FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
need help (proiect diy de 600$ max pls )
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2004 1:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alex a scris:
vreau un bass adanc dar care sa nu o ia razna.


Cam asta cautam si eu cu ceva vreme in urma.
Bass adanc - adica e capabil sa coboare la frecvente joase.
sa nu o ia razana - sa fie bine controlat.

Boxele de compresie au raspunsul tranzitoriu foarte bun si deci sunt bine controlate, si daca au suprafata suficeinta, sunt capabile sa coboare la frecvente joase.
Ce difuzoare ai auzit care sa aiba "bass adanc si sa nu o ia razna" ?
Daca te referi la subwoofere de masina, un Ground Zero de 12" e capabil sa coboare bine in frecventa si e si bine controlat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 22, 2004 1:02 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2004 1:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC pai tocmai asta e problema,n-am auzit inca boxe middle-end care sa le iau drept etalon(high-end ar fi fost inutil sa ascult).Pot sa dau in schimb o gramada de contraexemple.
Incet incet am ajuns la concluzia ca ar fi mai bine sa ma orientez spre DIY.Poate cu ajutorul lui DJ DNA o sa aleg niste difuzoare si un proiect bun iar de lemn si motaj cred o sa ma ocup singur si o sa le fac "ca la carte".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2004 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu Diy depinde mult ce sunet cauti, si ce te satisface.
Vezi si alte posturi despre DIY:

http://www.hi-fi.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=2569&postdays=0&postorder=asc&start=15

http://www.hi-fi.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=1939

O parere personala: Daca vrei o pereche de boxe pentru Hiphop (asa spun eu muzicii cu multi basi si inalte ) poti sa iti faci un DIY bun.
Daca vrei muzicalitate, omogeniate si alte chestii care nu le pot defini in termeni tehnici, o sa fie mai dificil.
O pereche de boxe care sa mearga bine pe toate genurile de muzica e ff scumpa; dar fiind totul subiectiv, trebuie sa definesti pe ce gen de muzica vrei sa iti merga cel mai bine, si cam ce ai ascultat si ti-a placut (chiar din cele mai scumpe)
Si nu in ultimul rand, in ce camera vor fi ascultate. Wink


PS : Despre amplificare, mai tarziu Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2004 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:

In primul rand va spun ca ascult muzica de tot felul dar nu orice.Nu am un anumit gen preferat dar apreciez f mult vocile (ABBA,Julio Iglesias,Bruce Springsteen,Chris Isaak,Celine Dion,Laura Pausini,Billy Ocean,Belinda Carlisle,Phil Collins..etc);70s,80s imi plac cam toate (Shakin Stevens,Roy Orbison,Bonnie Tyler,Smokey..etc);90s si 00s mai selectiv dar destui.Nu agreez rock-ul (doar baladele si rock-ul clasic),muzica clasica,jazz-ul,muzica gen Jarre sau chestii mai moderne de genul Chemical Brothers,Moby..etc.In shimb imi place f mult muzica de chitara(am o lista mare mare) si cea de saxofon.
Sper sa fie suficient ca sa va faceti o idee.


M-am autocitat dintr-un alt thread din aria Sound on the road Very Happy
Cat despre diy e putin cam mult spus in cazul meu,eu o sa copiez munca altora.Nu am cunostintele necesare pt a proiecta o incinta de la 0,ziceam ca o sa ma ocup numai de lemn fiindca vreau sa fie lucrat ingrijit.

