FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
wavequest by rockna
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 3:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul rand vreau sa va cer scuze pentru modul in care am scris postul despre Wavequest, uneori pe langa gramatica. Very Happy
Ma grabeam sa va impartasesc cateva ceva din experienta mea cu Wavequest inainte sa intru intr-o sedinta. Crying or Very sad

Citat:
Daca l-ai pus pe langa player-ul tau, Naim 5i, e normal sa apara diferentele acestea.
Comparatiea este irelevanta. Si am sa explic de ce.


Wavequest-ul a fost comparat si cu alte transporturi. Nu am intrat in amanunte pentru ca nu le-am considerat importante. Poly, eu nu mai am Naim 5i de foarte mult timp, asa ca comparatia nu a fost Naim 5i versus Wavequest/DAC7. Entry-ul de la Naim nu are cum sa se compare cu un combo de 5000E. O sa incerc si o comparatie DP 500 vs Wavequest/DAC7, asta daca bunul meu prieten Marian o sa fie de acord.

Citat:
Cred ca avand in vedere ca Wavequest este un transport, este foarte relevant sa il compari cu alte transporturi, folosind un DAC considerat referinta. Poti sa il compari si cu un cd player, daca vrei, dar nu asta este neaparat scopul.

Daca dinica a ascultat dac-ul lui in alte sisteme si cu alte transporturi si i-a placut, apoi la el acasa a regasit aceeasi calitate cu acest transport, dar cu alt transport nu, asta are o oarecare relevanta.
Totusi, intr-adevar, o comparatie justa s-ar face testand diversele transporturi in acelasi sistem.

O relevanta cat mai aproape de adevar vom avea insa numai dupa ce acest transport va fi testat de catre mai multe persoane, in mai multe sisteme, si folosind ca referinta mai multe transporturi si dac-uri.


Va asigur ca transportul acesta a fost testat si in alte sisteme si opinia generala a fost ca este unul de exceptie. Nu am intrat in amanunte pentru ca aceasta ar fi presupus sa fac o lista lunga de brand-uri si cineva ar fi putut crede ca am postat avand ca scop o forma de reclama mascata. Razz
Ca urmare, am preferat o varianta in care am vorbit doar despre sistemul meu, deja cunoscut, etc. (Supernait, DAC7, Sonus Faber Auditor M, cabluri Kimber)
Sunt gata sa pun la bataie sistemul meu pentru o serie de teste Wavequest vs X brand. Totusi, nu uitati ca transportul nu-mi apartine si nu stiu cat o sa-l mai am acasa.

Cu adevarat important este ca aici, in romanica, un producator local este capabil sa ofere electronice cu adevarat audiofile. Din cate imi amintesc parca mai face cineva niste amplifuri cu lampi bune, adevarat pentru chitara, dar cred ca daca ar exista cerere ar face si pentru piata hifi (Panda, parca era numele sau de user, info complete parca se gasesc pe forumul lui Momolo)

Rockna va fi la HiFi Arena si acolo o sa puteti testa si discuta cat doriti.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 3:18 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:

Sunt gata sa pun la bataie sistemul meu pentru o serie de teste Wavequest vs X brand.

Hai ca primul fight ti-l aranjez eu. Du-te si bate-te cu un EmmLabs CDSD si sa nu iesi de-acolo fara sange. Ori tu , ori el; hai ca lumea asteapta... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 5:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dinica, avantajul principal pe care-l are WQ-ul este ca poate citi fisiere hi-res de pe data DVD-uri. Ai incercat sa asculti astfel de fisiere?

Incearca sa descarci aici mostrele astea oferite de labelul norvegian 2L; wav-urile de 24/96 si flac-urile 24/192 (trebuie sa le decodezi in wav pe urma). Pune-le pe un DVD si vezi cum se aud.

http://www.2l.no/hires/index.html

http://www.computeraudiophile.com/taxonomy_menu/4/19

Cu un astfel de transport poti asculta muzica hi-res de la magazinele online, in format wav sau flac, cum sunt download-urile de pe Linn Records sau HD Tracks.

