FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
power conditioner
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
andrei111111



Conectat la: 04 Mar 2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 2:09 pm    Titlul subiectului: power conditioner Raspunde cu citat (quote)

Salut,


De unde se poate cumpara un power conditioner de calitate(pentru HI-FI) la un pret decent?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 2:09 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 7:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce intelegi tu prin pret decent ? Evil or Very Mad
In general de nicaieri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
hbi



Conectat la: 13 Noi 2007
Mesaje: 246
Locatie: iasi

MesajTrimis: Sam Mar 29, 2008 8:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cred ca nu vrea sa cumpere cu 3000$. dar un pret decent este undeva intre 1000-2500 ron. asta depinde de cit de norocos esti si de ce gasesti pe piata!!!
toate bune!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eduardlapas



Conectat la: 06 Mai 2005
Mesaje: 358
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 12:36 pm    Titlul subiectului: Re: power conditioner Raspunde cu citat (quote)

andrei111111 a scris:
Salut,


De unde se poate cumpara un power conditioner de calitate(pentru HI-FI) la un pret decent?


Nu exista power conditioner de calitate, la pret decent!

Chiar si power conditioner scump, pe langa aspectele benefice, mai poate aduce si niste neajunsuri sunetului. Depinde foarte mult de componentele din sistem pe care vrei sa le alimentezi dintr-un power conditioner si, FOARTE IMPORTANT, sa-l probezi la tine in sistem, cu MARE ATENTIE, inainte sa-l cumperi!!!

Foarte importante sunt cablurile de alimentare pe care le folosesti. Este important ca atunci cand bagi intre scule si priza de la perete un power conditioner, sa folosesti acelasi BRAND de cabluri, atat de la perete pana la power conditioner, cat si de la power conditioner si pana la scule. Ideal ar fi sa folosesti acelasi MODEL de cablu de alimentare peste tot si sa fie unul de calitate, dar fara niciun fel de filtre pe cabluri.

P.S.: Aceasta este parerea mea, personala (si nu numai), iar aceasta opinie mi-am format-o dupa ce am probat la mine in sistem cateva power conditioner scumpe (de la 2.000 USD in sus).

_________________
Eduard
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 1:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei, asa cum ti-a scris si Eduard, sub cateva mii bune de $ nu exista ceva care sa merite macar sa-l cari pana acasa.
Singura solutie iti ramane unul DIY, daca te pricepi si ai timpul si rabdarea necesare. Asa ai putea sa iesi cu el pe la 7-800$ pentru 1000W si 1000-1200$ pentru 1500-2000W.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 3:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
Andrei, asa cum ti-a scris si Eduard, sub cateva mii bune de $ nu exista ceva care sa merite macar sa-l cari pana acasa.
Singura solutie iti ramane unul DIY, daca te pricepi si ai timpul si rabdarea necesare. Asa ai putea sa iesi cu el pe la 7-800$ pentru 1000W si 1000-1200$ pentru 1500-2000W.

Gresit.


Un powerconditioner DIY bun, il scoti pe la 200-250$ depinde de ce piese folosesti prin el. Asta fara carcasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 4:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala
Citat:
Andrei, asa cum ti-a scris si Eduard, sub cateva mii bune de $ nu exista ceva care sa merite macar sa-l cari pana acasa.
Singura solutie iti ramane unul DIY, daca te pricepi si ai timpul si rabdarea necesare. Asa ai putea sa iesi cu el pe la 7-800$ pentru 1000W si 1000-1200$ pentru 1500-2000W.
corect! ..Insa pentru cine are experienta si a facut ceva la viata lui. Dealtfel, teoretic, lucrurile pot parea foarte simple, ca si mintea celor care viseaza citind pe net.
Ba as spune ca ai fost modest cu estimarea.

Si as mai adauga ca un conditionator nu e pentru oricine, nu se tranteste ca o trancota in sistem si gata. Bagarea unuia in sistem poate conduce la o intreaga recablare si poate scoate in evidenta anume nepotriviri intre aparate care in mod normal nu se simt. Curentul nefiltrat e sursa de "naclaiala" in sunet, cateodata aceasta fiind "buna" ca smantana care ingroasa ciorba. Wink
Depinde mult si de ureche dar si de pretentii dar in general un conditionator e bun pentru aparate care nu au consum mare instantaneu, de preferinta constant.....si nu prea e bun la scule high-end care deja incorporeaza un conditionator propriu.