Am ascultat la Hi-Fi Arena boxele de la Hi-Fi Multimedia,mi-au placut f mult in special cele ieftine ca raport performanta-pret.Suna f clar si placut dar pe partea de joase vreau un sunet ceva mai "robust" idee care m-a dus cu gandul la un difuzor mare(12",15")

Inca ceva,CC propabil avatarul meu te-a facut sa crezi ca ascult hip-hop Very Happy E complet neadevarat,nu vreau sa-i jignesc pe eventualii fani dar nu agreez acest tip de muzica.Poza cu masina "tunata" am gasit-o pe un site si am pus-o ca avatar din lipsa de idei,promit sa caut ceva mai inteligent Violin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2004 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dj dna sa stii ca eu nu ma supar. multeumesc foarte f mult pt sfaturiile tale o sa incerca sa le pun in practica.... Laughing

cred ca cei care se supara pt ca spui ceea ce gandesti sunt de obicei snobii de pe forum care nu vor sa accepte ca boxele lor exorbitate ca pret nu sunt de loc mai bune decat niste boxe diy cu difuri pro facute de oameni care stiu " ce fac" atunci cand vorbesc de constructia unei boxe adevarate. poate ca pe de alta parte se oftica pentru ca au dat bani aiurea, dar asta ar insemna ca deja au inteles ca au luat teapa.. Confused

keep up the good work
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
D2D



Conectat la: 31 Aug 2004
Mesaje: 229
Locatie: around

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2004 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
Este o chestiune de optica asupra vietii .

Asa este, dar continuu stau si ma minunez cum nu reusim, nici pe forumul asta, sa ne ascultam cu adevarat unul pe altul. In general fiecare isi sustine cu inversunare pozitia, si pe cel care nu i-o adopta il trateaza... cu intoleranta.

Cred ca intr-adevar este esential sa avem un limbaj comun. Desi esti constient de asta, mi se pare ca ignori acest lucru. Sa-ti fac o comparatie plastica: tu (si altii ca tine), aveti un limbaj tehnic, "profesionist"-ramne de clarificat si conceptul asta-, concret zici tu, altii folosest termeni evazivi, aproximativi. Da' oare nu ti se pare ca vorbim despre acelasi lucru, folosind limbaje diferite ?? Adica incepe sa semene ca si cum un orb cu un surd incearca sa se inteleaga, sa descrie un fenomen, fiecare dupa cum il percepe.... eu cred ca AMANDOI au dreptate, doar exprimarea difera.
Asa-i VIATA. Nu suntem la fel, n-o sa fim in vecii, vecilor MATRIX-ului !!
Asa ca, cred eu ar trebui sa vorbim aceiasi limba ca sa ne putem intelege ! pentru asta nu avem decat doua posibilitati:
1. Inventam sau gasim o limba noua pe care ne-o insusim cu totii
2. Unul invata limbajul celuilalt.
Iar ala care trebuie s-o invete e cel Pro, nu utilizatorul/cumparatorul produselor ! D2D dixit !
Iti poti imagina un dialog de felul asta: La restaurant comand o friptura mai in sange, la care apare bucatarul si ma intreaba: doriti sa vi-l prajesc pe plita cu gaz de 18 cm timp de 5 minute, la 367 gr.C care va avea culoarea RAL 6005, sau la plita electrica de 22 cm timp de 4 minute, la 328grC care va avea culoarea RAL 6008.? Poate ar trebui sa ma intrebe daca am dantura naturala au ba? Dac nu, e din portelan, sticla sau azbest ? (Ar putea adauga ceva si referitor la modulul de elasticitate afibrei de carne.... rezistenta la tractiune...) Tie asta ti se pare un dialog normal ??? Mie asa mi se pare ca pe forumul asta asa se discuta uneori.

Personal, iti apreciez in mod deosebit verva, tenacitate, rabdarea, toleranta cat si cunostiintele. De la mine ai un - la probitate profesionala. Adica aveai si tu o oportunitate sa le demonstrezi "adversarilor" tai, la Hi-Fi Arena, cum se aude o incinta care tie iti place cum suna.. si pare ca a iesit un faaas. Pai.. asta-i manageru' capitalist de care-mi povestesti ca va schimba tara asta ? Care nu respecta un deadline. Care in loc de produs, scos finisat complet si gata de lupta cu concurenta, iti da explicatii , de ce nu a putut face treaba. Daca esti capitalistul de care pomeneai, ma asteptam sa nu dormi o saptamana, sa ai ochii rosii ca un cabernet si iesiti ca la melc.. dar cu produsul gata. Cer oare prea mult, de la un manager capitalist adevarat ????

