FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
100w - 1000w rms in clasa D - noutati de la IRF
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Joi Iul 01, 2004 9:42 am    Titlul subiectului: 100w - 1000w rms in clasa D - noutati de la IRF Raspunde cu citat (quote)

http://www.irf.com/whats-new/nr040630b.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 01, 2004 9:42 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 10:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce oare urasc clasa asta de amplificatoare !?! Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar asa !

Ai avut vreo experienta negativa cu acesta clasa de amplificatoare ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 11:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata de catre Costin la Mie Ian 04, 2006 2:26 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
Chiar asa !

Ai avut vreo experienta negativa cu acesta clasa de amplificatoare ?


Pot sa spun ca nu am avut nici o experienta pozitiva.
Daca tu ai ascultat un amplif in clasa D, care sa se ridice peste unul de clasa medie in clasa AB, te rog sa precizezi care este acela.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Costin a scris:
O experienta am avut eu - dar pozitiva - cu o pereche de Jeff Rowland M201.
tvicol, daca ai asa ceva pe-acasa si vrei sa le arunci, te scutesc eu de efort si vin sa le iau Wink Dau si-o naveta de bere...


Nu am si nici nu ma grabesc. Clasa D a fost de mult depasita de amplifurile in clasa G, H si mai nou T.

By the way Jeff Rowland M201 nu este in clasa D ci foloseste :

Multivariable Enhanced Cascade Control (MECC) and Controlled Oscillation Modulation (COM).
MECC is used for control and error correction of frequency response, distortion, noise, and output impedance, while COM offers a number of a number of distinct advantages, such as better distortion specifications, greater bandwidth, higher efficiency, and a much simpler overall circuit in comparison to previous conversion techniques, such as Class D operation. The overall circuit operates primarily by enabling extremely precise control of all parameters in the output section and, thus, produces exceptional distortion specifications with relatively simple hardware.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2004 12:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata de catre Costin la Mie Ian 04, 2006 2:25 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
C&S ELPROD



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 124

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2004 1:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu am si nici nu ma grabesc. Clasa D a fost de mult depasita de amplifurile in clasa G, H si mai nou T


CLASS T = Este o eroare continua pe care o fac electronisti ,deoarece nu exista.
Doar desemneaza cu "vitejie" produsele firmei www.tripath.com
CLASS A / A-B / B = STANDARD ANALOGUE
CLASS D = HALF BRIDGE PWM
CLASS D = FULL BRIDGE PWM
CLASS H = MULTIPLE RAIL ANALOGUE
CLASS TD = HALF BRIDGE PWM + ANALOGUE

Nu am mentionat class g , deoarece aceasta clasa a murit la nastere Shocked

Ei bine revenind la class d , eu propun o atentie deosebit de sporita din partea electronistilor
deoarece cu siguranta aceasta clasa ne va relexa urechile pe viitor .

Personal am experimentat o multime de AAF-euri in class d , si rezultatele au fost cu adevarat spectaculoase .

Poate nu vor intra prea curind in categoria produselor de referinta in domeniul audio
dar in categoria HOME APPLICATION va ocupa un loc de frunte .

Personal am auzit mai multe amplificatoare de firma , si am ramas dea dreptu uluit deoarece
nu prea mai faci diferenta cu CLASS A-B , ba chiarse comporta mult mai bine la frecventele
joase acolo unde nici o CLASSA nu este capabila sa pastreze liniaritatea semnalului asa
cum o face CLASS D .

In plus hai sa ne uitam in ogradele firmelor de renume , in ceea ce priveste productia de chipuri
de AAF-euri , si as incepe cu extrem de tinarul aparut pe piata MAX9704/STEREO si fratele geaman MAX9403/MONO . Shocked Shocked :shock

CU SIGURANTA ESTE O EVOLUTIE @@@@ DAR POATE MAI VORBIM DESPRE ASTA .
(deci class d nu este depasita , ci se afla in plina expansiune)

In curind scot pe piata doua kit-uri de AAF in class d , vei fi primul la care am sa expediez un SAMPLES SOUND .: Very Happy

_________________
<Don`t make the mistake>
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2004 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit C&S ELPROD ,

Urmaresc cu foarte mare interes evolutia pietei in materie de drivere pt. AAF in clasa D. Am o pozitie echilibrata fata de toate clasele de amplificatoare si nu am vreuna preferata in mod deosebit .

