FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sfat difuzoare incinta diy
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Joi Noi 12, 2009 11:15 pm    Titlul subiectului: sfat difuzoare incinta diy Raspunde cu citat (quote)

intentionez sa incep un proiect diy pentru doua incinte standfloor 3way.
pt inceput, va solicit sfatul in alegerea difuzoarelor (2xbass, 1xmedii si 1xinalte), insa vreau sa tineti cont de faptul ca bugetul alocat pt aceste difuzoare este de aprox 150E/incinta Laughing . desi am un buget limitat pt difuzoare, sper ca incintele si filtrele sa compenseze si sa valorifice la maxim potentialul difuzoarelor.
intrucat nu am gasit alte solutii in magazinele on-line de la noi, am analizat oferta visaton si am ajuns la urmatoarea configuratie:
bass>>> http://www.visaton.ro/difuzoare/Bas/pages/W%20200%20SC%204%20OHM.htm

medii>> http://www.visaton.ro/difuzoare/Bas-medii/pages/SC%2013%208%20OHM.htm

inalte>> http://www.visaton.ro/difuzoare/Inalte/pages/DT%2094%208%20OHM.htm

sunt deschis si la alte configuratii, atat timp cat imi indicati motivele pt care le considerati mai bune si magazinul de unde le pot procura (de la noi bineinteles).
mai vreau sa mentionez ca acest proiect este primul de aceasta "amploare" pentru mine si probail va dura ceva timp pana il voi finaliza, asa ca va multumesc anticipat celor care aveti rabdarea si binevointa sa-mi acordati cateva sfaturi. Rolling Eyes

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 12, 2009 11:15 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Noi 13, 2009 1:35 am    Titlul subiectului: Re: sfat difuzoare incinta diy Raspunde cu citat (quote)

Cu difuzoarele alese e mai bine sa nu finalizezi acest proiect never ever Rolling Eyes Vrei 2 difuri de bass si te-ai gandit sa legi 2 woofer-e de 4 ohmi in serie ca sa se pupe cu celelalte difuri pe care le-ai ales Confused Daca tot ai buget limitat de ce ai ales 2 woofer-e si alea ecranate, mai scumpe decat unul simplu?? Si de ce ai ales un woofer care nu se mai fabrica si care e f. greu de gasit Sad
Ok, vazand midrange-ul Visaton SC 13 8 OHM - tot ecranat - inteleg ca vrei sa le tii aproape de televizor. Acest dif este unul de banda larga folosit de regula in aplicatii surround si multimedia de computere. Se poate folosi si pe post de midrange, dar in opinia mea are un Xmax prea mic pt. un proiect de calitate. La fel de nepotrivite sunt si tweeter-ele cu membrana din policarbonat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
unitra



Conectat la: 17 Aug 2007
Mesaje: 89
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Noi 13, 2009 1:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=24238

Aici gasesti un proiect in desfasurare care se incadreaza in bugetul tau, difuzoarele sunt pe 16omi(puse cate 2 in paralel o sa ai 8omi) de la beyma facute la comanda cred ca mai au 4 bucati. Boxele vor fi inchise, dezavantajul lor este cutia foarte mare 100L dar daca nu te deranjeaza ca sunt mari cred ca o sa iasa niste boxe bune pt pretul lor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Vin Noi 13, 2009 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dupa cum am spus, astept propuneri cu privire la alte difuzoare...
ce este batut in cuie(nu ma intrebati de ce... asa zice piticii mei ) Laughing :
-incinta BR pe 3 cai
-2 dif de bass
-sa se incadreze in buget

unitra: raman totusi la bass reflex.
marco polo: o sa analizez...

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Noi 14, 2009 2:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, uite o reteta secreta Wink pt. proiectul tau "incinta BR pe 3 cai":
-2 dif de bass Tonsil GDN 20/60/3
-1 dif de medii Dayton RS125-4
-1 dif de inalte Vifa XT25TG30-04
-se incadreaza in buget (130e/incinta Cool)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Sam Noi 14, 2009 5:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inaltele si mediile sunt mai mult decat ok (vad ca sunt si asortate ca aspect Laughing )
insa, avand in vedere ca o sa abuzez de bas, ma gandesc la ceva cu suspensie de cauciuc si un material mai rezistent in membrana decat paper-ul

le: beyma 8WFR/P ar fi ok?