Cred ca ar fi o pierdere sa nu mai postezi, ar fi o pierdere sa nu-ti sustii in continuare convingerile, pentru forum cat si pentru tine. Daca vorbim de difuzoare mari, DA! au alt bas, ca cele mici. Dar asta, iarasi, nu insemna ca le place la toti. Esential, zic eu, este de stiut ca are alt bas, iar cei care nu sunt multumiti de "chistoace" sa stie unde sa caute, pentru sunetul care-l cauta si vice-intors. Util pentru toata lumea ar fi teste comparative. Ar trebui sa-ti trimiti vre-o trei, patru incinte la teste oarbe, cinstite, in care cei care asculta, habar n-au ce asculta, si doar la sfarsit vor vedea ce-au ascultat si descris, cu cuvintele lor.... sunet aerisit, inalte transparente, bas ferm.... Sau crezi ca urechea umana a "cumparatorului" poate folosi alti termeni ??? Treaba profesionistului, este, zic eu, sa invete acest limbaj si sa-l traduca pe intelesul lui de pro in produse care corespund gusturilor cumparatorului.
Wink Si de GUSTI sa nu vorbim !!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2004 5:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt deacord sa-mi insusesc limbajul non-pro, asa ca vreau sa cer lamuriri:
Ce sunt inaltele transparente, basul ferm, sunetul aerisit.....?
Mai exista unul, G. D. Oprescu il chema, caruia nu-i plac inaltele tiuiala si basul butoi, dar nu spune cu ce se mananca......
Daca exista inalte transparente exista si inalte opace, mate sau negre? Basul nehotarat cum suna? Dar cel ferm? Exista bas celibatar de exemplu?
Sunet aerisit? Adica cu geamul deschis? Ce antonim are basul aerisit?
Eu zic ca toti cei care se limiteaza la ascultat, trebuie sa aibe notiuni elementare despre sunet si muzica , nu se pot inventa noi limbaje doar pt. ca unora le e lene sa citeasca! Daca iti place muzica, si sunetul ar trebui sa inveti si ceva notiuni elementare de teoria sunetului ca sa poti echivala adjectivele literare atribuite unor termeni ca sunet, bass, inalte!
Astept cu nerabdare aparitia unui dictionar audiofil-profesionist!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2004 5:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alex a scris:
[
Am ascultat la Hi-Fi Arena boxele de la Hi-Fi Multimedia,mi-au placut f mult in special cele ieftine ca raport performanta-pret.Suna f clar si placut dar pe partea de joase vreau un sunet ceva mai "robust" idee care m-a dus cu gandul la un difuzor mare(12",15")


Mergi pe ce ti-a placut. E bine daca ai gasit ce iti place. Eventual mai poti completa cu un sub (sau 2 Exclamation ), pentru extra Bass.

Intr-adevar, de la avatarul cu masina m-am gandit ca esti fun "Car Audio" si vrei soundul de masina. Cu ani in urma cautam si eu acel sound in casa: cu basul specific sub-urilor, care iti zguduie creierii.
Acum 3 ani, la un dealer B&W , ascultand B&W CDM 9 i-am spus ca nu are bas deloc. Mi-a raspuns ca ala e basul corect. Acum ii dau dreptate.
La urma urmei totul tine de gusturi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2004 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MLGore a scris:
Sunt deacord sa-mi insusesc limbajul non-pro, asa ca vreau sa cer lamuriri:
Ce sunt inaltele transparente, basul ferm, sunetul aerisit.....?

Astept cu nerabdare aparitia unui dictionar audiofil-profesionist!

Ai grija ce-ti doresti, s-ar putea sa primesti. Aici.

