FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
OSCAR
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Ian 27, 2009 10:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:
Nu-ti contrazic concluzia.


A se citi : Nu-ti contrazic concluzia, pe sistemul tau.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Ian 27, 2009 10:08 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 27, 2009 10:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:

PS: c6t9, incearca si tu niste Aq pe combinatia ta, s-ar putea sa-ti mearga la fix Razz


avem Embarassed

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 9:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:

Te invit doar sa incerci si altceva
Stiu ca esti pasionat de teste Smile


Am ridicat manusa si, azi sau maine voi avea cabluri pentru teste.
O sa revin cu impresii

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 1:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:

Kimber e un cablu mai "detaliat" care pe anumite sisteme poate trece drept strident.
Aq e mai muzical.


curios, eu pe ce electronice am ascultat, era exact invers. aq agresiv, aspru, anti-placere, kimber f echilibrat, si f bun cam in orice combinatie de electronice testata... chordul este ceva mai selectiv, unele chestii merg altele nu asa bine. DNM se recomanda de obicei pt creek, si nu suna rau...

nu e de folosit AQ pe Naim. este anti-muzica. eu cel putin asta am sesizat...

cel mai important este ca, odata fixate electronicele si boxele, un periplu prin lumea cablurilor de boxe, interconect sau de curent este mai mult decat benefic, mai ales de pe la bugete medii in sus. se poate obtine acel fine-tuning al sistemului...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 1:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ar mai fi un model de furutech pe interconnect care la raport calitate pret s-ar putea sa bata multe firme europene si americane de prestigiu. din pacate nu stiu ce model este (tin minte ca era de culoare verde inchis).
un echilibru extraordinar intre detaliu, tonalitate corecta, prezenta, coerenta. eu unul am crezut atunci ca e vorba de un interconnect f scump insa nu era asa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
camel



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 359
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 2:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal,era vorba de cel din poza?


!BLo+bV!!2k~$(KGrHgoH-CcEjlLlyiyvBJg(utuThg~~_1.jpg
 Description:
 Filesize:  24.24 KB
 Viewed:  127 Time(s)

!BLo+bV!!2k~$(KGrHgoH-CcEjlLlyiyvBJg(utuThg~~_1.jpg



_________________
I won't buy any more HiFi honey , I promise !!! Yeah right.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 2:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:

curios, eu pe ce electronice am ascultat, era exact invers. aq agresiv, aspru, anti-placere, kimber f echilibrat, si f bun cam in orice combinatie de electronice testata...


Inteconect sau cablu de boxe ?
Ce modele ?

Eu am recomandat cablu de boxe.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
XRCD24



Conectat la: 11 Noi 2005
Mesaje: 601
Locatie: Made in Germany

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 3:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:
catalinmetal a scris:

curios, eu pe ce electronice am ascultat, era exact invers. aq agresiv, aspru, anti-placere, kimber f echilibrat, si f bun cam in orice combinatie de electronice testata...


Inteconect sau cablu de boxe ?
Ce modele ?

Eu am recomandat cablu de boxe.


Intradevar ciudata chestie, n-am intilnit inca apina acuma cablul Audioquest care
sa fie competitiv la capitolul stridenta / aspritate / sunet hyper-analitc si "rece" decit
concurenta Kimber!!

Incepiind de la entry-level pina la cablurile "audio-foole" cu price tag de 000+ se
mentine tendinta "mellow" AQ si "equalizer dat la maxim pe inalte" la Kimber, efect
ce "fura" urechiile instantaneu la demonstratii, oboseste insa pe termen
indelungat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 3:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

subscriu: AQ este mai degraba retinut si detaliat, mai ales pe partea de joase (cele cu fire pline, pe baza de cupru); posibil cele pe baza de Ag sa fie mai "ascutite" - am ascultat doar Type IV, Rocket 88, Pike's Peak (boxe), Copperhead, Panther si Columbia (IC)
_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 5:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

saureign,
in afara de AQ, ce cabluri ai mai testat? Sau ai facut o comparatie directa AQ si Kimber? Crezi ca AQ este universal suta la suta? Crezi ca in orice sistem va fi cel mai bun?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 5:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In afara de AQ, am mai testat Unison Research N4, RealCable si Cello (care nu se mai fabrica). Ocazional, am ascultat si Kimber, dar nu comparat cu AQ.
Sunt de parere ca nu exista cablu universal care sa redea hi-fi toata gama de sunet. Exista cablu universal care sa redea frecvente de baza.
Fiecare cablu mai scump se potriveste cu anumite electronice. Evident, exista si combinatii de succes, testate de multi (gen Triangle+Unison, AQ+Dynaudio).
Exista varfuri de calitate pt orice producator de cabluri. Daca a reiesit din cele scrise de mine ca AudioQuest ar fi cel mai tare cablu, eu n-am zis asta. Pur si simplu, AQ este cablul pe care l-am folosit cel mai des si am putut sa redau opinii despre el.

