FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Tuner hi-fi ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 24, 2008 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb a scris:

Citat:
Da' stii cumva retransmisia prin tara noastra draga cum se face, cu sau fara compresie digitala?


In majoritatea cazurilor cu compresie din cate stiu.

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mai 24, 2008 1:31 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
eduardlapas



Conectat la: 06 Mai 2005
Mesaje: 358
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 9:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvan2403 a scris:
Multumesc pentru pareri.Deci un radio este o optiune pentru fiecare.Ce radio sa achizitionez? Digital sau analog? Care sint avantajele si dezavantajele lor? Si ce marci imi recomandati (chiar sh ) astfel insit sa nu ma departez prea mult de sunetul HI-FI. Voi asculta doar pe Romantic daca se emite mai bine.Il voi folosi macar la inceputul auditiei -0.5 H pina se incalzeste aparatura.


Uite aici parerea unui pasionat (si colectionar) de tunere:

"Here are what i rate as the best tuners. First, the best Analog tuners. Hands down, the best tuner ever, was the Yamaha CT7000 tuner. This Tuner has a sweetness that has to be heard. Plus the tuning knob is very light and flys across the dial. Also, the Yamaha T2 was a nice tuner, but not as good as the CT 7000 tuner. Other great Analog Tuners were, the Pioneer TX 9800, Accuphase T100, Kenwood, KT 917, KT 8300, Luxman T 110, Luxman 5T 10, Luxman 5T 50, Mcintosh MR 78, Tandberg 3001 tuner, Technics, 9030, Sansui Also made great tuners in the late 70s, the TU 717, TU 919, TU 9900 and the TUX1 The only thing i didn't like about the Sansui TU 9900 tuner. The tuning knob was heavy and it had these grooves i didn't like. But the Sansui Tuners did sound great. The best digital tuners are, the Revox B261 and Revox 760 tuner, Onyko 9090 tuner, Accuphase T109 tuner, Carver TX 11A tuner, Sony 707es, Sony STS 50es and Sony STJ 88B tuner, Denon TU 800, Nakamichi ST 7, Mcintosh MR 80 tuner"

_________________
Eduard
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Lun Aug 25, 2008 1:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="bogdan_a"]
MariusO a scris:

In alta ordice de idei, R Romantic este doar un exemplu de post de radio FARA reclame. Are programe de stiri, concise si la obiect (fara babe violate si alte "stiri" de la ora 5) ceea ce este foarte bine... La mine radioul merge tot timpul cand sunt acasa. Cu pauze de auditii cand scap de copii... Laughing

Revin la acest topic pentru a-ti da dreptate. Radio Romantic este ceva deosebit. Muzica muuuuultaaaaa si placuta, stiri putine si decente.
A devenit postul meu favorit.

Calitatea sunetului este EVIDENT MAI BUNA decit a oricarui alt post din cablul UPC digital (posibil si Romania Muzical sa se auda la fel de bine).
Il ascult prin RD-2 conectat la iesirea digitala a STB-ului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 25, 2008 1:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am redescoperit Radio Total (pen'ca nu stiu de ce se intrerupea transmisia DAB a Radio Romantic, am comutat pe FM si am nimerit direct peste Total).

Nu mai ascultasem de mult timp (la un moment dat, acum cativa ani, mi s-a parut ca au deviat prea mult spre ... muzica comerciala sia aia ieftina...). Surpriza! Pink Floyd, Led Zeppelin, King Crimson, Jethro Tull si multi multi altii, pe care nu i-am auzit NICIODATA difuzati de un post de radio din Romania (poate cu exceptia Radio Romania...).

Din pacate, nu poate fi receptionat pe DAB.

La extrema cealalta, Romantic parca a facut o odsesie de ceva vreme cu muzica sud-americana/hispanica. Nu-i rau, da' chiar tot timpul!?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
crystale



Conectat la: 28 Sep 2006
Mesaje: 131
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 25, 2008 6:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Am redescoperit Radio Total (pen'ca nu stiu de ce se intrerupea transmisia DAB a Radio Romantic, am comutat pe FM si am nimerit direct peste Total).

