FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sistem audio 2500-3000 RON - receiver stereo + boxe podea
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
comyx



Conectat la: 01 Mai 2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi Mai 01, 2008 8:49 pm    Titlul subiectului: sistem audio 2500-3000 RON - receiver stereo + boxe podea Raspunde cu citat (quote)

Salut,

ma intereseaza sa fac o alegere potrivita pt. un sistem audio care sa se incadreze in un buget de 2500 - 3000 RON;

initial m-am gandit sa folosesc un receiver 5.1 pe post de amplif stereo (nu am spatiu pt. mai mult de 2 boxe) si poate ulterior o sa imi doresc un sistem 5.1; majoritatea timpului il voi folosi pt. ascultat muzica, filme vreau sa-l leg si la TV si nu exclud a asculta si mp3-uri de pe un DVD player (inca nu am o colectie de CD-uri Audio de calitate); camera in care il voi folosi initial este una de ~20mp la bloc; aceasta solutie (de 5.1) a picat, din cele citite e o mare dezamagire sa ai pretentii de la un 5.1 folosit in mod stereo (la banii acestia);

interesul meu nu il reprezinta puterea amplif-ului (stau la bloc) ci un sunet cat mai placut reprodus (muzica ascultata - oldies, rock (nu hard), country ...)

recunosc ca nu am ascultat multe configuratii, momentan ma gandeam la un receiver Harman Kardon HK 3380 (sau un Denon DRA-500AE)
iar la boxe inca nu m-am decis nici atat;

o alta intrebare .... cum ar trebui sa-mi pregatesc bugetul? x% amplif ... y% boxe?

orice solutii sau idei sunt binevenite;

multumiri in avans Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mai 01, 2008 8:49 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 01, 2008 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa aloci maximum pentru incinte. Pentru amplificator, un SH in stare buna este mai mult decat suficient in prima faza. Calitatea sunetului o obtii din calitatea incintelor. Pe viitor poate imbunatatesti si sursa si inregistrarile, dar ai o baza buna in incinte. Asculta mai multe tipuri la dealeri si in limita bugetului alege ce-ti place.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Cloud



Conectat la: 08 Mai 2008
Mesaje: 12

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce inseamna SH, ca este foarte folosit, ms Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SH = Second Hand (folosite) Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si nu da banii pe HK3380 sau Denon DRA-500AE! Aceeasi prostie era sa o fac si eu la inceput... Daca vrei neaparat radio, ia-ti un tuner separat. Un amplificator + tuner separat, SH << ceea ce vrei tu sa cumperi.

Cum spunea VTP, baga maxim (chiar 80%) din bani in incinte. Restul le ajustezi pe parcurs.

Avantajul SH este ca valoarea de revanzare in momentul in care te hotarasti sa vinzi, este aproape egala cu valoarea de achizitie... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian_b



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 15

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 2:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut aceeasi dilema la inceput. Pentru un incepator nu-ti trebuie aparate profesionale. Pe langa faptul ca sunt extraordinar de scumpe, trebuie sa ai si "ureche" pentru ele.
In cazul tau, un receiver este o solutie buna, cele facute de Yamaha sau Onkyo se bucura de aprecieri. Eu am optat pentru un Yamaha RX-V661 si sunt foarte multumit.
Referitor la produsele SH (second hand), sincer nu le recomand. Componentele electronice sufera un proces de imbatranire si se devalorizeaza in timp. E pacat sa dai bani pe un amplificator si dupa un an, doi, sa inceapa sa "pocneasca" condensatorii in el.
Boxele, la fel sufera in timp. Pe langa faptul ca poti lua teapa cu boxe care au difuzoarele rebobinate sau schimbate, membranele difuzoarelor isi pierd calitatea in timp. Am vazut boxe la care cauciucul gofrat se macina efectiv. Asa ca te sfatuiesc sa-ti cumperi lucruri noi, cu garantie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 3:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

lucian_b a scris:
Referitor la produsele SH (second hand), sincer nu le recomand. Componentele electronice sufera un proces de imbatranire si se devalorizeaza in timp. E pacat sa dai bani pe un amplificator si dupa un an, doi, sa inceapa sa "pocneasca" condensatorii in el...
Asa ca te sfatuiesc sa-ti cumperi lucruri noi, cu garantie.


Asta-i "cascadorii rasului", sau ce? Laughing Laughing Laughing
Sus
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
lucian_b a scris:
Referitor la produsele SH (second hand), sincer nu le recomand. Componentele electronice sufera un proces de imbatranire si se devalorizeaza in timp. E pacat sa dai bani pe un amplificator si dupa un an, doi, sa inceapa sa "pocneasca" condensatorii in el...
Asa ca te sfatuiesc sa-ti cumperi lucruri noi, cu garantie.


Asta-i "cascadorii rasului", sau ce? Laughing Laughing Laughing


cred ca omul se referea la produsele noi,apropos de pocnitul condensatorilor Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
lucian_b



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 15

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
lucian_b a scris:
Referitor la produsele SH (second hand), sincer nu le recomand. Componentele electronice sufera un proces de imbatranire si se devalorizeaza in timp. E pacat sa dai bani pe un amplificator si dupa un an, doi, sa inceapa sa "pocneasca" condensatorii in el...
Asa ca te sfatuiesc sa-ti cumperi lucruri noi, cu garantie.


