vocalul de la Rush apoi cu Iron Maiden ba chiar cu Alice Cooper apoi mai vb. la tel. cu Metalica,ba mai baga un sms cu Marillion,etc ,adica mi se pare ca au prea multe influente!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mai 30, 2004 7:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 30, 2004 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar azi am ascultat un album al lor si nu mi-a placut ,incearca sa sune cit mai variat ,rup ritmu ,schimba stilu chiar si pe o singura piesa dar fara a fi ceva clar, unitar sau poate nu inteleg eu ce vor sa faca ...
Am fost si la concertul lor care m-a dezamagit total de la sunet care era o distorsiune completa ,nu se distingea nici vocea nici instrumentele iar muzica ...poate am imbatrinit Sad si nu mai pricep.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Lun Mai 31, 2004 7:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut

eu as reprosa lipsa de caldura ..

Adica sunt niste instrumentisti excelenti, suna foarte bine, dar sufera de sindromul Steve Vai: solo mi se pare foarte rece, sufera la capitolul compozitie (din fericire debordeaza la virtuozitate).

In schimb am fost la Steve Vai la concert (in Bucuresti) si desi compozitiile sunt dezamagitoare, spectacolul a fost excelent: a facut glume, a fost interactiv, intr-un cuvint a pus suflet (atmosfera din perioada Frank Zappa).

La Dream Theater am fost si eu la concert. Chestia cu distorsiunea este adevarata ... pot spune ca au sunat infernal.

Problema este ca incearca sa suplineasca lipsa unor compozitii prin interpretare (virtuozitate la toate capitolele) si prin gaselnite "intelectuale" - adica o abordare in genul progresiv a heavy-metall ului. Sincer, nu m-au miscat de loc (prefer in schimb: RHCP, Soundgarden, Faith No More, Audioslave - nu sunt niste exemple tocmai potrivite, dar astea imi vin acum in minte).
Sus
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 31, 2004 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din descriere facuta as incadra si A.S.I.A in aceasi categorie, desi concertul a avut loc cu foarte mult timp in urma si amintirile mele sunt estompate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Dum Iul 18, 2004 1:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa mine sunt niste tehnicieni f. buni ( ca si S. Vay, Satriani, s.a.), dar nu prea sunt muzicanti. Oricum, nu vreau sa spun ca nu pot fi ascultati, dar oricind prefer un Led Zeppelin, Black Sabbath, Deep Purple ....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
KIKO



Conectat la: 26 Apr 2004
Mesaje: 11
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2004 11:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunetul a fost prost pt ca a fost al lui Sfinx. de pe la jumatatea concertului lucrurile s-au mai dres. acuma nu inteleg de ce deranjeaza pe lume faptul ca sunt super tehnici si virtuosi. la urma urmei canta progresiv si sunt una dintre cele mai apreciate, dinamice si prezente formatii din zona progresivului. scriu enorm de multa muzica, daca ne gandim si la gramada de proiecte in care activeaza toti membrii formatiei. unii amicii ii criticau pt ca au o muzica PREA melodioasa! ce ti-e si cu gusturile astea! ce-i drept ultimul album suna mai heavy, insa spuneti-mi mie cate formatii reusesc sa faca albume conceptuale de calitatea lui Metropolis 2 de exemplu? mie intotdeauna mi-a placut epicul in metal (vezi si Symphony X). asta e, o chestiune de gusturi, calitatile instrumentale nu se discuta, sunt niste muzicieni desavarsiti!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vorph Sound



Conectat la: 11 Feb 2004
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2004 2:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

he he ... oameni buni ... mike portnoy (adica bateristul) este de vreo 2 ani cel mai bun baterist din zona progressive metal (clasamentele lor nu al meu...) ... petrucci iar e in primii 3 chitaristi ... asta cred ca inseamna ceva ...

kiko ai dreptate cu sunetul ... eu i-am vazut si in franta si se aude cu totul altfel .. deh ... alta tara. ..se canta pe alte scule ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2004 7:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

KIKO si VorphSound nu stiu ce sa zic dar eu cand ma refer la rock progresiv aud altceva! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2004 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Grigore_35 cred ca VorphSound si KIKO nu sint din generatia noastra poate ei inteleg ce fac Dream Theater eu nu pot intelege amestecatura din muzica lor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
herby



