FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce sa cumpar? :)
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
quicknick



Conectat la: 13 Mai 2008
Mesaje: 10
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 13, 2008 12:17 am    Titlul subiectului: Ce sa cumpar? :) Raspunde cu citat (quote)

Sunt nou pe aici, asadar inainte de toate, un salut!

Am nevoie de auditie de calitate intr-o camera de 20mp (~58 mc volum, daca are importanta...)... Sursa va fi deocamdata calculatorul, cu ale sale nelipsite .flac-uri si .ape-uri... Ascult multa muzica clasica si rock (prog, simfonic...)

Problema este (evident) in buzunar, in sensul ca nu pot achizitiona prea curand ceea ce mi-am propus (Cambridge Audio 540A + Dali Ikon 5), si aici imi vor fi de ajutor sfaturile si ideile voastre... In primul rand, ce parere aveti de combinatia aleasa de mine? Ma sfatuiti sa ma orientez spre alt amplif si/sau alte boxe?

Apoi, neavand la dispozitie intreaga suma, m-am gandit sa iau amplificatorul, cu o pereche de boxe ieftine (500~900 lei) si totusi decente (exista?), urmand sa fac un "upgrade" de boxe cam anul viitor pe vremea asta... Cum ar fi ideal, sa merg pe niste bookshelf-uri mai rasarite sau boxe de podea care presupun ca ar fi mai slabe calitativ in aceeasi gama de pret?

Cam astea-s dilemele ce ma framanta... Multumindu-va anticipat pentru sugestiile si sfaturile pe care urmeaza sa le primesc, ma intorc la ascultatul muzicii pe execrabilele boxe de calculator Very Happy ... bleh!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mai 13, 2008 12:17 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cosminnichitov



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 490
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Mai 13, 2008 7:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut

care ar fi bugetul alocat pentru aceastat investitie???

cauta sa-ti cumperi incinte in prima faza si-ti faci upgrade de amplificator mai tarziu.

pentru genul de muzica ce-l asculti merge si o combinatie intre creek +epos

_________________
Maneaua-i rupta din rai!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quicknick



Conectat la: 13 Mai 2008
Mesaje: 10
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 13, 2008 11:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bugetul in prima faza ar fi cam de ~ 2000 lei, poate un pic peste dar in orice caz... nu cred ca ar fi suficient pt incinte. Si in plus, ce fac cu ele fara amplif?

De aceea ma gandeam sa investesc din suma initiala cam 1400 pe amplificator, de restul niste boxe cat-de-cat ok... urmand ca spre sfarsitul anului sa mai bag cam 3500 lei in boxe (varianta finala).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Mai 13, 2008 6:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La boxe poti sa incepi (asta daca nu esti foarte pretentios la sunet) cu Magnat Monitor 880 (eu cred ca sunt destul de bune pe muzica rock).
La cca. 600 de lei perechea nu au rival.
Sus
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Mai 13, 2008 7:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

quicknick a scris:
... urmand ca spre sfarsitul anului sa mai bag cam 3500 lei in boxe (varianta finala).


Daca intra microbul cu audiofilia nu o sa existe nicodata o varianta finala!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Mai 13, 2008 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
La boxe poti sa incepi (asta daca nu esti foarte pretentios la sunet) cu Magnat Monitor 880 (eu cred ca sunt destul de bune pe muzica rock).
La cca. 600 de lei perechea nu au rival.


din pacate s-au scumpit toate boxele magnat din seria monitor , check it out Smile si pe sono si pe ofirma..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
quicknick



Conectat la: 13 Mai 2008
Mesaje: 10
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 14, 2008 11:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Magnat Monitor 880 mi se par ok, pentru "faza I" Very Happy ... Ar merita eventual sa iau Monitor 1000?