Succes la studiu! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2004 7:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

10x purs, dar sa citez un pic:
treble - The frequency range above 1.3kHz.
Cum as putea sa iau de bun acest dictionar?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2004 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

D2D

"De la mine ai un - la probitate profesionala. Adica aveai si tu o oportunitate sa le demonstrezi "adversarilor" tai, la Hi-Fi Arena, cum se aude o incinta care tie iti place cum suna.. si pare ca a iesit un faaas. Pai.. asta-i manageru' capitalist de care-mi povestesti ca va schimba tara asta ? "

Asta ai inteles tu ?
( "se pare ca ..... " ) .

Adica eu am avut o anume oportunitate si am ratat momentul ? ROFL

Eu vad lucrurile putin diferit .
Nu eu trebuie sa demonstrez ceva ci audiofilii talibani sa se convinga . Daca nu a iesit bine ( boxele au fost doar vazute fara a fi si ascultate) nu inseamna ca este pierderea mea .
Eventual cer scuze ca nu am putut sa las de izbeliste finalizarea unei lucrari de 19.000 de euro si astfel am pierdut Hi-Fi Arena . Din ce am inteles nici nu prea am avut ce pierde .
Asta este !

D2D ,
Cred ca acorzi o prea mare importanta fenomenului Hi-Fi din Romania .
Anyway , pentru mine si pentru afacerea mea nu este o piata serioasa si cu potential . Un oras de 100.000 - 150.000 locuitori are un potential de cel mult 5 - 10 clienti . Sunt orase mai mari fara nici un singur client si am aceste informatii din cele mai sigure surse posibile .
De ce sa ma obosesc si sa dau din coate pe o piata atipica si inchistata in mentalitati aiurea ?
Cam asta este punctul meu de vedere .

Tin sa te anunt ca mai exista o lume audiofila mai putin prezenta pe acest forum . Este vorba de ceea ce eu consider adevarata lume a iubitorilor de muzica . Singura legatura a lor cu Hi-Fi & Multimedia ar fi doar paginile de DiY si articolele supervizate de Doru . Sunt audiofilii ce nu vor sa cheltuie sume colosale chiar daca au bani . Acesti oameni prefera sa isi faca sculele singuri si chiar le fac bine .

Mai demult am pomenit de un audiofil ce isi construieste si boxele si amplificatoarele cu lampi . Omul era dispus sa organizeze si auditii pentru cine este pasionat si vrea sa ii asculte sistemul .
Crezi ca a fost careva interesat sau curios ? Nici macar o singura solicitare !
Omul nu vinde nimic si se ocupa de cu totul altceva asa ca nici nu se punea problema sa convinga pe cineva de ceva .
Asta arata ce fel de fake - audiofili avem in RO .
Putin le pasa lor ca cineva reuseste sa faca niste boxe sau amplificatoare ieftine . Daca ar fi fost vreunul cu adevarat interesat ar fi fost logic sa se duca sa vada " minunea " cu ochii lui . Ar fi consumat mai putin timp decat cel alocat cascatului gurii prin magazinele " High-End " din Bucuresti . Pentru mine a fost o experienta relevanta si categorica .

