FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cele mai performante magnetoafoane!
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gabriel Mutu a scris:
Cod:
O intrebare: CE vrei sa faci cu el?

Ma tenteaza ideea de a inregistra pe banda bucati de pe LP-urile preferate si sa le ascult.
Asa am gīndit si eu dar dupa ce īn 4 ani am investit īntr-o tehnica de mult moarta pretul unei masini noi, mi-a venit mintea la cap.
LP'uri se trag printr-un PicUp cu USB sau un convertor analog / digital separat prin USB pe PC dupa memorīndu-se īn WAV dupa care se pot mixa cu AUDACITY dupa bunul plac si nu ai nevoie de investitii de mii de euro, dar................... īn fine.
Fiecare stie ce face cu banii lui.
Eu īn orice caz, m-am lecuit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 3:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Gabriel Mutu



Conectat la: 23 Mar 2007
Mesaje: 25
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 3:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
LP'uri se trag printr-un PicUp cu USB sau un convertor analog / digital separat prin USB pe PC dupa memorīndu-se īn WAV dupa care se pot mixa cu AUDACITY


....bine, bine, dar toata aceasta operatiune nu afecteaza mai rau semnalul?
Din analog transform in digital si din digital iar in analog!?
Inteleg ca este mai comod, scapi de benzi, etc., dar ce nu inteleg cum poate sa fie mai corect?
Asta chiar este o intrebare buna.
Cum este mai corect: sa inregistrezi si sa asculti pe un magnetofon de calitate sau sa inregistrezi WAV in calculator?[/code]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gabriel Mutu a scris:
Citat:
LP'uri se trag printr-un PicUp cu USB sau un convertor analog / digital separat prin USB pe PC dupa memorīndu-se īn WAV dupa care se pot mixa cu AUDACITY


....bine, bine, dar toata aceasta operatiune nu afecteaza mai rau semnalul?
Din analog transform in digital si din digital iar in analog!?
Inteleg ca este mai comod, scapi de benzi, etc., dar ce nu inteleg cum poate sa fie mai corect?
Asta chiar este o intrebare buna.
Cum este mai corect: sa inregistrezi si sa asculti pe un magnetofon de calitate sau sa inregistrezi WAV in calculator?[/code]


Ia un pick-up bun, e mult mai convenabil decat un magnetofoon. Viniluri se gasesc din belsug si o sa ai parte de famiosul sunet analogic. Nu recomand un magnetofon de 7500 euro Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabriel Mutu



Conectat la: 23 Mar 2007
Mesaje: 25
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 4:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

....pai am pick-up, si chiar unul foarte bun!
Ideea era sa inregistez pasajele dorite de pe mai multe PL-uri pe banda.
Este mai comod si cu un sunet bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 4:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gabriel Mutu a scris:
....pai am pick-up, si chiar unul foarte bun!
Ideea era sa inregistez pasajele dorite de pe mai multe PL-uri pe banda.
Este mai comod si cu un sunet bun.


Un pick-up bun cred ca suna cel putin la fel de bine ca un magnetofon. Nu am facut niciodata un test A-B, dar un pickup bun (nu ma refer la Unitra si Nad Laughing ) suna mai bine decat magnetofoanele pe care le-am ascultat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 4:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ Gabriel Mutu

La mag daca vrei calitete acceptabila BUNA trebuie sa mergi cel putin ONE WAY STEREO, deci doua piste si benzile trase pe un singur sens si NU 4 piste iar viteza benzii CEL PUTIN 19 cm/sec, de preferinta 38 cm/sec ceea ce-ti manīnca banda de te sparge nu alta.

Gīndestete ca o banda NOUA quantegy sau RMG te costa peste 40 EURO la 1100 Metri iar tu bagi pe ea pe 38 cm/sec cīt bagi pe o singura parte a unei casete C 60 sau o singura parte de LP si asta cu indulgenta spus.

Pretul minutului de muzica este EXORBITANT si INACCEPTABIL la care se mai adauga acel fīsīit de banda careacteristic nu mai vorbesc de costul aparaturi.

Tragīnd de pe un PickUp BUN sau de productie actuala DJ care au convertor analog /digital integrat cu iesire USB (Pret PickUp īn jur de 195 EURO + 2 Ani GARANTIE) tu tragi pe PC īn format WAV care nu este alt ceva decīt AUDIO TRACK ceea ce ai pe orice fel de CD comercial. Deci aceasi calitate.
Sa nu crezi ca īn studiourile de digitalizare a vechiturilor se aplica o procudara mai "grozava". Tot aceasi varza este.
Diferenta īntre ceea ce faci tu si studio este simplul fapt ca tu iei totul 1:1 de pe vinil si digitalizezi īn timp ce cei din studio trec semnalul prin filtre (pt. eliminarea fīsīiturilor de banda / pīcanituri de vinil) si UMFLA dinamica prin fel de fel de atenuari sintetice, remixīnd canalele.
Asta este un DEZAVANTAJ deoarece, OK daca zgomotele n-e dorite sīnt eliminate, dar restul este o FALSIFICARE a originalului ceea ce la procedura ta se pastreaza.

