FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Placa de sunet sau CDP?
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Deathwish86



Conectat la: 01 Sep 2010
Mesaje: 16
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 7:23 am    Titlul subiectului: Placa de sunet sau CDP? Raspunde cu citat (quote)

Salutari. Cred ca e o intrebare pe care multi dintre noi si-au pus-o. Deocamdata ca sursa folosesc PC-ul cu o placa audio X-Fi Xtreme Gamer. Din pacate majoritatea muzicii e in format .mp3 dar am si destule flac-uri. Imi doresc sa fac upgrade sursei dar sunt indecis intre cdp si o placa de sunet mai buna. Ca placa de sunet as merge pe Xonar Essence STX iar ca cdp am vizat urmatoarele variante:
- NAD C515
- Pioneer PD-D6-J (care are si SACD)
- NAD C545
Lasand la o parte diferenta de bani care dintre cele 2 variante mi le-ati recomda.
Restul setupului: NAD C326BEE + Wharfedale Vardus VR-400.
Stima,
Luci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 7:23 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 8:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un DAC stand-alone ar trebui sa fie suficient, iti recomand Cambridge Audio DacMagic sau Musical Fidelity V-DAC
Mai citeste si topicurile de ripping cat mai corect CD in FLAC cu EAC si de redare FLAC de pe PC cu Foobar si vei fi suficient de aproape de cat poate da restul sistemului tau

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dani4utd
Vizitator





MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 11:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un cd player bun, fara nicio retinere. Cu dac-ul nu scapi de zgomotul coolerelor, atat de deranjante, mai ales seara, la un volum mic al amplificatorului.
Sus
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 12:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dani4utd a scris:
Un cd player bun, fara nicio retinere. Cu dac-ul nu scapi de zgomotul coolerelor, atat de deranjante, mai ales seara, la un volum mic al amplificatorului.


Eu personal nu am nici un zgomot deranjant pe sistemul PC.
Sursa este Corsair iar pentru racirea componentelor si ventilatia interna folosesc o combinatie de coolere Nexus si Noctua.

Consider ca un transport decent + un DAC de calitate este de preferat daca discutam de aceiasi suma.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Deathwish86



Conectat la: 01 Sep 2010
Mesaje: 16
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 12:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Solutia cu DAC nu ma incanta foarte mult. Ramane de ales una dintre cele 2 variante enuntate.
@dani4utd observ ca suntem din acelasi oras, stii cumva daca este un magazin de auditii unde as putea asculta acele cd playere sau alte scule hi-fi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atunci ,clar CD player.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Deathwish86



Conectat la: 01 Sep 2010
Mesaje: 16
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 12:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care dintre cele 3 le-ati sugera?
Presupunand ca nu am unde sa le ascult Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere restul sistemului,cred ca o optiune mai echilibrata ar fi C515.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu pot sa pricep in ruptul capului cum cineva face un topic placa de sunet vs cdp dar nu concepe sa foloseasca un DAC pe USB, adica cea mai buna optiune posibila pentru un PC - cel putin din punct de vedere constructiv, teoretic. In fine, fiecare cu fixurile lui...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Deathwish86



Conectat la: 01 Sep 2010
Mesaje: 16
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 2:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fiecare are fixurile lui, iar eu nu fac exceptie...mi-as dori o dezbatere intre cele 2 solutii propuse: pro vs. contra. Daca considerati ca topicul meu este neavizat o sa-mi caut raspunsurile in alta parte. Rolling Eyes

Ultima modificare efectuata de catre Deathwish86 la Mar Sep 28, 2010 2:47 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 2:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Evident ca nu are nici o logica...
Deathwish86, gandeste-te un pic: muzica o ai pe PC, deci ce o sa faci? o sa faci sute de CD Audio ca sa le bagi in player? sau o sa cumperi 10 CD-uri originale si doar p'alea o sa le asculti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Deathwish86



Conectat la: 01 Sep 2010
Mesaje: 16
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Muzica favorita o sa o scriu pe CD-uri...nu e o problema. La fel... cand o sa am ocazia...o sa cumpar si CD-uri originale. Iar muzica mai putin pretentioasa (house/trance) cred ca poate fii rulata f bine si in format .mp3(320kbps). Pe mine ma intereseaza strict dintre cele 2 solutii care ar putea reda cel mai bine muzica mea favorita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca trebuie sa fim intelegatori cu omul!
Senzatia mea este ca nu doreste sa se complice foarte mult si prefera genul de abordare "introduc mufa si-mi canta muzica..".

C515 citeste MP3 iar asta e un lucru bun!
Despre FLAC,variante nu sunt prea multe,trebuie sa le converteasca si transpuna ca cd-uri audio pentru a le putea asculta.

Varianta placa de sunet este solutia de maxim compromis al calitatii audio dar care poate compensa prin flexibilitate in redarea multiplelor formate pe care le suporta calculatorul.
Sa fim sinceri,la un sistem audiofil celui descris ,pretentiile nu pot fi extraordinar de mari!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt oameni care zic ca la scrierea muzicii de pe PC pe disc se pierde ceva. Nu pot sa confirm si nici sa infirm, si mai mult, la sistemul tau nu cred ca acel ceva este sesizabil.
Un DAC USB iti permite sa transferi muzica bit perfect de pe PC, prin intermediul unui driver ASIO. Asta daca muzica a ajuns si ajuns bitperfect pe PC...

De ce DAC? pentru ca muzica ta este deja pe PC; probabil e deja organizata, ai playlisturi, etc; si pentru ca marea majoritatea inregistrarilor actuale sunt oricum proaste (cauta loudness war) si in afara de cazul in care o sa cumperi editii audiofile pe jazz sau clasica nu prea ai ce inregistrari de calitate sa dai playerului tau

De ce player? Daca ai PC in alta camera sau departe de pozitia amplificatorului, daca vrei sa asculti muzica cu PC inchis, daca PC-ul tau face ca o moara de vant si acopera muzica, daca simtul tau estetic apreciaza mai degraba un player pus peste amplificator...

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Deathwish86



Conectat la: 01 Sep 2010
Mesaje: 16
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 3:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

No offense...dar ce scriu eu si ce intelegeti voi.
Am zis eu ca am cel mai rafinat sistem? Sau ca am nu stiu ce pretentii aberante? Rugamintea mea era sa-mi spuneti care sursa poate reda cel mai bine muzica mea favorita indiferent de format (flac, mp3, ape a.o.) si indiferent de suport (optic, electronic). In schimb am aflat ca am un sistem naspa si ca sunt un om simplist si limitat. Cred ca urma sa-mi spuneti ca la manele pe care le ascult sa-mi cumpar direct casete din piata. Ma asteptam la argumente gen: comparatii intre DAC-uri, SRC-uri, SNR-uri si alte acronime. In schimb concluziile voastre au fost unele la prima mana: user nou, scule naspa, muzica de pe calculator-> du-te si ia-ti casete mai bine.Poate am fost prea acid dar cred ca daca am fii mai focusati pe ce ni se cere si mai putin pe cum sa facem sa parem mai interesanti, am fi mult mai in fata ca tara si societate. Imi cer scuze pt eventualele greseli de ortografie Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community