www.musicgiants.com
www.itrax.com
www.highdeftapetransfers.com
www.linnrecords.com
www.dgmlive.com
www.hdtracks.com
www2.deutschegrammophon.com
music.e-onkyo.com/contents/hd.asp
www.classicrecords.com
www.2l.no/hires/index.html
www.shockwave-sound.com
www.referencerecordings.com
www.magnatune.com
www.unipheyemusic.com
http://boomkat.com
http://dancemusichub.com
www.junodownload.com
www.stompy.com
www.trackitdown.net
www.turntablelab.com/digital
www.acousence.de/index.html
www.hifitrack.com/en
www.bowers-wilkins.co.uk
http://www.bluecoastrecords.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 5:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce bine daca i-ar dispune o legatura in retea sau macar o intrare USB; e cam peste mana sa arzi mereu CD pt. orice fleac (.flac) de fisier...
_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 5:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...pe de alta parte, functia asta "de transport" mi se pare cam prea umflata in importanta (de ex. comparativ cu DAC-ul). E chiar asa o mare chestie sa extragi datele intr-un buffer si sa le scoti in cealalta parte sincronizate dupa un ceas precis?!

Mai degraba vad aceasta functie integrata ori DAC-ului (un fel de DAC jitter free) ori unui media player ce-ar decoda toate felurile de formate si-ar avea in plus si precizia acestui transport.

Asta e parerea mea, va rog nu dati rau in mine, m-ar interesa sa stiu si parerea fabricantului relativ la scopul in sine al acestui aparat in ziua de azi.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 5:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FATHER a scris:
Hai ca primul fight ti-l aranjez eu. Du-te si bate-te cu un EmmLabs CDSD si sa nu iesi de-acolo fara sange. Ori tu , ori el; hai ca lumea asteapta... Smile


Nu cred ca este vorba de nici o lupta aici. Am spus ca sunt deschis la cateva teste, doar pentru placerea unor discutii la un pahar de vin si pentru ceva experimente de laborator. Very Happy

Sper ca la HiFi Arena sa-l cunosc si eu pe Lupuroz si eventual sa beau un pahar de vin cu el. Father, ajungi si tu anul acesta la hifi?

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 5:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ideea e sa nu fi limitat cand vrei sa asculti un material high res pt ca formatul este "inchis" si sa nu poti scoate un semnal digital din sursa la rezolutia nativa a materialului. E valabil pt SACD, iar la DVD-A de cele mai multe ori se face o trunchiere la 16 biti la iesirea digitala in functie de authoring-ul discului, pt a preveni pirateria cica.

Cu fisiere WAV sau FLAC pe un data DVD n-ai probleme de genu' asta si poti sa le asculti cum vrei, cu ce DAC vrei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 6:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt. explicatii.
In acest caz comparatiile si-ar avea rostul numai fata de un SACD sau DVD-A player. Adica ar trebui vazut daca informatia extrasa de Rockna si DAC ofera o calitate evident mai mare decat ce ofera iesirile analogice ale unui player in gama de pret echivalenta.

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar si fata de CD playere; nu inseamna ca toate suna la fel.
Depinde de fiecare acum daca considera ca merita un transport de 1,5-2 mii de euro fata de unu de 200.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:
...pe de alta parte, functia asta "de transport" mi se pare cam prea umflata in importanta (de ex. comparativ cu DAC-ul). E chiar asa o mare chestie sa extragi datele intr-un buffer si sa le scoti in cealalta parte sincronizate dupa un ceas precis?!

Mai degraba vad aceasta functie integrata ori DAC-ului (un fel de DAC jitter free) ori unui media player ce-ar decoda toate felurile de formate si-ar avea in plus si precizia acestui transport.

Asta e parerea mea, va rog nu dati rau in mine, m-ar interesa sa stiu si parerea fabricantului relativ la scopul in sine al acestui aparat in ziua de azi.


Dorin, nu este unflata de loc. In ultimii doi ani am avut ocazia sa ascult suficiente electronice amestecate in diferite setup-uri. Stiu ca in teorie lucrurile sunt simple, se extrag datele si se arunca in dac, daca se poate un jitter cat mai mic si apoi magia numita muzica. Nu pot sa-ti explic, cum, de ce, ce se intampla in momentul in care datele sunt culese, ce se intampla in momentul cand acestea sunt transmise catre dac, totusi exista o mare diferenta intre rezultatul final la o comparatie directa intre mai multe surse pe acelasi sistem. Din nefericire pe un cd exista multa informatie pe care nu o auzim si asta in multe situatii se intampla din cauza sursei. Eu am un DAC7 de mai bine de doua luni si in timpul acesta pe la mine acasa au trecut mai multe playere pe care le-am folosit ca transport, dar abia saptamana trecuta am reusit sa realizez ce inseamna acest dac la mine acasa, pentru ca in alte parti deja stiam. Very Happy

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DorinD a scris:

In acest caz comparatiile si-ar avea rostul numai fata de un SACD sau DVD-A player.