Si... cam ce amplificator pana in 1400 lei imi recomandati pentru ele? Thanks.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zyx



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Joi Mai 15, 2008 8:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat "dintr-un" electronist care se ocupa si cu sunetul: "Concret Monitor 1000 o incinta impozanta 4 difuzoare, 3 cai si un pret incredibil de mic 3,9 mil bucata...pana aici toate bune si frumoase dar trecem la ascultat ...oribil difuzorul de medii incurca tot, suna amestecat, incoerent scena, stageul este haotic , nimic nu este focalizat se aud doar niste difuzoare, ca si la JBL E90, nu se formeaza un spatiu acustic perfect determinat unde fiecare instrument voce sa aiba o pozitie precis stabilita.
Poate pe unii nu ii intereseaza stageul asa ca trecem mai departe: basul...19Hz ne spune specificatia...e adinc nimic de spus si la ureche dar este artificial coborit din rezonatoare e un rumble fara atac si decay fara precizie, o gingaveala menita sa infunde urechile si sa creeze uimire celor mai putin experimentati.
Inaltele...aici avem alte probleme tweterul folosit la toata seria Monitor este fortat sa tina pasul cu faptul ca exista mai multe cai cu SPL mai ridicat si trebuie sa sune mai tare...urit lucru se pare ca nu ii place deloc sa sune mai tare, devine strident, tipa, si cade rapid in compresie de dinamica.
Per toatal boxa face galagie ca si un E60 de la JBL dar cu ceva mai multa prestanta si mai multa neutralitate.
Trecem acum sa le comparam cu Monitor 880 identice ca dimensiuni folosind aceleasi difuzoare dar numai 3 bucati in configuratie 2 cai, pret 3 milioane bucata.
Surpriza, basul nu mai este fortat sa coboare suna mai rapid mai ferm, mediile bine integrate nu sufera de de stridente si au si ceva stage, poti localiza usor pozitia dar focusul este difuz.
Inaltele nu mai sant stresate lucreaza mai incet si se simt mult mai bine, sant detaliate fara sa devina agresive si obositoare.
Echilibrul tonal este bun nu se sesizeaza excese in nici o parte a spectrului si sunetul nu numai ca este legat dar are coerenta si muzicalitate iti da impresia ca se aude chiar muzica nu o cutie cu difuzoare.
Cistigatoare fara drept de apel 880.
Pentru cine are dubii ca ce scriu nu corespunde realitatii il invit sa le asculte(daca are unde)dar sa mai intrebe si alti utilizatori, posesori sa isi spuna parerea despre aceste doua modele.
Eu vreau insa sa merg mai departe cu studiul asta comparativ si afirm fara nici o retinere ca modelul Monitor 220 pe 2 cai bookshelf da clasa la ambele M880 sau M1000 si costa jumatate din M 880 si anume 3 milioane perechea.Practic 220 sint cele mai echilibrate , reusesc cel mai rapid si nervos bas , dispun de o dinamica de invidiat , inalte brici , detaliate, medii bine articulate, au un sunet viu, uneori percutant ce te tine treaz, demonstrind inca odata ca amortelile de genul Technics, Sony&Company nu au stiut niciodata sa faca incinte.
Diferentele sint atit de evidente incit am impresia ca difuzoarele folosite la seria Monitor au fost facute numai pentru 220 si apoi au fost bagate si in cutii mai mari sa fie gama completa.
Daca iar cineva are dubii se poate verifica ca revista AUDIO-VIDEO a declarat modelul Monitor 220 cele mai bune incinte sub 200 euro perechea la mare distanta de concurenta."

Concluziile le trage fiecare. Eu, unul, as alege 220-urile, mai ales in cazul tau - sunt foarte ieftine (180lei/buc) si ofera un sunet foarte bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
none_sud



Conectat la: 01 Feb 2008
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mm 880 recomand si eu ...cu astea am inceput si acum dupa rodaj pot sa spun ca se aud foarte bine la pretul comercializat...peste sony ,technics pioneer sau celelalte firme low price
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
quicknick



Conectat la: 13 Mai 2008
Mesaje: 10
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 24, 2008 12:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Thanks, cred ca le voi cumpara...

