FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
akai gx f51
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
croatu



Conectat la: 29 Mar 2007
Mesaje: 58
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 30, 2007 8:10 pm    Titlul subiectului: akai gx f51 Raspunde cu citat (quote)

scula aproape nefolosita de mine(akai gx-f51)-o am de ani buni si a fost ok(cat am folosit-o)
de o vreme am observat ca la redare pur si simplu "lalaie" melodiile/ok:s-a dus ceva:rola presoare,curea,nu stiu ce!/dar deckul nu a fost folosit/mai mult:la inregistrare nu sterge banda(caseta deja inregistrata)/in concluzie:CAUT MESTER DIBACI SAU SFATURI(NU GRATIS) pt.acest deck/sper sa nu fiu off-topic/daca "DA" - scuzele de rigoare.
multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Iun 30, 2007 8:10 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Iul 01, 2007 1:41 pm    Titlul subiectului: deck akai Raspunde cu citat (quote)

Salutare ! Verifica si tu rola presoare cum se prezinta, daca s-a ovalitzat, este foarte important sa verifici asta , desi nu l-ai folosit , timpul actioneaza asupra sa deformandu-se sau apar crapaturi. De asemenea verifica daca rola presoare apasa destul de tare pe axul cabestan. Toate cele bune
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Iul 01, 2007 1:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

S-a pietrificat rola presoare.
Mi s-a īntīmplat la GXC 710.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
croatu



Conectat la: 29 Mar 2007
Mesaje: 58
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 01, 2007 8:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rola presoare pare "matuita bine" si ovalizata,explicatie pt.play-ul "lalait".
dar la inregistrare nu sterge o caseta deja inregistrata(sau nu in totalitate-se aude si vechea inregistrare).fire dezlipite nu sunt pe capul de stergere,asa ca nu stiu ce sa fac.
astept in continuare sfaturi.
va multumesc pt. raspunsuri
numai bine !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Iul 01, 2007 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai cumva caseta METALL ?
Vezi pozitionarea curentului Normal / CRO2 / METAL. (comutator)
Daca īn locasul casetei ai dinte de comutare automata līnga dintele de protectie stergere, vezi sa nu fie rupt sau oxidat contactul.

Poate aici e problema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Iul 01, 2007 9:47 pm    Titlul subiectului: cas akai Raspunde cu citat (quote)

Incearca cu un aparat de masura pe pozitia de inregistrare daca primesti curent pe capul de stergere , ar fi si asta o solutie. Sincer nu cunosc deloc deckul, vezi sa nu fie ceva relee sau contacte care nu isi fac bine treaba. Succes in continuare si sper sa rezolvi problema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Dum Iul 01, 2007 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, comutarea e automata Confused
In schimb, pentru prima problema, eu asi incerca "strunjirea" rolei presoare, cu ajutorul unei masini de gaurit miniatura (din aia de modelist) si al unei pietre de ascutit cutite...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Iul 01, 2007 10:15 pm    Titlul subiectului: akai Raspunde cu citat (quote)

Nu are rost , eu am cumparat pentru un gx f31 si f25 pe care leam dat role presoare noi doar cu 0,50 ron(5000 vechi). Incearca totusi sa masori daca iti intra tensiune pe capul de stergere
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Iul 01, 2007 10:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ sorin6

Am īncercat cu rola de la GXC 710 sa-i iau astfel jos stratul īntarit.
Si-a luat adio deoarece se supraīncalzesze asa rapid de nici nu-ti dai seama. Ba mai mult de atīt, devine poroasa rola si asta n-are voie.

Singura solutie este, ori dai jos toata guma de pe miezul de metal si vulcanizezi o guma noua, ori cauti sa cumperi una de undeva.

Cea din urma alternativa ar mai ramīne adaptarea unei role de la alta scula unde aceasta are dimensiuni identice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Iul 01, 2007 10:27 pm    Titlul subiectului: akai Raspunde cu citat (quote)

Einar , am vazut pozelecu gxc 710le tau. Tuamne fereste catai' motorul are ................... Shocked
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Iul 01, 2007 10:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da. E motor din ala tip PABST ca la Revox.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Iul 01, 2007 10:32 pm    Titlul subiectului: akai Raspunde cu citat (quote)

Scuze acu ca ma bag aiurea in postul omului , eu stiam de PAPST , poate gresesc . scuze Embarassed
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Dum Iul 01, 2007 10:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da.... Sorry. Am Scris Nemteste.

Uitel:

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
croatu



Conectat la: 29 Mar 2007
Mesaje: 58
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 02, 2007 9:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc tuturor pt.sfaturi,din nou !
cu rola presoare sunt in curs de rezolvare,o sa primesc 1 buc. noua in curand asa ca o schimb si sper sa rezolv aceasta problema.
cu inregistrarea nu am alta solutie decat sa incep "sapaturile" (curent pe cap de stergere,relee,contacte,etc)
numai bine !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Iul 02, 2007 1:43 pm    Titlul subiectului: akai Raspunde cu citat (quote)

Pune si tu o poza cu deckul , nu de alta , nu am nici cea mai mica idee cum arata Rolling Eyes
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community