FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Matelotul, bocciul si criza - sa traiti bine ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 95, 96, 97 ... 107, 108, 109  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Sunteti PRO Basescu
DA
15%
 15%  [ 22 ]
NU
71%
 71%  [ 98 ]
Nu stiu, nu ma interseaza politica
13%
 13%  [ 18 ]
Voturi totale : 138

Autor Mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 5:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fratioare nici acum nu v-ati potolit ? inseamna ca stati bine cu nervii Smile) Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 5:06 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
melo



Conectat la: 18 Ian 2010
Mesaje: 53
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 5:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

melo a scris:
Pot sa intreb si invers: de ce mai sta subiectul asta aici si infloreste? Eu unul, daca nu-mi place programul, schimb canalul, nu arunc televizorul la gunoi. Dar suntem in tara lui Pacala si a drobului de sare de pe soba. Experienta altora arata ca si la Beijing exista un <zid al adevarului>, dar in afara lui nimeni nu-si face de cap, pe motiv de <Tienan men> . Rog administratia sa faca uz de (doar) putina logica.

Recitind, imi dau seama ca nu m-am facut inteles si e doar vina mea: un subiect atat de prizat ar trebui scos din pubela.

_________________
...si eu am fost trancotar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 2:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uneori (dar numai uneori) stau si ma scarpin in cap si ma gandesc oare ce o fi in neregula cu poporul asta...
Apoi, ma luminez brusc si-mi dau seama imediat: - suntem o natiune de slugi obisnuite sa fie conduse de un conducator cat mai "zbir", doar atunci ne simtim fericiti Confused

Este incredibil cum intreaga masa de votaci basescieni sunt imuni la orice fel de realitate din tara asta - este pur si simplu cutremurator Exclamation

Este incredibil cum, cand vad cu ochii lor pe iubitul conducator lovind un copil urla ca din gura de sarpe: facatura, manarie, este opera "antenelor" si a "mogulilor" Exclamation

In acelasi timp insa, niste presupuse stenograme de la niste interceptari telefonice ilegale sunt azvarlite (fara absolut nici o legatura sau relevanta cu cauza in care este judecat SOV) in dosarul respectiv, avandu-se insa imensa grija ca aceste stenograme sa fie difuzate disperat si repetitiv pana la saturatie de toate posturile media care pupa in dos pe matelot.

Insa, ce este si mai incredibil este cum nimeni nu se intreaba macar daca stenogramele sunt adevarate sau facaturi (zici ca toti votacii basescieni eu fost de fata la convorbirile alea telefonice si au auzit cu urechile lor), ba, intr-un avant de manie proletara infiereaza dusmanii poporului, ii judeca, ii condamna ba ii si executa, motivul fiind "lasa ca asa le trebuie la javrele alea"

Adica, oamenii nu cred ceea ce vad cu ochii lor (Base dandu-i o caraba peste bot unui copil), dar cred cu tarie si manie proletara ca stenogramele alea sunt 100% reale (se jura pe drapel ca asa e) Twisted Evil

Base si Bocciul pot sta linistiti, neamul de slugi nu se dezminte, romanului poti sa-i faci absolut orice, el este fericit ca un caine care-si ia bataie si-si zice "lasa ca stie stapanul mai bine ce am facut de ma bate".

Pe roman poti sa-l lasi fara serviciu, sa-l lasi fara bani, sa-l jupoi prin sute de taxe fara explicatii, sa-l privezi de cele mai elementare drepturi - la munca, la educatie, la sanatate, la pensie - intr-un cuvant, poti sa-i faci orice - poti sa-i f_ti chiar si nevasta, ca el tot va fi fericit si va da din coada ca un catel ascultator fericit ca stapanul sau este multumit.

Este incredibil sa vezi "LIVE" cum o sleahta de imbecili din Parlament voteaza exact ca oile fara sa aibe macar un gram de creier in cap, te minunezi si esti revoltat, dar, in loc sa auzi o "explicatie" logica de la "basescieni" ti se reteaza scurt "dar stenogramele, unde-s stenogramele" Question Twisted Evil

Este incredibil, am mai spus-o cum acest guvern si acest presedinte jegos sa calce in picioare o intreaga natiune, sa fure MUNTI de bani, sa recunoasca public prin vocea (acum fostului) ministru de finante ca au mintit cu nerusinare privind starea economiei, ca ne indatoreaza tara pe zeci de acum de acum inainte, ca nu sunt in stare sa atraga miliarde de euro din fonduri europene (ca nu iese spaga grasa), etc., etc., ca nu mai stau sa insir acum toate magariile puterii, deci este incredibil cum poporul asta este f_tut in c_r iar apoi, il intreaba pe stapanul din spatele lui "stapane, ma intorc si cu gura" Question

Cred ca nu exista neam mai slugarnic ca poporul roman in toata lumea asta.