Nu. WaveQuest "sparge" si pe redbook; ai senzatia ca acum auzi totul.... E un sentiment foarte interesant. Faptul ca este primul transport care playe HRx, si mai nou DXD, arata ca e si in tendinte. Citez: "SACD is dead".

dinica a scris:

Nu cred ca este vorba de nici o lupta aici. Am spus ca sunt deschis la cateva teste, doar pentru placerea unor discutii la un pahar de vin si pentru ceva experimente de laborator. Very Happy

Eh... Limba romana e bogata. Smile Eu mor de curiozitate cu privire la teste facute pe setup-uri grele pentru ca resursele mele au fost limitate.


dinica a scris:
Father, ajungi si tu anul acesta la hifi?

Ma pregatesc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Mar Noi 03, 2009 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

WQ-ul poate accesa si foldere? Ar fi utila aceasta posibilitate pt ca daca pui mai multe albume pe un DVD sa nu se amestece track-urile. Stiu ca PWT-ul nu poate naviga printre foldere si trebuie sa pui gramada toate melodiile pe disc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Noi 03, 2009 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La solutia transport+dac exista o chestie in legatura cu refacerea magistralei. Asa am auzit, nu ma pricep. Ce stiti despre asta?
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 03, 2009 6:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Din nefericire pe un cd exista multa informatie pe care nu o auzim si asta in multe situatii se intampla din cauza sursei. Eu am un DAC7 de mai bine de doua luni si in timpul acesta pe la mine acasa au trecut mai multe playere pe care le-am folosit ca transport, dar abia saptamana trecuta am reusit sa realizez ce inseamna acest dac la mine acasa, pentru ca in alte parti deja stiam. :D


atunci nenea aia pe nume Nyquist si Shannon erau niste idioti. si inginerii de la sony si philips in 82 la fel, cand au pus pe piata red-bookul...

robert, esti sigur ca autosugestia nu are un rol mult mai important decat i se atribuie?

nu de alta, dar tocmai de la tine nu ma asteptam la afirmatii nefondate de genul informatiei care exista si nu o auzim... si mai e si multa...

eu unul am facut teste de transporturi pe acelasi DAC (f bun) si de transporturi de valori URIAS de diferite. trebuia sa fiu extrem de odihnit sa zic ca diferenta era mare. ca exista, exista, insa exagerarea ei prin prisma pretului nu e de bine. trebuie sa ne gandim ca, de ex, un drive care citeste date pt un PC, are la fel de multa (sau chiar extra) nevoie de precizie in citirea info de pe disc, si in acest domeniu un drive f simplu si ieftin isi face treaba lejer.

numai in audio e nevoie de 10 000 de eur ca sa "extragem" si sunetele pe care nu le auzim...

suna a voodoo... si in plina criza financiara e mai bine sa recunoastem valoarea reala a lucrurilor care ne inconjoara (care din pacate la audio e muuuult prea mult supralicitata - dar fiind obiecte de lux, adaosul nu trebuie sa fie prea mult justificat).

nu mi-o lua in nume de rau, e doar o parere...

PS: cu DAC-ul din SN ai incercat? mie mi se pare mult mai natural ca timbru, si mult mai relaxat decat DAC7, desi dpdv performante e mai slab...

PS2: intr-adevar insa, te sustin in ideea ca este laudabil ca exista si la noi firme care pot produce echipamente ce pot rivaliza cu cele din vest, sau le chiar depasesc... felicitari lui Nucu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Mar Noi 03, 2009 6:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:


nu de alta, dar tocmai de la tine nu ma asteptam la afirmatii nefondate de genul informatiei care exista si nu o auzim... si mai e si multa...


Hai ca bag și io o nefondată de-asta. Cu precizarea ca dinica s-a referit la faptul ca exista informatie care nu ajunge unde trebuie, asa cum trebuie, din cauza transportului.
Da' probabil io si dinica suntem beți așa că merem să ne culcăm...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 2 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community