FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Magnetofoane URSS
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 2:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Einar, iar ai mai stricat un topic cu bijnitzareala ta. Nu le poti da pe privat?!

Ala de mai sus este Kazakstan deghizat in cutie de bomboane ruseasca si nicidecum un direct drive cu 3 motoare, adica subiectul topicului.

Cine naiba mai cara in ziua de azi atata fieratanie ca sa-si faca banda macaroana si sa se auda mai rau ca un mp3 ?!!

Daca ai fi avut vreun mag rusesc serios aveai ce spune insa observ ca esti profilat pe deastea cu un motor si diverse curele (tocmai bune de schimbat Laughing )

Au fost si maguri rusesti interesante si rare. Partea buna, cum s-a mai discutat mai sus, este ca pot fi imbunatatite, ca au potential.

Daca voi avea vreodata timp si chef am sa transform un Rostov asa cum ma gandeam inca din anii 80 ca trebuia sa fie de la bun inceput. Deja acum ma gandeam cum as putea modifica unul pentru role de 27cm ? Cred ca in primul rand cu flexul si aparatul de sudura.....
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 2:02 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 2:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ momolo

Am avut un Sojuz 111 si m-am lecuit. asa ceva nu mai īmi intra īn casa nici daca ma plateste careva.
Am mai spus īntr-un alt topic dar se pare ca n-ai citit.
Eu am aratat "mentosanu rusesc" deoarece am īnteles ca vrea sa faca colectie de ele si nu de alt ceva.
Cea ce priveste "reprofilarea mea" īntr-un alt topic la timpul sau Wink
Ca vorbesti de schimbat curele, la un Philips cu 3 motoare ai 3 curele, la un uher RDL ai o singura curea dar trimpotis de setat biasul īn ficare pod de capete.
Ai mai multe poduri de capete, setezi biasul la fiecare pod pe tipul de banda dorit si īl schimbi īn cīteva secunde īn functie de tipul de banda folosit / setat, 2 sau 4 piste.
Asa ceva n-are nici........ SFĪNTUL REVOX din epoca de piatra a lui FRED FLINSTONE.
Asta īnsa-i alta treaba si n-are ce cauta aici Wink Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ momolo

Si īnca ceva, era sa uit:

KASHTAN sa sti si tu ca NU EXISTA. Ce cunosti tu si altii sub numele de export KASHTAN nu este altceva decīt JUPITER (IOPITER) rebotezat asa ca mai lasa.........kastanele Laughing

Asa zisul Kashtan = IOPITER 203 STEREO:

http://www.rw6ase.narod.ru/ju/jupiter/jupiter203.html

Asa zisul KASHTAN 1 = IOPITER 203 - 1 STEREO:

http://www.rw6ase.narod.ru/ju/jupiter/jupiter203_1s.html

@ Dj Valy

Restul de rusesti ce te-ar putea interesa (poze, schieme, info- date) poti gasi aici:

http://www.rw6ase.narod.ru/0/mg.html

Cred ca n-ar strica daca cunosti ceva ruseste sa contactezi posesorul paginii ca sīnt 100% convins ca īn moldova ruseasca sīnt destui posesori de maguri si ai avea sanse mult mai mari sa gasesti ce cauti. Poate ca si cu ajutorul posesorului paginii ai putea sa elucidezi si dilema ROSTOV PE NEGRU Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 11:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu exista magnetofon rusesc pe care sa-l iei acum, sa-l pui pe raft si sa-l folosesti fara sa fi nevoit sa umblii cu trusa de scule si schema in mana la el.
...Dar problema este ca si atunci cand erau noi era cam aceeasi situatie, chiar daca mergeau tot trebuia sa le reglezi BIAS-ul si alte alea.

Interesant site-ul, merita conspectat http://www.rw6ase.narod.ru/0/mg.html
si inca o chestie, nu numai ca scria anul stantat pe spate insa scria si...pretul stantat pe eticheta metalica din fabrica ce cuprindea articolul, numele, anul si....pretul! Rolling Eyes Comunisti adevarati!...
http://www.rw6ase.narod.ru/o/olimp/olimp004st2.jpg
si pacat ca au stricat aspectul cu butoane plastic (turnate in valuri) spoite cu nichel in loc sa continue a le face din aluminiu pe strung
http://www.rw6ase.narod.ru/o/olimp/olimp_mpk005bk.jpg
asta dupa ce modelul initial era asa:
http://www.rw6ase.narod.ru/o/olimp/olimp005s.jpg

Ca design...eclectic, inspirat de la toate magurile (bune) capitaliste (inclusiv AKAI, Philips), insa au sfeclit-o la realizarea practica si au facut economie idioata, la chestii de 2 bani care strica tot aspectul. Desi nu era o problema pentru ei sa le sculpteze in aluminiu masiv ca si asa faceau risipa cat cuprinde.
Sus
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 11:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La siteul asta rusesc, daca intri īn detaliu per aparat, nu ai numai poze ci la unele chiar scanul schiemelor, manuale de utilizare pīna la service manuale complete. Nasol e ca totul e ruseste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

din anii 80 am invatat singur sa citesc scheme rusesti in limba lor ca eram nevoit. Desi nu am invatat la scoala ruseste (nici nu mi-as fi dorit) si nici alfabetul chirilic.