_________________


Ultima modificare efectuata de catre nicu_martin la Vin Oct 22, 2010 5:07 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 3:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

greierasul a scris:
fratioare nici acum nu v-ati potolit ? inseamna ca stati bine cu nervii Smile) Laughing


Eu stau din ce in ce mai bine. Cand vad cat de prosti gramada sunt astia de ne conduc. Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 5:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:

In acelasi timp insa, niste presupuse stenograme de la niste interceptari telefonice ilegale sunt azvarlite (fara absolut nici o legatura sau relevanta cu cauza in care este judecat SOV) in dosarul respectiv, avandu-se insa imensa grija ca aceste stenograme sa fie difuzate disperat si repetitiv pana la saturatie de toate posturile media care pupa in dos pe matelot.

Insa, ce este si mai incredibil este cum nimeni nu se intreaba macar daca stenogramele sunt adevarate sau facaturi (zici ca toti votacii basescieni eu fost de fata la convorbirile alea telefonice si au auzit cu urechile lor), ba, intr-un avant de manie proletara infiereaza dusmanii poporului, ii judeca, ii condamna ba ii si executa, motivul fiind "lasa ca asa le trebuie la javrele alea"

Stenogramele alea nu aduc nimic nou, oricine are tangenta cu presa stie ca asa functioneaza, deci...who cares? (Doar nu-ti imaginezi ca alde Ciutacu sau Badea sunt anti-Base din convingere, ar fi la fel de anti-Voiculescu pe aceiasi bani. e doar o chestie conjuncturala, chestia naspa e ca nu prea mai exista multi jurnalisti, majoritatea sunt niste angajati perfect interschimbabili, executa niste ordine si cu asta basta, in fond au si ei rate la banca, tre' sa traiasca, nu?). Probabil ca de asta nici nu se inghesuie nimeni sa le dezminta, de altfel nimic din ce zice Vantu nu e ilegal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Vin Oct 22, 2010 6:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nicule, daca as avea certitudinea ca putem purta un dialog calm si rational si minutios argumentat, te-as invita sa revii cu niste precizari:

Citat:
intreaga masa de votaci basescieni sunt imuni la orice fel de realitate din tara asta

adica de ce iti permiti tu sa sugerezi ca toti cei care au votat cu basescu (sau nu iti tin tie hangul, ca sa nu zic mai multe) sunt o "masa"? si ce intelegi tu prin "realitate", cum anume iti intemeiezi tu judecatile si pe ce iti intemeiezi certitudinile?
Citat:
cand vad cu ochii lor

cine a vazut cu ochii lui? tu? eu n-am vazut

Citat:
cum nimeni nu se intreaba macar daca stenogramele sunt adevarate sau facaturi

de unde stii tu ca nimeni? dar daca ne permitem sa corelam plecarea unor personaje despre care nu ne permitem sa credem ca n-ar fi cu-adevarat echidistante (il numesc aici pe Hurezeanu), sa mai corelam si atitudinea lui CTP (cel care a demisionat dintr-un consiliu de onmoare al unui club roman de presa - spune ceva? ca eu, personal, am mai multe nemultumiri legate de activitatea ziaristrica trecuta a lui CTP, dar am si puterea sa-i recunosc verticalitatea si echidistanta, atunci cand le vad) fata de aceste stenograme, daca mai corelam si absenta unor reactii de respingera ferma (ca n-ar fi adevarate si ca aceste conversatii n-ar fi avut loc niciodata) ale greilor (sa zicem: B Chireac, C Dragostescu etc), atunci avem voie sa presupunem ca-s adevarate?


Si, fara sa mai dau citate, tot ce ai spus despre poporul de slugi si votacii basescieni as putea aplica riguros la atitudinea MAJORITATII (am pus caps ca sa se vada cu ca nu generalizaz, asa cum o faci tu) antibasescienilor (si aici as putea sa te dau de pilda chiar pe tine, ca sa te enervezi mai cu spor).





