FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Clasa D in amplif
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Vin Oct 24, 2008 8:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

interiorul Onkyo A-9555

http://www.avguide.ch/bilder/testbericht/OnkyoAmpInnen250.jp

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Oct 24, 2008 8:11 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Oct 24, 2008 8:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am propus acest subiect dar sunt un conservator; pana nu ascult mai multe amplif in clasa D, ma rog PWM nu am sa renunt la analogic. M-am uitat pe net din curiozitate si am gasit niste poze cu interiorul unui NuForce cu 7x160 pe 8 ohm. Ca si realizare tehnica este interesant...ramane de vazut cum suna.
http://www.nuforce.com/

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlady_ZCH



Conectat la: 22 Feb 2006
Mesaje: 215
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Oct 24, 2008 8:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc saureign pentru poza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Vin Oct 24, 2008 8:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pentru putzin. Calitatea pozei e slaba, asta am gasit pe net. Eu nu l-am desfacut (n-am avut de ce;)
_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am ascultat un cary (nu tin minte ce model). si pe hibride cu electrostatice pe inalte-medii, si pe clasice cu BR... impresia este intr-adevar de promptitudine (adica nu e lenes sau dulce) insa mie personal nu mi-a placut... sunetul este prea lifeless, desi corect si neagresiv... probabil ca sunt unii care prefera si asa ceva.

sursa era un bryston ce are deja un sunet corect dar care te implica f mult daca e amplificat cum trebuie, insa pe cary ramanea doar corect si detaliat pt urechea mea... doar atat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 8:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca cautati cu Google despre Tact Millennium s-ar putea sa aflati mai multe despre ampificarea digitala.Pe forumurile de la noi s-a mai discutat acest subiect.Cautati si o sa gasiti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kata



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 121
Locatie: BUC

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2008 2:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
am ascultat un cary (nu tin minte ce model). si pe hibride cu electrostatice pe inalte-medii, si pe clasice cu BR... impresia este intr-adevar de promptitudine (adica nu e lenes sau dulce) insa mie personal nu mi-a placut... sunetul este prea lifeless, desi corect si neagresiv... probabil ca sunt unii care prefera si asa ceva.

sursa era un bryston ce are deja un sunet corect dar care te implica f mult daca e amplificat cum trebuie, insa pe cary ramanea doar corect si detaliat pt urechea mea... doar atat.


Asa cum zici si tu, cred ca acestea sint caracteristicile de baza ale digitalelor: forta si detaliu, sint primele lucruri pe care le observi.
Altfel nu se poate spune ca suna toate la fel, depinde de producator, foarte mult conteaza si implementarea.
Am doua amplif bazate pe Tripath si pot sa spun ca 'suna' total diferit ( pastrind totusi caracteristicile speciei Smile ). Cel mic este extrem de rapid celalalt mai moale, mai relaxat, atit cit se poate Smile
Una peste alta mie imi place sunetul acesta si cel putin deocamdata nu intentionez sa-l schimb.

De cei de la TACT nu auzisem pina acum. Se pare ca totusi amplifurile lor sint cu adevarat digitale netrecind semnalul in domeniul analogic in procesul de amplificare (asa cum face Panasonicul pomenit mai sus care are un DAC acolo pe intrare). Fantastic!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
SoundaholiC



Conectat la: 08 Oct 2006
Mesaje: 184
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 11, 2008 8:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Arata-mi si mie unde scrie ca Panasonic SA-XR ar avea DAC pe intrari, chiar citeam undeva ca e primul receiver digital care foloseste tehnologia celor de la TACT Millenium si inca o dovada ar fi si faptul ca intrarile digitale nu pot fi "mapate" catre line-out, doar cele analogice, ceea ce inseamna ca semnalul digital nu se decodeaza decat in finali.
_________________
2xPanasonic SA-XR10+Triangle Comete EX bi-amping+Jamo SW410E+Elac Cinema 05
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mie Noi 12, 2008 8:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiti ceva ?
Io unu' nu agreez defel tot dijitalu' lor de la Panasonic, Tact etc...ce fac 3 "borcane" nu vor face in VECII VECILOR milioane de tranzistori!
Amplificatoarele PWM vor avea teren in aplicatiile auto, pentru simplu motiv ca pot oferi puteri mari cu randament bun la un cost de productie relativ mic.
In sufragerie (cel putin la mine) nu au ce cauta !


Ultima modificare efectuata de catre kilaru_de_coduri la Mie Noi 12, 2008 5:22 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mie Noi 12, 2008 9:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu e cazul sa fim atat de categorici. Sunt amplificatoare valorizate pozitiv si care sunt in clasa D. Exemplu: Jeff Rowland Concerto.
Faptul ca tehnologia PWM a intrat mai de curand pe terenul hi-fi nu inseamna automat ca e mai proasta: sunt avantaje si dezavantaje; cantarite corect si aplicate corespunzator, pot determina o aparatura de inalta calitate sonora.

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 12, 2008 12:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu se poate forma o parere corecta despre acest tip de amplificator din review-uri! Acelea nu releva corect nici calitatile si nici minusurile unui produs avand un caracter comercial peste care nu se poate trece din interese financiare.
Din cele 3 pe care le-am ascultat, un Sanyo, un Pioneer si o cutie mica despre care s-a discutat mult pe forum, personal, am observat ca:
- sunetul este f. neutru;
- sunetul este "drept", cum il aveau unele amplificatoare Technics din gama SUV;
- trebuie ascultat pentru ca are un caracter aparte, care nu place la toata lumea!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2008 1:07 am    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

eu am avut 2 amplificatoare in clasa D - nu precizez care - sa nu intru in "discutii" cu nimeni - sint precizate modelele pe ici pe colo ! si de unii chiar laudate -
e bine ambele se comportau asemanator - si nu aveau nici "limita" minima de control (parca dampingul tindea la 0)
- sunetul era complet eronat - cu inalte gen "piezo" si cu bas foarte lung .
ambele au fost ascultate pe boxe mari care aveau 4 ohm , poate daca erau puse pe ceva mai mic se schimba situatia .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2008 9:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Singurul amplif in clasa D care m-a impresionat este IcePower.
Totusi, chiar si acestea sufera de ceva probleme.

Un alt amplificator in clasa D care merita atentie este Hypex.
Un amplificator cu modulele de la Hypex, Pulsar.

In rest tot ce am ascultat .....

Tibi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2008 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cel care ma impresionat in clasa D a fost un integrat Jeff Rowland Concerto pe un sistem cu sursa primare si boxe Dynaudio Confidence C2 la hifi arena acum 3 ani. Acest amplif, destul de mic ducea ditamai magaoaiele de 85 decibeli sensibiliate....a fost un sunet care mi s-a parut cel mai aproape de realitate. Pe atunci costa 7000$, iar acum probabil ca e tot 7000...euro...
_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2008 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
Cel care ma impresionat in clasa D a fost un integrat Jeff Rowland Concerto pe un sistem cu sursa primare si boxe Dynaudio Confidence C2 la hifi arena acum 3 ani. Acest amplif, destul de mic ducea ditamai magaoaiele de 85 decibeli sensibiliate....a fost un sunet care mi s-a parut cel mai aproape de realitate. Pe atunci costa 7000$, iar acum probabil ca e tot 7000...euro...


Exact acel Jeff Rowland Concerto este echipat cu modulele IcePower. Wink

Tibi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community