Nu mai ascultasem de mult timp (la un moment dat, acum cativa ani, mi s-a parut ca au deviat prea mult spre ... muzica comerciala sia aia ieftina...). Surpriza! Pink Floyd, Led Zeppelin, King Crimson, Jethro Tull si multi multi altii, pe care nu i-am auzit NICIODATA difuzati de un post de radio din Romania (poate cu exceptia Radio Romania...)


RECLAMAAAA! Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Lun Aug 25, 2008 7:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lasa, ca-i RECLAMAAAA de bun gust. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 25, 2008 9:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu sunt fan Radio Total. Baga "Sarpe" in emisiunile lui nocturne pink floyd la greu, ma ungea la "corazon" nu alta.... chiar super. Smile
_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
porto



Conectat la: 16 Apr 2006
Mesaje: 70
Locatie: Montreal, Canada

MesajTrimis: Mie Aug 27, 2008 3:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un tuner hi-fi este f important intr-un sistem audio mai ales daca ai si posturi care emit bine si muzica felurita. Aici am cel putin 4 posturi care emit bine si f bine. Cand se transmite live este incredibil cat de bine se aude si am ascultat f multe tranmisii de toate genurile de muzica. Am descoperit cu ajutorul tunerului ca exista muzica de f buna calitate in aproape toate colturile planetei si fiecare coltisor are muzica cu dulceata ei. Tunerul e un dezchizator de noi orizonturi in muzica. nu trebuie sa dai o caruta de bani sa ai un tuner de f buna calitate. Cu cca. 200-300 $ poti sa iei ceva care sa-ti taie rasuflarea. Foarte bine sunt facute Kenwood-urile vechi si Yamaha seriile CT1010 sau CT810. La Kenwood recomand KT8007 la un pret accesibil si KT8300 un pic mai scump dar nu neaparat mai bun. Si cei de la Luxman au facut tunere bune si merita sa ai. Am la servici un coleg care a lucrat 7 ani in domeniul vanzarii hi-fi si acum este inebunit de tunere. De la el am prins si eu microbul. Are tipul acum vreo 12 tunere dar i-au trecut prin mana vreo 40. Toate sunt in gama de pana in 300$ iar cele mai multe sunt sub 100$. Bineinteles ca toate sunt vintage dar se aud de la bine la exceptional. Antena conteaza f mult in calitatea sunetului si cel mai mult cum este transmis postul. Aici posturile adevarate transmit de pe scule de mii si mai mult de $.
Cateva situri http://www.thevintageknob.org/
http://www.audio-ideas.com/reviews/tuners/kenwood-kt-8007-tuner.html
http://www.fmtunerinfo.com/index.html
Romi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eduardlapas



Conectat la: 06 Mai 2005
Mesaje: 358
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 27, 2008 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

porto a scris:
Un tuner hi-fi este f important intr-un sistem audio mai ales daca ai si posturi care emit bine si muzica felurita. Aici am cel putin 4 posturi care emit bine si f bine. Cand se transmite live este incredibil cat de bine se aude si am ascultat f multe tranmisii de toate genurile de muzica. Am descoperit cu ajutorul tunerului ca exista muzica de f buna calitate in aproape toate colturile planetei si fiecare coltisor are muzica cu dulceata ei. Tunerul e un dezchizator de noi orizonturi in muzica. nu trebuie sa dai o caruta de bani sa ai un tuner de f buna calitate. Cu cca. 200-300 $ poti sa iei ceva care sa-ti taie rasuflarea. Foarte bine sunt facute Kenwood-urile vechi si Yamaha seriile CT1010 sau CT810. La Kenwood recomand KT8007 la un pret accesibil si KT8300 un pic mai scump dar nu neaparat mai bun. Si cei de la Luxman au facut tunere bune si merita sa ai. Am la servici un coleg care a lucrat 7 ani in domeniul vanzarii hi-fi si acum este inebunit de tunere. De la el am prins si eu microbul. Are tipul acum vreo 12 tunere dar i-au trecut prin mana vreo 40. Toate sunt in gama de pana in 300$ iar cele mai multe sunt sub 100$. Bineinteles ca toate sunt vintage dar se aud de la bine la exceptional. Antena conteaza f mult in calitatea sunetului si cel mai mult cum este transmis postul. Aici posturile adevarate transmit de pe scule de mii si mai mult de $.
Cateva situri http://www.thevintageknob.org/
http://www.audio-ideas.com/reviews/tuners/kenwood-kt-8007-tuner.html
http://www.fmtunerinfo.com/index.html
Romi


