FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Care este cea mai buna "sapuniera" a momentului ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tara a scris:
...poti sa incepi de la A550 in sus ...


Am scris mai sus ca am ceva asemanator - un Fuji E550.
Acestuia ii reprosez in primul rand timpii f mari de asteptare, apoi faptul ca se alimenteaza doar cu 2ac AA (si nu cu 4bc), imposibilitatea montarii unei lentile wide range si ceva aberatii geometrice. Toate acestea spre deosebire de fratele sau S5500 care are o optica mult mai buna, desi cu timpii sta si el destul de prost.

Citisem despre G7 ca are timpi foarte buni [pentru momentul prezent], iar cu aberatiile geometrice sta mult mai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 12:14 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
audiofile



Conectat la: 21 Iun 2006
Mesaje: 369
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as sugera un Nikon P5000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 2:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am o oferta de Nikon D50 cu obiectiv Nikkor 28-105, geanta (din panza) Nikon si acumulator de rezerva la 1450 lei. Este practic nou, are 2000 cadre trase in casa, de la geam si in gradina botanica.

Oare sa renunt la formatul compact si sa ma incarc cu ditamai dihania ? Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 2:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce mai stai pe ganduri ? Daca iei sapun , regretul va veni inevitabil....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 2:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fotografia digitala (si inca doua-trei "branse" din articolele tehnice pentru "masele largi popolare") este un domeniu care evolueaza atata de repede, incat "sapunierele" generatiei viitoare sunt la nivelul "sculelor semi-profesionale" da acuma doua sezoane... Twisted Evil

EXAGEREZ, Exclamation Exclamation Exclamation dar cred ca ai "prins" bine mesajul... Twisted Evil

Nu vred ca cineva doreste sa "dea" un aparat putin folosit la 50% din pretul "nou" ca sa fie o afacere... Wink

Continui deci sa cred ca pentru un "amator" ca tine sau ca mine, un bridge este ideal... Rolling Eyes Unul de format rezonabil, nu dihaniile care concureaza aparatele reflex la greutate si dimensiuni... Cool


Ultima modificare efectuata sorin6 la Vin Oct 05, 2007 2:30 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

2000 de cadre inseamna nimic la un DSLR.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Tara



Conectat la: 25 Oct 2006
Mesaje: 445
Locatie: Rm Valcea

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 2:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sorin6 , gresesti
in afara de faptul ca un dslr este mare si trebuie cari geanta dupa tine, nu se compara cu nici un bridge si oricine poate face fotografii cu el dupa o foarte mica studiere a documentatiei

shambala , raspunsul este : da , treci direct pe dslr , pretul este ok

_________________
http://schemetv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 5:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca la un dslr 2000 de cadre e nimic; omul a primit aparatul cadou, si aproape imediat inca un D80 Razz . Mde, au si aniversarile avantajele lor, mai ales daca ai neamuri in USA Rolling Eyes

Chiar daca iau aparatul tot o sa vreau unul mai mic - preferabil cat mai bun. De asta am scris postul in primul rand.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 6:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ia-l fara sa stai pe ganduri. m-am jucat cu unul cand ma hotaram daca sa iau sau nu dslr si ce obiectiv imi trebuie (ca distanta focala). pe langa faptul ca focalizeaza atat de repede ca te umfla rasul de bucurie, DOF-ul ingust si expunerea pozei sunt niste chestii pe care nici o sapuniera nu le va face vreodata.
bridgeulrile cu zoom mare mi se par inutile pentru ca la zoom 10-12x pana focalizezi te plictisesti plus ca are diafragma extrem de inchisa deci pe lumina mai slaba (a se citi orice nu e in soare) e egal cu zero.
eu nici nu as sta pe ganduri, ideea e ca mai bine te limiteaza necunoasterea ta decat hardwareul, cunostintele le prinzi gratis, hardwareul costa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Vin Oct 05, 2007 8:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am luat un Fuji S9600 si nu regret. Diafragma este intre f2.8(wide)-f4.9(tele) si f11(in manual) Focalizeaza repede... Altceva ce as putea spune.. Astept intrebari Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Oct 06, 2007 12:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mandea, un aparat cu zoom mare as lua doar cu focus manual pe inel - cum are Fuji S9600 (sau slr-urile).
Ma tot gandesc exact la ce spunea mai sus Sorin - ca in scurt timp trebuie sa apara sapuniere cu performante apropiate de SLR-urile de acum 2-3 ani.

Boggy15Hz, esti foarte amabil. Din curiozitate, as avea cateva intrebari :
- zgomot la imaginile nocturne,
- consum real/nr de poze,
- viteza la cardul Compact Flash II versus xD-Picture Card
- trecerea de la un card la altul se face automat in cazul cand sunt ambele instalate ?


Am fost in seara asta si am vazut/pipait D50-ul. Este echipat cu un obiectiv Nikkor 28-105, are un card de 2G, o geanta trapezoidala (cu varful in jos) si un acumulator de rezerva. Toate astea la 12,5 mil.
Dupa o adanca [si dificila] chibzuiala am hotarat ca nu il vreau, pt ca m-am saturat de carat.
In plus, imi doresc un aparat cu un display de minim 2,5", preferabil 3" Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Oct 06, 2007 1:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tot acolo am avut ocazia sa ma joc cu o "sapuniera" de lux - de fapt un compact, Canon G7. Extrem de placut la tinut in maini/pipait, senzatie de aparat bine facut, solid. Meniul construit intuitiv, si foarte comoda rotita de ISO din stanga aparatului.
Din pacate am tot citit pe net ca nu exceleaza la calitatea imaginilor, respectiv ca se pot cumpara aparate mai ieftine care ofera rezultate mai bune. Al dracului autori - nici unul nu dadea vreun exemplu concret Evil or Very Mad Laughing


ps - m-am jucat putin si cu un D80 cu obiectiv 18-135. Cu totul alta senzatie fata de D50. Poate din cauza obiectivului, poate si din cauza lcd-ului mai mare. Dar oricum, senzatia era ca am trecut in alta clasa de calitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Sam Oct 06, 2007 7:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce vrei NEAPARAT LCD "mare" Question mie, personal, nu prea imi zice nimic, prefer sa pun aparatul "la ochi" in mod "traditional"... Rolling Eyes
Imi da impresia ca sunt "pro"... ROFLROFLROFLROFLROFLROFL
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Tara



Conectat la: 25 Oct 2006
Mesaje: 445
Locatie: Rm Valcea

MesajTrimis: Sam Oct 06, 2007 10:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu nu mai zic nimic daca ai refuzat un D50 cu acel obiectiv la 12.5 mil ..... si vrei o sapuniera , discutia e devenit total neinteresanta
bafta in ce iti iei , eu folosesc o sapuniera la firma pentru diverse fotografii macro si orice necesita sa faci poza rapida
dar pentru fotografii afara , e ca si cum ai iesi cu boldul in larg sa vanezi balene Old

_________________
http://schemetv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Sam Oct 06, 2007 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tara a scris:
sorin6 , gresesti
in afara de faptul ca un dslr este mare si trebuie cari geanta dupa tine, nu se compara cu nici un bridge si oricine poate face fotografii cu el dupa o foarte mica studiere a documentatiei

shambala , raspunsul este : da , treci direct pe dslr , pretul este ok

*
Da si nu, probabil ca TU esti pasionat IN MOD SPECIAL de fotografie, pentru de astia ca mine un Bridge (BUN Exclamation ) este ideal, nu (mai) am chef sa ma car dupa mine cu obiective si valiza aferenta, ca pe timpul cand eram clientul SRL-urilor Minolta "cu film"... Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community