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Noi 14, 2009 6:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti sa abuzezi de aceste woofer-e, dar mai intai vei abuza de propriile urechi Very Happy pt. ca un astfel de dif are un spl de 90dB/1W/1m si avand in vedere ca sunt legate cate 2 in paralel foarte aproape unul de altul pe acelasi baffle vei avea un castig de 6dB/boxa, iar in stereo inca 3dB pt. un spl glorios de 99dB la 1W la 1m Twisted Evil Si daca acceptam ~5dB (tipic) diverse pierderi si tot vei avea un spl mai mult decat confortabil!!! Aceste difuri pot fi conduse fara probleme si de un amplif pe lampi (push/pull de max. 30-40W) Cool Asta cu "suspensia de cauciuc si un material mai rezistent in membrana decat paper-ul" este o idee aproape preconceputa as indrazni sa spun din moment ce fostele Unitre echipate cu difuri cu astfel de materiale au rezistat in serviciu mai mult de 25 de ani Very Happy Si Visaton W 200 SC ales de tine era din hartie (vopsita ce-i drept) avea doar 88dB/1W/1m si nu era nici o sfaraiala sa legi 2 astfel de difuri in serie ca sa nu mai spun ca ocupau si o buna parte din buget Confused Materialele mai rezistente decat hartia desi nu este un criteriu de apreciat rezistenta la tavaleala a unui difuzor (materialele folosite in constructia bobinei este un criteriu de rezistenta mecanica la un dif) sunt polipropilena, fibra de sticla, kevlarul, fibra de carbon, aluminiul, magneziul etc, dar toate sunt mult mai scumpe decat hartia. As sugera poate woofer-ul SAL SBX 2030, dar nu stiu in ce masura apreciezi difurile chinezesti cu un kevlar de slaba calitate Sad Un alt dif (sigur pe gustul tau Very Happy) ar fi Tonsil GDN 20/80/2 (suspensie de cauciuc si con din polipropilena): suporta putere mai mare si inca se incadreza in buget Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Noi 14, 2009 6:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Beyma 8WFR/P este un difuzor mai mult decat ok, dar are 2 inconveniente pt. care nu l-am recomandat:
- sasiul nu e rotund ceea ce il face greu de montat flush
- unii ar spune ca inconvenientul de mai sus e un moft, dar adevaratul motiv pt. care nu am adus vorba de el e ca ii trebuie vreo 70 de litri, iar daca pui 2, volumul se dubleaza Rolling Eyes Fireste ca se poate optimiza si la un volum mai mic, dar oricum incinta va iesi ENORMA Sad
Spre deosebire de Beyma 8WFR/P, Tonsil GDN 20/80/2 "in 2" are nevoie de ~91 litri, iar 2 x GDN 20/60/3 de numai ~55 litri. In plus, GDN 20/60/3 are un raspuns tranzitoriu demn de o incinta inchisa Exclamation Lui 2 x SAL SBX 2030 ii trebuie ~64 litri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Sam Noi 14, 2009 6:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

merci mp. de abia dupa ce am postat am vazut tonsilul GDN 20/80/2. este ok, desi dapasesc cu putin bugetul Laughing
astfel, cred ca am stabilit configuratia difuzoarelor..
acum, intrebare intrebatoare, la ce frecvente ar fi bine de facut cossoverele?

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Noi 14, 2009 7:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai daca vrei sa sune f. bine, primul Fc ar trebui sa fie in intervalul 200-400Hz, iar al doilea la 2000-3000Hz. Problema ar fi ca la 200-400Hz componentele din filtru sunt de valori mari deci scumpe Rolling Eyes Primul Fc se poate ridica pana la max. 700Hz, dar personal as incerca sa nu urc mai sus de 400Hz ca sa nu las woofer-ul sa reproduca prea multe medii si joase in acelasi timp si pt. ca distorsiunile de intermodulatie la woofer cresc treptat peste 200Hz Rolling Eyes, dar componentele devin mai ieftine odata cu urcarea Fc1 Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 11:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Player, am incercat acum 4 ani varianta cu 2 x W200SC de 4 ohmi legate in serie, completate cu W130SC si un tweeter un pic mai bunisor - G 20 SC. Chiar inainte de a termina montarea am avut dubii asupra solutiei celor 2 woofere inseriate, asa ca nu au cantat decat cateva ore in teste si am mai cumparat inca 4 W200SC-uri, de data asta pe 8 ohmi. (pt a le monta in paralel)
Totul exact in ideea mentionata de tine - si la care tineam f mult in acei ani - de a putea abuza de bas Confused
Nici nu am vrut sa mai ascult varianta serie - am asteptat sa imi ajunga difuzoarele de 8 ohmi, si asa au functionat de atunci. Nu este o solutie de top - a fost una de "incalzire", dar in final a ajuns f scumpa din cauza ramanerii "pe stoc" cu 4 difuzoare de 8"/4 ohmi. (Poate o sa construiesc 2 subwoofere cu ele...)