Eu am un Kenwood KT-9900 si este exceptional! KT-9900 exact este acelsi lucru cu KT-8300. Diferenta intre ele este urmatoarea: KT-8300 este facut pentru continentul american si functioneaza doar la 110V, iar KT-9900 este modelul universal (mai rar) care are in plus comutator pentru toate tensiunile de alimentare (100V, 110V, 220V, 240V). Asa ca in Europa se poate gasi (destul de greu) modelul KT-9900.

Alte tunere vechi, de f. mare clasa, sunt cele de la Accuphase, dar se vand la niste preturi astronomice in Europa.

_________________
Eduard
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
momolo2
Vizitator





MesajTrimis: Mie Aug 27, 2008 10:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tare ma tem ca voi ascultati mp3 comprimat pentru transmisia radio si va place treaba asta. Laughing
In cel mai bun caz, niste CD-uri audio, si astea trecute (la greu!) prin COMPRESIE. Dar nu-i cred atat de harnici. Asta pentru ca transmisia trebuie controlata full-time, inregistrata si arhivata pentru CNA, precum si amestecata in mod stiitific (si la timp) cu publicitate. Aia care e, putina, multa.

Recomandare, vizitati macar un post de radio.

Morala, compresia a placut si va place intotdeauna! (seara inainte de culcare).
Sus
porto



Conectat la: 16 Apr 2006
Mesaje: 70
Locatie: Montreal, Canada

MesajTrimis: Joi Aug 28, 2008 12:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tu crezi ca toate posturile de radio de pe planeta transmit mp3?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
porto



Conectat la: 16 Apr 2006
Mesaje: 70
Locatie: Montreal, Canada

MesajTrimis: Joi Aug 28, 2008 12:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tu crezi ca nu exista post de radio fara publicitate?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Constantin C.



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 28, 2008 6:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

porto a scris:
Tu crezi ca toate posturile de radio de pe planeta transmit mp3?

Probabil ca transmisiile live nu sunt comprimate.
Doar ca in RO nu-mi vin acum in memorie posturile de radio care transmit muzica live.Stii , trebuie platite drepturile de difuzare...
La concertele la care nu se cer bani , nu prea merita sa te duci , iar instalatia de sunet nu permite o transmisie satisfacatoare.
Stirile si publicitatea pot fi ascultate si in conditii NE-HiFi.
La posturile straine este mai greu de urmarit cand sunt transmisii live;e cam "la plesneala",trebuie sa stau sa tot butonez.
Altfel , cam toti transmit inregistrari pe care prefer sa le ascult direct pe aparatele mele , fara sa mai treaca prin elementul cel mai delicat al sistemului, antena.
Numai eu stiu cat m-am chinuit intinzand fire .Pana la urma am renuntat , declarandu-ma invins de antena...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo2
Vizitator





MesajTrimis: Joi Aug 28, 2008 6:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Probabil ca transmisiile live nu sunt comprimate.
totul este transmis comprimat in radio. Cine are legatura cu radio stie acest lucru elementar.
Insa exista diferente considerabile de calitate intre diverse compresii.
Sus
Constantin C.



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 28, 2008 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo2 a scris:
Citat:
Probabil ca transmisiile live nu sunt comprimate.
totul este transmis comprimat in radio. Cine are legatura cu radio stie acest lucru elementar.
Insa exista diferente considerabile de calitate intre diverse compresii.

Ai dreptate , scuze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community