Am o singura observatie la cele spuse de tine . Clasa T se deosebeste de clasa D datorita variatiei frecventei de comutare in functie de un algoritm dezvoltat de Tripath . Nu am avut resursele necesare pt. a face niste teste exhaustive si nici un interes special dar ce am auzit in cele citeva teste ocazionale cu primele drivere Tripath mi-au placut . Sunetul nu a fost deosebit de un amplificator cu pretentii si am identificat doar o singura diferenta la lucrul pe o incinta cu filtru de 12dB/octava cind la volum foarte mic ( sub 0,2w ) am auzit un fel de artefact pe la 3Khz si 6Khz . Am dedus ca ar fi o rezonanta ( armonici oare ? ) produsa de miezul filtrului trece jos de pe iesire dar recunosc ca nu sint sigur.
Cum se trecea de puterea de 0,2w - 0,3w /8ohm fenomenul disparea subit ( se oprea , nu era acoperit ) .

Pt Tivcol .

Raspunsul meu este ca nu am auzit inca un amplificator in clasa D care sa treaca peste unul in clasa A sau AB . Nici nu am ascultat suficient de multe pentru a-mi forma o parere categorica .
Am de adus pentru un client din Bucuresti mai multe finale in clasa D de la firma LabGruppen ( nu pot sa dau mai multe amanunte ) . Cand o sa vina, am la dispozitie cam doua saptamini sa le fac niste teste ( pana termin sistemul de incinte pt. care sunt destinate ) . O sa postez eventual pe forumul lui Frunzila niste teste amanuntite . Daca vrei , poate le facem impreuna daca ai timp si chef sa-mi faci o vizita .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
C&S ELPROD



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 124

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2004 5:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Bine ai venit C&S ELPROD

MULTUMESC

Citat:
Am o singura observatie la cele spuse de tine . Clasa T se deosebeste de clasa D datorita variatiei frecventei de comutare in functie de un algoritm dezvoltat de Tripath


Nu te pot contrazice pentru ca ai dreptate .

Numai ca eu sunt destul de pretentios in ceea ce priveste schimbarea , ei bine eu nu cred ca Tripath au venit cu ceva
nou in acest sens deoarece chiar ei sustin ca este vorba mai mult de design in ceea ce priveste produsele lor .

Spun asta pentru ca miine eu am sa vin pe taraba cu noua clasa S .(PE MINE MA CHEAMA SORIN)

Nici cei de la DALLAS-MAXIM nu au scos o classa noua de AAF-uri cind au venit pe piata cu spread spectrum technology , desi au spus acelasi lucru , ca la baza spread spectrum technology este tot clasa d dar mult mai inbunatatit din punct de vedere al designului in
electronica si tehnologie .

Deci classa T exista dar la baza este tot CLASS D si modulatia PWM .

Citat:
Cum se trecea de puterea de 0,2w - 0,3w /8ohm fenomenul disparea subit ( se oprea , nu era acoperit )


Este cu siguranta o problema de design in ceea ce priveste sincronizari , intirzieri , filtru ,si chiar nevoia unei sarcini rezistive la iesire , si mie mi s-a intimplat acest lucru .

Citat:
Am de adus pentru un client din Bucuresti mai multe finale in clasa D de la firma LabGruppen ( nu pot sa dau mai multe amanunte ) . Cand o sa vina, am la dispozitie cam doua saptamini sa le fac niste teste


DA Idea prezinta cu siguranta un interes deosebit , si eu as dori sa "miros" asa ceva .
POATE VOM TINE LEGATURA Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
<Don`t make the mistake>
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2004 6:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se poate sa fi inceput un mic razboi de standarde .
Ma amuz de pe acum ce patimi o sa se starneasca in citiva ani .

In ultimul timp tripath a cam luat conducerea . Vad driverele lor intr-o gramada de scule pro , audiofile si auto . La vanzarile care le au cred ca sunt greu de batut ( in acest moment ) .