De aceea sfatul meu este sa te documentezi foarte bine inainte de a cumpara/comanda difuzoarele, si daca poti, sa asculti acele difuzoare inainte - cine stie, poate unele au un timbru mai apropiat de gustul tau.
Si eventual sa ridici putin bugetul alocat, pt ca dupa nu mai poti schimba nimic (sau foarte scump - practic platind inca un rand de difuzoare).

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am uitat ceva - vezi ca foarte bine spune MP - ar trebui sa te hotarasti de la inceput asupra unor limite de volum ale incitelor, sa nu intri in conflict cu WAF-ul sau mai rau, cu camera.
_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:
Beyma 8WFR/P este un difuzor mai mult decat ok, dar are 2 inconveniente pt. care nu l-am recomandat:
- sasiul nu e rotund ceea ce il face greu de montat flush
- unii ar spune ca inconvenientul de mai sus e un moft, dar adevaratul motiv pt. care nu am adus vorba de el e ca ii trebuie vreo 70 de litri, iar daca pui 2, volumul se dubleaza Rolling Eyes Fireste ca se poate optimiza si la un volum mai mic, dar oricum incinta va iesi ENORMA Sad
Spre deosebire de Beyma 8WFR/P, Tonsil GDN 20/80/2 "in 2" are nevoie de ~91 litri, iar 2 x GDN 20/60/3 de numai ~55 litri. In plus, GDN 20/60/3 are un raspuns tranzitoriu demn de o incinta inchisa Exclamation Lui 2 x SAL SBX 2030 ii trebuie ~64 litri.


in specificatiile GDN 20/80/2 am vazut ca ar avea nevoie de 68l, deci ~140l doua??

shambala: pana nu fac ultimul calcul tehnic/pret/rentabilitate, sigur nu achizitioez nimic. voi merge pe varianta in paralel la woofere.

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vas nu reprezinta volumul necesar cutiei
Mai sus
marco polo a scris:
Tonsil GDN 20/80/2 "in 2" are nevoie de ~91 litri


si confirm si eu,80-90L este f ok si cu un f3 destul de bun
Mark nu scrie asa de dragul discutiei
La fel de bine ai putea merge pe ceva genul 10-12" cu medie si tw,ai sanse mai mari de reusita,desi un proiect pe 3 cai nu este o alegere f buna pt primul proiect,mai ales daca nu vrei sa mai dai banu si sa ti-l faci singur.De la alegerea unor difuri si un volum pt woofere pana la cutia 'frumos cantatoare' e un drum f f lung si anevoios,
As zice ca 2 bookshelfuri plus 1-2 subwf ar mai usor de imbucat,un fitru pe 3 cai nu este o treaba de amator
Daca vrei cazanele mari la fel de bine poti sa pui direct un tonsil de 12" ca tot spre ~ 100L se duce,si iti faci un sistem cu tonsiluri si gata(ai de unde alege de toate la pret bun),pe 8 ohmi
Nu recomand nici eu visatoanele entry,desi parametrii la unele sunt decenti,sunetul nu tinde spre inalta fidelitate
Daca nu ai amplif de putere mai mare in 8 ohmi,nu trebuie sa mergi pe boxe cu impedanta la jumatate in ideea ca vei avea putere mai mare din amp,pt ca nu e asa in maj cazurilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 2:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI: nu am mentionat ca vreau "cazane mari" sau bookshelfuri cu subwoofer nicaieri. daca am zis ca o sa abuzez putin de bas nu inseamna ca imi place "bubuiala", cum vad ca deja se bat apropouri...

dupa cum am spus si in primul post, va fi un proiect de durata pentru realizarea caruia ma documentez din mai multe surse

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community