FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Progresiv
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 7:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa e , nu are cum sa nu ramana. E prea important acest curent al rock-ului si nu va pieri asa cum nu va pieri muzica simfonica . Boney M si cei ca ei au trecut , dar PROG va ramane.
Si eu zic ca YES e totusi cea mai buna trupa , desi e greu de afirmat asta cand mai zici si Pink Floyd , E.L. & P. , s.a. E chestie si de gust . In tinerete 2 ani am ascuttat mai mult E.L. & P. , apoi alte si alte.
Totusi nu as scoate nicio formatie din lista , toate au dreptul sa se exprime si cele vechi si cele noi.
Mentiunea mea la cele zise in alt post e ca REALLY calitatea a scazut , nu se mai canta asa multa muzica de calitate ca mai demult. Cei tineri , vrand-nevrand sunt influientati de conditiile sociale , politice , materiale etc. de acum si deoarece ei compun mai multa muzica (si floarea e frumoasa cand e tanara , nu?) asta avem pe piata...Genesis s-a ofilit demult , de exemplu.
Metalul cu duritatea lui rece influienteaza si muzica si psihicul oamenilor , asta e.Nu vreau sa acuz pe nimeni , ci doar sa constat. Si prin asta nu vreau sa zic ca azi nu exista muzica de calitate , ci doar , precum bine se vede deja , unii dintre voi fac asta , sa o aducem la lumina. Si-mi pare bine ca faceti asta.
Zicea Jon Anderson: Change We Must... asta asa e , dar eu zic ca si el ca trebuie sa ne schimbam inspre bine , lumina , adevar. Muzica progresiva s-a nascut tocmai din aceste idealuri . Tot Jon zicea intr-o piesa de pe al doilea album:
Hate Is The Root Of Cancer si mare dreptate avea , deoarece un asemenea mod gresit de viata duce intai la blocaje energetice si apoi la condensarea lor materiala in tumori...Ma scuzati de aceste digresiuni , dar trebuie sa vedem lucrurile asa cum sunt , nu cum materialismul ni le baga pe gat.
Va astept cu comentarii... si nume... Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 7:54 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
inspiron



Conectat la: 26 Mar 2007
Mesaje: 26
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 8:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
Boney M si cei ca ei au trecut...


Hmm... o afirmatie indrazneata, ca sa nu zic "ieftina"...
...si care se bate cap in cap deschiderea mentala pe care (cel putin
in teorie) si-o asuma curentul progresiv!

Astfel de afirmatii bat mai degraba spre "superioritatea ariana" decat spre
"Change we must"...

In sfarsit...
Eu va propun si putin Rush...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 9:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aceasta afirmatie vrea pe undeva sa desparta apele in comercial si necomercial , lucru binestiut imposibil de facut. Si muzicienii au stomac... Sa sti ca in tinerete am dansat si eu pe Boney M si am avut o oarecare stima fata de unele piese ale lor. Fiecare muzica isi are locul si timpul ei , doar n-o sa dansez dupa The Gates Of Delirium-Yes.
Nu putem tot timpul sa si dansam si sa meditam.
Am fost o vreme si extremist , dar repet , fiecare isi are locul sub soare.
Nu e chestie de nas pe sus , fiecare asculta ce ii place . Nu suntem toti la fel , nu?
Daca vreau ascult manele , daca nu , nu.
Daca vreau ascult Renaissance sau Dolanescu , ce vreau , nu?
Timpul trece prin sita lui , deoarece ce e val , ca valul trece...
Asta o zicea un muzician in...versuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 10:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aoleu, chiar Dolanescu Question Inca nu a trecut in gradina lu' Mosu Gica Question (Petrescu...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fani marillion, saga sunt pe aici?

dar spre porcupine tree, opeth, dream theater etc v-ati indreptat?
sunt literalmente o multime de trupe care merita ascultate, timp si posibilitati de procurare a unor materiale mai greu de gasit sa fie.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 11:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

a, si tool imi place.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 11:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dream Theatre, aoleo, asa cum spunea cineva pe aici, o saptamana nu am iesit din casa si am ascultat toate albumele lor de pana atunci, albume imprumutate de la un amic dupa care nu am mai ascultat decat foarte rar.
D.T. mi se par cam duri pentru ce-mi place mie.

Marillion da, astia au stiut sa faca muzica!

Ma intereseaza trupe mai putin cunoscute dar care au scos cate un album bun. Asa ca va rog, bagati mare ca stau cu creionul in mana pentru a-mi lua notite!

Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O trupa de geniu FOCUS Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 1:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa e , Focus are 4 albume (numerele de la 2 la 5) super mari si late care sincer nu trebuie sa lipseasca din curtea progresistului purpuriu.
Si pentru mine D.T. e cam dur. Are unele mom. deosebite e drept.
Marillion am discul live. E un album bun.
Va rog cautati Renaissance Live At Carnegie Hall, discul 2: 2 piese 2 fete...
Sau in loc de Dolanescu , Tandarica-Visul Tobosarului.
Am aflat Curved Air , dar am auzit abia 3 piese...Interesant. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

grigore_35 a scris:

Ma intereseaza trupe mai putin cunoscute dar care au scos cate un album bun. Asa ca va rog, bagati mare ca stau cu creionul in mana pentru a-mi lua notite!