Macar sa sti intai alfabetul si apoi inveti cuvintele tehnice de baza si intr-un final modul cum deseneaza ei schemele, logic....insa pe logica lor pe care trebuie sa o prinzi. Apoi e simplu.

Si raman la opinia mea, pe parte de schema electronica nu prea au copiat pe altii, le-au facut ei pe ale lor, multe foarte destepte si bine gandite. Multi cred ca au copiat maguri AKAI cu totul pentru ca se auta la design dar habar nu au de schema. Insa nu au copiat nimic electronic de la AKAI-uri, ba chiar sunt diferente foarte mari in diversele cai de rezolvare electronica.

Insa, intr-un final tot AKAI au fost mai destepti pentru ei au ales calea cea mai simpla pe cand rusii s-au complicat enorm.
Sus
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
Multi cred ca au copiat maguri AKAI cu totul pentru ca se auta la design dar habar nu au de schema .
Vrajeala cu copiatu s-a nascut datorita EBAY. Sīnt destui TEMBELI din fosta DDR care datorita trupelor de ocupatie rusesti au avut acces la magurile astea. Acum ca sa scape de ele au gasit o oarecare asemanare de design (80% inventata) si ca sa le vīnda au inventat pur si simplu titluri de licitatii precum:

Die Russische Akai (Sojuz) , Russischer Revox nachbau (Olimp), Russischer Revox A 700 (Electronica) Russischer TEAC Kopie (Orbita) si alte tīmpenii din astea iar CREDULII din sectorul westic care n-au mai avut contact cu aparatele astea, colectionari si curiosi, O MUSCA ca pe banda rulanta Laughing Laughing Laughing

Realitatea este īnsa cum ai spus si tu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 12:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca rusii au bagat ochiul undeva ar fi doar pe la Philips cand ma refer la schemele electronice. Nici vorba sa aiba vreo asemanare cu AKAI pe parte electronica, chiar sunt complet diferite.
Insa, in general rusii au fost electronisti foarte buni si si-au facut singuri schemele mai mult din mandrie. Chiar ei credeau ca sunt mai buni decat ceilalti si trebuie sa recunosc ca au fost buni. Realizarea practica a esuat proiectele lor in general. Daca acestia ar fi lucrat in lumea normala ar fi fost cu adevarat printre cei mai tari!

Defapt azi avem un exemplu, brandul BAT din SUA care este infintat de un electronist rus din "vechea garda" si mai sunt cativa fugiti in USA care ii uimesc pe toti cu schemele lor originale si minunile pe care le fac. Daca nu ma insel un alt rus americanizat este cel de la LAMM plecat tot din "vechea garda" sovietica.
Sus
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 3:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant, destul de urat din partea celor care vand pe ebay sculele ca fiind Akai rusesc, Revox rusesc, Teac rusesc etc., cine le cunoaste isi da seama despre ce magnetofon este vorba, insa cei din vest daca li se zice despre Rostov, Soiuz sau Olimp ca sunt magnetofoane multifunctionale, care au si radio, casetofon, CD-player incorporat si mai fac si cafea pun botu' imediat si le cumpara.Ar trebui interzise asemanarile astea.Pur si simplu daca seamana nu inseamna ca sunt identice calitativ.Un Rostov nu inregistreaza si nu reda ca un Akai, nici Kashtan ca un Philips (asemanarea intre astea sunt doar butoanele de volum, bass, treble care sunt identice). Pentru redare sunt foarte bune cele rusesti, in special pentru cei care nu-si permit scule scumpe.Adica benzile trase pe Akai sunt redate foarte bine Rostov.Insa inregistratul pe Rostov este o durere de cap.Inregistreaza destul de bine dar nu are inalte cum are un Akai, care se recunoaste imediat.Si daca nu are, de ce le lauda ca fiind Akai rusesc?

In legatura cu Rostov pe negru, pe un alt forum a scris cineva ca se comercializase 105 S1 pe negru.Poate se va gasi adevarul undeva, poate si ceva poze.
Iar cu Rostov 121 am o mare nelamurire.A existat sau a fost doar un proiect?Pe site-ul asta rusesc cu maguri am gasit o schita, dar caut o poza reala, cine are?