Dar experienta m-a invatat ca nu pot sa port acel dialog cu tine, pentru ca te aprinzi iute si esti patimas, asa ca o las in aer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 5:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

szacaz: am incercat sa ma tin la distanta de aceasta discutie sterila (de altfel, m-am tinut la distanta de tot forumul pentru o vreme).
Fara sa-mi exprim opiniile despre Basescu sau altii, doresc doar sa stiu urmatoarele:
1. Presupunand ca stenogramele sunt reale, inregistrarea convorbirilor a fost legala? Da sau nu te rog, ca de vrajeli (venite din ambele parti) sunt satul!
2. Presupunand ca ai raspuns "da" la intrebarea anterioara, spune-mi te rog daca publicarea acestora este legala? Hint: daca ai raspuns afirmativ la prima intrebare inseamna ca esti constient de faptul ca interceptarile s-au facut cu mandat iar continutul stenogramelor constituie proba intr-un dosar penal.
Uite, nu sunt pasionat de tema pro/anti Basescu dar devin al dreaq de pasionat cand aflu ca cineva poate sa-mi asculte convorbirile telefonice (in care-l trimit poate la origini pe dealerul X) ca ,cine stie, maine ma duc la el si vreau discount Wink
Si ca sa vezi democratie: prin alte parti unde ai voie sa porti arma si sa o folosesti daca-ti sparg unii casa (banui tu cam pe unde) un tanar de origine araba si-a dat seama ca "organili" ii plantasera un dispozitiv de urmarire GPS sub masina... cauta pe 'net sa vezi ce tambalau a iesit, cu avocati, procurori si interpelari prin parlament.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 9:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq, ai putea sa te miri, dar nimic de pe lumea asta nu m-ar obliga sa cred ca raspunsul este pozitiv la ambele intrebari - chiar din contra, inclin sa cred ca totul este razboi politic (adica marsavie si abuz) si ca ilegale au fost si inregistrarile, si chiar si publicarea stenogramelor (sau daca nu suta la suta ilegale, macar din zona gri de la limita legii).


Ba mai mult chiar, am aprope certitudinea (si asta pe baza unor judecati, nu pe baza unor conspirationisme paranoice; dealtfel, n-am zis "certitudinea", am zis "aproape certitudinea") ca toate convorbirile mele si ale tale si ale lui Nicu si ale oricui sunt inregistrare si stocate undeva (de unde sa poata fi scoase si ascultate si transcrise in stenograme daca interesul politicianului X sau Y va cere ca eu sau interlocutorii mei sa fie loviti sub centura) - nu-mi place, dar m-am obisnuit cu ideea (inca si mai mult decat atat: m-a luminat gandul acesta - "dar eu ce naiba am de ascuns, de trebuie sa ma tem ca vreun X sau Y ar putea sa traga cu urechea? si in ce priveste cele publice, si in ce priveste cele private sunt gata sa-mi asum tot ce gandesc si vorbesc, asa ca n-au decat sa asculte pana or crapa!").



Dar n-a vorbit nimeni de aspectele legale* ale stenogramelor, ci doar de moralitatea care transpare, de verticalitate vs slugarnicie si alte asemenea; ca vezi tu, omul cand se stie la adapostul unei oarecare intimitati ("ferit" de ochii publicului) isi arata cu mai mult zel micimea sufletului, pe cand daca e la vedere pozeaza (cam toti) in incoruptibil si in model si in monument de sinceritate. De aia e bine, din cand in cand, sa mai vada publicul si cate o stenograma ilegala, ca sa se mai risipeasca fumurile si nimburile de sfinti din jurul chipurilor smerite de ziaristi onesti.

Asa ca ma vad silit sa-ti intorc intrebarea: legale sau ilegale, daca totusi sunt adevarate, oare n-avea dreptate** Basescu cu mogulii si cu presa ticalosita?






