Anyway , difuzoarele cum se vand in Turnu Magurele ? In afara de chinezarii de duzina mai se vand si alte marci ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
C&S ELPROD



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 124

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2004 8:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Se poate sa fi inceput un mic razboi de standarde .
Ma amuz de pe acum ce patimi o sa se starneasca in citiva ani .


Bine ar fi sa se razboiasca mai mari producatori , am avea si noi astia mai mici preturi concurentiale .

In Turnu Magurele nici chinezarii nu prea sunt .
Nu cred insa ca e un oras destul de dinamic pentru a se vinde in mod serios difuzoare de firma .
O varianta ar fi in ALEXANDRIA .

_________________
<Don`t make the mistake>
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 02, 2004 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="C&S ELPRODDeci classa T exista dar la baza este tot CLASS D si modulatia PWM .
[/quote]

Modul de procesare a semnalului in clasa D difera substantial de cel folosit de Tripath clasa T.
Singurul lucru comun la clasa D si T este etajul de iesire si fitrul asociat.
Clasa T se refera la procesarea DIGITALA a semnalului, pe cand clasa D nu are nimic in comun cu digitalul.

Nu intru in detalii, ptr ca descrierea clasei T este pe larg explicata pe site-ul www.tripath.com
http://www.tripath.com/downloads/an1.pdf
.....
http://www.tripath.com/downloads/an3.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
C&S ELPROD



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 124

MesajTrimis: Joi Aug 12, 2004 2:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SALUT

TVICOL ...... nu vreau sa incepem un duel ,am doar parerea mea si o sustin .
Citat:
Clasa T se refera la procesarea DIGITALA a semnalului, pe cand clasa D nu are nimic in comun cu digitalul.

Citeste mai bine ca au acolo o multime de materiale care spun altceva , este vorba de o migratie a clasei d , mai bine zis a modulatiei pwm ,cei drept este o migratie mai complexa ,dar sa nu uitam baza , deoarece nici cei de la tripath nu au uitato (toate comparatiile se fac cu class d si pwm ).
DE CE OARE ?

Eu voi admite ca exista class-t in momentul in care si alte firme cu o influenta hotaritoare in productia de chipuri , va adopta aceasta clasa .

Am zis ca eu voi scoate class - s , de la SORIN (numele meu) .Very Happy

Ce parere aveti , daca la un trabant schimb volanul cu unul de la un BMW , va rezulta alta marca de machina Question Question

_________________
<Don`t make the mistake>
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 17, 2004 12:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut !

C&S ELPROD, nici vorba de duel. Smile
Eu o consider ca pe o discutie un pic mai "aprinsa" si e OK atata timp cat fiecare dintre noi vine cu argumente. Wink
Comparatia cu Trabantul nu-si are rostul, pentru ca Tripath a schimbat si motorul pe langa volan. Wink

Eu vreau sa fac lumea sa inteleaga ca acesta clasa D nu are nimic in comun cu DIGITALUL si este numai o asociere gresita intre D si DIGITAL.

Toate comparatiile dintre clasa T si D, sunt facute tocmai pentru a face cititorul sa inteleaga ca acesta clasa este cu totul altceva.
Nu am nimic impotriva clasei D atata timp cat este folosita acolo unde-i este locul. Iar aplicatii sunt gramada.
Sper ca acesta clasa sa evolueze si poate intr-o zi voi deveni un fanatic sustinator al ei.
Dar pana atunci ... Naughty

Clasa T este proprietara Tripath si nu vad de ce sa vanda un lucru care le aduce bani gramada.

"Tripath Technology has developed a category of digital audio power amplifiers using a unique technology. Tripath amplifiers use a completely new proprietary method of Digital Power Processing™ that provides superior performance to conventional methods of amplification. For the first time, both high signal fidelity AND high power efficiency can be
achieved with the same technology. Tripath refers to this DPP™ based amplifier as a Class-T design. The underlying technology of Class-T does not use PWM and is not a pure analog approach (Classes -A and -AB). It combines the benefits of both with a completely
new approach."

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community