Mie mi-au placut NIGHTINGALE facute de SIMETEL din Italia http://www.simetel.it/audio.php care pleaca la bucata de la vreo 2500 euro in sus. Dar o privire sub carcasa e "graitoare".

Ar mai fi si Accuphase care reface COMPLET sinusoida, adica din ce am vazut pare un amplificator de putere care genereaza un curent de 220V si 50Hz la iesire, o solutie radicala.....dar cu ce pret!
Sus
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 4:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
Ar mai fi si Accuphase care reface COMPLET sinusoida, adica din ce am vazut pare un amplificator de putere care genereaza un curent de 220V si 50Hz la iesire, o solutie radicala.....dar cu ce pret!
Din cite stiu si PS Audio face acest lucru dar nici sculele lor nu se vind pe dude Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 8:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum se vede, Momolo stie ce spune! Thumb Up
De aceea am si precizat "timplul si rabdarea ..."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
andrei111111



Conectat la: 04 Mar 2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 9:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci am creat o discutie care in definitiv e in favoarea mea,adica scap mai ieftin:)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citeste din urma posturile lui Momolo in care isi relateaza experientele cu PWC. Si pe cele mai recente ale lui Eduard, Hi-fi fan, Aifaq, DorinD, si altii. Ai sa vezi ca si fara a se pune problema banilor (luand un PWC doar pt a-l testa acasa), tot este mult de testat si expermentat. Daca pui si banii la socoteala, stresul creste cu patratul sumei in discutie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sgatul meu este sa renunti la ideea de "conditionator" - vorbes aici de cele simple. Orice filtru suplimentar nu face decat sa maresca rezistenta/impedanta caii de curent si va deteriora raspunsul dinamic al amplificatorului de putere. Pentru orice alti consumatori (care au tensiunile interne stabilizate) nu are importanta daca ai sau nu "conditionator".
In general aparatele serioase au in interior filtrele necesare pentru perturbatiile RF din retea si nu necesita filtre suplimentare.

Mai bine ai investi in prize de calitate si daca tii mortis, in conductoare supradimensionate din panoul electric la priza respectiva. Daca se poate trage un circuit separat pentru partea de audio, este si mai bine... asta ar face mai mult bine decat un conditionator (de pana in 2000$).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 12:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one a scris:
Sgatul meu este sa renunti la ideea de "conditionator" - vorbes aici de cele simple. Orice filtru suplimentar nu face decat sa maresca rezistenta/impedanta caii de curent si va deteriora raspunsul dinamic al amplificatorului de putere. Pentru orice alti consumatori (care au tensiunile interne stabilizate) nu are importanta daca ai sau nu "conditionator".
In general aparatele serioase au in interior filtrele necesare pentru perturbatiile RF din retea si nu necesita filtre suplimentare.

Mai bine ai investi in prize de calitate si daca tii mortis, in conductoare supradimensionate din panoul electric la priza respectiva. Daca se poate trage un circuit separat pentru partea de audio, este si mai bine... asta ar face mai mult bine decat un conditionator (de pana in 2000$).

Ei bine te inseli, trebuie si un pic de cap ca sa iti dai seama cum sa faci un filtru bun de intrare.
Unul simplu, PI, nu e bun deloc. Dar lumea il preaslaveste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 12:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si de obicei aia care au proiectat sculele alea au pus filtrele necesare la intrare. Adaugarea a inca unuia nu face decat sa adauge o rezistenta pe calea de semnal. Care va duce la caderi de tensiune variabile cu nivelul semnalului debitat de amplificator si micsorarea dinamicii rezultate...
Beneficii pentru filtrul RF suplimentar? Nule...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 9:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va rog sa nu faceti confuzii, sau sa va 'jucati' cu termenii.
Omul a spus de la inceput Power-Conditioner. Asta nu inseamna RF-filter, cu toate ca poate include aceasta functie.
PwC serioase sunt niste scule mari, de zeci de kg; cele care includ acumulatori ajungand la sute de kg. (alea se tin in subsol, langa cazanul de incalzire ... sau nu Laughing )
http://www.6moons.com/industryfeatures/livingvoice/definitive.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community