* asta cu legalitatea a inceput sa devina un mare puf: traim in tara in care legile se dau exact pentru interesele uni om sau ale unui grup - ce credibilitate mai are aparatul legislativ in conditiile in care legile se construiesc de-aiurea, se voteaza de-aiurea, se aplica discretionar si discriminatoriu? principiile de baza ale justitiei ("legea este in folosul comunitatii", "nimeni nu e mai presus de lege" etc) sunt de mult uitate, cum naiba sa mai avem incredere in lege, cum sa ne mai intrebam daca o chestiune (ca ascultarea convorbirilor + transcrierea + publicarea) este realizata legal? sa avem pardon, eu ma bucur (ma bucur pe naiba, ca ma intristez atunci cand vad ca oamenii in care am avut oarecare incredere sunt de vanzare) sa aflu noutatile care ma vor ajuta sa judec in continuare (pe cutare nu-l mai iau in serios, pe cutare o sa-l dau pe mute etc) ca e important sa cunosc si credibilitatea surselor, nu? chiar si "ilegal"!

** asta este o smecherie de discurs, care n-are alta sluba decat sa-mi enerveze oponentii; mie mi se rupe de Basescu si de "dreptatile" lui, si nu vreau sa demonstrez nimanui ca e un presedinte minunat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aoleo, szacaz, ce comunist ești! În plus, ți-ai băgat atât de adânc capul în fundul lui Băsescu încât nu mai niciun discernământ. Citesc ce ai scris și mă crucesc. Ai fi bun de pledoarii în favoarea Securității. Poate te contactează băieții.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
ce comunist ești! În plus, ți-ai băgat atât de adânc capul în fundul lui Băsescu


Imi vine in minte o replica din Morometii.

Citat:
Citesc ce ai scris

Total inutil, dealtfel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 10:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

szacaz a scris:

De aia e bine, din cand in cand, sa mai vada publicul si cate o stenograma ilegala, ca sa se mai risipeasca fumurile si nimburile de sfinti din jurul chipurilor smerite de ziaristi onesti.

Exact.
Se pupa in c_r sau se da m__e la comanda si dupa aia se mira unii ca singura presa care merge bine e cea de scandal: pai prin comparatie cu zona "serioasa", de informatie, tabloidele sunt oneste! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 6:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nicule, nicio săptămână fără o înfierare a regimului !!!
Nu-i lăsa să scape !
Mama lor de netrebnici, cum tăiară ei primele și sporurile nesimțite ....

Totuși, nu este așa că nu este totul chiar atât de negru ?
Se pare că Boc și-a ținut promisiunea:
"Pușca și cureaua lată, se sporuri și pensii aveați odată" .

Parte mișto este că INDIFERENT cine va veni, sporuri nu o să mai fie, ceea ce, în fond, se poate trece la capitolul "misiune îndeplinită".

Așa este că ești întrutotul de acord cu mine ?






Rolling Eyes

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bramburel
Vizitator





MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 7:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bun, odata si odata tot o sa zboare (la alegeri...) cu cine-i inlocuiti Question Wink
Drama nu e guvernul actual si/sau opozitia de cacao, ci lipsa de alternativa valabila...
Am folosit persoana a 3-a, pentru ca nu am obiceiul sa-ma duc la vot, optiune poate discutabila, dar personala...
Sus
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 7:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bramburele, eu nu mă pot pune în pielea altuia, dar o să îți răspund în nume propriu și personal.

Eu voi vota contra, ca și până acum.
Voi vota cu acel om, partid, orice ar fi, care va promite că le va deranja existența. Sunt adversarul sistemului și dacă cineva îmi dă impresia că voit, sau involuntar, va distruge sistemul, voi vota cu el.

Dacă nu o să am cu cine, iar partidele nu-mi oferă un candidat cât de cât pe gustul meu ( acesta fiind cel mai important din lume, mult mai important decât interesul tuturor celorlalți 6 miliarde de ciumpalaci, alfa și omega, chintesența universului vizibil și invizibil, cred că s-a priceput ideea ), nu o să votez.

P.S.
Nu ar trebui să îl rugăm pe Vasile să închidă acest topic ?
Sunt convins că atât eu, cât și Nicu, ori Rycher putem să ne exprimăm opiniile politice, dacă vrem, pe site-uri cu profil politic.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 8:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dane, bineinteles ca vrei sa inchida Vasile threadul asta... Wink
De unde ar mai afla unii si altii de matrapazlacurile puterii?

Tot fericit ca ai votat niste imbecili care voteaza legile "dusmanilor" tai de moarte, tot fericit? Twisted Evil

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pubela Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 95, 96, 97 ... 107, 108, 109  Urmatorul
Pagina 96 din 109

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community