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
camel



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 359
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XRCD24 a scris:
CC a scris:
catalinmetal a scris:

curios, eu pe ce electronice am ascultat, era exact invers. aq agresiv, aspru, anti-placere, kimber f echilibrat, si f bun cam in orice combinatie de electronice testata...


Inteconect sau cablu de boxe ?
Ce modele ?

Eu am recomandat cablu de boxe.


Intradevar ciudata chestie, n-am intilnit inca apina acuma cablul Audioquest care
sa fie competitiv la capitolul stridenta / aspritate / sunet hyper-analitc si "rece" decit
concurenta Kimber!!

Incepiind de la entry-level pina la cablurile "audio-foole" cu price tag de 000+ se
mentine tendinta "mellow" AQ si "equalizer dat la maxim pe inalte" la Kimber, efect
ce "fura" urechiile instantaneu la demonstratii, oboseste insa pe termen
indelungat!


Te contrazic.Am kimber entry level in ambele cazuri,si pt boxe si interconenct,si nu e strident deloc.Si sunt folosite pe Rotel.....

_________________
I won't buy any more HiFi honey , I promise !!! Yeah right.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 5:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XRCD24 a scris:

Intradevar ciudata chestie, n-am intilnit inca apina acuma cablul Audioquest care
sa fie competitiv la capitolul stridenta / aspritate / sunet hyper-analitc si "rece" decit
concurenta Kimber!!
Incepiind de la entry-level pina la cablurile "audio-foole" cu price tag de 000+ se
mentine tendinta "mellow" AQ si "equalizer dat la maxim pe inalte" la Kimber, efect
ce "fura" urechiile instantaneu la demonstratii, oboseste insa pe termen
indelungat!


Eu am cabluri Kimber si nu-mi par stridente; in setup-ul meu sunetul devine curat,analitic,aerisit,detaliat. Sunt oarecum mirat de conluzia asta pentru ca eu am incinte suficient de rezolute incat orice exagerare sa o simt imediat. Nu neg ca este posibil ca pe alte setup-uri Kimber sa se auda asa cum spui tu. Tocmai din acest motiv se tot vorbeste de 'matching' si cand vorbim de cabluri.
Idea

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
XRCD24



Conectat la: 11 Noi 2005
Mesaje: 601
Locatie: Made in Germany

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 11:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

camel a scris:

Te contrazic.Am kimber entry level in ambele cazuri,si pt boxe si interconenct,si nu e strident deloc.Si sunt folosite pe Rotel.....


NO OFFENCE !! dar nu ma contrazici ci TE CONTRAZICI!!

Arrow
camel a scris:
Detin QED Silver Spiral si Kimber PBJ,folosite intre Rotel RCD-06 si RA-02.Puteti sa-mi recomandati un interconect cu un sunet mai dark?Pretul sa fie in jur de 100 euroi.Cele mai sus mentionate sunt ok,mai ale WED-ul,dar parca as vrea sa mai domolesc un pic mediile si inaltele. ..."parca simt nevoia de mai putin"


.. de ce doresti sa domolesti un pic inaltele si simiti nevoia de mai putin daca Kimber-ele
cu pricina nu sint stridente deloc Embarassed ?

Arrow
camel a scris:
Kimber PBJ Il recomand pentru sisteme mai dark,fiind un cablu care exceleaza pe medii si mai ales pe inalte.


.. "exceleaza" pe medii(NEVER!!!!!)? inalte(definitiv + IN SURPLUS)!!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
XRCD24



Conectat la: 11 Noi 2005
Mesaje: 601
Locatie: Made in Germany

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 12:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:

Eu am cabluri Kimber si nu-mi par stridente;


Comparate cu care alte cabluri nu par stridente Kimber?
Cunosc putine cabluri cu asemena efect EQ pronuntat pe inalte!! si
comparate mai ales cu Audioquest DEFINITIV par FOARTE STRIDENTE!

dinica a scris:

in setup-ul meu sunetul devine curat,analitic,aerisit,detaliat. Sunt oarecum mirat de conluzia asta pentru ca eu am incinte suficient de rezolute incat orice exagerare sa o simt imediat.


..de ce mirat? nu am negat a fii curat,analitic,aerisit,detaliat dimpotriva atributiile acestea
sint exact cele tipice Kimber, din pacate accentuarea lor duce la sacrificul "timbrului muzical",
a asazisei "calduri".

Comparat A-B KIMBER = analitic / AUDIOQUEST = muzical, si diferenta este chiar
usur de detecta pe practic egal ce sistem audio!!!!!

dinica a scris:

Nu neg ca este posibil ca pe alte setup-uri Kimber sa se auda asa cum spui tu.


Ce sa negi? doar ai zis >curat,analitic, asta zic si eu doar cu adaosul >PREA

Tocmai din acest motiv se tot vorbeste de 'matching' si cand vorbim de cabluri.
Idea[/quote]

Indiferent de matchingul!! daca vrei sunet "muzical" Kimber este pura otrava!!!!!
Trebuie sa ai mari deficite in rezolutie ca sound-ul tipic Kimber sa para placut,
de altfel tenta dominanta "analitica" este arhi-evidenta si imposibil de ignorat!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 2 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community