Si o ultima remarca .
La Hi-Fi Arena trebuia sa particip cu 3 perechi de incinte din care o pereche urmau sa fie facute de subsemnatul .
Din pacate spatiul insuficient nu a permis acest lucru .
Ma asteptam ca Dl. Calin Matei sa mentioneze acest lucru dar din pacate pentru mine comentariile domniei sale au fost despre cu totul alte subiecte adiacente . Eu am inteles ca o sa existe o sectiune de DiY si de aceea am ignorat factorul aspect , total nerelevant pentru orice audiofil autentic . Poate daca as fi fost avertizat ca ma insel nu mai era nevoie sa plimbam " cosciugele " si sa il deranjez si pe Vasile .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2004 10:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce sa zic, Dane ...
Pentru acelasi pret altii au primit o camera mult mai mare ca noi. Poate atat valoram noi in fata organizatorilor si pietei.
Ti-ai pus problema asta?
Respectul se castiga greu, n-ai cum sa-l impui. Si eu cred ca macar pentru astia de pe Forum ai fi putut sa faci un efort. E clar ca noi am fost cei mai saraci expozanti (CrossPoint & Co), dar sa stii ca lumea a venit cu inima deschisa la noi in stand, am primit o gramada de incurajari pentru care trebuie sa multumesc, comunitatea intarindu-se semnificativ.
O multime de oameni au intrebat de tine, multi te respecta pentru ceea ce stii si faci, puteai sa le intinzi si tu o mana. Nu vreau sa te supar, ti-o spun prieteneste. Personal nu m-as fi dat pe mana lui Mateescu. Generatia lui a murit la revolutie.
Dupa o discutie de 2 ore cu el, pe subiecte de incinte si difuzoare, riscam sa ma consider un geniu in materie. Autocontrolul si palmele luate peste bot de-a lungul vietii, mi-au produs cum spune englezul un "second thought" ...
Am crescut intr-o familie de profesori de matematica, nevasta-mea e profesoara de fizica. O generatie creeaza si o educa pe alta. Cea mai mare pierdere pentru tinerii din ziua de azi e ca nu au de la cine invata Crying or Very sad Si unii scriu carti ...
Atat timp cat dascalii nu evolueaza, ramanem incremeniti in proiecte ca inginerii, compromitem bruma de respect pe care copiii ar trebui s-o aiba pentru profesori si n-avem dreptul sa asteptam vremuri mai bune.
Ca nu suntem in stare azi, o stim. Vreau sa-l vad pe acela care imi garanteaza ca va fi bine peste 10 ani si sunt dispus sa-l urmez. Am rabdare (cred ca ar trebui sa ma mut pe topicul cu alegerile ...)
Am investit anul acesta peste un miliard in R&D, altul in promovare, si suntem o firma mica (10-12 oameni pe 3 "departamente", unul in bucatarie, unul in sufragerie si altul intr-unul din dormitoare). Suport si revista asa cum pot considerand un castig imens contactul cu mia asta de audiofili / anti-audiofili de pe Forum.
Sincerely yours ...

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !


Ultima modificare efectuata de catre Doru la Mie Noi 24, 2004 12:03 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2004 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite, ma desconspirez: in jucaria urmatoare s-au investit pana acum 200 milioane lei (kit-uri de dezvoltare, piese de figuri etc).
Munceste Vasile si Mugurel din greu la el. E un CD-Amp cu pretentii, controlat de un micro-controller. Nu are nici un buton, afisajul fiind si touch. Incercam sa-l proiectam de asa natura incat sa-ti poata invata telecomanda preferata, nu invers: sa-l echipam cu o telecomanda universala care sa-nvete celelalte scule din casa.
Proiectul va fi "open source" in sensul ca vei putea din calculator prin portul serial sa-ti schimbi layout-ul afisajului, chiar sa contribui cu module de soft gen "VU-metru" sau alte zorzoane, afisajul fiind un VFD grafic de 256x64 pixeli.
Va fi echipat cu ultima generatie de DAC-uri si control de volum, bus intern I2S, plus un amp de exceptie. Orice sugestie este binevenita, mai mult, mai e loc in echipa pentru cei ce vor sa contribuie la acest proiect "sound-machine" - "mad-man-machine"



Proiect.jpg
 Description:
 Filesize:  57.59 KB
 Viewed:  122 Time(s)

Proiect.jpg



_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !


Ultima modificare efectuata de catre Doru la Mar Noi 23, 2004 11:35 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2004 11:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si cat va fi acest combo ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2004 11:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nigel, Nigel. N-ai vrea tu sa contribui cu partea economica? si cu studiul de piata?
Propune si tu un pret target la care l-ai cumpara.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community