Conectat la: 19 Noi 2003
Mesaje: 72
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Iul 20, 2004 9:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt intr-adevar niste muzicieni foarte buni,care insa abuzeaza prea mult de fanteziile fiecaruia. Adica nu suna ca Iron Maiden, caz in care inchizi ochii si spui Steve Harris, ci fiecare melodie are conceptie proprie,potrivit celui care a compus-o. E foarte bine ca stapanesc mai multe stiluri muzicale,dar cateodata rezultatul este mai degraba un jam-session decat un concept care poate fi urmarit de-a lungul intregului album. Personal prefer Symphony X.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Mie Iul 21, 2004 2:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Grigore_35, Puf, semnez o adeziune cu voi Very Happy Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vorph Sound



Conectat la: 11 Feb 2004
Mesaje: 15

MesajTrimis: Vin Iul 23, 2004 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

acum fara nici o suparare ... totusi voi din ce generatie sunteti? ca poate ne lamurim ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Mar Iul 27, 2004 12:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vorph Sound a scris:
he he ... oameni buni ... mike portnoy (adica bateristul) este de vreo 2 ani cel mai bun baterist din zona progressive metal (clasamentele lor nu al meu...) ... petrucci iar e in primii 3 chitaristi ... asta cred ca inseamna ceva ...



Poate fi adevarat ceea ce spui dar problema este alta ...

cu muzica nu este ca la sporturile olimpice ... degeaba esti cel mai virtuos chitarist (tehnic vorbind) vezi Malmsteen, Satriani sau Vai - nu asta conteaza. Problema este sa imbini asta cu compozitii si emotie, sa transmiti ceva, nu sa exersezi game si acorduri la viteze incredibile. De exemplu Al DiMeola si-a inceput cariera evidentiindu-se prin executii tehnice extraordinare si virtuozitati extreme, dar cu cit s-a maturizat mai mult cu atit a alunecat din aceasta capcana.

Incearca Michael Hedges sau Gismonti (chit ca nu fac parte din sfera metal - o sa ma gindesc si la exemple din sfera asta)
Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Iul 05, 2007 9:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Văd că în acest thread sunt oameni care au aceeași părere cu mine. Mie îmi pare foarte rău de Dream Theater. Eram cel mai mare fan al lor. Îmi amintesc ce senzații mi-a produs Images and Words. O combinație formidabilă de muzicalitate, tehnicitate și forță, ca să nu mai vorbesc de killer-ul Pull Me Under. Piesele curgeau. Apoi am pus mâna pe When Dream and Day Unite și am fost convins că am pus mâna pe cel mai bun album din istorie. Era prin 95, era un disc original, găsit undeva în Cluj (cred că foarte puțini aveau acel album pe vremea aia) și nu mă mai săturam să-l ascult în timp ce citeam versurile. Chiar în perioada aia apăruse în defunctul Pop Rock un review făcut acestui album de o gagică. Tipa era obsedată de album. Încheia review-ul cu ceva de genul că-și ține discul în nu știu ce carcase speciale pentru că nu suportă gândul că vreun fir de praf sau vreo muscă l-ar atinge. Am rezonat cu ea, drace!, mă și îndrăgostisem de ea (dacă mai exiști pe undeva și citești acest mesaj te rog să-mi trimiți pe pm nr. tău de tel….XX), ce mai, eram înnebunit după DT. Apoi au scos Awake și au devenit faimoși. Cu Falling Into Infinity au luat-o deja razna. De atunci încoace doar o abureală de virtuozitate tehnică, soulless. Chiar n-au înțeles că am ne-am dat seama cu toții că sunt cei mai buni la instrumentele lor? Ce dracu’ tot vor să demonstreze. Mi-i și imaginez stând în studio și unul din ei zicând „Stai să vezi ce știu să fac la chitară”, apoi altul: „Ha!, Asta nu-i nimic, fii atent ce știu să fac eu…”, etc. etc. Păcat de ei, că sunt foarte buni muzicieni și ar putea scoate din nou ceva deosebit.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
brain



Conectat la: 02 Mai 2006
Mesaje: 74
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Joi Iul 05, 2007 10:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="Jack"]Grigore_35, Puf, semnez o adeziune cu voi Very Happy Wink[/quote]
q.e.d.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 1 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community