Totusi, o recomandare de amplif pentru ele? Cambridge Audio, Denon, NAD, altceva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rares



Conectat la: 23 Mar 2006
Mesaje: 459
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 24, 2008 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu te sfatuiesc sa nu cumperi nimic fara sa asculti inainte.
Nu de alta, dar exista destui useri pe forum care au cumparat dupa reviewuri si sfaturi primite pe forumuri si care nu sunt multumiti de ceea ce au cumparat.

Ceea ce inseamna extraordinar pentru cineva, pentru tine poate sa nu insemne nimic.
Gusturile sunt discutabile si ceea ce cumperi trebuie sa te satisfaca pe tine in primul rand.

E adevarat totusi ca si bugetul este mic, dar tocmai de aceea este bine sa fii foarte atent pe ce dai banii, sa asculti cat mai multe incinte inainte de a lua o decizie finala.

_________________
Pioneer A-757 + Pioneer F-757 + Cerwin Vega VE-12 + Pioneer DV-600 + Panasonic 42PV80 + Logitech Z-5500
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gyby



Conectat la: 25 Mai 2007
Mesaje: 45
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 10:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rares a scris:
Eu te sfatuiesc sa nu cumperi nimic fara sa asculti inainte.
Nu de alta, dar exista destui useri pe forum care au cumparat dupa reviewuri si sfaturi primite pe forumuri si care nu sunt multumiti de ceea ce au cumparat..

asa am facut eu..am fost ..am ascultat si am ales...cea care trebuie sa decida este urechea ta ....la realacustic au camera de auditie , iti faci o programare si asculti ce doresti fara sa fii nevoit a cumpara...

Rares a scris:

E adevarat totusi ca si bugetul este mic, dar tocmai de aceea este bine sa fii foarte atent pe ce dai banii, sa asculti cat mai multe incinte inainte de a lua o decizie finala.


in 2000 ron poti sa iti iei scule HI FI entry level de calitate...
trebuie doar sa cauti

cu respect

_________________
-=<Spectral BS40AL>=- Monitor Audio BR2 >--Supra Ply 2.0 --< Yamaha RXV361>-< DVD Yamaha S661
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan_c



Conectat la: 23 Iun 2008
Mesaje: 23
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 12:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