Asta vei opserva daca asculti una si aceasi muzica de pe CD si vinil.
Daca te uiti pe unele CD-uri mai vechi vei gasi īn booklet mentiunea ADD. Asta īnseamna, Matrita Analoga, prelicrare Digitala, produs finit Digital. Deci aceasi poveste ce face fiecare īntr-e timp cu un soft gratuit luat de pe net si-si trage muzica de pe surse analoge pe PC.

Daca te uiti de ex. la albumul lui MIKE OLDFIELD - CRISES, pe coperta din spate a vinilului scrie clar, MASTERD IN 1983 ON AMPEX ATR. Deci mag de studio pe 16 piste. Aceasi banda au folosit-o si smecherii īn studio cīnd au digitalizat albumul, ia-u umflat dinamica si acum ti-l vīra pe gīt īn comert cu 10 EURO.

Asa arata un AMPEX ATR (am mai pus poza asta pe aici) :



De recomandat sīnt Programele (cauta pe google) :
- AUDACITY,
- ASHAMPOO
- NCH SWIFT SOUND.


Cel din urma, NCH SWIFT SOUND are un mixer excelent. Cu asta poti sa-ti faci mixing-uri de genul DEEP DANCE sau STUDIO 33 de cea mai bina calitate.
Cu AUDACITY poti face imprimari DIRECT AUDIO + GRABING si bazeaza pe LAME. Piese Alipite pot ^taiate īn editor.

Cu ASHAMPOO (Costa 29 EURO) ai Grabing, Conversie Wav, Flac, Mp3, Burner editare informatii etc. Bai mai mult de atīt poti converti si MP3-uri īnapoi īn wav. Nu mai vorbesc ca programul asta IGNORA orice fel de Protectie CP si-ti extrage si pe dracu din CD Audio.

Deci vezi, ca poti obtine calitate deosebit de buna cu niste investitii minime fara sa dai inutul 40 EURO + pe o banda si nici pretul unei masini SH de mic litraj pe un mag sau mag nou OTARI = Pret DACIA LOGAN
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 4:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Īnca ceva:
Extras de pe site-ul de LAUDA AMPEX ATR:
Citat:
Grammy winning engineer Ken Caillat puts a wide assortment of ATR Services machines to work at Xepa Digital, one of the world's premier transfer studios.

Dupa cum vezi si īn imagine, tot pe PC aterizeaza toata povestea pīna la urma Wink



Restul poti citi aici:

http://www.atrservice.com/clients/

Pe deasupra sīnt convins ca tu nu faci astfel de lucrari ca cei de pe site sa ai nevoie de un astfel de TANC (sau asemanator) īn camera de zi si sa dai pe el cīt dai pe un Logan.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Sam Apr 07, 2007 3:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Einare, ATr 100 este pt mix-mastering si este 2 piste si 4 piste, nu 16 piste!

Eu am unul pe 1 inch
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Sam Apr 07, 2007 9:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar īn cele din urmć produsul finit tot pe CD ajunge.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ciobotea shahin



Conectat la: 21 Apr 2007
Mesaje: 11
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 3:00 am    Titlul subiectului: mag akai Raspunde cu citat (quote)

Eu am auzit ca cele mai apreciate akai-uri au fost gx 747 si gx77. Am avut gx 635, si nu suna ca gx 77, in special in bass unde parca nu cobora destul.
Totusi, a vazut cineva asa ceva? :

_________________
Viata e frumoasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ciobotea shahin



Conectat la: 21 Apr 2007
Mesaje: 11
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 3:02 am    Titlul subiectului: akai Raspunde cu citat (quote)

Mai mentionez ca n-am si n-am avut 747 dar imi doresc foarte mult, iar luni e ziua mea.
_________________
Viata e frumoasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu mentionez ca respectivul model este deosebit de rar (deci scump) si in vederea evenimentului de luni iti doresc un tata patron de benzinarie... Rolling Eyes Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ciobotea shahin



Conectat la: 21 Apr 2007
Mesaje: 11
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 22, 2007 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daga era dada batron benzinarii agum faceam gomertz cu motorin eftin! Dar gu recesiun actual mai vaceam o rapire, mai o atentat, da e biatza joss... bermitem doar Mp3 mono...
_________________
Viata e frumoasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 12:51 am    Titlul subiectului: maguri performante Raspunde cu citat (quote)

Poate ca nu ar trebui sa postez asta, dar uitandu'ma pe revistele Radio rusesti am dat peste niste maguri de care nici nu sau auzit. Idel 001 , full digital , doar potentiometrele ptr inregistrare erau singurele elemente mecanice , inclusiv corectia de ton se facea digital cu butoane UP si DOWN ptr treble , etc; Rostov 121 asemanator cu idel001 , telecomanda fara fir , etc ....nici un potentiometru , full digital;Olimp mpk 006 , super scula , iarasi full digital ; Elfa 001 care seamana putin cu Pioneer Rt707 la ghidaje si la sistemul de citire; Elektronica TA006 .......poate stie cineva de pe aici cate ceva despre ele , sper sa pot pune poze cu ele cat de curand Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
dany67



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 79
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 2:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.disco80.ru/index.php?an=bab_mag
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 2 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community