Asta-i "cascadorii rasului", sau ce? Laughing Laughing Laughing


Sa inteleg ca nu ai idee despre curba de defectatie a componentelor electronice? Smile
Iti pot recomanda ceva bibliografie.
E adevarat, probabilitatea cea mai mare exista la inceputul perioadei de exploatare, dar cred ca stiti ca producatorii seriosi imbatranesc artificial componentele. Catre sfarsitul perioadei calculate de utilizare, probabilitatea de defectare creste exponential.
Asta ca sa nu vorbim de echipamentele care nu sunt folosite o perioada lunga de timp si pierderile prin dielectricul condensatoarelor ajunge la valori de speriat. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

lucian_b a scris:

cred ca stiti ca producatorii seriosi imbatranesc artificial componentele. Catre sfarsitul perioadei calculate de utilizare, probabilitatea de defectare creste exponential.


Ceva adevăr în ce scrii tu este, dar nu e vorba de producătorii serioși ci de producătorii de teapa Sony, Philips, Samsung, etc.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 4:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, as dori ceva documentatie in acest sens, si as dori sa vad metodele prin care un producator oarecare imbatraneste piesele inainte (sau dupa) ce le lipeste pe placa - chiar sunt curios.
Si mai sunt curios cum de (la producatorii de marca) "pica" aparatele EXACT dupa expirarea termenului de garantie Shocked

A naibii treaba, tocmai cand vroiam sa-mi iau un Accuphase SH cu garantia expirata - damn!


Ultima modificare efectuata de catre nicumur la Vin Mai 09, 2008 4:46 pm, modificat de 1 data in total
Sus
lucian_b



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 15

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
lucian_b a scris:

cred ca stiti ca producatorii seriosi imbatranesc artificial componentele. Catre sfarsitul perioadei calculate de utilizare, probabilitatea de defectare creste exponential.


Ceva adevăr în ce scrii tu este, dar nu e vorba de producătorii serioși ci de producătorii de teapa Sony, Philips, Samsung, etc.


Desi producatorii seriosi afirma ca fiecare componenta este selectata, toate echipamentele se supun legilor fizicii. Probabil vor tine mai mult, dar fiecare echipament are o durata de viata calculata. Asta ca sa nu vorbim de uzura fizica si morala a echipamentului. Plus conditiile de exploatare care pot scurta drastic viata unui echipament.
Daca nu ai banii necesari si vrei un aparat de calitate, te poti orienta la ceva sub 5 ani vechime.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 4:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu tot astept documentatia aia... Rolling Eyes
Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 4:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Să știi că a pus-o Sony pe site-ul lor.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian_b



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 15

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 4:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
Da, as dori ceva documentatie in acest sens, si as dori sa vad metodele prin care un producator oarecare imbatrabeste piesele inainte (sau dupa) ce le lipeste pe placa - chiar sunt curios.
Si mai sunt curios cum de (la producatorii de marca) "pica" aparatele EXACT dupa expirarea termenului de garantie Shocked

A naibii treaba, tocmai cand vroiam sa-mi iau un Accuphase SH cu garantia expirata - damn!


Poti incerca cu:
Roberts, J. A. – „Reliability and Maintainability of Electronic Systems", Computer Science Press, Rockville (Maryland), 1980.
Sau sa ma uit prin cursurile de componente electronice vechi de ceva bibliografie.
Este ceva de genul:

Daca definim pe T constrangerea de timp a misiunii, functia de fiabilitate R = exp (-T/MTBF) = exp (-l T).
Functia de nonfiabilitate Q este:

Q = 1 - exp (-l T).

Se poate aprecia ca in electronica defectarile sunt uneori datorate fenomenului de uzura. Supratensiunile, valorile aleatoare anormale, constrangerile termice locale au importanta mare in exprimarea fiabilitatii.
Fiabilitatea si mentenabilitatea se sustin reciproc. Defectarile dispozitivelor pot fi clasificate in doua tipuri, in functie de caracterul producerii lor: accidentale si previzibile. Defectarile previzibile sunt datorate uzurii si imbatranirii, in timp ce caderile accidentale sunt imprevizibile.
Se poate aprecia ca in electronica in general, defectarile nu sunt datorate uzurii, ci diverselor influente accidentale. Materialele plastice folosite in aparatura electronica si in structura componentelor electronice se depreciaza in timp prin transformari chimice sau au marele dezavantaj al absorbtiei umiditatii, starea fizica a lor depinzand si de energia calorica.


"Imbatranirea artificiala" (cam impropriu spus) se face la foarte multe componente, inclusiv la becuri: componenta respectiva este alimentata treptat cu tensiuni cu valoare din ce in ce mai mare si pentru o perioada scurta de timp este supravoltata.
Dar nu cred ca trebuie sa tin un curs despre asta, fiindca deja sunt destule carti in domeniu.
Oricum, uzura cred ca este mai importanta, fiindca exista parti mobile de comanda care se uzeaza, exista Display-uri care vor lumina din ce mai neuniform, etc. La amplifurile pe tuburi, ce sa mai vorbim.
Dar fiecare face ce crede cu banii lui.


Ultima modificare efectuata de catre lucian_b la Vin Mai 09, 2008 5:01 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community