zyx a scris:
Citat "dintr-un" electronist care se ocupa si cu sunetul: "Concret Monitor 1000 o incinta impozanta 4 difuzoare, 3 cai si un pret incredibil de mic 3,9 mil bucata...pana aici toate bune si frumoase dar trecem la ascultat ...oribil difuzorul de medii incurca tot, suna amestecat, incoerent scena, stageul este haotic , nimic nu este focalizat se aud doar niste difuzoare, ca si la JBL E90, nu se formeaza un spatiu acustic perfect determinat unde fiecare instrument voce sa aiba o pozitie precis stabilita.
Poate pe unii nu ii intereseaza stageul asa ca trecem mai departe: basul...19Hz ne spune specificatia...e adinc nimic de spus si la ureche dar este artificial coborit din rezonatoare e un rumble fara atac si decay fara precizie, o gingaveala menita sa infunde urechile si sa creeze uimire celor mai putin experimentati.
Inaltele...aici avem alte probleme tweterul folosit la toata seria Monitor este fortat sa tina pasul cu faptul ca exista mai multe cai cu SPL mai ridicat si trebuie sa sune mai tare...urit lucru se pare ca nu ii place deloc sa sune mai tare, devine strident, tipa, si cade rapid in compresie de dinamica.
Per toatal boxa face galagie ca si un E60 de la JBL dar cu ceva mai multa prestanta si mai multa neutralitate.
Trecem acum sa le comparam cu Monitor 880 identice ca dimensiuni folosind aceleasi difuzoare dar numai 3 bucati in configuratie 2 cai, pret 3 milioane bucata.
Surpriza, basul nu mai este fortat sa coboare suna mai rapid mai ferm, mediile bine integrate nu sufera de de stridente si au si ceva stage, poti localiza usor pozitia dar focusul este difuz.
Inaltele nu mai sant stresate lucreaza mai incet si se simt mult mai bine, sant detaliate fara sa devina agresive si obositoare.
Echilibrul tonal este bun nu se sesizeaza excese in nici o parte a spectrului si sunetul nu numai ca este legat dar are coerenta si muzicalitate iti da impresia ca se aude chiar muzica nu o cutie cu difuzoare.
Cistigatoare fara drept de apel 880.
Pentru cine are dubii ca ce scriu nu corespunde realitatii il invit sa le asculte(daca are unde)dar sa mai intrebe si alti utilizatori, posesori sa isi spuna parerea despre aceste doua modele.
Eu vreau insa sa merg mai departe cu studiul asta comparativ si afirm fara nici o retinere ca modelul Monitor 220 pe 2 cai bookshelf da clasa la ambele M880 sau M1000 si costa jumatate din M 880 si anume 3 milioane perechea.Practic 220 sint cele mai echilibrate , reusesc cel mai rapid si nervos bas , dispun de o dinamica de invidiat , inalte brici , detaliate, medii bine articulate, au un sunet viu, uneori percutant ce te tine treaz, demonstrind inca odata ca amortelile de genul Technics, Sony&Company nu au stiut niciodata sa faca incinte.
Diferentele sint atit de evidente incit am impresia ca difuzoarele folosite la seria Monitor au fost facute numai pentru 220 si apoi au fost bagate si in cutii mai mari sa fie gama completa.
Daca iar cineva are dubii se poate verifica ca revista AUDIO-VIDEO a declarat modelul Monitor 220 cele mai bune incinte sub 200 euro perechea la mare distanta de concurenta."

Concluziile le trage fiecare. Eu, unul, as alege 220-urile, mai ales in cazul tau - sunt foarte ieftine (180lei/buc) si ofera un sunet foarte bun.


JBL E90 nu formeaza "un spatiu acustic perfect determinat unde fiecare instrument voce sa aiba o pozitie precis stabilita"?
poti sa dezvolti un pic ideea, te rog mult! nu de alata, dar mie mi s-au parut extraordinare pe jazz, de fapt in segmentul lor de piata, chiar nu am mai auzit ceva la fel... sunt curios daca ceea ce spui tu se aplica si la es90, care-mi stau de ceva vreme pe creier (sau yamaha ns 777)...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 1:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai daca si revista audio-video a spus un lucru, e clar ca asa e... mai ales ca sunt numai oameni priceputi care lucreaza si testeaza pt ea...

"comitetul" de redactie e format din vreo 2 nene paraleli complet cu tot ce tine de audio, si vreo 3 tanti, care, pe langa adusul cafelei de la automat, ami "baga" si cate un articol copiat de prin reviste germane de 2 lei, si traduse cu vreun soft ceva, ca tare aiurea se mai exprima...

deci da, magnat monitor 1000 sunt proaste, 880 sunt bune dar 220 sunt de-a dreptul high-end!!! inghesuiti-va fratilor ca e pacat!

astept si modelul 110 - asta chiar ca va depasi cu mult un nautilus...

cred ca e o isterie generala cu MM-urile astea, si asta dauneaza, mai ales ca, pt sume nu f mari, dar bine calculate, s epoate scoate ceva decent, si care sa scoata muzica, si nu zgomot...

incepand de azi pt mine e valabil sloganul "MM - kinjiru!".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in loc sa iei o pereche de MM1000, mai bine iei 2 perechi de MM880... sau nu, si mai bine, 4 perechi de MM220!!! si le ai toata viata... flori sa ai, sa pui ghivece pe ele... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community