Date despre Rostov 121 si schita :
http://www.rw6ase.narod.ru/r/rostow/rostow121s.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 4:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ Dj Valy

E foarte greu de interzis deoarece pe ebay ai deaface cu o.........."mafie" īntreaga. uite, de ex. eu am avut site-ul meu "retro-hifi.info" unde am prezentat o serie de lamuriri la aceasta problematica īn ceea ce priveste inducerea īn eroare voita (īnselaciune) pe ebay īn ceea ce priveste aceste comparatii BOLNAVE a sculelor rusesti cu productii vestice sau nipone.

Ei bine, dupa aproape un an, dupa ce siteul a devenit cunoscut, mi-au atacat hosterul de la CryOn.Com de au bulit serverul īn asa hal ca mi-a lichidat hosterul contractul de hosting si am un scandal de nota 10 pe cap.

Cu informatiile publicate acolo le-am distrus afacerile la nesimtitii astia, li sau diminuat cīstigurile deoarece colectionarii aveau informatiile reale si nu mai puteau fi dusi de nas si asta nu le-a mai convenit. Acum siteul sa dus dracului si eu nu mai īmi bat capul cu chiestii din astea. M-am īnvatat minte.

Uita-te de ex si la BOUL ASTA. La el UNITRA M 2404 este GRUNDIG LIZENZBAU, deci licenta grundig. Permanent se vehiculeaza la unitra tīmpenia asa cu toate ca aproape fiecare stie ca licenta grundig s-a īncheiat la unitra odata cu M1417 S - UWERTURA STEREO. Totul ce s-a produs ulterior, seria ZK 2xx nu mai are nimic comun cu grundig nici cīt negru sub unghie. Totusi se gasesc PROSTANACI care cred abureala asta cu grundig si NESIMTITI care sustin aceasta CRETINITATE:

link
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca nu ma inseala memoria, dupa anul 1990 s-au mai tinut expozitii genul "TIB" la Expo Casa Scanteii unde existau pavilioane pe tari cu steagul tarii respective si diverse produse.
Ma duceam pe vremea aia la chestii deastea. Trecusem de lovilutzie dar tot intr-un soi de saracie de comunism eram si mai zgaiam ochii.
Acolo la pavilionul rusesc, daca nu ma insel era inca sovietic, am vazut 3 maguri mari. Unul era sigur OLIMP si stiu ca mi-au ramas ochii la el insa mai erau doua din care imi aduc si acum aminte ca era un Rostov (aveam pe atunci inca doua pe acasa) cu VUmetre fluorescente si masca schimbata complet. Stiam ca provine din Rostov dupa gabarit, dupa rolele maxime de 22cm si mai multe chestii comune insa designul era complet altul si Vumetrele dadeau foarte bine. Ala era alb cu negru si imi seamana in memorie cu cel din schita de mai sus.
Dar nu mai am o imagine clara.

Nu cred sa fi existat Rostov negru decat daca l-au facut din plastic si atunci putea fi gris, maron si alte culori turbate pe care le mai faceau ei.
Nu-mi prea aduc aminte la sculele rusesti de aluminiu eloxat in negru insa poate ca nu am vazut eu destule?
Sus
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta e singurul pe care-l cunosc sa aiba ceva negru pe el dar si asta este numai o dunga:

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta il stiu si eu, dupa el s-a copiat magnetofonul Sanda MK 012c, care l-am avut.Nu a avut nimeni Sanda de pe-aici?Ca sunt interesat sa cumpar o Sanda in stare de functionare.


Am gasit si unele poze cu un Snejet 110, dupa care s-a copiat Soiuz 110.


Cam toate erau copiate, Rostov 105 a fost copiat dupa Ilet 110, Soiuz 110 dupa Snejet 110, Sanda MK 012c dupa Rostov 112, dar Rostov 112 dupa ce a fost copiat?Cam putine magnetofoane rusesti folosesc VFD, sunt cam sensibile tuburile (parerea mea, ca la Sanda care am avut-o nu se aprindea contoarul digital) dar arata super in camera, in special noaptea.

Si am mai citit aici pe forum un comentariu al domnului Momolo ca Sanda foloseste la fel ca Rostov rezistente MLT, iar Soiuz rezistente verzi.Care este diferenta intre ele, pentru ca voi face rost zilele astea de un Soiuz.Este diferenta mare intre Soiuz si Rostov?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 3:53 pm    Titlul subiectului: mag Raspunde cu citat (quote)

Valy , unde ai ascultat tu mag akai? Pe youtube?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 5:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

N-am ascultat, insa toata lumea stie ca e mare diferenta intre Rostov si Akai.Nu ma intereseaza bricolari si ciobaniri de experti.Exact cum e el din fabrica, nu este ca un Akai, iar benzile trase pe Akai si redate pe Rostov se aud mult mi bine decat cele trase pe un rusesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 2 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community