Amon Duul II si Can, reprezentanti ai progresului german. Can ascultam de mult, prin facultate, m-a impresionat ritmul obsesiv pe care-l tineau cate 20 de minute.
Amon Duul II am cumparat de curand 4 albume din Germania, nu am ascultat decat unul, PhaLlus Dei, care suna excelent, apropiati de Pink Floyd timpuriu, cel putin asa mi s-a parut mie.

Daca vrei sa experimentezi, intra pe site-ul progarchives mentionat mai devreme, la unlele trupe gasesti si piese de downloadat. Un exemplu de trupa descoperita acolo este Anglagard.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
amlethus



Conectat la: 18 Aug 2005
Mesaje: 304
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 2:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ma intereseaza trupe mai putin cunoscute...

se mai pot adauga:
divine regale, symphony X, threshold, LTE (Liquid Tension Experiment)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Velkan



Conectat la: 19 Apr 2007
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut. Eu sunt mai nou „în progresiv”. Am început cu Pink Floyd în liceu, la recomandarea unui prieten, dar la vremea aceea nu m-au prins (cred că eram prea mic). Am revenit la Floyd pe la începutul facultăţii şi a fost cu totul altceva. Albumul meu preferat e Animals (da, Animals, nu The Dark Side of the Moon şi nici Wish You Were Here Razz).

Am ascultat şi ceva Rush (mi-a plăcut Signals), prea puţin însă pentru a-mi forma o părere pertinentă despre ei. Acelaşi lucru pot spune despre Mike Oldfield, King Crimson (aici tind spre „nu-mi plac”) şi Jethro Tull. De la Genesis cred că am ascultat mereu melodii din perioada lor comercială, motiv pentru care nu mi-au atras atenţia niciodată.

A, am uitat de Tool. Să zic că am ascultat cam tot de la ei şi Ćnima mi se pare cel mai reuşit album. Menţionez totuşi, ca fan Led Zeppelin ce mă aflu, că nu îmi place varianta lor de No Quarter.

Mai nou am trecut la Dream Theater cu ale lor Images and Words (rulz) şi Train of Thought. And searching...

Legat de trupele (mai noi) cu oarece influenţe din progresiv, Mastodon (sludge/progresiv) şi Isis (experimental/progresiv/avantgarde - ultimul album) mi-au atras atenţia. Primii sunt cam agresivi pentru gustul meu, dar Isis m-au impresionat într-un mod foarte plăcut. Dacă nu vă place Dream Theater din cauza agresivităţii, cu siguranţă nu vă va plăcea Mastodon şi, pe alocuri, nici Isis, dar unele melodii, gen Firdous e Bareen, sunt paşnice de la un capăt la altul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 3:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.fateswarning.com/

am ascultat aproape tot X (FWX in unele cazuri) si sporadic unele piese, nu am gasit albumele mai vechi. mi se pare ca au niste legaturi cu dream theater

similar ar fi queensryche

acum, poate unii cunosc fates warning, trupa venind din 80.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si RUSH Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 580
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 20, 2007 6:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inceput, adolescent fiind in anii '90, cu muzica electronica, Jean-Michel Jarre si Vangelis fiind pietre de hotar in incercarea de a intelege si accepta acest gen, mai eclectic, de muzica moderna, asta intr-o vreme cand my generation era suprasaturata de disco-rap si metale grele. Poate parea curios, dar a ajuns sa-mi placa Yes datorita duo-ului Jon and Vangelis, cu aceasta ocazie facand cunostinta, in premiera, cu neasemuita voce, venind parca din alte lumi, a lui Jon Anderson. Am ramas un devotat fan Yes, ma rog ... atat cat am timp sa ma ocup cu ascultatul discurilor lor, ca deh!... timpul liber este extrem de limitat, ca al majoritatii iubitorilor de muzica, de altfel.
Curios mi se pare ca de Pink Floyd nu pot sa spun ca am fost vreodata fascinat pana la extaz... Da, au cateva albume care-mi plac si mie foarte mult, insa... nu s-a lipit trupa asta de sufletul meu incat s-o pot considera deasupra tuturor.
Nu doresc sa incep a alcatui clasamente prog. Imi place sa cred ca a fost acest curent creatia tuturor artistilor genului, mai mult ori mai putin cunoscuti. Este opera tuturor, faurita in ani frumosi de entuziasm si de vise inmugurite in sperante pentru anii ce urmau sa vina. Ca timpul a dat dreptate unora sau altora, e deja alta poveste pe care nu o discutam aici.
Propun si eu un nume prog mai putin ascultat (I guess...): Eloy- trupa germana cu un album de referinta: "Ocean" (1976) De exceptie, cred eu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
Pagina 2 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community